Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa Romeo 147  (Okunma sayısı 755 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aomertemel

• Ziyaretçi
Alfa Romeo 147
« : 29 Ocak 2016, 15:33:25 »
Herkese Merhaba;

Foruma daha bugün kayıt oldum.Alfa kulllanıcısı değilim ama aracı cok beğeniyorum almak istiyorum.İnternette araştırma yaparken bu siteden detaylı bilgi alabileceğimi öğrendim.Şimdi soruma gelirsek.Alfa Romeo 147ler için çok şey söyleniyor.Çok yakmassı işte ikinci elinin zayıf olması gibi gibi birçok şey şimdi ben oyle al satcı birisi değilim alıcam binicem ama ilerde allah göstermesin paraya sıkışsam satacağım şeylerden biri aracım olacak o yüzden bu konularda bilgi alabilirsem çok sevinirim.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

e.ateskaya

• Membro
Ynt: Alfa Romeo 147
« #1 : 29 Ocak 2016, 15:46:29 »
Herkese Merhaba;

Foruma daha bugün kayıt oldum.Alfa kulllanıcısı değilim ama aracı cok beğeniyorum almak istiyorum.İnternette araştırma yaparken bu siteden detaylı bilgi alabileceğimi öğrendim.Şimdi soruma gelirsek.Alfa Romeo 147ler için çok şey söyleniyor.Çok yakmassı işte ikinci elinin zayıf olması gibi gibi birçok şey şimdi ben oyle al satcı birisi değilim alıcam binicem ama ilerde allah göstermesin paraya sıkışsam satacağım şeylerden biri aracım olacak o yüzden bu konularda bilgi alabilirsem çok sevinirim.

Öncelikle forumumuza hoş geldiniz. Siz de alfisti olmak adına ilk adımı atmış bulunmaktasınız. Alfa kullanmayan hayatında şöför koltuğuna dahi oturmamış insanların kulaktan dolma konuşmalarına kulak asmayınız. Gerçekten düzgün bir alfa sahibi olursanız satılmayacak diye bir kural yok. Pat diye satılabilen bir araç çünkü piyasa da hastası oldukça fazla. Alfa romeo 147 sportif bir araçtır. Aşırı devirli kullanmayacaksanız araç standart araçlardan 1 litre fazla yakar abartacak bir durum yoktur. Alıp gerçekten binmek istiyor iseniz temiz bir 147 bulmalısınız mümkünse LPG'li olmamalı. Piyasa olarak 20 ye de 147 var 25 e de 147 var siz eğer ucuz olsun der masraflı bir araca denk gelirseniz lanet edersiniz. Unutmayınız ki ''Ucuz ise vardır bir illeti, pahalı ise vardır bir hikmeti''..

E.Ç.M. (MiTongin)

• Membro
« #2 : 29 Ocak 2016, 15:56:57 »
''Ucuz ise vardır bir illeti, pahalı ise vardır bir hikmeti''..
Bu lafi çerçeveletip formun girişine asalim  :yukari-ok:

@aomertemel hakkinizda simdiden hayirlisi olsum diyelim
*Smiles per gallon*

( Yaktığınız yakıt başına düşen gülümseme oranı )

aomertemel

• Ziyaretçi
« #3 : 29 Ocak 2016, 16:02:44 »
Kesinlikle katılıyorum ya bu sözü asmalısınız.Çünkü alfanın performansından ve yoltutuşundan kimse kötü söz etmiyor ama ikinci el konusunda büyük sıkıntı olduğundan söz ediliyor.Bende baktım piyasada alfanın donanımındaki araçlar hem gereksiz pahalı bende hani biraz bu işlerin şans işi olduğunu düşünüyorum Türkiyede Renault en fazla tutulan araç diye söz edilir ikinci elini satarsın diye söyleniyor ama 3 ay arabasını satamayan biliyorum.O yüzden hani alıp görmedende bu işler bilinmiyor dışardan çok söylenti var bende burda doğrusunu öğrenmek istedim. :) ve gelen yorumlarda beni alfa almaya daha çok yaklaştırdı ne diyim sağolun :)

rain man

• Membro
« #4 : 29 Ocak 2016, 16:10:04 »
Şimdiden hoşgeldiniz. Herkesin alfa romeo ile tanışmadan önce geçtiği süreçten geçiyorsunuz. Geçen sene ben de çiçeği burnunda alfista olarak aynı şeyleri yaşadım. Merkezi bir yerde olmamama rağmen, bakımlarını eksiklerini oluşmadan çözmeye çalışarak en yakın sanayiye 70, yetkili servise 250 km uzak olmama rağmen bir kez of dedirtmedi.

Vakit geçtikçe alfa romeo dışında araç kullanan arkadaşlar araçlarından soğuyor, hayran kalıyor, takdir ediyorlar siz hayal edin. Ve bu bir yıllık süreçte çok sayıda olmasada bir çok aracı da meraktan test ettim. Evet başka araçların başka farklılıkları olduğu bir gerçek ama totale baktığımızda kolay kolay diğer karşılaştırılan yaşıtı ve sınıfı arkadaşlarından önde olduğunuzu tarafsızca görebilirsiniz.

147 için bir çok bilgi mevcut. Üstteki yoruma da katılıyorum. Keyifle araba kullanmak istiyorsanız bakımlı olmasına lütfen dikkat edin. Sizi araca bağlayacak olan da soğutacak olan da seçiminiz olacak. Aldığınız araç bakımlı da olsa her araç alırken yapılması gerektiği gibi aracın fiyatının haricinde kenarda bir miktar para ayırın. Sonuçta yaşı olan araçlar ve kimse garanti etmez.

Şimdiden hayırlı olsun.
Alfa Romeo 147 1.9 JTD Q2 2009

burak_unsal

• Membro
« #5 : 29 Ocak 2016, 16:20:57 »
Aramıza hoşgeldiniz..

Sorularınızı benden önce yanıtlayan arkadaşlar zaten söylenecek ekstra bişey bırakmamış.. Ben de bir Alfa 147 kullanıcısı olarak aracı alacağım dönem diğer tüm arkadaşlar gibi çevrenizde duyduğunuz bu tür yorumlara çok maruz kaldım. Hatta galerici bir arkadaşım dahi vazgeçirmek istedi.. Sonuç olarak inat ettim aldım, askerlik süresi olan 6 aylık süreç hariç toplam 2 seneyi aşkın süredir de büyük bir aşkla kullanmaktayım. Eğer temizini bulursanız inat edin alın, bence pişman olmayacaksınız..

Dipnot: @e.ateskaya ' ya çoğu konuda katılmakla birlikte, eğer LPG'li fakat kalite marka, LPG bakımları tam ve montajı yapılalı yüksek km geçirmemiş bir araç bulursanız ben onu tercih edin derim kendi adıma. Benim 147'm Teleflex marka LPG'li ve cidden kaliteli bir işçilikle takıldığından elle tutulur bir performans kaybı yaşamamakla birlikte çok uygun fiyatlara perfomanslı bir sürüş yakalayabiliyorum. Bu sayede işin ekonomi boyutundaki soru işaretleriniz de kalkmış olur  :)
Alfa Romeo 147 / 1.6 TS Blackline..

Kubilay

• Membro
« #6 : 29 Ocak 2016, 16:25:52 »
Selamlar, hoş geldiniz.

Öncelikle Alfa var Alfa var.Örneğin 1.9 JTS 159, 3.2 GT, GTV vs. satılmaz demiyorum ama ha denilince elinizden bir anda çıkaramayabilirsiniz fakat 147'nin piyasası son derece hareketli.Özellikle 3 büyük şehirden birinde yaşıyorsanız bu konuyu çok sorun etmeyin.Yeter ki aracınız temiz, düzgün bir araç olsun.147 gittikçe de prim yapıyor.2011-2012 civarında 25-26'ya giden 147'lerin emsalleri şimdi 30-32 bandında gidiyor.

Şu bir gerçek, bizim araçlar ilgisizliği kabul etmiyor.Sürekli eliniz üstünde olacak.Üstünde dediğim yağını, suyunu sürekli kontrol edeceksiniz.Arada bir dikkatli dinleyeceksiniz, aksi bir ses var mı diye.Bakımlarını geciktirmeyeceksiniz.Bunların dışında ekstra bir durum söz konusu değil.Zaten artık ustalar her şeyini ezberledi, sorunları çözümleri belli olan bir araç.Ne bakımları ne sorunları emsal araçlardan daha maliyetli ya da daha kompleks değil.

Yakıt konusuna gelince, şu bir gerçek bu arabanın teknolojisi yeni değil.Yeni nesil turbo benzinli motorlarla karşılaştırmak haksızlık olur.Fakat çok mu fark var yakıt olarak? Hayır. Onların 8 yaktığı yerde bu 9-9.5 yakıyor.Baktınız fazla geliyor, lpg takar devam edersiniz.

147'nin direksiyonundan sonra kullanacağınız herhangi güncel bir aracın direksiyonu sizi hayattan soğutacaktır.Sürüş keyfi gerçekten güzel.

Bu devirde en iyi araç, f/P aracıdır.Allahın cliosunun 60-70 bine satıldığı devirde 30 bine cillop gibi arabanız oluyor.Hem de özellikle tipi ile çoğuna fark atıyor.

147 iyidir, aileye de gelir, gence de, tarz adama da, kadına da.

universeee

• Membro
« #7 : 29 Ocak 2016, 16:27:07 »
Alfa'dan keyif almanız tamamen alacağınız arabaya bağlı bunu unutmayın, o yüzden iyi araştırın, forumu bolca okuyun ve şayet mümkünse forumda satışa çıkan bilinen arabaları tercih edin. 1-2 fazla alırken ödersiniz belki ama idamesi sırasında daha az ödersiniz.

Ben tamamen Alfa cahili olarak forumdan hiç haberim yokken gidip bir galeriden 2005 model 147 aldım. Kullanım sırasında açıkçası bana çok masraf çıkardı çünkü sağolsun benden önce binen sanıyorum eşşeğe biner gibi binmiş. Ben aldıktan sonra elimden geldiğince iyi baktım, bakımları hiç aksatmadım ekstra olarak da yapabildiklerimi yaptım. Sonuç: Aracımı malum ilan sitesinde ilan bile açmadan 24 saat içerisinde sattım. Buyurun bu da konusu: http://www.alfistiturkey.com/forum/ikinci-el/degisimin-vakti-geldi-artik-)-satilik-kirmizi-147-mk1-distinctive/

Kısacası ne kadar temiz bir araç alır ve kendiniz de ne kadar temiz bakarsanız o kadar keyifle kullanır son derece de kolay satarsınız.

Maddi durumunuzu, yıllık yaptığınız kilometreyi bilemem ama şunu söyleyim: Arabayı aldığımda LPG yoktu. Biraz bu şekilde kullanayım sonra duruma göre bakarız dedim. Aldıktan 3 hafta sonra direkt LPG montajına gittim (o sıralarda günlük 55-60km yapıyordum) :) Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama İstanbul'da o derece yakar bilginiz olsun.

Hakkınızda hayırlısı olsun. İyi araştırın ve kesinlikle bilinen bir Alfa servisinde ekspertiz yaptırın.  :alfisti:
2005 Alfa Romeo 147 1.6TS Distinctive 2013-2016
2013 Nissan Qashqai 1.5 dci Tekna 2016 - ...

e.ateskaya

• Membro
« #8 : 29 Ocak 2016, 16:29:42 »

147 iyidir, aileye de gelir, gence de, tarz adama da, kadına da.

Eski bir 147 kullanıcısı olarak sonuna dek katılıyorum, merakımdan 156 aldım daha kemikli daha klasik geldi. Bir kez de 166'yı deneyeceğim  :)

Bulduğunuz almayı düşündüğünüz aracı bizimle paylaşacak olursanız eğer naçizane fikirlerimizi size iletiriz, karar vermenizde yardımcı olabilir belki  8)

aomertemel

• Ziyaretçi
« #9 : 29 Ocak 2016, 16:49:35 »
@e.ateskaya abi süpersin ya bak bu aklıma gelmemişti forum kullarını çok okuyamadım genel bi bakmıştım.Aracı sahibinden.com da buldum kendimde izmirde oturuyorum.Araç cok hoşuma gitti linki paylaşıyorum bi kaç yorum alırsam çok sevinirim.Benim araçta resimlerden anladığım sağ arka kapıda boya var tahminim emin değilim.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-ihtiyactan-satilik-267383639/detay

e.ateskaya

• Membro
« #10 : 29 Ocak 2016, 17:03:08 »
@e.ateskaya abi süpersin ya bak bu aklıma gelmemişti forum kullarını çok okuyamadım genel bi bakmıştım.Aracı sahibinden.com da buldum kendimde izmirde oturuyorum.Araç cok hoşuma gitti linki paylaşıyorum bi kaç yorum alırsam çok sevinirim.Benim araçta resimlerden anladığım sağ arka kapıda boya var tahminim emin değilim.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-ihtiyactan-satilik-267383639/detay

Çok bir açıklama yapmamış, araç belli ki Manisa'dan gelme orada forumdaşımız çokca var. Elbet aracı bilenler yorum atacaklardır. Km'si sünnetli değilse eğer değeri km'sine göre güzel. Aracın değişen ve boya durumuna iyice baktırmak gerekir. İzmirde güzel servisler var bakabilecek götürüp kesinlikle yürürüne baktırabilirsiniz. Şahsi fikrim araştırmanızı biraz daha geniş tutunuz. Düşük km'li pert araç alıncaya kadar yüksek km olmasına rağmen bakımlı bir araç alınız  :yukari-ok:

aomertemel

• Ziyaretçi
« #11 : 29 Ocak 2016, 17:07:17 »
Hocam araç manisa plaka ama izmirde yarın baktırcam araca tramerde 3 kayıt geliyor 2 kayıtta bedel yazmıyor birinde 3 bin küsür bence çok önemli değildir diye düşünüyorum.Ama tabi bi servise görünmesi şart aracın.Bakalım artık. :D

kuti147

• Membro
« #12 : 29 Ocak 2016, 20:55:36 »
Aramıza hoşgeldiniz. Umarım hayalinizde ki 147 ye kavuşup keyifle kullanırsınız. Bende şuan 2. 147 mi kullanıyorum. Hayatımdan da çok memnunum açıkçası :)
Arkadaşlar baya önemli bilgiler vermiş zaten.. bakımlı Alfa her daim satılır o konuda içiniz rahat olsun. Mk1 147 mi ilana bile koymadan 2 gün içinde satmıştım. Alan arkadaş 3 hafta önce ,ilana koyduğunun ertesi günü sattı.
Araç alırken sabırlı olun en önemli nokta bu. Iyi inceleyin, foruma danışın. Herkes iyi niyetle yardımcı olur zaten. Aynı şekilde bende 5 yıla yakındır 147 kullanan biri olarak elimden geldiğince yardimci olurum.
Ayrıca paylaştığınız ilanda ki aracı alfa forumlarında görmüşlüğüm vardır. Görünüş olarak güzel ama yinede iyi bir ekspertiz kesinlikle yaptırın.
 Ilk 147 mi satmaya diyetlenmistim bir ara. Bi arıza sebebiyle servise gittiginde gitmisken sağlam bir bakım yaptırdım komple ön takım ve sanziman açılmasi dahil).. aracı teslim aldığım gün uzaktan gelen sevgilisine kavuşmuş gibiydim :)
Bakımlı ve güzel bir alfa aşk mutlulu yaşatır :) bu lafım aklınıza gelip gülümsediğinizde Alfista olmuşsunuz demektir.
Başınızı şişirdim kusura bakmayın...  :-[
34 BS 3090 - Rosso Mk1 147
34 FH 3300 - Rosso Mk2 147
34 KY 5602 - Jarama Mk2 156 SS
34 NT 0522 - Jarama Mk2 156 SS
A4 2.0T Quattro Sline
——————————————-
34 ERH 07 -- Jarama Mk2 147