Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Hayat Kurtaran d Modu  (Okunma sayısı 5020 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Orhan Hoca

• Membro
Hayat Kurtaran d Modu
« : 03 Kasım 2017, 21:25:08 »
Temmuz ortalarında dizel giulietta aracımla 4 kişi, Istanbul Side yolculuğu yaparken Ankara yolunu kullanayım dedim ve malum Akseki virajlı yollarına geldim. Ama normal mod dinamik moduna göre keyifsiz olduğu için Seydişehir sonrası d'ye aldım ve seri bir şekilde yokuş çıkıp düz yolda basmadan ilerledim. Ne de olsa düz yolda d modunda gaz pedalına daha az basılınca diğer mod kadar ekonomik de oluyor. Ama asıl yarar frene erken yaklaşma olayı tabi. Akseki'ye yaklaşmışken uzun bir düzlük girişinde geçtiğim araçlar ile aradaki farkı da açmıştım Allah'tan. Sol karşı şeritte de virajdan çıkmakta olan 10-15 araçlık kuyruk vardı. Iclerinden biri -ki soğuk dolaplı geniş bir market aracı- sıradan ayrılıp benim 30 m. kadar önümde  solundaki tali yola aniden dönüverdi. Ben hariç herkes ölmek üzere olan insan çığlıklariyla bağırıyordu. Hızımı bilmiyorum ama 100-110 sanki. d modunun önceden fren kavrama özelliği sayesinde kurtardım. Frene bastım ve hızı asla sıfırlayacak şekilde basmadım. Yavaşlamam 110'dan 30'a hızlı bir şekilde olduğu için o kazmanın sürdüğü araç kılpayı tamamen geçti ve ben soldaki sıradaki araçla kamyonun arasından hafif sola da kaçarak iğne deliğinden geçer gibi geçtim (Araçta çizik dahi olmadı). Hatta 200-300 m. sonra güvenli bir alan buluncaya kadar da durmadım. Yolcularım böyle bir seyi nasıl yapar diye o kazmaya hayret ederlerken, bilmiyorum hakettim mi; bana hiçbir suçumun olmadığını ve şoförlüğümun çok iyi olduğu, hayatlarını kurtardığımı söylüyorlardı. Onlara d modunun n modundan buradaki farkını anlatıp aractaki bu farkın bizi ölümden kurtardığını anlattım ve yol üzeri durduğum soldaki mısır + çay ocağında 2 saat akşam vakti şoku atlatmak için oyalandık. Şunu da onlara söyledim; Giulietta eşdeğeri c hb araçlardan biri olsaydı aracım, biz ölmüştük.
Sonuca gelirsek; d modunu abanmak için kullanmamak şartıyla tehlikeli yollarda ve ozellikle de inişlerde mutlaka kullanınız. Düz yolda gaza az basmaktan, aşağı inerken de frende kalmaktan dolayı fazla yakmaz ama HAYAT KURTARIR!

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

murat

• Amministratore
Ynt: Hayat Kurtaran d Modu
« #1 : 03 Kasım 2017, 22:38:24 »
Büyük geçmiş olsun. genelde D modu diyince gitmek geliyor herkesi aklına ama bu örnekten anlaşılacağı üzere gitmekten fazlası aslında ;)
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

Orhan Hoca

• Membro
« #2 : 04 Kasım 2017, 06:37:16 »
Büyük geçmiş olsun. genelde D modu diyince gitmek geliyor herkesi aklına ama bu örnekten anlaşılacağı üzere gitmekten fazlası aslında ;)
Teşekkürler. Aynen dediğiniz gibi.

stan

• Membro
« #3 : 04 Kasım 2017, 12:26:12 »
Tjet Mito'mu sokak arası yollar ve çok bozuk yollar hariç her zaman d modunda kullanırım. KEsinlikle oşekilde kullanmak gerektiğini düşünüyorum.

Semih izgi

• Membro
« #4 : 04 Kasım 2017, 14:54:04 »
Büyük geçmiş olsun. Fren sistemimiz gerçekten çok başarılı.

murat

• Amministratore
Hayat Kurtaran d Modu
« #5 : 04 Kasım 2017, 17:15:01 »
Kesinlikle öyle, ancak bakımlarını düzenli ve kaliteli malzeme ile yaptırdığımız sürece

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

Orhan Hoca

• Membro
« #6 : 04 Kasım 2017, 19:17:26 »
Teşekkürler 😊

Orhan Hoca

• Membro
« #7 : 22 Şubat 2018, 20:12:32 »
Daha önce actığım konudan yürüyeyim dedim arkadaşlar:
2. yıl/ 30.000 bakımına 25 gün kadar kaldı. Aracı alırken 2+1 yıl garanti demişlerdi sanırım. +1 yıl var mı, bilmiyorum. Açıkçası çok da önemsemiyorum. Geçen yıl Maslak Çiftkurtlar'da 15.000 bakıma 608 tl ödemiştim. Bu bakımda da 800 gibi birşey bekliyorum.
Maslak ya da Bostancı'da ünlü alfa ustaları vardı sanırım. Yetkili servis ile özel servisler Maslak ve Bostancı (Beykoz'da oturuyorum) arasından işçilik, ilgi, güleryüz, maliyet ve ustalık yönlerinden hangisini önerirsiniz?

krm1983

• Membro
« #8 : 22 Şubat 2018, 20:32:25 »
Maslak ta bakım yaptırmadım bilmiyorum ama  bostancı da Sportivo Yılmaz usta veya Zeki Ustayı tavsiye ederim.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
Siamo fatti della stessa materia di cui sono fatti i sogni.

ayredin1982

• Membro
« #9 : 22 Şubat 2018, 21:07:28 »
aracın garantisi devam ediyorsa yetkiliservisi  seçmeniz faydalı olur.zaten özel ile yetkili arasında ben çok fark göremedim.

SM-C7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

umitkilic

• Membro
« #10 : 22 Şubat 2018, 21:08:54 »
2. yıl/ 30.000 bakımına 25 gün kadar kaldı. Aracı alırken 2+1 yıl garanti demişlerdi sanırım. +1 yıl var mı, bilmiyorum. Açıkçası çok da önemsemiyorum. Geçen yıl Maslak Çiftkurtlar'da 15.000 bakıma 608 tl ödemiştim. Bu bakımda da 800 gibi birşey bekliyorum.
Maslak ya da Bostancı'da ünlü alfa ustaları vardı sanırım. Yetkili servis ile özel servisler Maslak ve Bostancı (Beykoz'da oturuyorum) arasından işçilik, ilgi, güleryüz, maliyet ve ustalık yönlerinden hangisini önerirsiniz?
Yanlış anlamadıysam 1 yıl daha garantiniz var.Yaklaşık 200 lira için garantinizi bozmayın bence

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Orhan Hoca

• Membro
« #11 : 22 Şubat 2018, 22:23:05 »
+1 yıl varsa muhtemelen gidicem. Ama onu sormam lazım tabi. Zeki ustanın ismini de çok duydum. Cevaplar için teşekkürler arkadaslar :)
800-900 ile 400-500 gibi fiyat varsa da 400 tl az değil. Üstelik servis Castrol kullanıyor. Kullanıcı arkadaşlar da önermiyor. Ama servis; kitapta castrol onerilmemesine rağmen kullanıyor ve kullanmazsak/kullanmazsan garanti bozulur da diyordu geçen sene.

ayredin1982

• Membro
« #12 : 23 Şubat 2018, 08:48:54 »
yağınızı alın götürün .Ben motul'un yağını alıp arabayı servise bıraktıktan sonra yağ bagajda diyorum :). İstanbul'u bilmiyorum ama ankara da içim rahat olarak arabayı teslim edeceğim bir alfa özel servisi ne yazık ki yok.

Yetkili servisinde fiyat ve kalite olarak özel servislerden daha iyi olduğunu düşünüyorum.Neyse konuyu dağıttım.Servise sorabilirsiniz yağımızı getirebilirmiyiz ? diye.sanırım sorun çıkarmazlar.

Kaan

• Membro
« #13 : 23 Şubat 2018, 10:26:19 »

Garantiniz 1 yıl daha devam ediyorsa kesinlikle yetkiliye gidin. 1 yıl içinde olası bir sıkıntıyı göze almayın. Ama garantiniz bitmiş ise carium yada sportivo yu gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Biz 10-12 yıldır Zeki ustadan çok memnunuz. Kesinlikle işçilik, ilgi, güler yüz, maliyet ve ustalık olarak beklentinizi karşılayacağına eminim. Yetkiliden Allah korusun. İnsan parasıyla rezil oluyor.
@ayredin1982 Ankara'da da İstanbul'da olduğu gibi işini layığıyla yapan özel servisler mevcut.
1 hayal
5 duyu
6.his

Dellobaltino

• Membro
« #14 : 23 Şubat 2018, 10:28:04 »
Yağinizi getirirken konacak miktari da ayarlayarak getirin.kafalarina göre yağ dolduruyorlar.1.6 105 giu 4.2 litre yağ aliyor kitaba göre.en son bakimda 4.5 litre koydular. bak burda böyle yaziyor neden fazla koydunuz dediğimde "cubuktan bakip koydum, senin araba 4.5 litre aliyo,kitaba bakma sen " dedi.sanki arabayi o üretmiş.bundan sonra miktari kendim ayarlayip vericem

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

agucba

• Amministratore
« #15 : 23 Şubat 2018, 12:09:43 »
Kendi yağınızı alıp giderseniz fatura düşüyor.

Ben 1. yıl bakımına gitmeden önce hem Birmot'tan hem de Mengerler Ataşehir'den fiyat almıştım. Biri 900 TL, diğeri 950 TL demişti.
Yakın olması ve sadece periyodik bakım olması sebebi ile Mengerler Ataşehir'e gitmeye karar verdim. Gitmeden önce "olması gereken, doğru" (çünkü telefon ile görüştüğümde hangi yağı koyduklarını sormuştum, bir keresinde 5-40 diğerinde 0-30 demişlerdi) yağı Sercan'dan aldım. Kendi yağımı alıp gittiğim için bakım parası 550 TL'ye düşmüştü. Yani yağ değişimi için (burada işçilik de hesaplandığından) litresine yaklaşık 100 TL almış oluyorlar.

///////////////

Orhan Hoca

• Membro
« #16 : 23 Şubat 2018, 13:00:55 »
Sorun şu: Castrol ile gitmek zorundayım. Bana dediği; anlaşmalı yağ dışında garanti bozulur. 1 yıl mı yoksa Motul/Selenia mı arasında kaldım.

ayredin1982

• Membro
« #17 : 23 Şubat 2018, 14:10:38 »
castrol zaten kaliteli bir yağdır. spesifikasyonları sağladıktan sonra bir şey olmaz.Garanti yağdan çok çok daha önemlidir.Yinede siz bilirsiniz.

Orhan Hoca

• Membro
« #18 : 23 Şubat 2018, 15:02:37 »
Geçmiş forumlardan okuduğum; yerden yere vuruluyordu. Geçen yıldan beri aracımda o var zaten. Şu zamana kadar ben de bir zararını görmedim. Ama diğerlerini de test etmedim tabi.

agucba

• Amministratore
« #19 : 23 Şubat 2018, 17:45:34 »
Castrol'ün motor içerisinde çamurlaşmaya neden olması sebebi ile, mesela BMW ilk dolum yağ olarak kullanmıyor artık.

Garanti'nin bozulup bozulmayacağını Birmot Müşteri İlişkilerini arayarak sorun. Yetkili servisin hangi yağı koyduğunu bilmediğinizi ve bu sebeple kullanım kılavuzunda yazan yağı kendinizin götüreceğini söyleyin, kayıtlara geçsin. Aldığınız yağın faturasını servisin vereceği bakım kağıdına iliştirip dosyaya koyun.

///////////////

Dellobaltino

• Membro
« #20 : 23 Şubat 2018, 18:32:25 »
Servisin tipik kaziklama numaralari yagin markasi degil spesifikasyonu önemli.fiat 9.55535-s1 onayina sahip herhangi bir marka yaği aracima koyabilirim.castrol olmazsa garanti bozulurmuş.ne alaka.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Orhan Hoca

• Membro
« #21 : 04 Nisan 2018, 20:34:11 »
Öncelikle tüm Alfisti arkadaşlara selamlar. Aracımı bugün, benim gibi Giulietta seven 25 yaşlarında dünya tatlısı bir arkadaşa sattım. 2 yılı aşkın süredir her binişimde bana mutluluk ve keyif veren aracın, aynı mutluluk ve keyfi, alan kardeşime de fazlasıyla vermesini dilerim. Sizlerin de Alfa Romeo araçlarınız ile bu duyguları her daim yaşamanızı temenni ederim. Sevgi ve saygılarımla  :alfisti:

admin

• Amministratore
« #22 : 05 Nisan 2018, 09:29:02 »
Öncelikle tüm Alfisti arkadaşlara selamlar. Aracımı bugün, benim gibi Giulietta seven 25 yaşlarında dünya tatlısı bir arkadaşa sattım. 2 yılı aşkın süredir her binişimde bana mutluluk ve keyif veren aracın, aynı mutluluk ve keyfi, alan kardeşime de fazlasıyla vermesini dilerim. Sizlerin de Alfa Romeo araçlarınız ile bu duyguları her daim yaşamanızı temenni ederim. Sevgi ve saygılarımla  :alfisti:

Hayırlısı olsun...
Yalnız bu durum, buralardan uzaklaşmanız için bir sebep olmamalı.  ;)
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

Orhan Hoca

• Membro
« #23 : 05 Nisan 2018, 15:39:42 »
Kesinlikle  :)
Allah kısmet ederse; GT, 159, Giulietta üçlüsünden birini almak aklımda  :rock:

Orhan Hoca

• Membro
« #24 : 22 Nisan 2018, 10:33:08 »
Selamlar arkadaşlar  :haydi:
Merdivenköy Alfacenter'da 2006 dizel 224.000'de 2006 Bordo 159 var, 42.500tl.
Bu araç hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mıdır? Araç hakkında bilgi almayı çok isterim.
 Firma ile ilgili arkadaş var mıdır? Aracın temizliği, son fiyatı, ödeme seçenekleri nelerdir?
Şimdiden herkese çok teşekkürler :alfisti:

GoogleTagged