Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa Romeo 156 2.0ts 1999 model ile ilk izlenimlerim.  (Okunma sayısı 1079 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

can591

• Ziyaretçi
İyi günler, bilenler bilir ben konu başlığındaki aracı yeni aldım, toplamda 1200 km yol yaptım, uzun yolda, ilk izlenimlerimi aktarmak istiyorum. Doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama yanlışsa lütfen konuyu taşıyınız.

Bildiğiniz üzere aracam LPG li. Öncelikle yakıt tüketimine geleyim;
Kesinlikle fabrika değeri neyse LPG de onun %45 fazlasını yakıyor, ha öle 80-90 la giderseniz bilemem tabi, ben otalama 100-110 la gittim düz yolda 120-130. (Otobanda 170-180 i de denedim bi ara :) ) benzinde çok az kullandım, 100km de / 9,6 lt LPG yaktı. LPG litre fiyatı 2,60 tan 0,25 krş/km ye geldi. Bana fazla gibi geldi ama arabada 4 kişi bagajda full doluydu, arkası çökmüştü diyebilirim. :)

Benzin ve LPG arasında fark yok diyenler gerçektende yanlış biliyorlar, baya baya fark var, belki son hızda fark yok, ama hızlanma ve tepki sürelerinde inanın fark bariz belli.

Konfor, çok güzel, ama bozuk asfaltta çok sarsıyor ses çıkartıyor, arabada uyuyanları uyandıracak derecede sallıyor, çukurlarda özellikle, tabi hızlada alakalı 80 le falan gidersen problem olmuyor. İyi yolda 120 de hiç tık ses olmadan gidiyor, bu açıdan konforlu diyebilirim.

150 km/s den sonra ön konsoldan aliminyum hışırtısı gibi ses geliyor. 170 ten sonra sol kapıdan acayip rüzgar sesi geliyor. bunlar haricinde sıkıntı yok.

Geçektende çok performanslı bir araba, hatta ışıkta beklerken bi Corolla geldi 2010 model falandı, göz kaş falan yapıyo ilginç hareketler yapıyo, yolda boştu, gece saat 2 mi ne, kapışacak belli, aynı anda kalktık, 1.vitesteyken geçti beni biraz, böle kornalar dörtlüler falan yakıyo, sonra 2.viteste yakalıdım, 3 te başa baştık, 4 te göremedim onu :) 2 kerede gaz kesiciye yakalanmama ve LPG de olmama rağmen geçtim, gerçektende 155 bg ve bunun hepsini de hissediyorsunuz.

Yokuş performansı gerçekten çok iyi, kim diyor yokuşta çekmiyor diye ? Antalyalılar bilirler Çubuk beli 1000 rakımdır, Antalya 0 rakım, Arabada 4 kişi bagaj full dolu, 5. viteste  LPG de çıkacaktı bıraksam, dönüş falan olunca 4te hiç zorlanmadan yarım gazda çıktı, hararet diye bişi hiç olmuyo zaten 90'ın hafif üstüne çıkıyo, 5 dk sonra 70 in biraz üstüne geriliyo. 80-95 arası geziyo hep...

Isıtma performansı çok iyi, heryerden hava geliyo arkadan aşşadan üstten yandan, isteyen istediğini kapatıyo falan :D sağ arkada oturan yandım diyo kapatıyo, sol arkadaki kendine çeviriyo falan çok ilginç :) Deri koltuklar çok kayıyo ama, bi fren yapıyorum arkadakiler öne gelecek nerdeyse :D Kemer şart :)

Yol tutuşuna hiçbir laf edemez kimse, hayatım boyunca 10 farklı arabayla 90la zor geçtiğim virajları 120yle sarsılmadan aldım. Tecrübeyle sabittir inanın bana...

Son olarakta Otoparka girerken adam anahtarı isteyince vermek istemezsinizya, Alfa gerçektende bu etkiyi bırakıyo sizde :)

Yazdıklarım benim tespitimdir, bilgi için yazılmıştır.

Son olarak acaba sizden ricam 1-2 sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1-) 150 km/s den sonra konsolun ortasından gelen aliminyum hışırtısı nedir ?
2-) 170 ten sonra neden sağdece sol kapıdan aşırı rüzgar sesi geliyor ? Bu normalmi ?
3-) Tümseklerden geçince biraz hızlıysam tak tak diye ses geliyor ön düzenden, sol alt salıncak rotili patlamış bundan mı acaba sadece ? Ses sağdanda geliyor gibi çünkü...

daha yazacak çok şey varda, arabaya resmen aşık oldum yahu :) sayfalarca anlat deseler anlatırım o derece :)
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Qadesh

• Membro
Alfanız hayırlı olsun bende yeni bir alfa kullanıcısıyım (2 günlük :) ) henüz uzun yolda deneme fırsatım olmadı :) Sağ ön kapıdan gelen rüzgar sesi fitillerden olabilir yada kapının hatlarında ufak tefek eğilmeler varsa ıslık sesi gibi sesler çıkartabiliyor. Ama bence kapı fitillerindendir. Tümsekten geçerken gelen ses bende de var :( Babam sağ ön bilya dan geliyo bi 200 lira sıkışmış dedi :D sanırım sizinde bilya dan olabilir. Son olarak alfa konusunda almadan önce babam çok itiraz etmişti ama dün Denizli'den Ankara'ya geldiler telefonda dediği şey
- Araba yağ gibi kayıyo ne acayipmiş şeymiş bu araba :) :) :)
Alfa Romeo 156 1.6 16V TS Distinctive - 2004 06 EV 5527

can591

• Ziyaretçi
valla ya ne acayip bişi, hiç beklemezsin bu fiyata alacağın arabadan bu konforu, performansı... Arabaya itiraz eden herkesi arabaya bindirip bi gezdirmen lazım :))) Ya 155 hp bir araç böle mi gider yahu bu kadar mı gider, böle virajmı alır :)

Alfadanadam

• Moderatore
İkinize de hayırlı olsun tekrardan, Allah ağzınızın tadını bozmasın ama aman diyim. :)

Yiğit Doğukan

• Membro
Alfa keyfi bu başka bir şeye benzemez :) Uzun yolda araç bu kadar doluyken böyle yakması gayet normal. Benim 147 1.6 ve motor arabanın içi boşken uzun yolda LPG'de 8 Lt yakıyor.

Dentist

• Membro
Siz yine de böyle  " kaş,göz yapanlara " takılmayın bence... >:D
 Malum;bu işlerin sonu yok. ;)
Bir zamanlar bunlar vardı;artık yoklar...

146 1.4 TS
147 1.6 TS Distinctive
159 1.9 JTD Distinctive Plus Qtronic
159 1750 Tbi-Ti
159 1.9 SW JTD Distinctive Qtronic

ihsany

• Membro
8-10 litre yakması bence sorun değil, benzinlilerin çoğu bu civarda yakıyor zaten.  Alfa yaktığının hakkını veriyor, gerisi hikaye..

Murat hocamın dediği gibi, kaş göz yapanlara takılmamak lazım  :alfisti:
Alfa Romeo 147 1.6 Eco
Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB MA TCT
Alfa Romeo 156 2.0

İhsan Yaprak
L'amore è diverso in italiano

voyager3355

• Membro
Cok tesekkur ediyorum samimi anlatisiniz için.  Selamlar
PARKU

ku2

• Membro
Öyle kaç göz yapanları çok gördüm :)))
156 2.5 v6'ya binerken..aracı 1.6 veya 2.0 sananlar çok oldu..
--
2004 Subaru Impreza WRX STI / 34 VK 0778
2015 Subaru Levorg 1.6 GT-S SPORT / 06 BM 4785

Kutay

• Membro
Kırmızı ışıkda Kaş göz yapanlara bende gaz veriyorum. iyi ce gaza geliyo derken sarı yanıo biraz daha gaz veriyorum .
sonra enayi basıyo gidyo bende onu izliyor gülüyorum :) arkadan yavas yavas kalkıyorum.
çok hoşuma gidiyor bu tablo :))
https://hizliresim.com/2bAebA

98" 156 1.6
99" 156 2.0
99" 166 3.0 Sportronic

fevkalbeser12

• Membro
Ynt: Alfa Romeo 156 2.0ts 1999 model ile ilk izlenimlerim.
« #10 : 26 Şubat 2013, 11:33:39 »
Asıl hondacıları görücen sen, bi kere gazlamak yeter adamların hepsi gazlı ve öfkeli:)
Araba markalarından bir insan yaratmak istesek toyota beyni, aston martin yüzü, cadillac karnı ve alfa romeo bu insanın kalbi ve ruhu olur...
                         jeremy clarkson

Emre Sezen

• Membro
« #11 : 26 Şubat 2013, 11:38:22 »
Asıl hondacıları görücen sen, bi kere gazlamak yeter adamların hepsi gazlı ve öfkeli:)

aynen öyle katılıyorum, son zamanlarda hep mi denk gelir, resmen bekliyorlar gazlamak için, özellikle 1.6 vti-vtec ler için pek hayırlı olmuyor tabi, gerçi çok zorlamıyorum, 500-600 mt yeterli oluyor. sonra vazgeçiyorlar  :) :)

ama tabi kimseyi bu konuda özendirme niyetim yok. gerçekten uygun koşullar varsa sadece 500-600 mt .

2008-2010   156 2.0 SS 2004
2013-........  GTV V6 TB  1997

murat1oglu

• Ziyaretçi
« #12 : 27 Şubat 2013, 11:23:39 »
İyi günler, bilenler bilir ben konu başlığındaki aracı yeni aldım, toplamda 1200 km yol yaptım, uzun yolda, ilk izlenimlerimi aktarmak istiyorum. Doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama yanlışsa lütfen konuyu taşıyınız.

Bildiğiniz üzere aracam LPG li. Öncelikle yakıt tüketimine geleyim;
Kesinlikle fabrika değeri neyse LPG de onun %45 fazlasını yakıyor, ha öle 80-90 la giderseniz bilemem tabi, ben otalama 100-110 la gittim düz yolda 120-130. (Otobanda 170-180 i de denedim bi ara :) ) benzinde çok az kullandım, 100km de / 9,6 lt LPG yaktı. LPG litre fiyatı 2,60 tan 0,25 krş/km ye geldi. Bana fazla gibi geldi ama arabada 4 kişi bagajda full doluydu, arkası çökmüştü diyebilirim. :)

Benzin ve LPG arasında fark yok diyenler gerçektende yanlış biliyorlar, baya baya fark var, belki son hızda fark yok, ama hızlanma ve tepki sürelerinde inanın fark bariz belli.

Konfor, çok güzel, ama bozuk asfaltta çok sarsıyor ses çıkartıyor, arabada uyuyanları uyandıracak derecede sallıyor, çukurlarda özellikle, tabi hızlada alakalı 80 le falan gidersen problem olmuyor. İyi yolda 120 de hiç tık ses olmadan gidiyor, bu açıdan konforlu diyebilirim.

150 km/s den sonra ön konsoldan aliminyum hışırtısı gibi ses geliyor. 170 ten sonra sol kapıdan acayip rüzgar sesi geliyor. bunlar haricinde sıkıntı yok.

Geçektende çok performanslı bir araba, hatta ışıkta beklerken bi Corolla geldi 2010 model falandı, göz kaş falan yapıyo ilginç hareketler yapıyo, yolda boştu, gece saat 2 mi ne, kapışacak belli, aynı anda kalktık, 1.vitesteyken geçti beni biraz, böle kornalar dörtlüler falan yakıyo, sonra 2.viteste yakalıdım, 3 te başa baştık, 4 te göremedim onu :) 2 kerede gaz kesiciye yakalanmama ve LPG de olmama rağmen geçtim, gerçektende 155 bg ve bunun hepsini de hissediyorsunuz.

Yokuş performansı gerçekten çok iyi, kim diyor yokuşta çekmiyor diye ? Antalyalılar bilirler Çubuk beli 1000 rakımdır, Antalya 0 rakım, Arabada 4 kişi bagaj full dolu, 5. viteste  LPG de çıkacaktı bıraksam, dönüş falan olunca 4te hiç zorlanmadan yarım gazda çıktı, hararet diye bişi hiç olmuyo zaten 90'ın hafif üstüne çıkıyo, 5 dk sonra 70 in biraz üstüne geriliyo. 80-95 arası geziyo hep...

Isıtma performansı çok iyi, heryerden hava geliyo arkadan aşşadan üstten yandan, isteyen istediğini kapatıyo falan :D sağ arkada oturan yandım diyo kapatıyo, sol arkadaki kendine çeviriyo falan çok ilginç :) Deri koltuklar çok kayıyo ama, bi fren yapıyorum arkadakiler öne gelecek nerdeyse :D Kemer şart :)

Yol tutuşuna hiçbir laf edemez kimse, hayatım boyunca 10 farklı arabayla 90la zor geçtiğim virajları 120yle sarsılmadan aldım. Tecrübeyle sabittir inanın bana...

Son olarakta Otoparka girerken adam anahtarı isteyince vermek istemezsinizya, Alfa gerçektende bu etkiyi bırakıyo sizde :)

Yazdıklarım benim tespitimdir, bilgi için yazılmıştır.

Son olarak acaba sizden ricam 1-2 sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1-) 150 km/s den sonra konsolun ortasından gelen aliminyum hışırtısı nedir ?
2-) 170 ten sonra neden sağdece sol kapıdan aşırı rüzgar sesi geliyor ? Bu normalmi ?
3-) Tümseklerden geçince biraz hızlıysam tak tak diye ses geliyor ön düzenden, sol alt salıncak rotili patlamış bundan mı acaba sadece ? Ses sağdanda geliyor gibi çünkü...

daha yazacak çok şey varda, arabaya resmen aşık oldum yahu :) sayfalarca anlat deseler anlatırım o derece :)
150 km den sonra yaptığına eminmisiniz bu ses konsolun camda biten bölümün tam ortasında ve aşağıda bir yerdebir civata gevşediğinden geliyor  aynı ses bende de var ben daha çok soğuk havalarda alıyorum bu sesi sonra kayboluyor forumda bir yerde bununla ilgili bir konu olacaktı konsolun sökülmesi gerektiğinden falan bahsediliyordu ama ben hiç bulaşmadım takmıyorum artık zaten bir yapıyor bir  yapmıyor. :kahve:

GoogleTagged