Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: çinliler ferrariyi de kopyalamış  (Okunma sayısı 709 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tufan

• Membro
çinliler ferrariyi de kopyalamış
« : 28 Nisan 2006, 10:14:49 »
Çin saat, parfüm, çanta ve giysiden sonra 3 milyon dolarlık Ferrari'yi de taklit etti. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frattini "330 P4 modelinden dünyada 6 tane var... Bu da yedincisi" diyerek, ağır bir espriyle Çin'i suçladı.

Çinliler Ferrari'yi bile "klonlamış"

Çin'de ünlü markaların çanta ve saatleri, kot pantolonlarının sahtelerinin üretilmesi AB'nin mücadele etmeye çalıştığı önemli bir sorundu. Ancak bu son "klon ürün", AB'yi de şaşkına çevirdi: Sadece 6 adet bulunan Ferrari 330 P4.

Çinli bilimadamları, önceki gün önemli bir klonlama adımı attı. Deli dana hastalığına yakalanmayan bir dana klonladıklarını tüm dünyaya gururla duyurdu. Ancak dün açıklanan bir "klonlama" haberi, ne Çin'in ne de Ferrari'nin hoşuna gidecek türden! Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Franco Frattini, Şangay'da bir gecekondu mahallesinde çekilen bir fotoğrafı gösterip, "Bu 1967 yapımı 330 P4 modelinden dünyada sadece 6 adet var. Bu da 7'ncisi" dedi. Yani Çinliler, saat, çanta, pantolondan sonra bir otomobilin de taklidini üretmişti!

ORİJİNALİ 3 MİLYON DOLAR

Taklit ürünlere karşı kampanya başlatan İtalyan Frattini, bir süredir Daewoo Matiz, Honda Cr-V, BMW ve Mercedes'in çeşitli modellerine de Çin'de rastlandığını belirtti. Ferrari 330 P4 modeli orijinalinin bugün yaklaşık 3 milyon dolar olduğu belirtiliyor. AB'nin korsan mallara karşı başlattığı yenibir girişimin basına tanıtımında artık Ferrari'nin bile taklidinin olduğunun ortaya çıkması, Çinlilerin "kopyalamada" sınır tanımadığını da gösterdi. Frattini'nin el konduğunu söylediği taklit Ferrari'nin ne kadar iyi yapılabildiğini fotoğraftan anlamak kolay değil.

KORSANA 4 YIL HAPİS CEZASI

Ancak uzmanlar 1967 üretimi spor arabanın taklidinin yapımının son derece güç vurgulayıp kötü bir taklit olabileceği üzerine bahse giriyor! 330 P4, bir zamanlar pistlerde kazandığı başarıyla efsane olmuştu. Yine de arabanın ilk bakışta uyandırdığı estetik etki orijinalinden pek farklı değil. Frattini, marka ürün taklitleri üretenlerin 4 yıl hapis, taklit malların insan sağlığını ya da güvenliğini tehdit eder nitelikte olması halinde 100-300 bin euro arasında para cezası verilmesini teklif etti. Para cezası özellikle gıda ve ilaç gibi hassas sektörlerde de taklitlerin üretilmesi sonucu gündeme geldi.

SABAH
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2006, 16:58:38 Gönderen: anIL(34an623) »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Tufan

• Membro
« #1 : 28 Nisan 2006, 10:31:35 »
Ferrari 330 P4 şöyle birşey bu arada:
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2006, 10:31:35 Gönderen: Tufan »

Onur

• Ziyaretçi
« #2 : 28 Nisan 2006, 15:41:27 »
200 km/h i göremeden  dökülür
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2006, 15:41:27 Gönderen: Onur »

Alfadanadam

• Moderatore
« #3 : 28 Nisan 2006, 16:24:00 »
Adamların yaptıkları buna biraz bile benziyorsa helal olsun adamlara :)
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2006, 16:24:00 Gönderen: Alfadanadam »

n/a

• Ziyaretçi
« #4 : 28 Nisan 2006, 16:42:39 »
Ya bu yazıdaki "klonlama", "replika otomobil" olarak biliniyor, ve dünyanın heryerinde örnekleri var.. :) Hatta hatta, Wikipedia'ya göre, Rover ya da Ford motorlu 330'lar, 50ooo $'a satınalınabiliyor. Yani, Çin'deki 33o, dünyadaki 7. 330 olamaz. :)
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2006, 16:42:39 Gönderen: n/a »

Tufan

• Membro
« #5 : 28 Nisan 2006, 17:00:38 »
Klonlansa bile herhalde lisans hakkı gibi birşey gözetiliyordur, en azından izin alınıyordur.
Alakasız hikaye: Bir yerde okumuştum galiba, bir tekstilci Çin'de mont ürettirmek istiyor Çinli bir firmaya. Bir montu örnek olarak gönderiyorlar. Bir süre sonra  üretilen ilk parti montlar geliyor. Bir bakıyorlar ki bütün montların aynı yerinde bir hata var. Çinli yetkiliye soruyorlar bu ne rezalet siz bu kalitede mi üreteceksiniz bunları diye. Çinli yetkili derhal örnek olarak gönderilen montu çıkarıyor ve evet, montun aynı yerinde tamamen aynı şekilde bir hata var!
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2006, 17:00:38 Gönderen: Tufan »

n/a

• Ziyaretçi
« #6 : 28 Nisan 2006, 17:11:30 »
Heh iyiymiş :)

Benim bildiğim, marka ismini kullanmadığınız sürece bir lisans ücreti felan ödemek zorunda değilsiniz.

Mesela, biraz tasarruf edilen bilgisayar ralli oyunlarında, oyunlardaki otomobillerin şekillerinden ne olduklarını gayet güzel anlarsınız, ama Subaru Impreza olduğu apaçık ortada olan arabanın ismi "GT XCR" gibi birşeydir. :)

Bi de arabaya el konduğunu söylemişler. Bana pek inandirici gelmedi, kim kimin arabasına el koyuyor :) Çin hükümeti mi arabaya el koyacak...
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2006, 17:11:30 Gönderen: n/a »

Alfadanadam

• Moderatore
« #7 : 28 Nisan 2006, 23:22:40 »
Bu Ferrarilerle ilgili de bir el koymadır gidiyor..Yok daha neler..kim benim arabama benim rızam olmadan el koyabilir....
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2006, 23:22:40 Gönderen: Alfadanadam »

krm

• Ziyaretçi
« #8 : 29 Nisan 2006, 00:10:07 »
bunlar bi kere yanlış hatırlamıyosam kia sorento ayarında bir jip yapmışlardı.  büyüklük, görüntü falan aynı. 10.000 dolar mı ne? araba testte en ufak kazada ağır ölüm tehlikesine mi ne yol açıyormuş?

klonlamaya gelince bence çin de yüzyıllardır klonlama yapıyorlar. baksanıza hepsi birbirinin aynı 1 milyar insan var
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2006, 00:10:07 Gönderen: krm »

Alfadanadam

• Moderatore
« #9 : 29 Nisan 2006, 00:19:24 »
quote:

klonlamaya gelince bence çin de yüzyıllardır klonlama yapıyorlar. baksanıza hepsi birbirinin aynı 1 milyar insan var

Klonlama mevzu bir yana Çin bütün dinya için büyük tehlike aslında. Özellikle ağır sanayide komik rakamlara satış yapıyorlar. Adamların masraf olarak gördükleri tek şey hammadde. İşçilikler ve yakıt konusundaki bolluk sebebiyle resmen hammadde tedarik maliyetine ürün malediyorlar...
Üstüne üstlük bütün bunlar Çin hükümetinin "bilgi ve desteği" ile oluyor. Geçtiğimiz aylarda, parası ödenmiş ve Erdemir Limanı'na boşaltılmak üzere yola çıkmış hammaddeyi , tazminatını da karşılayarak yönünü çevirterek Çin'e boşalttırdılar...
Ciddi anlamda ekonomik ve sanayi anlamında dev konumuna hızla gidiyorlar ve dünyanın bu konuda yapabileceği çok ta fazla birşey yok...
Türkiyede entegre demir çelik tesisi 3 adet, toplamda da 7 adet faal Yüksek Fırın'ımız var, Çin'de ise son bilgilere göre bu rakam 400 ila 450 adet ve Çin'in geçtiğimiz yıl itibariyle toplam üretimi 100 milyon ton çelik/yıl.

Yakın gelecekte bir çok sektör ciddi kriz içine girecek. Dedi dersiniz............
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2006, 00:19:24 Gönderen: Alfadanadam »

n/a

• Ziyaretçi
« #10 : 29 Nisan 2006, 09:16:59 »
bı sıkıntı şu aralar tesisat malzemeleri sektöründe kendini gösteriyor.sac ve pirinç piyasası allak bullak .fiyatlar durmadan artıyor.sebebini sorduğunuzda çin'in dünya piyasalarından yüklü miktarlarda hammadde çektiği.
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2006, 09:16:59 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #11 : 29 Nisan 2006, 15:15:23 »
amerkanin çine karşı neden bu kadar kızgın olduğu bu verilerden kolaylıkla anlaşilior..gelecek rusya ve çini gösterior..allahtan rusların çin gibi kopyalama meraklılığı yok :)  arkadaşlar yakında bizim alfalarada el atarlarmı dersiniz bu çinliler..krm inde dediği gibi bir araba dergisinde o çinli marka araçların güvenlik testleri vardı...yapılan testlerde araçların içinden robotların canlı olarak çıkma şansı çok düşük değerlerde çıkıyordu
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2006, 15:15:23 Gönderen: n/a »

whale

• Ziyaretçi
« #12 : 30 Nisan 2006, 12:26:11 »
Tamam adamlar her şeyi kopyalıyor. Dünyadada söz sahibi olmaya başladılar. Ancaaak... İşyerinden arkadaşlar çine teknik geziye gittiler döndüklerinde 4 Gb'lık bir ipod getirmişler sağolsunlar(30 $'a). Alet geldikten sonra mp3 yüklemeye başladım ancak format istedi. Format attım ve alet kendini 109 Mb'a sabitledi. Sözün özü ben evime çin malı sokmamaya kararlıyım. Ucuz etin yahnisi...
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2006, 12:26:11 Gönderen: whale »

Alfadanadam

• Moderatore
« #13 : 30 Nisan 2006, 16:54:44 »
Senin ev dışında bütün evlere giriyor be dostum :)
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2006, 16:54:44 Gönderen: Alfadanadam »

whale

• Ziyaretçi
« #14 : 01 Mayıs 2006, 08:49:45 »
herkesin denemesi lazım tabi denemeden karar verilmez.belki benim başıma gelen tesadüftü o zaman ben bir kez daha denerim.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2006, 08:49:45 Gönderen: whale »

alfisti

• Membro
« #15 : 01 Mayıs 2006, 10:09:39 »
ya kalite marka bile alsanız çin üretimi... kurtuluş yok ki..:)
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2006, 10:09:39 Gönderen: alfisti »
Ulvi Toprak Tire/İzmir
2009 159 JTDM Distinctive Plus QTronic

Tufan

• Membro
« #16 : 01 Mayıs 2006, 10:55:42 »
hatırlatırım ki 1960-1970' lerde japon üretimi bütün mallar da benzer şekilde yorumlanıyordu. 35 yıl sonra geldiğimiz nokta belli.
öte yandan ben çin konusunda biraz daha paranoyak düşünüyorum. Bugün amerikan devlet tahvillerinin 600 milyar dolarlık kısmı çin merkez bankasında. bu tahvilleri en çok tutan ülke ise yaklaşık 1 trilyon dolar ile japonya. ancak çin bu noktaya 15 yılda geldi, artış hızı ise geometrik. bugün çin merkez bankasının elindeki dolar rezervinin bir kısmını euro'ya çevireceğini açıklaması paritede ciddi dalgalar yaratıyor. hiç kuşkusuz ki önümüzdeki 10 yılın dünya ekonomisini belirleyen gücü ne abd ne euroland ne de japonya.
diğer taraftan bakınca da  ucuz işgücü, bol hammadde ve sert bir disiplini barındıran ideoloji. niyeyse kendimi 1930'lu yılların avrupasına ve nazi almanyasına bakıyor gibi hissediyorum.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2006, 10:55:42 Gönderen: Tufan »

n/a

• Ziyaretçi
« #17 : 01 Mayıs 2006, 11:32:39 »
quote:

herkesin denemesi lazım tabi denemeden karar verilmez.belki benim başıma gelen tesadüftü o zaman ben bir kez daha denerim.

Cümleyi ingilizceden mi çevirdiniz Mr. Cüneyt : )

Aslında artık elektronik ürünlerin bir çoğu çin malı.. Önemli olan çin malı olması değil, malının arkasında durabilen garanti şartlarını yerine getirebilen güvenilir bir markayı tercih etmek olmalı bence..

Ama genede zamanımızda seri üretim rakamlarının çok yükseldiği için kaliteli mamul bulmak çok zor.. Eskideki gibi evladileyik ürünler yok artık.. Bunun yerine garanti süresince problemsiz çalışan sonrasında çöpe atılacak şeklinde programlanmış ürünlerle karşı karşıyayız malesef.. Özelliklede mutfak ürünlerinde..
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2006, 11:32:39 Gönderen: n/a »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
« #18 : 01 Mayıs 2006, 16:58:38 »
quote:

hatırlatırım ki 1960-1970' lerde japon üretimi bütün mallar da benzer şekilde yorumlanıyordu. 35 yıl sonra geldiğimiz nokta belli.
öte yandan ben çin konusunda biraz daha paranoyak düşünüyorum. Bugün amerikan devlet tahvillerinin 600 milyar dolarlık kısmı çin merkez bankasında. bu tahvilleri en çok tutan ülke ise yaklaşık 1 trilyon dolar ile japonya. ancak çin bu noktaya 15 yılda geldi, artış hızı ise geometrik. bugün çin merkez bankasının elindeki dolar rezervinin bir kısmını euro'ya çevireceğini açıklaması paritede ciddi dalgalar yaratıyor. hiç kuşkusuz ki önümüzdeki 10 yılın dünya ekonomisini belirleyen gücü ne abd ne euroland ne de japonya.
diğer taraftan bakınca da  ucuz işgücü, bol hammadde ve sert bir disiplini barındıran ideoloji. niyeyse kendimi 1930'lu yılların avrupasına ve nazi almanyasına bakıyor gibi hissediyorum.

sonları almanya gibi olmasın da bu gidişle. zira hoş almanyaya ne oldu ki? ikinci dünya savaşında yıkılan, elde avuçta bir şey kalmayan almanya, şu an savaşa girmeyen bi ülkeye kafadan 50 yıl fark atmış durumda. farkı da açıyor gittikçe. ii ki bu ülke savaşa girmemiş, demek savaşa girseydi belgesellerde izlediğimiz afrika ülkeleri gibi olacaktı sonu
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2006, 16:58:38 Gönderen: anIL(34an623) »

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal