Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Hava emiş rezenatörü hakkinda  (Okunma sayısı 4652 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

01hakan

• Membro
Hava emiş rezenatörü hakkinda
« : 09 Ocak 2018, 16:55:23 »
Arkadaşlar ben bu hava filtresinin kutusunun önündeki zavazingoyu söküp oraya 70 mm mantar filtre taksam veya oraya en uygun ne yapılabilir merak ediyorum bildiğim kadarıyla orası fazla kirleniyor ve bi süre sonra hava emişini kisitliyor bunun için bi çare bi yol varsa fikirlerinizi alayım

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

COURE SPORTİVO

01hakan

• Membro
Ynt: Hava emiş rezenatörü hakkinda
« #1 : 09 Ocak 2018, 16:57:22 »
Şu fotodaki parça hakkinda

COURE SPORTİVO

blackgear

• Membro
« #2 : 10 Ocak 2018, 13:15:12 »
Net emin olmamakla birlikte, orada bir deve boynu boru var. Su birikintilerine veya yoğun yağmura maruz kaldığınızda, motora su girişini bu deve boynu engel oluyor.

Bu parçayı söküp buraya açık hava filtresi (mantar filtreden kastınız bu olsa gerek sanırım) takarsanız, motora su emişi durumu söz konusu olabilir.

Vakti zamanında ben de araştırmıştım, yapılmış uygulamalar var ama riski de göz önünde bulundurmakta fayda var ;)

DcD-Semih

• Membro
« #3 : 12 Ocak 2018, 12:13:35 »
Forumda bir çok defa paylaştım, aldığım her Alfa da ilk yaptığım işlemlerden birisidir o rezonatörü sökmek. En güzel çözüm rezonatör çıkarılır hava filtresi kutusunun giriş çapında uygun materyalde bir hortum takılır ucu yukarı çevrilir. Mümkünse genişten dara giden bir hortum daha işlevsel olur.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2001 Alfa Romeo 145 1.6 T.spark - Giallo Zoe
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Rosso
2002 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Bianco Polare
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Grigio Chiaro
2000 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Rosso
2004 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Grigio Metallico
2012 Alfa Romeo Giulietta 1.4TB - Bianco Pastello

octinum

• Moderatore
« #4 : 15 Ocak 2018, 22:52:04 »
@DcD-Semih 'in çözümü vardı, o hortumdan bulunursa yukarıya, rezonatörün girişinin olduğu doğru verilmeli. O olmazsa tesisatçıya gidilip 3 adet 70'lik 45 derece PVC boru alınıyor, hava filtre kutusuna cuk oturuyor, yukarı doğru verilip bir yere bağlanıyor. :)

"Mantar" dediğin açık filtre işine hiç girme hocam. Seninki bir de 1.6; orijinal kutunun yapısını bozarsan alt devir torkun iyice çekilmez hale gelebilir. Kurcalayacaksan filtreden berisinde kalacaksın, filtreye girdiği yerden itibaren ellenmemeli.

Bu arada bir yanlış anlaşılma, rezonatör kutusunun içi öyle aman aman kirlenmiyor ve hava emişi zamanla azalmıyor pek. O rezonatör zaten yapısı gereği hava emişini bir miktar kısıtlıyor. O yüzden söküyoruz. Bir de... eee.. Ses tabi. :) Egzoz sesinden çok daha güzel bir ses çıkıyor bence.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

tunerviper

• Membro
« #5 : 16 Ocak 2018, 11:09:26 »
rezenatörü iptal edip 2.5 v6 borusu takılabilir.
Turbo Twin Spark

01hakan

• Membro
« #6 : 17 Ocak 2018, 22:38:22 »
rezenatörü iptal edip 2.5 v6 borusu takılabilir.
Örnek varmı nasıl olacak o

COURE SPORTİVO

01hakan

• Membro
« #7 : 17 Ocak 2018, 22:39:50 »
@DcD-Semih 'in çözümü vardı, o hortumdan bulunursa yukarıya, rezonatörün girişinin olduğu doğru verilmeli. O olmazsa tesisatçıya gidilip 3 adet 70'lik 45 derece PVC boru alınıyor, hava filtre kutusuna cuk oturuyor, yukarı doğru verilip bir yere bağlanıyor. :)

"Mantar" dediğin açık filtre işine hiç girme hocam. Seninki bir de 1.6; orijinal kutunun yapısını bozarsan alt devir torkun iyice çekilmez hale gelebilir. Kurcalayacaksan filtreden berisinde kalacaksın, filtreye girdiği yerden itibaren ellenmemeli.

Bu arada bir yanlış anlaşılma, rezonatör kutusunun içi öyle aman aman kirlenmiyor ve hava emişi zamanla azalmıyor pek. O rezonatör zaten yapısı gereği hava emişini bir miktar kısıtlıyor. O yüzden söküyoruz. Bir de... eee.. Ses tabi. :) Egzoz sesinden çok daha güzel bir ses çıkıyor bence.
O zmn söküp orayı boruyla sis kapağına doğru çekiyoruz oylemi

COURE SPORTİVO

tunerviper

• Membro
« #8 : 17 Ocak 2018, 22:45:53 »
Örnek varmı nasıl olacak o

Var biz yıllarca yaptık. Bir tane v6 emiş borusu buluyorsun rezenatörü söküp yerine onu takıyorsun.

https://www.partsworld-uk.com/collections/alfa-romeo-156-spare-parts/products/air-filter-pipe-3-2-v6
Turbo Twin Spark

01hakan

• Membro
« #9 : 17 Ocak 2018, 22:49:50 »
Var biz yıllarca yaptık. Bir tane v6 emiş borusu buluyorsun rezenatörü söküp yerine onu takıyorsun.

https://www.partsworld-uk.com/collections/alfa-romeo-156-spare-parts/products/air-filter-pipe-3-2-v6
Teşekkürler o zmn bulalım bi ondan

COURE SPORTİVO

octinum

• Moderatore
« #10 : 18 Ocak 2018, 06:16:11 »
O zmn söküp orayı boruyla sis kapağına doğru çekiyoruz oylemi

Sis kapağı şart değil bence. Rezonatör girişi normalde çamurluk içinde yukarı doğru kalıyor. Sis farının yanındaki boşluğa çektim ben ama bir performans kazancı varsa da hissetmedim sanki.
Onun dışında, aynen. 70'lik PVC tesisat borularının 45 derece açılı dirsekleri var. Onlardan 3 tane (tanesi 3 lira falandır) kullanarak pek dolambaçlı olmayan bir emiş yolu çamurluk içine verilebilir.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

01hakan

• Membro
« #11 : 18 Ocak 2018, 12:22:07 »
Sis kapağı şart değil bence. Rezonatör girişi normalde çamurluk içinde yukarı doğru kalıyor. Sis farının yanındaki boşluğa çektim ben ama bir performans kazancı varsa da hissetmedim sanki.
Onun dışında, aynen. 70'lik PVC tesisat borularının 45 derece açılı dirsekleri var. Onlardan 3 tane (tanesi 3 lira falandır) kullanarak pek dolambaçlı olmayan bir emiş yolu çamurluk içine verilebilir.
Silikon hortum nasıl olur ET si kalın olan

COURE SPORTİVO

GoogleTagged