Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 159 vs EVO X  (Okunma sayısı 2871 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

147TI

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« : 17 Kasım 2007, 12:41:26 »
Her zaman Alfa romeo'nun tasarımından alıntılar yapanlar oldu,gerek dış tasarımdaki çizgileri farı stopu "Gizli Kapı kolu", gerekse iç tasarımı...

Ancak bunu alışkanlık haline getiren markalarda mevcut Seat ve Mitsubishi..

Seat cordoba ile 156 en benzer arabalar seçildi...
147 ile leon arasındaki bezerlik malumunuz...

147 ile colt'unda arka tasarım benzerliği göz kaçmaz...

Son olarakda 159 ile EVO X bu akımı var gücüyle devam ettiriyor..

Tam aradığım gibi bir fotoğraf buldum, hep beraber bakalım...

« Son Düzenleme: 21 Kasım 2007, 16:27:01 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #1 : 17 Kasım 2007, 13:03:16 »
HIRSIZLAR ama yinede zerafeti yakalıyamıyolar
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 13:03:16 Gönderen: n/a »

Salleen

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #2 : 17 Kasım 2007, 13:13:12 »
konuyla alakasız olacak ama nerde eski evo ya bu evo X cidden rezalet yandan arkadan falan
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 13:13:12 Gönderen: Salleen »

AlfistiKerem

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #3 : 17 Kasım 2007, 13:15:35 »
Tam hırsız bunlar ya...Ama sıkıyosa üretsinler bakiim,Alfanın asilliğini,çekiciliğini,ihtişamlılığını...O biraz sıkar.
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 13:15:35 Gönderen: AlfistiKerem »

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #4 : 17 Kasım 2007, 14:32:00 »
atatürk ne demiş :)
Hiçbir millet aynen diğer bir milletin taklitçisi olmamalıdır. Çünkü bir millet, ne taklit ettiği milletin aynı olabilir, ne de kendi milliyetçiliği içinde kalabilir.

bunu alfa yı taklit eden markalar için söyleyebilir

hep taklit ediyorlar ama asla alfa gibi özgün olamıyorlar..
taklit edenlerin çigileri eskiyor 9yaşındaki alfa nın çizgisi hala eskimiyor ve dikkat çekebiliyor :)

bırakın taklit etsinler :)
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 14:32:00 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #5 : 17 Kasım 2007, 14:45:29 »
bende kapışmışlar zannettim konuyu açarken....
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 14:45:29 Gönderen: n/a »

tughan

• Membro
159 vs EVO X
« #6 : 17 Kasım 2007, 15:41:47 »
quote:

bende kapışmışlar zannettim konuyu açarken....

aynen, bende ilk açıtğımda bir heyecanla açmıştım...
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 15:41:47 Gönderen: tughan »
Tuğhan.
156 Selespeed

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #7 : 17 Kasım 2007, 15:50:31 »
Arka kısmının alfa 'dan çalınması hiç hoş olmamış,daha özgün ve mitsubishi genlerine uygun bir arka tasarım yapılabilirdi..arkadan çok boş ve anlamsız görünüyor...ama önden  bence mükemmel ötesi birşey olmuş..Concept tasarımında ön kısmının alfadan eksiği yok fazlası var bence...ama tabi seri üretim hali bu kadar ihtişamlı olmasada çok leş görünmez gibime geliyor bana... :)

Birde şu bakımdan bakılırsa bu araç evo genleri üzerine kurulu tipiyle yada ruhu ile  değil ,sahiplerine apayrı heycan, eğlence ve  performans namında anlamlar vaad ediyor... :)

« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 15:50:31 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #8 : 17 Kasım 2007, 16:07:00 »
ralf bu arabanın en kötü yanı alfa'ya benzerliği zaten.Bana en olur kızma ama her kurduğun cümlede alfadan şikayet ediyorsun ve bu markadan nefret ediyorsun.Eskiden öss-öys sınavları zamanında doktor olmak isteyen bir genç boş kalmasın diye tercihlerine alakasız yerler yazardı sonra da doktor olmak isteyen genç makina mühendisi olurdu.Düşünüyorum acaba buna benzer bir durum mu var diye.Yine söylüyorum ne olur kızma sadece merak ettim çünkü ne zaman birşey yazsan alfayı yeriyorsun.Kıracak birşey söylediysem şimdiden özür dilerim.
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 16:07:00 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #9 : 17 Kasım 2007, 18:15:33 »
Bende katılıyorum Adamlar taş gibi araba yapmışlar yani.. 159'un elitliği yok EVO'da tabiki ama daha sportif bir görünümü var.. Belki 159'dan esinlenilmiş olabilir ama direk "herifler amma da çalmışlar 159'dan, direk aynısını yapmışlar" diyemeyiz benim düşünceme göre..
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 18:15:33 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #10 : 17 Kasım 2007, 18:18:26 »
Bravo doğru tahmin..evet aynen öyle tam dediğin gibi bir durum mevcut bende,yanılmamışsın... Ben hayatımda hep böle bir boşta anlamsız bir yerde kaldım hep kendimi eksik ve ezik hissettim her defasında bıraktım kendimi...anasını satiim hayat beni nereye götürürse götürsün stratejisi ile yaşadım,tam beni tanımlamışsınız...Her şeyde karşılaştığım bu eziklik ne yapıcağını bilememem, birşeyler seçememe yada mantıklı olarak doğruyu bulamama eksikliği ve  kararsızlığı hayatımın her alanında olduğu gibi beni sahibi oluduğum otomobil anlamında da alfa romeo 'ya yönlendirdi...Benim yerime siz araba alsaydınız çok daha güzel olurdu...yani şunu anlamakta ısrar ediyorsun sanırım...Tamam bizde alfayı sevioruz ama bunu öle bi noktaya getiriorsun ki diğer markaları otomobil aleminde hiç görmüyorsun..Yanii bilmiyorum alfadan nefret etsem hala daha alfaya binip, 2  senedir bu forum ortamında olurmuydum ,elimden geldiği kadar bütün buluşmalara  gelirmiydim yada haftada iki kere arabamı yıkatıp her ay cila atmak için boş yere uğraşırmıydım..Ben arabamı satılığa çıkartiyim siz de satın,benim nefret ettiğim başkaa bi araba alalım 4 sene bineyim ona o şekilde daha rahat etmiş olursunuz...Alfa Romeo 'nun eksik yönlerini artı yanları ile söleyen insanlardan nefret ediyorsanız ya da rahatsız oluyorsanız tolga beye rahatsızlıklarınızdan bahsedebilirsiniz... Burası her ne kadar alfa romeo severlerin bir forumu olsada tarafsız bir forum..Gerçeklikleri gözardı edicek insanlardan değilim...
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 18:18:26 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #11 : 17 Kasım 2007, 18:36:40 »
arkadaşlar mukayeseler aynı kategorideki araçlar içindir..evo,subaru stı,gibi araçlar böyle.alfa ile kıyaslamayın.ama ben alfa yetkililerin yerinde olsam sırf bunlar için bi araç dizayn ederim.şöööle  turbo v-6 400hp falan gibi genlerinde var çünkü...
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 18:36:40 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #12 : 17 Kasım 2007, 18:55:42 »
ahmet bey ben rahatsız olmadım yazdığım gibi meraktan sordum.Tabiki eksi yönleri vardır herşeyin olduğu gibi.Ama bu iş sevgi işi,aşkın gözü biraz kördür.Ben seviyorum.içinde olmak,sahibi olmak,sesini duymak haz veriyor.Bu forumda olanlar hatta alfa sahibi oladan üye olanların b.le böyle düşündüğünü zannediyorum yosa ne işleri var burda.Buraya üye olana altın dağıtmıyorlar.Alfa sahibi olmakla alfa aşığı olmak başka konular.Bence bugüne kadar dile getirdiğiniz şikayetlerin birazını görmemezlikten gelin yoksa kendinizi mutsuz edersiniz.Yada en azında toyotanın kaloriferini taktırın alfaya.Bir sırrımı paylaşayım.Benim sporting in kliması alfanın klimasına 5 çeker ama şikayet etmiyorum.
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 18:55:42 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #13 : 17 Kasım 2007, 22:10:59 »
merak edilcek birşey yok aracın eksi yönü varsa yazıyoruz artı yönü olduğu zaman yine yazıyoruz,öyle bir anlatım biçimine adapte ediliyor ki sanki bahsettiğimiz eksi yönler gerçek dışı normalde olmayan şeylermiş gibi bahsediliyor....
Ben aşk denilen şeyi abartı buluyorum ve inanmıyorum...Sitede son zamanlarda herşey aşka vuruluyor.Kara kuru sadece buna inanılıyormuş gibi devamlı bundan bahsediliyor halbuki sadece bu sebeple herkes bu araçlara sahip diye vurgulanıyor..şahsen aşk denen bir şey yok ve yalan bence...Bende aracımı seviyorum ama aşık değilim.aşk, işin abartı körü körüne inanma yolu gözüküyor..Bizde seviyoruz araçlarımızı ondan hala daha şu an bu araçlara biniyoruz ama ben asla körü körüne aşk anlamında sevdiğim için değil bu şartlarda bu fiyatlara binilebilecek en güzel, en şekilli, en elit, normal markalardan daha farklı olduğu için bu araca 4 seneden beri biniyorum ve bu yüzden bu araçları tercih ettik...Çoğu alfa sahibininde arabasına aşık olduğu için değil belirttiğim koşullardan dolayı alfalarını sevdiklerini düşünüyorum......Evet en mantıklı çözüm yolunu bulmuşsunuz ilk işim türkiyede bir ilki gerçekleştirip alfaya toyota kliması taktırmak olucak..Niye kabullenemiyorsunuz ki şu an bindiğimiz araçlarda bir eksi yön olmasına yada niye eksi yönünden rahatsız olmayalım bunu dile getirmeyelim....

Bilmem dönüp bir daha okuyormusunuz yazığınız postları,forumda nasıl bir hava yarattığınızı...Honda yada Vw yada herhangi bir marka ,bir şekilde kendini çoğu markanın belli alanda kanıtladığı gibi  belli özelliklerde kanıtlamış markalar..Birinde diyorsunuz ahhh hayır araba değil ferrariiye biniyoruz.Vw,yarı araba yarı teneke.çöp, çin yapımı,neden ucuz sanıyorsunuz (kaldı ki ucuz falanda değil) yok artık o kadarda değil,bu kadar abartı bence insanın kendisini kandırması..Bence bunlar işin abartı ve şehir efsanesi tarafı...Elbette her aracın kronik sorunları eksik ve problemli tarafı var..Her aracın kendine has özelliği,alfanın sahip olduğu gibi tasarım,eskiden:(performans),zaman diliminde fiyat/elitlik kişiden kişiye binilebiliriği,hondanın sorunsuz motoru,vw'nin  malzemeden kayıtsız işçilik kalitesi sessizliği ve yalıtımı,fordun yol tutuşu,toyotanın sorunsuzluğu...Markaları tek kalemde silip ruhu yok diye sokulduğu anlamsız manalar...
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2007, 22:10:59 Gönderen: n/a »

agucba

• Amministratore
159 vs EVO X
« #14 : 18 Kasım 2007, 00:23:20 »
Mitsubishi'nin kendi yöneticileri ön tasarımda Volvo'dan, arka tasarımda Alfa 159'dan esinlendiklerini kendileri söylediler.

Bunun dışında başka bir şey yazmama gerek var mı?

Edited by - agucba on 18/11/2007  00:25:18
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2007, 00:23:20 Gönderen: agucba »

///////////////

carmaniac

• Membro
159 vs EVO X
« #15 : 18 Kasım 2007, 05:38:29 »
Ahmetcım sende haklısın soyledıklerınle ama araba aşkı bence gayet var,156ıma alfacıfan baska kotu bısı solenırse kıl oluyorum arabama her bındıgımde heyecanlanıyorum,klimaymıs sogutmuyomus umrumda olmuyo ıcındeyken sankı bındıgım zaman benle butunlesıo gıbı arac,bundan oncede hasta oldugum E30 325 kullandım manyak zevklı bı arac 156mla kıyasla cok ıyı yuruyen bı arac ama his aynı degıl,onun ıcın alfa aşkı,araba aşkı kesınlıkle mevcut:))) ortamda bıraz gerıldı gıbı geldı bana bosu bosuna uzmeyelım bırbırımızı...

Edited by - carmaniac on 18/11/2007  05:41:27
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2007, 05:38:29 Gönderen: carmaniac »

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #16 : 18 Kasım 2007, 11:14:03 »
aşk eywallahta altı üstü bindiğiniz araçlar TİCARİ amaçlarla üretilen şeyler..
Aynı zamanda makina yani kiminde olan alfada yok,alfada olan çoğunda yok..ama olmayanlarıda yokmuş gibi konuşmak fanatiklik oluyor..

Bunlar araba arkadaşlar,bende arabama bi araç gözüyle bakmıyorm,hayatımın parçası resmen ama dünyada sadece tek marka alfa değilki iyi-kötü eleştiri yapamayalım..
eleştiricez tabiki sonuna kadar hakkımız,sonuçta para verip alınıyor ama zorlada kimse kimseye aldırmıyor..
denmiyorki lanet olsun alfa ya..
ama böle böle olsa daha iyi olurdu..
yada bazı markaların belli konularda iyi olduğu yönün alfa olmasını istiyoruz..ozaman da deniyor ki alfa bu konuda başarılı olamadı yada şu marka bu konuda daha başarılı..
yani bu çok mu anormal bişi???

alfa dizaynda herzaman TEK olur herkes onu TAKLİT ederken sorun yokta,bi toyota gibi dayanıklı yapamadıklarını söylediğimizde sorun oluyor!!

öyle olmasını temenni ediyoruz sonuçta..

Artıları varsa eksileride war..

2marka karşılaştırmasına girince bunlar ortaya çıkıyor doğal olarak neden rahatsız olunuyor..
Mitsubitshi nin taklit etmesinden wah wah dizayn yapamıyorlar alfa yı taklit ediyorlar diye gocunmuyorsanız ,2marka karşılaştırması yapıldığında kişilerin farklı beklentileride olabilceğini,buınun dışında objektif bakışla bile aksik yanların söylenmesinin çok normal olduğunu anlamanız gerekiyor bence..
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2007, 11:14:03 Gönderen: n/a »

agucba

• Amministratore
159 vs EVO X
« #17 : 18 Kasım 2007, 11:50:35 »
Olaya şu yönü ile bakabilir miyiz mesela?

Alfa'yı beğeniyoruz, seviyoruz, aşığız veya ucuz olduğu için, araba alma vakti geldiğinde o denk geldiği için Alfa alındı. Bu, arabayı kullananın kendi bileceği iş. Bunu fazla uzatmaya gerek yok.

Alfa, diğer markalar ile karşılaştırılırken biraz acımasız davranılıyor. Karşılaştırma yapılırken bir alanda öne çıkmış bir marka göz önünde bulunduruluyor.
Alfa niye Toyota gibi sorunsuz değil?
Alfa niye Audi gibi kaliteli değil (bu konuda şüphelerim var)?
Alfa niye Nissan'ın çılgınca devirlenen altı silindirli motorundan yapmıyor?
Alfa'nın motorları VTEC'ler gibi neden 9000 devir çevirmiyor?
Alfa'lar neden arkadan itişli değil?
Alfa niye Mitsubishi Evo, Subaru Impreza gibi dört çekerli bir araba yapmıyor?
Alfa niye M3 veya (R)S4 gibi prestij arabaları üretmiyor?

Alfa bunları yapmış veya bir modelde buluşturmuş olsaydı zaten mükemmeli yapmış olurdu. Onu da şu anda kim yapıyor bilmiyorum?

Bu,  beraber olmayı çok istediğimiz bir kadın tiplemesine benziyor.
Hem annemiz gibi yemek yapsın, hem 1.80 m olsun, Deniz Akkaya gibi burnu olsun, Shakira gibi dans etsin, Mariah Carey gibi sesi olsun, Naomi gibi bacakları olsun, Sharon Stone gibi IQ'su yüksek olsun, iyi bir anne olsun, ev işi yapsın, iyi bir işte çalışsın ve ayırca iyi para kazansın. Yok artık daha neler?

Alfa en mükemmel araba değil. Hiç bir zaman da en mükemmelini yapmayacak. Alfa'nın eleştirilecek o kadar çok yönü var ki? Hepimiz bu yönlerini bile bile kullanıyoruz. 10 sene önce çıkmış bir arabyı da hala 2007 model arabalar ile karşılaştırmaya devam ediyoruz.

Mitsubishi Alfa'yı örnek almış dendiği zaman "Alfa'yı örnek almış ama Alfa da Evo gibi araba yapmadı" deniyor. GTA yapılıyor ama "BMW M3 gibi her yönü ile üstün araba yapmadı" deniyor. Brera yapılıyor ama "TT gibi hafif değil" deniyor. Kaliteli JTS motorları var ama "Toyota gibi dayanıklı değil" deniyor. Varyatörün çabuk bozulmasından bahsediliyor ama benim arabanın Varyatörü 47000 km'de, Alfa motoru dayanıksız deniyor Erhan'ın babası 305000 km kullandı, bizim arabanın motoru 365000 km oldu.

Hiç kimse kimseye de zorla araba aldırmıyor. İsteyen Alfa alır, isteyen Mitsubishi alır, isteyen başka bir şey. Hiç kimse de kimseye neden başka bir marka aldın demez. Volkan, Seat aldı da ne oldu? Hala burada yazmaya devam ediyor ve yazdıkları da gayet güzel şeyler. Başka bir markayı tanımamıza da yardımcı oluyor. Seat kullanıyor olsa da Volkan benim için hala aynı Volkan ve öyle kalmaya devam edecek.

Bu konu daha çok uzatılabilir ve isteyen herkesle de saatlerce konuşabilirim. Ama dönüp dolaşılıp aynı yere geliniyor ve bir noktadan sonra iş kişilerin birbirlerini kırma noktasına geliyor. Ana tema Alfa olsa da en uç noktada "insanız" ve bunu da kimse unutmasın.

Edited by - agucba on 18/11/2007  12:42:51
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2007, 11:50:35 Gönderen: agucba »

///////////////

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #18 : 18 Kasım 2007, 12:03:27 »
Ben aracıma tutkuyla bağlıyım, aşkla değil... Zira aşkın ömrü kısadır, kimyasaldır, gelip geçer...

Sahip olduğumuz mala olan tutkumuzu mübalağa yöntemiyle birleştirerek yüceltmek insanoğlunun doğasında var, benim malımsa iyidir mantalitesi..

Yeni çıkan ve piyasada iddiası bulunan bir aracın Alfaya benzemesi beni rahatsız etmiyor, taklitler aslını yaşatıyor, iyi kötü otomotiv piyasasını bilen biri EVO almaya gittiğinde "bunun arkası 159'a benziyor" diyebiliyosa Alfanın başarısıdır bu bence...

Bu arada EVO alsam armanın altındaki gri plastik kısımı hemen sökerdim oradan ....
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2007, 12:03:27 Gönderen: n/a »

Sercan Keklik

• Membro
159 vs EVO X
« #19 : 18 Kasım 2007, 12:05:23 »
Bu araba işi cok acayip bi iştir...

kısa olarak şöyle anlatıcam;
kiminiz sarışın kadın begenir, kiminiz esmer, kiminiz kumral, kiminiz rock dinler, kiminiz R&B, kiminiz arabesk herkesin bir zevki rengi vardır saygı duyulması gereken..

Ben yıllardır alfa kullandım mesela, şimdi Evo alıcam ben hainmiyim? Ben İşi bilmiyomuyum?

Evo alfadan kötümü? Alfa Evodan kötümü?

herkes genelde tipini begenerek araba alır.. evet su an bakıyorum şekil olarak hosuma giden araçlar var ama mekaniginin saglam olması benim için 2. önemli olay..  e buda evoda var, daha sonra renk e her renk her arbaada var artık =), en son ise 2 araba arasında kıyasladıgımda tekine kar kış biniyosun 4x4 tekine yaz biniyosun şeklinde ayırırım ben..

Şimdi ben enayimim o zaman gidicem kötü araba alıcam?
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2007, 12:05:23 Gönderen: Sercan Keklik »
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
159 JTD Ti
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeosuydu

AlfistiKerem

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #20 : 18 Kasım 2007, 13:05:21 »
quote:

Olaya şu yönü ile bakabilir miyiz mesela?

Alfa'yı beğeniyoruz, seviyoruz, aşığız veya ucuz olduğu için, araba alma vakti geldiğinde o denk geldiği için Alfa alındı. Bu, arabayı kullananın kendi bileceği iş. Bunu fazla uzatmaya gerek yok.

Alfa, diğer markalar ile karşılaştırılırken biraz acımasız davranılıyor. Karşılaştırma yapılırken bir alanda öne çıkmış bir marka göz önünde bulunduruluyor.
Alfa niye Toyota gibi sorunsuz değil?
Alfa niye Audi gibi kaliteli değil (bu konuda şüphelerim var)?
Alfa niye Nissan'ın çılgınca devirlenen altı silindirli motorundan yapmıyor?
Alfa'nın motorları VTEC'ler gibi neden 9000 devir çevirmiyor?
Alfa'lar neden arkadan itişli değil?
Alfa niye Mitsubishi Evo, Subaru Impreza gibi dört çekerli bir araba yapmıyor?
Alfa niye M3 veya (R)S4 gibi prestij arabaları üretmiyor?

Alfa bunları yapmış veya bir modelde buluşturmuş olsaydı zaten mükemmeli yapmış olurdu. Onu da şu anda kim yapıyor bilmiyorum?

Bu,  beraber olmayı çok istediğimiz bir kadın tiplemesine benziyor.
Hem annemiz gibi yemek yapsın, hem 1.80 m olsun, Deniz Akkaya gibi burnu olsun, Shakira gibi dans etsin, Mariah Carey gibi sesi olsun, Naomi gibi bacakları olsun, Sharon Stone gibi IQ'su yüksek olsun, iyi bir anne olsun, ev işi yapsın, iyi bir işte çalışsın ve ayırca iyi para kazansın. Yok artık daha neler?

Alfa en mükemmel araba değil. Hiç bir zaman da en mükemmelini yapmayacak. Alfa'nın eleştirilecek o kadar çok yönü var ki? Hepimiz bu yönlerini bile bile kullanıyoruz. 10 sene önce çıkmış bir arabyı da hala 2007 model arabalar ile karşılaştırmaya devam ediyoruz.

Mitsubishi Alfa'yı örnek almış dendiği zaman "Alfa'yı örnek almış ama Alfa da Evo gibi araba yapmadı" deniyor. GTA yapılıyor ama "BMW M3 gibi her yönü ile üstün araba yapmadı" deniyor. Brera yapılıyor ama "TT gibi hafif değil" deniyor. Kaliteli JTS motorları var ama "Toyota gibi dayanıklı değil" deniyor. Varyatörün çabuk bozulmasından bahsediliyor ama benim arabanın Varyatörü 47000 km'de, Alfa motoru dayanıksız deniyor Erhan'ın babası 305000 km kullandı, bizim arabanın motoru 365000 km oldu.

Hiç kimse kimseye de zorla araba aldırmıyor. İsteyen Alfa alır, isteyen Mitsubishi alır, isteyen başka bir şey. Hiç kimse de kimseye neden başka bir marka aldın demez. Volkan, Seat aldı da ne oldu? Hala burada yazmaya devam ediyor ve yazdıkları da gayet güzel şeyler. Başka bir markayı tanımamıza da yardımcı oluyor. Seat kullanıyor olsa da Volkan benim için hala aynı Volkan ve öyle kalmaya devam edecek.

Bu konu daha çok uzatılabilir ve isteyen herkesle de saatlerce konuşabilirim. Ama dönüp dolaşılıp aynı yere geliniyor ve bir noktadan sonra iş kişilerin birbirlerini kırma noktasına geliyor. Ana tema Alfa olsa da en uç noktada "insanız" ve bunu da kimse unutmasın.

Edited by - agucba on 18/11/2007  12:42:51

Serkancım sana sonuna kadar katılıyorum.Benim demek istediklerimi sen yazmışsın.Onun için bende yorum yapmıyacam.Çok güzel bir konuya değinmişsin.
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2007, 13:05:21 Gönderen: AlfistiKerem »

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #21 : 18 Kasım 2007, 13:52:30 »
Ben bide işin şu yanından düşünüyorum..

Alfa Romeo markasının sahibiyim.. Yılda bilmemkaç bin araba üretiyorum.. Birçok markada olmayan çok sıkı fanatiklerim var.. Bu nedenle "kötü" araba üretsem bile (atıyorum) ürettiğim 100 bin arabanın 50 binini hertürlü satıyorum.. Tesadüfen alan da bi 30-40 bin kişi var.. Neden daha iyi bir araç üretmek için kendimi kasayım ki? Durum itibariyle ne üretsem alfistiler alıyor, onlara niye daha çoğunu, daha iyisini vereyim ki? Zaten kurulduğumdan beri ekonomik darboğazdayım daha fazla riske girmeye ne gerek var ki?
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2007, 13:52:30 Gönderen: n/a »

agucba

• Amministratore
159 vs EVO X
« #22 : 18 Kasım 2007, 15:07:05 »
Erhan, Alfa sahibi olmak güzel bir şey ama bir Alfista'nın "Alfa ne üretse de alırım" düşüncesine sahip olduğunu düşünmüyorum. ARNA'yı örnek göstereyim. Alfa'nın yüz karası ve tüm Alfista'lar bu araba ile hem dalga geçiyor hem de yerden yere vuruyor. Alfa'nın kendi istediği gibi bir araba üretmediği için "Alfa'mı sattım, hoşçakalın" dediği bir yazıyı başka forumlarda da okuyorum. Ama "daha önce niye Alfa kullanmadım" diye yazıları da çok okudum. Yabancı bir dili okuyup anlayanlarınız eminim başka forumlarda da bunu çok okumuştur. Yani iş tamamen beklentiler, mantık ve duyularla ilgili.

Artı, Alfa yöneticilerinin senin yazdığın gibi bir düşünceye sahip olduğu fikrinin sadece bir "düşünce" olduğunu ikimiz de biliyoruz.

Edited by - agucba on 18/11/2007  15:11:40
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2007, 15:07:05 Gönderen: agucba »

///////////////

n/a

• Ziyaretçi
159 vs EVO X
« #23 : 18 Kasım 2007, 16:07:26 »
Tabiki sadece bir düşünce..

Ama ağlamayan çocuğa da meme vermezler, biz tüketiciler biraz ağlicaz ki istediğimizi elde edelim..

Ben kendi adıma şunu söyliyeyim, aynı kategorideki araçlar içinde Alfa Romeo ilk tercihim, belki onlar kadar iyi olmadığı veya onlardan daha iyi olduğu yönler var.. Muhasebemi yaparım, Alfa Romeo'da %10-%15 zarardaysam veya o oranlarda beklentilerimi karşılamıyorsa bile yine tercihim Alfa Romeo olur.. Ama bundan daha fazla, mantıksızca oluşabilecek bir farkta Alfa Romeo'yu asla tercih etmem.. Bunun da mantığı işleyen kimsenin aksini iddia edeceğini veya yapacağını sanmıyorum..

O yüzden bu forumda Alfa Romeo düşmanlığı diye birşey yok, sadece yeni üretim bazı araçların, belli bir kesim alfistinin beklentisini karşılayamama durumu söz konusu.. Bu beklentiler de Sercan'ın dediği gibi kişisel beklentiler.. Yoksa Alfa Romeo markasını baltalamanın bu forumdaki kimsenin çıkarına olacağını sanmıyorum.. Ama sürekli övüp durmanın da masturbasyon yapmaktan öteye geçemeyeceği, bizi pejo forumlardan ayıramayacağı da ortada..

Bu forumda Alfa Romeo markasını en çok eleştirenlerden biri benim, ancak bugüne kadar ailem 5 adet Alfa Romeo sahibi oldu. Yani ben yanlışlıkla Alfa Romeo sahibi olmadım. Ayrıca arabamı da çok seviyorum ve bugünlere getirmek için çok büyük paralar harcadım.. Ancak arabamı değiştireceğim zaman başka marka bir otomobil alma ihtimalim var çünkü o sınıfta Alfa romeo'nun modeli yok. Eğer o sınıfta bir otomobil almaktan vazgeçersem 159 veya GT de listemin en üst sırasındalar..
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2007, 16:07:26 Gönderen: n/a »

agucba

• Amministratore
159 vs EVO X
« #24 : 18 Kasım 2007, 16:57:54 »
Alfa'nın müşteri beklentilerini dinlediğini ve iyileştirmeler yapmaya çalıştığını biliyorum. Ama bunu yaparken biraz yavaş davrandığını ve bizleri "fıtık" ettiğini de biliyorum.

Her zaman yazdığım gibi, kişiler araba seçiminde serbesttir. Kimseye bir şeyi alması için baskı yapamazsın, ancak tavsiye edebilirsin. Bir kullanıcı olarak da tabi ki muhasebeni yapacaksın, ölçüp biçeceksin, işine geleni seçip onu alacaksın. Bu Alfa da olabilir, başka bir şey de olabilir.

Yeni üretimlerin kimi kullanıcıların (eski Alfa'ları kullanmış ve bilenler özellikle) bazı beklentilerini karşılamadığı bir gerçek. Bu da genelde mevcut performansın yetersiz olmasından kaynaklanıyor ki bunun tek sebebinin ağırlık dezavantajı olduğunu da biliyoruz. Bunun haricinde olan şikayetler tüm markalarda olan genel şikayetler. Kendi adıma yazayım, hiç bir zaman var olan sorunları yokmuş gibi görmezden gelmedim ama çok da üstünde durmadım. Bu Giulietta zamanında da öyle oldu, 75 zamanında da, 164 zamanında da.

Son olarak, yazdığımda bir yanlış anlama olmasın. Kimseye ve sana yanlışlıkla Alfa sahibi oldunuz deme lüksüne sahip değilim. Herkes kendini bilecek akla ve bilince sahip. Sahip ki burada düşünce ve fikirlerimizi birbirimizi kırmadan paylaşabiliyoruz. Ama bazen, istemeden de olsa sivri sözler yazılıp konular gereksiz yerlere varabiliyor.

Alfa'yı istediğin kadar eleştirebilirsin. Eleştir ki her eleştiriye cevap hakkımız doğsun ve cevap yazabilmek için de araştırma yapıp biraz daha bilgi sahibi olalım ve yeni bilgileri buraya yazalım.
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2007, 16:57:54 Gönderen: agucba »

///////////////

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal