Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 5 sene sonra Alfa Romeo  (Okunma sayısı 897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Borracho

• Ziyaretçi
5 sene sonra Alfa Romeo
« : 10 Eylül 2008, 17:56:57 »
Alfa Romeo'nun bugünü ile ilgili ne biliyoruz?
işin başına ex-BMW bir direktör getirdiler. Kalite konusunda gelişim içinde. İmaja tüm dünyada eskisinden fazla önem veriyorlar. reklam bütçeleri artmış durumda. Alfa BMW-AUDİ-MERCEDES ile ayni kategoride tutmaya calisiliyor. Tasarim bolümünü Maserati ile birlestirdiler. Seneler sonra ilk kez mini bir model (Mito) ve sayılı sayıda üretilen spor araba yarattilar (8C)...

ben bu verilerin isiginda onümüzdeki 5 sene icerisinde Alfa'dan sunlari bekliyorum:

- Maserati klasinda, fiyati mercedes boyutlarinda bir 169
- Önü 159'un türevi yeni bir Crosswagon.. Kendisi Türkiye'ye de gelse fena olmaz hani.
- 8C türevi bir 149- ama her an sürpriz olup 159 türevi de olabilir, yine de ihtimal vermiyorum zira son 147 makyaji zaten buna cok yaklasmisti...
- tüm model fiyatlarında kademeli olarak fiyat artisi.Alfa'nin daha da niş bir marka olarak (maserati gibi) algilanmasinin saglanmasi - amerika pazarina yeniden girecekler, bunun en kolay yolu luxury sinif oyuncusu olmak)
- 2012 gibi giugiaro burunların ortadan kalkip, yeni bir ön izgara serisinin hakim olmasi
- 8C gibi yine bir özel modelin ortaya cikmasi
- AROC Türikye sayfasinin Alfa Romeo Türkiye tarafindan yenilenmis olmasi :)
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2008, 19:04:53 Gönderen: Borracho »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

adnan.geyik

• Membro
5 sene sonra Alfa Romeo
« #1 : 10 Eylül 2008, 18:21:05 »
Düsüncelerin güzel. Ama Alfa Romeo yu Mercedes kıvamına ve fiyatına cekmek demek Satısların düsmesi demek gibi geliyor. Alfayi seven kitlenin alım gücünün oralara cıkacagını sanmıyorum. Zaten FIAT grubunun o pazarda markaları var. On ızgaranın kalkması bilmiyorum nasıl olur. Benim 156 da su an yok. Güzel görünüyor. 8 C ise eskilerden gelen bir rüzgar. Devamlı esmeli...
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2008, 18:21:05 Gönderen: adnan.geyik »
Adnan Geyik
35 Y 3282 - Lancia Delta

tolga_ozhan

• Membro
5 sene sonra Alfa Romeo
« #2 : 11 Eylül 2008, 00:02:12 »
Mevcut motor versiyonlarına daha küçük hacimli fakat güçlü olanlarını eklerlerse ben şimdiki dizaynından da fiyatlarından da gayet memnunum. Bence Giugiaro'nun Alfa'lara kattığı hava korunmalı. Alfa ruhuyla çok uyumlu
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2008, 00:02:12 Gönderen: tolga_ozhan »

fangio

• Ziyaretçi
5 sene sonra Alfa Romeo
« #3 : 11 Eylül 2008, 00:43:32 »
Bencede orta ızgara giderse ben yıkılırım. bkz. Subaru

Subaru taraftarları şu an da yıkılmış vaziyette, çünkü ortaya herkesin alabileceği tasarımlarla çıktılar. Ama gerçek kitleyi kaybetmek üzereler...
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2008, 00:43:32 Gönderen: fangio »

t_e_m

• Membro
5 sene sonra Alfa Romeo
« #4 : 11 Eylül 2008, 00:53:49 »
"2012 gibi giugiaro burunların ortadan kalkip, yeni bir ön izgara serisinin hakim olmasi"

Yeni ön ızgara serisini anlamadım? Alfa ızgarasını Giugiaro yaratmadı ki?
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2008, 00:53:49 Gönderen: t_e_m »

n/a

• Ziyaretçi
5 sene sonra Alfa Romeo
« #5 : 11 Eylül 2008, 08:13:15 »
Şu an zaten 0 km bir 147 baksanız BMW 1 serisine yakın fiyatta. ama 1 serisi alır mıyım tabii ki hayır. Alfa Romeo ruhu, çevikliği, sesi ve konforunu hiçbir şeye değişmem.

Ben 4X4 beklerdim. infinityleri tarzında hızlı 4X4.

« Son Düzenleme: 11 Eylül 2008, 08:13:15 Gönderen: n/a »

Levent Kobaza

• Ziyaretçi
5 sene sonra Alfa Romeo
« #6 : 11 Eylül 2008, 08:16:50 »
ilk yarattığın modele bir imaj veririsin ve herkes bu imajla seni tanır!

Mesela Ferrari nin bugün yarattığı imajı bir düşünün!

Birde Audi yi

Audi 80 lerle bugüne gelen audi dünyanın en hızlı aracını tasarlasa yada renault f1 şampiyonu olsa  bu ferrari için hiçbirşeydir!

Ferrari bildiğiniz armut'a ferrrari armutu dese ve bunu 1 000 dolara satsa insanlar alır!

Çünkü o ferrari armutu dur!

Lakin bir imaj yaratıp sonra onu batırabilme başarısını gösterebilenler de vardır!

Alfaromeo!

Şimdi toplamaya çalışıyorlar!Çok güzel arkalarındayım , arkalarındayız!

Lakin bir imajı yok edebilme başarısını gösterebilmekte  bir mucize bence

Sanki bunu isteyerek ve bilerek yapmışlar!

Peki eski gücüne getirmekse ;bu şimdi daha da daha da zor !

Peki eskisi gibi olur mu?

Çok zor , zannetmiyorum!

Düşünün!Otomobillere pek yatkın olmayan yada şöyle uzaktan tanıyan insanlar  bugün enzo ferrarinin zamanın da bir alfaromeo pilotu olduğunu duyduklarında yada ilk ferrari takımının araclarının alfaromeo olduklarını duyanlar nasıl da şaşırıyorlar!

Alfaromeo dan çıkan bir Ferrari demek alfanın ferrari den daha büyük olduğu demek!Öyle değil mi?

Peki bunu kaç kişi biliyor?
Bilse de ne işe yarar?

Dağ bir ova yarattı; Ova büyüdü dağ oldu!
Dağ ise küçüldü otlak oldu!

Kapiş !!

« Son Düzenleme: 11 Eylül 2008, 08:16:50 Gönderen: Levent Kobaza »

Borracho

• Ziyaretçi
5 sene sonra Alfa Romeo
« #7 : 11 Eylül 2008, 10:09:54 »
yeni bir izgara serisi dedigim, on burunun villa d'este izgara formu korunarak baske bir sekle girecegi düsüncesi...bakin 20 sene once arma, ücgün kücük bir izgaranin önünde duruyordu.. 156 serisi ile ville deste daha bariz geri döndü, 147 takip etti ve giugiaro 159 ile villa desteyi nerdeyse bagirta .bagirta kullandi...5 sene sonra burunda bu yüzden yine bir degisiklik olacaktir, izgarananin ebatlari degisecektir, 8C belki bize iyi bir fikir verebilir...
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2008, 10:09:54 Gönderen: Borracho »

geg8183

• Ziyaretçi
5 sene sonra Alfa Romeo
« #8 : 11 Eylül 2008, 10:16:34 »
Alfa ile ilgili beklentilerimiz,hayallerimiz,umutlarımız hiç bitmiyor.Gönül istiyor ki Alfaya kaybolan yıllarını geri verseler...Ancak Levent Beyin yukarıda izah ettiği gibi bu durum oldukça zor.Çok büyük beklentilerden ziyade motorları mevcut halinden biraz daha iyi modeller çıkarsınlar,hatta aynı modelleri devam ettirsinler bana yeter.Büyük beklentiler büyük hayal kırıklıkları yaratır...
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2008, 10:16:34 Gönderen: geg8183 »

master

• Editore
5 sene sonra Alfa Romeo
« #9 : 11 Eylül 2008, 10:21:00 »
İlhan Bey 147 ile 1 serisi fiyatları arasında ciddi fark var, geçenlerde test aracı olarak donanımlı bir 1.16i getirmişler, 65.000 YTL etiketi vardı güldüm :) 1 serisi gerçekten çok pahalı bir durumda, ancak baz versiyonları full donanımlı 147'lerle benzer fiyatta olabilir.

Ayrıca "Ferrari Alfa Romeo'dan çıkıyor dolayısıyla Alfa Romeo daha büyüktür" kısmına da pek katılmıyorum. Her marka kendi sınıfında koşturuyor, dolayısıyla "büyüklük" ile ne kastedildiğinin açık konuşulması lazım. Eğer finansal güçten bahsediyorsak o zaman VW de Bugatti, Porsche gibi markalardan daha büyük. Eğer imajdan bahsediyorsak o zaman Alfa Romeo'nun Ferrari'den büyük olmasının imkanı yok.

İmaj da ilk yaratılan modelden ziyade yıllar içinde markanın klasikleşen özellikleriyle oluşur. İmaj değişimi de uzun bir süre içinde gerçekleşir. Ki ben bu konuyu hâlâ savunuyorum, Porsche bugün Cayenne ile deli bir ticari başarı sağlamış olsa bile ileride planladığı orta sınıf aracı falan da ürettikten yıllar sonra eski imajını kaybedecek. O zamana kadar kasayı doldurur tabii ama ondan sonra ne olur bilmiyorum. VW bundan 15 sene önce gerçekten bu kadar yüksek imaja sahip miydi? O zamanki araçları imaj olarak rakiplerinden üstün görülüyor muydu? VW'nin kurtarıcısı Piech ne zaman ki 97 Passat ile atağa başladı, o zaman VW kendine geldi. Bugün kim ne derse desin, 97 Passat, aynen Alfa 156 gibi sınıfının üstünde bir başarıydı.

Aynı şekilde Ferrari de, köklü geçmişi boyunca gerek motorsporlarındaki başarısı, gerek başarılı stratejileriyle "spor araç" dendiğinde ilk akla gelen marka. Asla taviz vermeyen yapısı ve her çıkardığı modeliyle insanların rüyasına girmesiyle bugün otomobil dünyasının en prestijli markası.

Alfa Romeo ise istikrarlı stratejiyi tutturamadı. Bir kere Amerika'ya girip de batmak zaten büyük bir eksi. Eğer bugün bir marka Amerika pazarında tutunamıyorsa dünyanın önemli oyuncularından olamaz. Şükür ki Luca Di Meo da bunun farkında.
Ayrıca, Alfa Romeo'nun tutarsız stratejileri ve sahibi olmaya çalıştığı niş pazarı tamamen tanıyamaması neticesinde iflas noktasına gelmesi de normal. Ancak bugün bile Alfisti sayesinde ve hâlâ taşıdığı geçmişin izleriyle Alfa Romeo imajı hâlâ sportiflikle bağdaşan bir şekilde. Eh belki kimsenin aklına "Alfa Romeo" diyince Montreal gelmiyor, ancak marka yine de sportif kimliğini koruyor. Şimdilik.
Fakat ana rakibi saydığımız BMW yıllardan beri devam eden ve özellikle E36 ile zirveye ulaşan imajını sürekli korudu, hele ki Türkiye'deki fiyat politikasıyla tüketicinin gözünde ilah konumuna gelince ve bunu tekniğiyle destekleyince de Alfa Romeo'dan tüketici gözünde yüksek imaja sahip olması normal. Eğer Alfa Romeo da o eski ateşli motorları yapmaya devam edip, tekniğini BMW ile yarışabilecek seviyede tutsaydı, Alfa Romeo da o imaja sahip olmaya devam ederdi.

Edited by - master on 11/09/2008  10:25:24
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2008, 10:21:00 Gönderen: master »
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

Borracho

• Ziyaretçi
5 sene sonra Alfa Romeo
« #10 : 11 Eylül 2008, 11:36:14 »
Alfa Romeo markasinin Ferrari'den daha üstte oldugunu ben de düsünmüyorum. Alfa Romeo daha mass kitleler tarafindan, daha dogrusu sportif otomobile düskün ancak süper oktomobil alamayan ancak spor tadini italyan stilini seven bizim gibi insanlar tarafindan kullanilabilen ve sevilen bir marka.

90'lı yıllarda Alfa Romeo maalesef beklenen heyecanı yaratamadı ve rekabette geride kaldi. Bir de sık sık bozulan aksamları, elektrik problemleri ve kötü servisi yüzünden dünyada amerika pazarindan cikmak zorunda kaldi.
Ama son 7-8 senedir bir dönüşte olduğunu söyleyebiliriz. Benim şahsi görüşüm bu dönüşüm içerisinde eski ateşli halini biraz yitiridiği biraz daha "soğuk ama güzel" tasarimlarla ilerledigi yönünde.. evet kendi 159'um icin bile bunu soyleyebilirim, çok güzel ama eskiye oranla biraz daha soğuk bir karakter. 8C ise eski günlerin tadını veren gerçekten Alfa'nın özünü yansıtan bir tasarım bence...insallah bir sonraki seride aradaki balansi iyi tuttururlar, cünkü bu Alfa'nın bundan sonraki yönünü tayin edecegi bir karar olacak.

aslinda benzeri bir durum Maserati için de söz konusu..kayip 90'lardan sonra bugun GT, Spyder, Quattroporte ile ciddi sekilde geri donüs yasiyorlar. Onleri acik bence.. Su anda en cok arzu ettigim (Aston Martin ile birlikte) marka Maserati...Biraz daha fazla calismam gerek sadece :))

Fiat ta 500 (Cinquecento) ile bence imajini cok güzel cilaladi. Vespa'nın otomobil versiyonu gibi..dünyanın en sempatik arabasi. eminim bundn 2 sne sonra dahi italyaya yolunuz düserse caddeler 500'ler kayniyor olur.

Olan Lancia'ya olmuş durumda, onlarinda stratejisi fazlasiyla avantgarde ve yenilikci olmak üzerine kurul.bakip görecegiz. Fiat Grup ta yine de güzel seyler oluyor.
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2008, 11:36:14 Gönderen: Borracho »

n/a

• Ziyaretçi
5 sene sonra Alfa Romeo
« #11 : 11 Eylül 2008, 12:15:11 »
Evet haklı olabilirsiniz. Alfa Romeo donanımında diğer klasmanlara baktığınızda uçuyorlar. inanılır gibi değil.
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2008, 12:15:11 Gönderen: n/a »

funkmaster

• Ziyaretçi
5 sene sonra Alfa Romeo
« #12 : 11 Eylül 2008, 14:43:17 »
dizayn olarak bir beklentim yok onlar fazlasını verecektir zaten, tek beklentim hafifletilsin ve mümkünse her modelin arkadan çekişi olsun.
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2008, 14:43:17 Gönderen: funkmaster »

SertackeS

• Membro
5 sene sonra Alfa Romeo
« #13 : 11 Eylül 2008, 17:51:43 »
5 sene sonra karadenize de bir alfa satış açarlar umarım
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2008, 17:51:43 Gönderen: SertackeS »
2007 GT  1.9JTD Q2
2011 Giulietta 1.6JTD Distinctive beyaz
2011 Giulietta 1.6JTD Distinctive kırmızı

Onur ÖZTÜRK

• Membro
5 sene sonra Alfa Romeo
« #14 : 24 Eylül 2008, 13:02:23 »
quote:

Fiat ta 500 (Cinquecento) ile bence imajini cok güzel cilaladi. Vespa'nın otomobil versiyonu gibi..dünyanın en sempatik arabasi. eminim bundn 2 sne sonra dahi italyaya yolunuz düserse caddeler 500'ler kayniyor olur.

yaklaşık 1.5 ay önce italyadaydım ve şunu söyleyebilirim ki 2 yıl beklemeye hiç gerek yok. zira sokaklar şu an bile fiat 500 kaynıyor.

bahsettiğim durum trieste ancona ve monfalcon için geçerli... eminimki milano torino vs. gibi metropol kentlerdede durum farklı değildir...
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2008, 13:02:23 Gönderen: Onur ÖZTÜRK »
                                                                                                                           Stile Italiano

Sportivo

• Membro
5 sene sonra Alfa Romeo
« #15 : 24 Eylül 2008, 13:10:51 »
Ya arkadaşlar neden eski günlerine geri dönmesin, bundan 10-15 sene önce Audi neydi, şimdi ne oldu. Alfa Romeo'da da kıpırdanma süreci başladı, zirveye yaklaşacaktır zaman içinde.
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2008, 13:10:51 Gönderen: Sportivo »
Alfa Romeo 156
35 AU 4494

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
5 sene sonra Alfa Romeo
« #16 : 24 Eylül 2008, 13:43:28 »
quote:

quote:

yaklaşık 1.5 ay önce italyadaydım ve şunu söyleyebilirim ki 2 yıl beklemeye hiç gerek yok. zira sokaklar şu an bile fiat 500 kaynıyor.

bahsettiğim durum trieste ancona ve monfalcon için geçerli... eminimki milano torino vs. gibi metropol kentlerdede durum farklı değildir...

ben de aynı devrelerde İtalya'daydım. Fiat 500 konusuna %100 katılıyorum. çok şirin çok tatlı bir araba. türkiye'de deli gibi satmaması için hiç bir sebep yok. hatta araba kiralarken çok fiat 500 kiralamak istedim ama bulabildiğim tek rent a car'da ufak araba olarak sadece nissan micra vardı. (bu sırada nissan micra 1.2 kendinden beklenmeyecek derece iyi gidiyor ve yan rüzgarlardan korktuğumdan çok daha az etkileniyor. küçük araba düşünenlere tavsiye ederim. aklınızda olsun)

alfa'nın önümüzdeki 5 sene konusuna gelirsek; gözlemlediğim kadarıyla genel olarak her sınıftaki araba boyutlarının büyümesiyle birlikte, ekonomik durumların da etkisiyle, küçük arabalara olan ilgi gittikçe artıyor. bu durum Avrupa'da da aynı şekilde.

ben Alfa'nın Mito ile birlikte bu pazara çok iddialı girdiğini ve bunun devamını getireceğini düşünüyorum. Bildiğiniz üzere, Alfa uzun bir süre 156 eksenli bir strateji izlemiş ve 159, 156 kadar başarılı olamayınca bir şaşkınlık dönemi yaşamıştı. bu noktada Mito'ya işte önemli bir misyon yüklendiğini düşünüyorum. Benim tahminimce Alfa'nın önümüzdeki 5 seneki stratejisi Mito eksenli olacaktır. 156 dönemi kadar başarılı olamayacaktır ama 159 dönemi kadar başarısız da olmayacaktır. yanlış anlaşılmasın 156-159-mito gibi saçma bir karşılaştırma yapmıyorum ama her markanın odaklandığı bir model vardır. Bunu kastediyorum...
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2008, 13:43:28 Gönderen: anIL(34an623) »

Dentist

• Membro
5 sene sonra Alfa Romeo
« #17 : 24 Eylül 2008, 13:50:13 »
quote:

Ya arkadaşlar neden eski günlerine geri dönmesin, bundan 10-15 sene önce Audi neydi, şimdi ne oldu. Alfa Romeo'da da kıpırdanma süreci başladı, zirveye yaklaşacaktır zaman içinde.

Yeter ki doğru hedeflere yönlendirilsin...
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2008, 13:50:13 Gönderen: Dentist »
Bir zamanlar bunlar vardı;artık yoklar...

146 1.4 TS
147 1.6 TS Distinctive
159 1.9 JTD Distinctive Plus Qtronic
159 1750 Tbi-Ti
159 1.9 SW JTD Distinctive Qtronic

bugra

• Membro
5 sene sonra Alfa Romeo
« #18 : 24 Eylül 2008, 18:38:48 »
ben küçük sınıf araçların ülkemizde pek yaygınlaşacagına inanmıyorum açıkcası.bundan seneler oncesinde de Fiat 500-panda-600 araçlar italya da oldukça yaygındı benim gözlemlediğim kadarıyla.otomobile bakış açısı gerçekten farklı ulkemiz ile avrupa arasında.bizde biraz daha statü sembolü olarak goruldüğünden hiç bir zaman avrupa  çıtasını yakalayacağımızı düşünmüyorum açıkcası.
Alfa nın Mito gibi bir modelle hedef kitlesini genişleteceği kesin ancak yinede model gamı halen cok yetersiz düzeyde kanaatimce.Bugün Alfa sını satıp bir ust segmentte yada farklı bir Alfa yla devam etmek isteyen kullanıcıların büyük bir kısmı hüsrana uğruyor gördüğüm üzere.
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2008, 18:38:48 Gönderen: bugra »

Borracho

• Ziyaretçi
5 sene sonra Alfa Romeo
« #19 : 24 Eylül 2008, 19:04:53 »
bunun üzerine, bir dolu (gecmiste fiat uno), günümüzde peugeot 207, volkswagen polo, suzuki swift, opel corse, renault clio, citroen c3 vs vs. tipli arabalari yollarda ne cok gördügümüzü hatirlatmak isterim. algida secicilikten otürü bize cok yokmus gibi gelsede ozellikle, ilk arabasini alanlar, ogrenciler, kadinlar, genc evliler arasinda kücük araba ihtiyaci ve kullanimi asla bitmez bence...hatta yillar once palio, siena lansmaninda fiatin , sedandan medet umulurken, fiat palio cok daha iyi bir performans göstermisti satislarda ... yakit tüketimi, sehir hayatinin ihtiyaclari vs. derken, bence gelecegin arabalari düsük motorlu, iyi performansli, daha kücük boyutlu araclar olacak...

147 den sonra bir üst segmente 159'a terfi etmis biri olarak umarim hüsrana ugramam..su ana kadar hersey cok güzel :)
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2008, 19:04:53 Gönderen: Borracho »

GoogleTagged