Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 1999 model ALFA ROMEO 166 almak istiyorum. Yorumlarınız?  (Okunma sayısı 3156 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

smucuk

• Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar.

Önce biraz kendimden bahsedeyim. Ankaralıyım. Yurtdışında ikamet ediyorum ve sık sık Türkiye'ye geliyorum. Bir Türk şirketinin muhasebecisiyim. 10 gün sonra Türkiye'de olacağım ve bu sefer kendi arabama, daha doğrusu Alfa'ma binmek istiyorum.

Aranıza yeni katıldım. Şimdilik foruma ama kısa süre içerisinde bir Alfa 166 almayı düşünüyorum. İlgilendiğim araba aşağıdaki linkte.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-acil-satilik-takas-teklif-etmeyiniz-126276661/detay

Öncelikle bu arabayı bilen bir arkadaşım varsa fikirlerini almak istiyorum. Bilmeyen arkadaşlar da görünüş olarak yorumlarsa memnun olurum. Satıcı ile görüştüm bir sinyal lambasının olmadığını ve ön camda küçük bir çatlak olduğunu söyledi. Orjinalleriyle değiştirsem bu parçaları 300TL gibi bir masrafının olacağını ve başka hiç bir sorunu, kazası ya da değişeni olmadığını söyledi. Sizlerin bu araç için yorumları çok önemli. Biliyorum fotoğraflardan yüzde 100 sağlıklı bilgi edinemeyiz ama genel olarak bir izlenim oluşur diye düşünüyorum. Bir arkadaşın uyarısı ile ön kaputun simetrisindeki hafif bozukluk dikkatimi çekti...

Sizlerin de önerisi olan araçlar varsa onları da değerlendirmek isterim.

Bu arada eksik bir bilgi vermişim, hemen ekleyeyim. Alacağım araç 4 silindirli model olacak. Başka model bakmıyorum.
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2013, 09:11:19 Gönderen: agucba »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

egeozal1

• Ziyaretçi
166 larda gösterge arızası olur genellikle ve bu kronik bir problemdir. Aracın km göstergesinin çalışıp çalışmadığını sorun. Onun haricinde güzel bir araca benziyor. Fakat fotoğraflar ne kadar doğru bilemeyeceğim. Satıcı ile görüşüp araç daha hiç çalışmadan motor soğukken görün. Genellikle motor soğukken daha çok arıza/hata tespit edebilirsiniz. Mesela aracın bir sıkıntısı vardır ve motor ısınınca o sıkıntı belli olmayabilir. 2.0 V6 güzeldir. Zaten 166 nın kasasını 2.0 Ts çok kaldırmaz kaldırmadığı için performans azalır yakıt tüketimi artar. V6 doğru tercih ;)

smucuk

• Ziyaretçi
V6 motor ve 4 silindirli motor için yakıt sarfiyatları aşağı yukarı ne kadardır Üstad?

egeozal1

• Ziyaretçi
Turbo yaklaşık 15 lt yakıyor şehir içinde. 2.0 ts ise 13 lt yakıyor. Turbo 205 HP 2.0 TS 155 HP v6 alın bence lpg ile yakıta da çözüm bulursunuz. Bu söylediğim yakıt değerleri karma değer değil. Yaklaşık karma da V6 Turbo 12 lt 2.0 TS 10lt küsür. Daha önce hiç test etmedim. Ama yanlışım varsa forumdaki arkadaşlar düzeltirler. :)

sbk0655

• Membro
Yarım saattir yanlış bilgi vermemek için araştırma yapıyorum. Bu arac bildigim kadarı ile 2 kere hararet yaptı ve üst kapak contasi yaktı. Değiştirilip tamir edildi ama tekrar hararet yapıp yine conta yaktı. Bildigim kadarı ile sıkıntılı bir arac. İyice sorgulayın araştırın bence.

smucuk

• Ziyaretçi
Teşekkürler Serkan kardeşim.

Alper

• Membro
Eğer 166 düşünüyorsanız sariertan nickli arkadaşımızın 166 sını kaçırmayın derim kesinlikle.

sbk0655

• Membro
Rica ederim gerek forumdan gerek dışarıdan hiç bir arkadaşımın arac alıp satarken bu tip mağduriyetler yasamasını istemem. Umarım faydası olur bilgilerin . Bu arada eğer Alpermusa arkadasimizin söylediği  arac satılık ise 166 da tek gecerim.

smucuk

• Ziyaretçi
Rica ederim gerek forumdan gerek dışarıdan hiç bir arkadaşımın arac alıp satarken bu tip mağduriyetler yasamasını istemem. Umarım faydası olur bilgilerin . Bu arada eğer Alpermusa arkadasimizin söylediği  arac satılık ise 166 da tek gecerim.

O araç V6 sanıyorum ve biraz da zevkimin dışında. Ben daha sade araçları beğeniyorum. Ama onun kadrana hasta oldum bende. Kendime de bir tane isteyeceğim :)

HAKAN-K

• Membro
166 çok güzel seçim ben kullanıyorum çok memnunum aracım 2.0 v6 TB .
arkadaşlarında dediği gibi göstergeleri sıkıntılı benimkide dahil :) yakıt olarak 1.5 tonluk bi araç ve benim gibi bir sürücüyle 650 krş yakıyor araç benzinli lpg yok  güzel konforllu ilgi çeken bi araç .
Bencede tercihiciniz v6 olmalı kesinlikle hakkı v6
Eklemeyi unuttum
elektrik tesisatına bakın yanı elektrikli koltuklar katlanır aynalar vs gibi donanımları denemeden almayın

erdem1904

• Membro
Serkan'a katılıyorum.. Aracı sanayiden biliyorum.. Başka TS bakın ya da iyice baktırıp masrafları düşün.. Çok masraflı bir 166 olduğunu iyi biliyorum... ;)
1996 146 1.7 boxer
1996 146 1.6 boxer
1998 156 2.0 ts exe.
2004 156 selespeed
2006 159 1.9 jtd dist.
2006 156 1.6 dist.
2005 147 1.6 dist.MK2

agucba

• Amministratore
Selçuk Bey, eğer çok fazla performans beklentiniz yok ise, 2.0 T. Spark'lar gayet yeterli olacaktır. T. Spark motoru 166'ya yetersiz geliyor denmesi biraz abartılı bir tespit olmuş.

Birincisi bakım maliyetleri açısından V6 motor ile T. Spark motoru kıyaslanamaz. T. Spark motorun bakımı daha kolaydır, daha az masraflıdır, olası bir bakım/arıza esnasında gerekli parçaları çok daha kolay, hızlı ve daha az maliyetle bulacaksınız. Ayrıca V6 motorunun işçiliği daha fazladır. V6 motor ile hararet yaptırdığınız varsayarsak, en basit şekilde T. Spark motorda sadece silindir kapağı ve/veya üst kapağındaki contaları değiştirmeniz/açmanız gerekir. Bu oldukça basit bir işlemdir. Ancak V6 motorda ise nerede ise motor haznesinin yarısını çıkartmanız gerekir.

Şehir içi kullanımında T. Spark motorunun tüketimi ile V6 motorunun tüketimi kıyaslanamaz. yazıldığı gibi 2 litrelik bir farktan fazla olacaktır. Aynısı şehirler arası yollar içinde geçerli olacaktır.
LPG takarım derseniz, V6 motoru için uygun bir sistemi bulabilirsiniz, ancak bulduğunuz sistemin uyumlu olanının maliyeti de daha yüksek olacaktır. Ayrıca V6 motoruna LPG sistemi takmak, T. Spark'taki gibi kolay ve zahmetsiz olmayacaktır. Bunun Bülent (Alfadanadam)'in zamanında kullandığı 2.0 V6'dan biliyorum. Yalnız hatırlamıyorsam 3 farklı sistem kullanmak zorunda kalmıştı. Yaptığı masrafları, boşa geçirdiği zamanı ve sinir harbini saymıyorum.

Elektrik aksamı konusunda ise arkadaşlar zaten gerekli uyarıları yapmışlar ki bu uyarılar genelde tüm otomobiller için geçerlidir.

Bence her türlü T. Spark motor yeterlidir ve V6'ya karşı bir zaafınız yoksa sizi tatmin edecektir. Ancak sonuç olarak sizin bekletiniz, kullanım tarzınız ve kullanım şartları gibi ölçütleri göz önünde bulundurarak seçim yapmanız en doğrusu olacaktır.

///////////////

smucuk

• Ziyaretçi
Değerli arkadaşlar. V6 düşünmüyorum. Aslında istiyorum ama arabayı ben sürekli kullanmayacağım. Yılda birkaç kere 15'er günlüğüne ancak kullanabileceğim. diğer zamanlarda aileden başkaları kullanacak. Bu yüzden V6'ya sıcak bakmıyorum. Yukarıda bahsettiğim araçla ilgili uyarılarınız için teşekkür ediyorum. Alfa sevislerinden birinde tanıdık var. Bu aracı bilmiyorum dedi kendisi. Zaten başka bir bayiye gidiyormuş ve söylediğiniz gibi iyi şeyler duyulmuyor araçla ilgili. Başba bir aracı yine aynı arkadaşa sormuştum. Çok bakımsız demişti o araç için. Araç yürürken tekeri araçtan ayrılmış :) Neyse Ankara'da fazla 166 yok ve benim zamanım da kısıtlı. Belki MK2 kasa full bir 156'ya kayabilirim istemesemde :/

İlginiz için hepinize çok teşekkür ediyorum arkadaşlar. Araştırmaya devam edeceğim.

chao

• Membro
valla 166 çok bilgili olduğum bir model değil ama bu arabanın önden görüntüsü hiçbir arabada yok.tasarım tek kelimeyle efsane
2004 Alfa Romeo 147 1.6 TS Distinctinve
2013 Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB 120 Progression Pluse
2014 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtd Distinctive
2016 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtd Super TCT

smucuk

• Ziyaretçi
O hangi araç. İlanda mı acaba?

smucuk

• Ziyaretçi
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-2005-lpg-sunroof-deri-doseme-120-binde-degisen-yok-128434371/detay

Açtığım başlıkla ilgilenen tüm arkadaşlara çok çok teşekkür ediyorum.

Bu ilandaki araba için anlaştık arkadaşlar. Şimdi bir aksilik olmazsa pazar günü Türkiye'ye geliyorum ve devrini yapıyoruz.  :D  :alfisti:

egeozal1

• Ziyaretçi
Hayırlı olsun direksiyondaki bayrağı sökmenizi tavsiye ederim. Airbag açılırken sorun yaratabilir (allah göstermesin)

smucuk

• Ziyaretçi
Hayırlı olsun direksiyondaki bayrağı sökmenizi tavsiye ederim. Airbag açılırken sorun yaratabilir (allah göstermesin)

İnşallah bir aksilik çıkmadan devrini alırsak yolda sökerim Üstadım :) Bostancıda kontrole götüreceğiz aracı. Motor testine sokacağız ve bilgisayara sokacağız. Alfa için ya da genel olarak dikkat etmem gerekenler neler acaba.

Alper

• Membro
Valla üstad hayırlı olsun diyelim ama ben aracı beğenmedim ne yalan söyleyeyim.

egeozal1

• Ziyaretçi
Önceliğiniz aracın alt takımları olsun. :)

Tolga033

• Membro
Hayırlı,uğurlu olsun 156'nız.

smucuk

• Ziyaretçi

Mesela nesini beğenmedinz? Sağ taraftan hafif bir darbesi varmış. Satıcı bunu söyledi. 8 yaşındki bir araç için olabilecek birşey. Zaten sorgulatma yaptım tek hasar görünüyor. Ama boya ve değişen yokmuş. Kontrolden sonra anlayacağız bunu. Henüz kesin olarak almış değilim. Testlerden sağlam geçerse okeyleşeceğiz.

Alper

• Membro

Mesela nesini beğenmedinz? Sağ taraftan hafif bir darbesi varmış. Satıcı bunu söyledi. 8 yaşındki bir araç için olabilecek birşey. Zaten sorgulatma yaptım tek hasar görünüyor. Ama boya ve değişen yokmuş. Kontrolden sonra anlayacağız bunu. Henüz kesin olarak almış değilim. Testlerden sağlam geçerse okeyleşeceğiz.

Değişen vs. olsun o sorun değil yok diyor oda güzel ama.
Araç çokta bakımlı gibi gelmedi benim gözüme.
Araç öyle diri falan da değil mesela.
Siz yine yakından görün , kullanın falan belki de fotolar yanıltıyordur tam olarak bilemem bunu.
Ama tavan ve ön arka kaput hariç boyalı bir araç sonuçta.
Sağdan hafif darbede sadece ön çamurluk boyanır hadi olmadı kapı ama ön arka çamurluk 2 kapı boyanırsa ve bu hem sağda hem solda komple boyalı ise ben biraz şüphelenirim.
Birde temiz araçların 25 den satıldığı bir piyasada tam yazın bu fiayata vermesi bile beni işgillendirir biraz.

zephry

• Membro

Araç neden beğenilmedi çünkü fiyatı çok uygun kimse bu fiyata masrafsız,lpg li orjinal bir mk2 156 vermek istemez.Öncelikle boya olduğunu sahibi ilanda belirtmiş 3 parça harici boyalıdır diye.Bu bakımdan trim sesi normalden fazla olabilir ve bu sürüş zevkinizi azaltır.(kapı içleri sök taktan dolayı)
   Sorgulama yaptığımda aracı alalı 3 ay olmamış daha.Masraf ettiğini düşünmüyorum zaten etse mutlaka şunu yaptım bunu yaptım diye yazardı.
   Lastikleri idare eder denmiş takribi 10k km sonra 4 tane lastik alınacak.vs. vs. bu arac bakım isteyebilir gibi duruyor.Yinede kontrol ettirin, içinize sinerse pazarlıkla alabilirsiniz.

smucuk

• Ziyaretçi
Üstad haklısınız belki. Aracı deneyeceğiz zaten. Ama denesemde motor sesinden falan nasıl anlarım bilmiyorum. İlk defa Alfa kullanacağım. Ayrıca 4 aydır 6.2 lt V8 bir araç kullanıyorum  :D Alfa'nın sesi çok yabancı gelir bana. Aslında 30 Haziran pazar günü İstanbul'da bana eşlik edecek bir 156 sahibi çıksa süper olacak. Çok şey mi istiyorum  8)

GoogleTagged