Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Otomobil zammı kapıda  (Okunma sayısı 275 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Onur

 • Ziyaretçi
Otomobil zammı kapıda
« : 16 Mayıs 2006, 18:54:19 »
Döviz kurundaki artışın ilk yansıması otomotiv sektörüne oldu. Çok yakında özellikle ithal otomobillere yüzde 11-12 oranında zam gelebileceği belirtiliyor Son dönemlerde petrol fiyatlarının yanı sıra dövizde yaşanan artışlar, otomotivde de uzun süredir unutulan zamları beraberinde getirecek.
Pek çok otomotiv şirketinin yetkilisi, kurlardaki hareketlenmenin bu şekilde sürmesinin, kademeli zamları kaçınılmaz kılacağını belirtirken, bir bölümü de IMF'nin bu hafta içinde açıklayacağı rapor ve bu raporun etkisini beklemekten yana. Yetkililer, kurdaki artışın sürmesi durumunda zamların da yüzde 11-12 seviyelerinde olacağını, zam olmasa bile kampanyalardaki avantajların azalacağını belirtiyorlar.

'Zarar ediyoruz'
Hyundai Assan Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu: Yan sanayi girdilerindeki artışlar nedeniyle yerlide, kurdaki artışlar nedeniyle de ithallerde zam kaçınılmaz görünüyor. Biz, perşembe günü yayınlanacak IMF raporuna odaklanmış durumdayız. Bu raporun yaratacağı etkiye göre hareket edeceğiz. Yüzde 12 civarında devalüasyon söz konusu ve bu piyasa şartlarında, şimdilik işlerin zararına yürütüldüğünü söylemek yanlış olmaz. Ay başından itibaren fiyatlarda artış olacağını öngörüyoruz. Bu artışlar, kademeli olacak, belki de ayda bir olacak.
Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner: Fiyatlarda 2-3 aylık süre içinde mecburen çıkışlar yaşanacak. Stok yapısına göre bazı firmalar, bir süreliğine zararı kendisi karşılayacaktır. Ancak kademeli fiyat artışı olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca ithaller üzerindeki fiyat baskısı, yerlilere göre daha ağır. Yerlilerde de, yerlilik oranına göre değişiyor. Biz, kısa dönemde ayarlamaya gitmeyeceğiz.

'Bu hafta başlar'
Opel ve Saab Pazarlama Müdürü Özcan Keklik: Kurdaki değişimlerin nereye oturacağını görmek gerekiyor. Bir takım çalışmalar yapıyoruz. Elbette ortam gerektirdiğinde, aylık zamların geri dönmesi söz konusu olacaktır. Çünkü kurdaki artışlara ayak uydurmak kaçınılmaz.
Baylas Otomotiv Genel Müdürü Borak Koçak: İthal araç getiren firmaların bu haftadan itibaren fiyatlarda kademeli olarak artışa gitmesi kaçınılmaz olacak. 25 milyarlık bir otomobilde, 1.5-2 milyar düzeyinde bir artış yapmak zorundayız. Kampanyalara ara verilirken, 15 günde bir fiyatlara küçük artışlar gelebilecek.

« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2006, 09:44:10 Gönderen: Tufan »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

 • Ziyaretçi
Otomobil zammı kapıda
« #1 : 16 Mayıs 2006, 20:53:17 »
2ci eller değer kazanacak!!
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2006, 20:53:17 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

 • Ziyaretçi
Otomobil zammı kapıda
« #2 : 16 Mayıs 2006, 21:02:16 »
ama yanlış hatırlamıyorsam bugun sonunda borsada düzelme hareketleri dikate çarptı! dolar ve euroda duşuş eylimi başladı!! 3 4 hafta içinde duzelme olacağı konuşuluyormuş!! bence cok hızlı bi tepki olmuş bu!!

Edited by - boogey man on 16/05/2006  21:04:40
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2006, 21:02:16 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

CuoreSportivo

 • Ziyaretçi
Otomobil zammı kapıda
« #3 : 16 Mayıs 2006, 21:21:05 »
Mahvettikleri ihracatcinin yukunu ve cari acigi hafifletmek icin yapmislardir. Dedigin gibi, yine duzelir. Otomotivcilerde bunu kullanarak piyasayi canlandirmaya calisiyorlardir. "simdi alin, yarin zamlanacak" hesabi. Bu siralar "O km" piyasasi eskiye nazaran daha iyi. Nerden koparsak kardir diye dusunuyor olabilirler...
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2006, 21:21:05 Gönderen: CuoreSportivo »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Onur

 • Ziyaretçi
Otomobil zammı kapıda
« #4 : 16 Mayıs 2006, 22:11:34 »
versinler 50 liraya bir 159 alalım :)
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2006, 22:11:34 Gönderen: Onur »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

 • Ziyaretçi
Otomobil zammı kapıda
« #5 : 17 Mayıs 2006, 12:06:51 »
Aaaah 159 aah bi ucuzlasa birazcık noolur yani??
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2006, 12:06:51 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

anIL(34an623)

 • Ziyaretçi
Otomobil zammı kapıda
« #6 : 18 Mayıs 2006, 04:16:34 »
şöyle bişey olamaz mı? kredi faizleri çok düşünce herkes bi maceraya girdi. kimi ew aldı, kimi araba. şimdi ödeme zamanı ödemelerde zorlanan kişiler arabalarını acil olarak elden çıkarmayı düşünmezler mi? bu da 2. el piyasasında fiyat artışını engeller. haksız mıyım?
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2006, 04:16:34 Gönderen: anIL(34an623) »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Tufan

 • Membro
 • İleti: 3.130
  • Çevrimdışı
Otomobil zammı kapıda
« #7 : 18 Mayıs 2006, 09:25:02 »
henüz kişisel gelirlerde bir azalmadan söz etmek için erken anıl. geri ödemelerde şu aşamada bir sorun yaşanmaz benim görüşümce.
diğer taraftan alınan kredilerin çok büyük çoğunluğu ytl ve sabit faizli. ancak döviz cinsinden borçlananlar bir miktar zorlanacak.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2006, 09:25:02 Gönderen: Tufan »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Tufan

 • Membro
 • İleti: 3.130
  • Çevrimdışı
Otomobil zammı kapıda
« #8 : 18 Mayıs 2006, 09:44:10 »
Oto-matik euro zammı
 

Ekonomide yaşanan dalgalanmanın ardından gözler en çok hareket yaşayan sektörlere çevrildi. İki yıldır satış rekorları kırarak ekonominin lokomotifi haline gelen otomotiv sektörü de piyasalarda yaşanan gelişmeleri dakika dakika takip ediyor.

MALİYET %14 ARTTI

Otomotiv sektörü yetkililerinin büyük çoğunluğu piyasalarda yaşanılan gelişmeleri dikkat alarak önümüzdeki günlerde somut adımlar atacakları açıklamasında bulundular. Kurlarda yaşanan artışlardan dolayı maliyetlerinin yüzde 10-14 seviyesinde arttığına çeken sektör yetkilileri buna rağmen araç fiyatlarına zam yapmadıklarını vurguladılar.

TÜKETİCİLERE ÇAĞRI

Gelecek hafta kurların oturmasının ardından özellikle ithalatçı firmaların, kurun bu seviyelerde kalması durumunda fiyatlarında artış yapacağı uyarısında bulunan yetkililer, tüketicilere 'otomobil alacaksanız şimdi alın' çağrısında bulundu. Artan maliyetlere rağmen fiyatların sabit kaldığını ancak bunun kısa bir süre sonra değişebileceğini belirten sektörün önde gelen isimleri ' Zaten sektörde küçük kar marjlarıyla çalışıyoruz. Tüketicilerin yararına bir sürü kampanya devam ediyor. Kısa bir süre sonra fiyatlar yükselebilir. Şimdi araç alan en az yüzde 10 kar edebilir' açıklamasında bulundu. Otomotiv firmaları fiyatlarına zam yapmasalar da, dolar ve euro üzerinden satışı gerçekleştirilen modellerde otomatik zam yaşandı.

OTOMATİK ZAM GELDİ

Türkiye'de araçlarını döviz kuru üzerinden satan Audi, BMW, Chrysler, Ferrari, Jaguar, Jeep, Land Rover, Maserati, Mercedes, Mini, Porsche, Saab, Smart ve Volvo markalarının modellerinde döviz kurundaki yükselme fiyatlarda artışa yol açtı. YTL üzerinden satılan markalarda ise henüz bir değişiklik yapılmadı. Bankaların taşıt kredisi faiz oranlarında da yükselme gözlendi.

İbrahim Aybar / Renault Genel Müdürü - Böyle giderse pazar daralır

NİSAN ayında başlattığımız ve binek otomobil pazarında yüzde17 oranında pay almamıza olanak sağlayan 'bugün al, 2007'de öde' kampanyamızı yaşanan ekonomik gelişmelere rağmen 24 Mayıs 2006 tarihine kadar uzatma kararı aldık. 24 Mayıs'ta şartlara göre yeni fiyatların devreye girmesi söz konusu olabilecek. Ekonomik konjonktürü yeniden değerlendirerek fiyat artışı konusunda karar vereceğiz. Ancak piyasalarda yaşanan bu son gelişmeler zaten kar marjları çok küçük olan otomotiv sektörü üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır. Tüm bu olumsuz gelişmeler pazarda bir miktar daralma yaratabilir. Enflasyon ve faiz oranları göz önüne alındığında makro ekonomik açıdan piyasaların şu anda geldiği yeni seviyeye ayarlama yapılmasının kaçınılmaz. Mayıs ayı, markalar tarafından sunulan kampanyalar dahilinde uygun koşullar kapsamında 'otomobil almak için hala' cazibesini koruyor.

Alfredo Altavilla / TofaŞ CEO'su - Korkmaya hiç gerek yok

BİZ öncelikle açık serbest piyasada çalışıyoruz. İniş çıkışlar bunun parçası, oyunun kuralı bu. Korkmaya gerek yok. AB'ye yaklaştıkça bu tür dalgalanmalara açık olacağız. Döviz kurunda aşırı iniş çıkış yerli üreticiyi olumsuz etkiler. Geçen hafta yaşanan değer kaybı yakın zamanda telafi edilecektir. Ekonominin temel göstergeleri iyi olduğu için YTL eski değerine ulaşacaktır. Kısa vadede otomotiv sektöründe fiyatlarda artış olabilir. Çünkü parça maliyetleri yükselecektir. Fiyatlardaki artış, satın alma gücüne eşit olmazsa ve bu eğilim devam ederse yıl sonu hedeflerimizi etkiler.

Bora Koçak / Citroen Genel Müdürü - Gelişmeleri takip ediyoruz

HEM ithalat yapan hem de üretim yapan tüm markalar bu dalgalanmadan maliyet anlamında olumsuz etkilenecek. İthalat yapan markaların çok büyük bir bölümünün maliyetleri euro cinsinden olup, son iki hafta içinde oluşan artış yüzde 10 düzeyinde. Sektördeki hiçbir oyuncunun kar marjı bu düzeyde değil ve bu artış doğrudan zarar edilmesine neden oldu. Sektörün önümüzdeki günlerde bir miktar küçüleceği görüşündeyim. Rekabetin bir sonucu olarak kampanyaların azalması veya fiyatların artması, çok hızlı olmayacak. Beklentimiz yüzde 10'luk bu maliyetin önümüzdeki 2-3 aylık dönem içinde yavaş yavaş fiyatlara yansıtılacağı şeklinde. Yerli üreticilerin de birçok maliyeti dövize bağlı olduğundan, bu oranda olmasa bile, onların da fiyatlarında artış olacak. Şu aşamada gelişmeleri takip ediyor ve kurun stabilize olmasını bekliyoruz. Dengeli seviyeye ulaşılmasını takiben de, fiyatlarımızı ayarlamaya başlayacağız. Şu aşamada sipariş planlamasıyla ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmayı düşünmedik. Gelişmeleri takip edip ona göre karar vereceğiz.

Koray Batur / Suzukİ Genel Müdürü - Otomobil alan karlı çıkar

Dalgalanmayla yükselişe geçen döviz kurlarının eski seviyesine geri döneceğini düşünüyoruz. Piyasaya gözlemliyoruz ve şu an için fiyatlarımızda bir artış yapmadık. Kurların yükselmesinin devam etmeyeceğine inanıyoruz. Eğer bu durum sürerse elbette biz de artan maliyetleri karşılamak için fiyatlarımızı düzenleyeceğiz. Bugün için alınan taahhütleri yerine getirmek ve bayilerimizi korumak için fiyatlarımızı sabitledik. Bu durumdan en çok müşteri karlı çıkacaktır. Hala fiyatlar düşükken otomobil satın alırlarsa yaşanabilecek artışlardan karlı çıkacaklardır. Araç satın almak için çok doğru bir zaman.

ÇıInar Noyan / Subaru Marka Müdürü - Suların durulması gerekiyor

Otomotiv ithalatçıları bu dalgalanmadan olumsuz etkilenecektir. Geçtiğimiz haftaya göre yüzde 14'lük bir artış olduğunu görüyoruz. Bu maliyetlerin artmasına doğrudan etkide bulunacaktır. Ancak biz fiyat artırımı ve kampanyalarımız için suyun durulmasını bekliyoruz. Ani hareketlere göre reaksiyon göstermenin doğru olmadığına inanıyoruz. Kurun yerine oturması önümüzdeki hafta olacaktır ve biz de ona göre kararımızı alacağız. Kur bu seviyede devam ederse ithalatçılar mutlaka bunu fiyatlarına yansıtacaktır.

Gökay ÇAKO - AKŞAM 18/05/2006
 
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2006, 09:44:10 Gönderen: Tufan »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal