Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa 159 Yüksek Km Alınır Mı ?  (Okunma sayısı 1579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CANBERKCNB

• Membro
Alfa 159 Yüksek Km Alınır Mı ?
« : 18 Haziran 2020, 12:32:05 »
Öncelikle merhaba, yurtdışında yaşıyorum ve bütçeme uygun bir araba bakıyorum. Seçeneklerim arasında en çok gözüme çarpan araba 159 Sportwagon oldu. Daha önce hiç Alfa Romeo sahibi olmadım ve kullanmadım. Dizel tercih ettiğim için 1.9 mu yoksa 2.4 mü alsam sorusu da sürekli beni düşündürüyor. 1.9 motora parça bulmak daha rahat diye biliyorum fakat 2.4 hakkında hiç bir bilgim yok. Bütçeme uygun olarak arabaların kmlerine baktığımda 200.000km (artı eksi 20.000-30.000) yol yapmış olanları alabiliyorum. Polonya'dan Türkiye'ye araba ile yolculuk yapmayı düşündüğüm (git-gel 4700km civarı) için uzun yolda bir sıkıntı yaratması benim için büyük bir problem olabilir.

• 200.000km yol yapmış (10.000-20.000 km daha eklenebilir) bir araç alınır mı ? Alınır ise nelere dikkat edilmeli ?
  • İlk defa Alfa sahibi olacak birisine hangi motor seçeneğini tavsiye edersiniz ?

İyi forumlar.
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2020, 12:35:31 Gönderen: CANBERKCNB »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

engin uzun

• Membro
Ynt: Alfa 159 Yüksek Km Alınır Mı ?
« #1 : 18 Haziran 2020, 20:09:31 »
Bence yüksek km den ziyade kimden alındığı, bakimlarinin nasıl yapıldığı, insan evladı mi kullandı yoksa başkası mı....vb gibi noktalara bakmak lazım. Ben bugün araç alıyor olsam zerre 250 bin km yi kafama takmam yeter ki sahibi düzgün olsun.

E6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir zamanlar Giulietta 1,4 TB idi....

uniquel

• Membro
Ynt: Alfa 159 Yüksek Km Alınır Mı ?
« #2 : 22 Haziran 2020, 13:27:21 »
Engin Bey'in bahsettigi bakım konusuna sonuna kadar katılıyorum.

JTD motor oyle cok sorunlu bi motor degil. Edindigim tecrubeye göre de bakımlı bir aracta pek bi motor sıkıntısı yaşamazsınız.

Bakımdan kastettigim tabiki sadece yağ su filtre rutinleri degil. Bu rutinlerin yanında,
- Emme manifoldu ve EGR temizliği / değisimi
- Triger
- Yağ pompası degisimi
- Turbo ve boruları
gibi baska rutinler de var. Ulkemizdeki genelde usta zihniyeti malesef "calısıyorsa devam" olduğu icin bu tür rutinler göz ardı ediliyor.

1,5 yıldır 2.4jdtm kullanıcısıyım. Şunu soyleyebilirim ki, evet 2.4un bazı parcaları, 1.9 kadar yaygın ve bulunabilir degil Turkiye'de. Fakat siparis ile gelmeyen ya da yurtdısından temin edemeyeceginiz parcası yok. Keza 2.4 avrupada 1.9dan daha yaygın olabilir. Tabi bu bahsettigimiz parcalar 2.4e özgü olan, yani 1.9dan farklı olan parcalar.

Ortalama 15 yaşında bir arabadan bahsediyorsak, uzun yola kafa rahat cıkmanız icin arabanızdan emin olmanız gerekiyor. Hangi araba olursa olsun bu durum gecerli.

Ön ve arka takımı, öyle cok aşırı narin olmasa da yine de özenli kullanmayı gerektiren bir yapısı var.
Düşük hızlarda sert ve agresif kullanmayı sevmiyor bence. Kasa ağır, 1.9 ve 2.4 farketmeksizin sonucta güzel bir gücü var. 1. ve 2.viteste sakin kullanmak ozellikle yürüyen aksam cok önemli. Dolayısıyla sehirici daha dikkatli olmak gerek. Ama uzun yolu da bir o kadar keyifli.

Özetle, km den cok bakım ve özen önemli.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal