Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfanin 2. elde deger kaybetmesini hazmedemiyorum  (Okunma sayısı 1732 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

n/a

• Ziyaretçi
Alfanin 2. elde deger kaybetmesini hazmedemiyorum
« : 10 Kasım 2005, 11:39:15 »
Arkadaslar Hepimiz ayni markanin kullanicilariyizç.Arabalarimiz neden 2. elde bu kadar cok deger kaybediyor.Ya da bu fiyatlara neden satiyoruz.Deger artisi saglanmasi icin,araclarimizin yaslandigi zamanda prestijini koruyabilmesi icin ne yapilmali. 0 km'si 39.000 YTL olan bir araba bir sene sonra 28.500 YTL'ye satilmamali bence.Hepimiz ayni dertten sikintili degil miyiz? Diger markalarda durum boyle degilken neden sadece ALFA ROMEO'da bu durum soz konusu?Bu turkiyeye has bir olay midir? Yoksa tum dunyada bu gecerli midir? Kim ne derse desin kendi adima konusuyorum cok hayati bir durum olmadikca arabami degerinin altina vermeyecem.Evde curusun kapida paslansin cok daha iyi.Hak etmedigi bir degere gozum gibi baktigim bebegimin gitmesine kiyamam.Birmotlardaki fiyatlara bakin 2. el alfalar oldukca yuksek fiyatlara satiliyor.98 model 1.6 156 icin 23-24 milyar fiyat cektikleri oluyor.Bence bu arabalarin hakki bu.Bilemiyorum bu konuda ne yapilabilir.Ama boyle olmamali.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2005, 19:49:29 Gönderen: anIL(34an623) »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

• Ziyaretçi
« #1 : 10 Kasım 2005, 12:26:06 »

Bencede satılmamalı .. Ama bir yerde deiğim gibi garip bi amcaya denkgeldim, Bunu almış kullanmış küçük geldi diye bi kenara koyup saab almış : )) Piyasa ile alakası olmayan ilginç bir durum ..

ancaakk.. Birmot konusunda katılamayabilirim çünkü 1 adet 2004 156 1.6 Dist. Satılık 28.750 etiket vardı üzerinde..

Ve Avrupada 2. el fiyatların ne halde olduğunu biliyoruz.. Belki bu günler iyi bile şu anda..

« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 12:26:06 Gönderen: n/a »

Tufan

• Membro
« #2 : 10 Kasım 2005, 13:33:34 »

Ukalalık etmek istemem ama bir malın değeri alıcı ile satıcının buluştuğu fiyattır. Dolayısıyla değerinin altına vermemek gibi bir söylem, malın hiçbir zaman satılamayacağı anlamına gelir.

Ben de bir yıl önce 42' ye aldığım aracın fiyatının 30-31'e düşmesinden hoşlanmıyorum ama genel olarak 2.el piyasası da bu yönde. Sadece Alfa'lar değil, diğer markalar da komik fiyatlardan satılıyor. Ama İtalyan arabalarına klasik olarak daha fazla yıpranma payı uygulandığı için değer kaybı biraz daha fazla oluyor.

Dünya'da da trend açıkçası bu yönde, üretim adetleri artıp maliyetler düştükçe sıfır araba almak daha cazip hale geliyor.  Petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle ortaya çıkan petro-dolarların etkisi ve dünya çapında likidite bolluğu da yeni yatırım yerine tüketimi pompalıyor, böylece bir mal eskimeden yerine yenisini alma kültürü hakim oluyor. Mevcut trendi değiştirecek bir gelişme de yok ufukta.

« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 13:33:34 Gönderen: Tufan »

n/a

• Ziyaretçi
« #3 : 10 Kasım 2005, 14:03:34 »

Peki ikinci el fiyatini belirleyen kriter ne yani kim cikiyor ve fiyat etiketini bu sekilde yapistiriyor?

Tolgacim senin durumu ornek vermistim.

« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 14:03:34 Gönderen: n/a »

Tufan

• Membro
« #4 : 10 Kasım 2005, 14:12:30 »

tamamen alici-satici dengesi (aslinda dengesizliği demek lazım) belirler fiyatları. Satıcı sayısı alıcı sayısından büyük ise, alıcının tamam dediği yere kadar fiyat düşecektir teorik olarak.

Birmotlar için konuşuyorsak fiyatı yukarıda tutuyorlar ama 5 dk sonra sana piyasa fiyatından veriyorlar yine fiyatı. Orada bu stratejiyi kim belirliyor ben de bilmek isterim doğrusu.

« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 14:12:30 Gönderen: Tufan »

Onur

• Ziyaretçi
« #5 : 10 Kasım 2005, 16:54:25 »

günümüzün şartlarında degerlendircek olursak Berkcim Alfaların deger kaybetmesi konusunda sana katılmıyorum. her araba için bu böyle artık. 15 milyara sıfır km araba varken hatta bu rakama +2 milyar verip abs/klima/2 hava yastıgı alabilinen piyasa da artık her otomobil deger kaybediyor.bu kadar karizmaya ragmen Alfaların deger kaybetmesinde en büyük etken toplumdaki yanlış imaj. !-distribütörleri ve servislerine Allaha havale ediyorum yorum bile yapmıyorum  2- Alfa dünyadaki en pahalı benzini kullanan bir toplum için fazla yaktıgından çaydırıcı etken 3-Fiatla ortak servise girmeden parçalar çok pahalıydı. 4-halk arasında biraz takur tukur diye tabir edilen şekilde yürüyen aksamı sesli bir araba. amortisörler sert. bunun gibi faktörlerden dolayı Alfalar genellikle 2. elde çok başarılı değil. ama izmir oto plazaya gidip 14 milyara model 9000 km.deki 1.2 easytronik corsa yı almamız için yalvaran satıcıları görünce biraz araştırdım ki 2. elin hali duman!!:)

« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 16:54:25 Gönderen: Onur »

Burak

• Membro
« #6 : 10 Kasım 2005, 17:28:33 »
 birmotun fiyatı yüksek tutmasının tek nedeni alıcıyı 0 araç almaya yönlendirmek , 3-4 milyar için 2. el almaya değmez hesabı ,ama oturup pazarlık edince fiyatlar aşağı iniyor yada takasa araba teklif etsen gerçek rakamlar gene ortaya çıkıyor ne yazıkki
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 17:28:33 Gönderen: definitive »
1997 Gtv V6 TB

n/a

• Ziyaretçi
« #7 : 10 Kasım 2005, 17:31:21 »
esasında bu işin temelinde birmot veya diğer yetkili satıcıların yanlış uygulamaları mevcuttur.wv grubu araçların piyasada iyi prim yapmasının sebebi bayilerin ikinci el araçların fiyatını yüksek tutmasıdır.bu işlem bmw de de mevcut.alırken pahalı alıyorlar .dolayısı ile aracın piyasa fiyatıda yükseliyor.ikinci el sisteminde satış yapan galericiler ,yada şahıslar malı alırken yada satarken (bizim araçlar için ) açıp birmota soruyor.wv için doğuş otoya yada dod a soruyor.dod yada doğuş fiyatı yüksek tutarken,birmot düşük tutuyor.sonuçta piyasa fiyatları üç aşağı beş yukarı şekillenmiş oluyor.yani sonuçta bu işin sorumluluğu tofaş a aittir.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 17:31:21 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #8 : 10 Kasım 2005, 17:43:21 »
Tofas bu lpnuda ciddi bir duzenleme yapsin o zaman.Degerli neandarthal alici sayisi saticidan azsa fiyat duser demissin ama mali satmak sonucta saticinin elindedir.Ornegin benim arabami cok temiz oldugu icin begenen ve icine sindiren bir alici istedigim fiyati vermedigi muddetce buna sahip olamayacaktir.Gidip ya sikismis birisinden ayni temizlikte bulacak ya da daha kotu bir arabaya daha ucuza sahip olacaktir.Bence b,iraz alfa kullanicilarina da pay dusuyor bu iste.Arabalarimiz prim yapmiyor diye ucuza satmamamiz gerekiyor.Ornegin bir mini cooper nasil oluyorda sifiri 23.000 euro civarinda gezinirken 2003 - 2004 modellerine 21.000 euro fiyat cekiliyor? (ayni aksesuarlardan bahsediyorum bu modelde aksusuar fiyati cok etkiliyor)     Bu konuda bmw'nin stratejik farki nedir? Bmw saticilarinin tarzi nedir? Bmw'de cok cabuk biten bir araba kim ne derse desin yuksek kilometrelerde direkt sorun cikariyor ve yipraniyor.neyse ben gicik oluyorum bu ise :) UCUZA SATMİCAAAAM ARABAMİ :)) KAPIDA PASLANMASINI IZLICEM
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 17:43:21 Gönderen: n/a »

Burak

• Membro
« #9 : 10 Kasım 2005, 17:50:56 »
 Berkcim allah aşkına eğer 2000 € için 2 yıllık araba alan varsa benim diyecek lafım yok zaten ben şahsen hiç bir koşul altında 0 araba varken (%10 bir fark için ) 2. el  2 yaşında bir araba almam  bu fiyatlara satılan arabalar genelde 0 fiyatına bakmadan  bu araba pahallıdır düşüncesiyle alınan araçlar oluyor bence.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 17:50:56 Gönderen: definitive »
1997 Gtv V6 TB

n/a

• Ziyaretçi
« #10 : 10 Kasım 2005, 18:00:47 »
Mehmet abinin anlattığı hikayedeki dede gibi olucan yani berk : ))))
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 18:00:47 Gönderen: n/a »

Tufan

• Membro
« #11 : 10 Kasım 2005, 23:22:08 »

Berk, öncelikle şu "değerli neanderthal" lafına koptum.  Ekşi sözlükte bak birisi neanderthal için ne demiş: "mağaralarda yaşamış dağ ayısı kılıklı bir şeydir. günümüzde beyin yapısı olarak bunlara çok benzeyen ama fiziksel özellikleri itibariyle insana benzeyenleri çoktur."

Şimdi, söylediklerine gelirsek, elbette bir malı satmak satıcının elindedir. Satmıyorum dediği anda teori biter, ama satacağım diyorsa da bahsettiğim, ekonominin ilk kuralı çalışmaya başlar.

(Biraz coşacağım şimdi, peşinen kusura bakmayın). Bir malın fiyatını etkileyen faktörlerden biri de elastikiyet kavramıdır, yani senin araban piyasada emsalsiz ise ve alıcı da bunun farkında ise o zaman sana daha fazla ödemeye hazırdır. Fiyattaki artışa normal bir kullanıcıya göre daha az tepki verecek ve hala senin arabanı almak istemeye devam edecektir. Kısacası bizim arabalarımız farklı olmalı ki piyasadan farklı bir fiyat seviyesine otursun. Peki, bizim arabalarımız estetik harikası, karizmatik, yol tutuşu ve performansları ile etkileyici otomobiller. Bunlar fiyatın farklılaşması için yeterli mi?

Buradan Halil Bey'in söylediklerine geçelim: VW Bayileri 2. el 'lere destek , birmotlar ise köstek oluyor. Doğrudur ama bence eksiktir. Vatandaş eğer benzer bir arabayı daha ucuza alacağını bilip de yine vw alıyorsa burada başka faktörlere bakmak gerekir. Bu faktörleri de hepimiz biliyoruz: Üretim kalitesi, ekonomi, sağlamlık, servis kalitesi, yedek parça, vs.

Bu konularda biz neredeyiz, vw nerede? Değerlendirme yaparken kendimizi baz alırsak hata ederiz, çünkü hiçbirimizin Alfa satın alırken üstteki faktörleri ön plana aldığını zannetmiyorum. Biz doğal olarak "estetik harikası, karizmatik, yol tutuşu ve performansı ile etkileyici" gibi konulara odaklandık.  Ama piyasada giden mal da belli: 4 kapılı olsun, ekonomik olsun, yağını suyunu değiştireyim o yetsin tarzı arabalar. Eh, biz bu tanıma uymuyoruz. O zaman neden bizim arabalarımız diğerleriyle aynı iskontoyla satılsın? Elbette ki daha ucuza satılacaktır, bu da en baştan beri vurgulamaya çalıştığım ekonomik rasyonalite gereğidir.

Berk, sen arabanı zorda kalmazsan satma gene de. Ben de öyle yaparım çünkü.

« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 23:22:08 Gönderen: Tufan »

n/a

• Ziyaretçi
« #12 : 10 Kasım 2005, 23:36:06 »

Ama  ortada DOD , Birmot ya da başka firmaların 2.el sistemleri yokken de Alfa sürünüyordu. VW eşek gibi kar ettiriyordu.

Mesela Ford da pek prim yapmaz...

« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 23:36:06 Gönderen: n/a »

Tufan

• Membro
« #13 : 10 Kasım 2005, 23:39:59 »

ben de onu diyorum işte, iş 2. el destekleme alımlarına gelene kadar fiyatı etkileyen başka faktörler var.

Ford'un prim yapmaması onu da koçun getiriyor olmasından herhalde, vatandaş onu da tofaşla bir tutuyor olabilir.

quote:

dantelk wrote:

Ama  ortada DOD , Birmot ya da başka firmaların 2.el sistemleri yokken de Alfa sürünüyordu. VW eşek gibi kar ettiriyordu.

Mesela Ford da pek prim yapmaz...

« Son Düzenleme: 10 Kasım 2005, 23:39:59 Gönderen: Tufan »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
« #14 : 11 Kasım 2005, 04:16:32 »

eğer alfa romeo alacaksan 2. el alacaksın. sıfır alırsan ise minimum 5 sene kullanacaksın ki satarken için sızlamayacak. çünkü 5 sene geçtikten sonra prim yapan araba ile yapmayan araba arasında fazla bir fark kalmıyor. 1-2 hadi taş çatlasın 3 milyar için 5 sene sewmediğin bir arabayı mı kullanacaksın? yok daha neler...

kendimden somut bir örnek vereyim. alfa 156'mı aldığımda aynı fiyata satılan arabalar opel vectra cd, ford mondeo ghia ve passat 1.8'di. bu arablaarın hangisini şu an 156'dan daha iyi bir paraya elden çıkarabilirsiniz? belki passat 1.8, diğerleri daha aşağıya bile gidebilir. peki hawalı bir cep telefonu parası için alfa 156 2.0 yerine passat 1.8 almaya ve 5 sene kullanmaya değer mi? bence değmez. zaten değmedini düşündüğüm için burdayım

« Son Düzenleme: 11 Kasım 2005, 04:16:32 Gönderen: anIL(34an623) »

n/a

• Ziyaretçi
« #15 : 11 Kasım 2005, 09:13:13 »
Aynı fikirdeyim anıl..  Benim 1 astradan sıkılmam yaklaşık 2 ay sürmüştü, 6 ay kullandım ve arada yıkatmamış bile olabilirim.. Çok sıkıcı arabalar, kaç tane zevkimiz var şu fani dünyada : )
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2005, 09:13:13 Gönderen: n/a »

Burak

• Membro
« #16 : 11 Kasım 2005, 10:31:44 »
kesinlikle katılıyorum ki biz alırken 156 bu saydığınız araçlardan 1-2 milyar daha ucuzdu

quote:

anIL(34an623) wrote:

eğer alfa romeo alacaksan 2. el alacaksın. sıfır alırsan ise minimum 5 sene kullanacaksın ki satarken için sızlamayacak. çünkü 5 sene geçtikten sonra prim yapan araba ile yapmayan araba arasında fazla bir fark kalmıyor. 1-2 hadi taş çatlasın 3 milyar için 5 sene sewmediğin bir arabayı mı kullanacaksın? yok daha neler...

kendimden somut bir örnek vereyim. alfa 156'mı aldığımda aynı fiyata satılan arabalar opel vectra cd, ford mondeo ghia ve passat 1.8'di. bu arablaarın hangisini şu an 156'dan daha iyi bir paraya elden çıkarabilirsiniz? belki passat 1.8, diğerleri daha aşağıya bile gidebilir. peki hawalı bir cep telefonu parası için alfa 156 2.0 yerine passat 1.8 almaya ve 5 sene kullanmaya değer mi? bence değmez. zaten değmedini düşündüğüm için burdayım

« Son Düzenleme: 11 Kasım 2005, 10:31:44 Gönderen: definitive »
1997 Gtv V6 TB

master

• Editore
« #17 : 11 Kasım 2005, 16:56:54 »

neanderthal , bir İşletme mezunusunuz galiba :)

Bu arada piyasayı belirlemek kısmen bizim de elimizde. Tamam beklentileri var her kullanıcının ancak yeni Alfa'ların sanıldığı kadar sorunlu araçlar olmadığını biz biliyoruz. Evet ufak tefek ses yapması , arasıra ekstra masrafı çıkıyor ama ülkemizde neredeyse Mercedes mertebesine yükseltilecek kadar "kaliteli" olarak bilinen VW'nin öyle arabalarını gördüm ki inanın bizim en sorunlu araçlarımızdan bile daha beterdi. Ama adamlar öyle bir kanı oluşturmuş ki halk üzerinde , sıfırları ve ikinci elleri anlamsız derecede pahalı olmasına rağmen herkes alıyor. Aynı şekilde Renault da sorunluluk abidesi bir marka. Alfa artık sanıldığı kadar dertli değil. Benzini yakıyormuş , basarsan yakar tabii , biraz sonra bir topic açacağım İstanbul'dan İzmir'e geldiğimiz ortalama tüketim çok makuldü. Bugün bir 147 , 156 , 166 sınıflarındaki beklenen konforun hiç de altında kalmıyorlar üstüne güç , karizma , tasarım güzelliği , sürüş keyfi vaadediyorlar. GT 3.20Ci'ın yarı fiyatına on kat fazlasını sunuyor.

Civic VTI ilk çıktığında satılan bütün Civic VTI'ların sahipleri birbirlerini tanırlarmış , ve VTI'ın piyasasını onlar belirlemişler. Hala da eşşek gibi pahalıdır 97-98 model VTI'lar.

Biz de Alfa'larımıza biraz sahip çıkarsak tam olarak olmasa bile piyasayı bir miktar şekillendirebiliriz yine. Hangi topicteydi hatırlamıyorum , 98 156 2.5 15 küsür milyara gitmiş. Yahu o arabayı alan adam ben bunu 15'e aldım diye 10 kişiye söylese o adamların hiçbiri de gidip o arabaya hakkı olan parayı vermez. "Arkadaşım şu fiyata aldı" der piyasayı düşürür. Tabii ki Birmot'a da iş düşüyor , ama piyasayı belirlemek bizim de elimizde , ancak bunu yapmak için en önemlisi Alfa'lar hakkındaki yanlış önyargıları yıkmak.

« Son Düzenleme: 11 Kasım 2005, 16:56:54 Gönderen: master »
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

n/a

• Ziyaretçi
« #18 : 13 Kasım 2005, 21:35:43 »
Master cok haklisin adamim benim benimde bekledigim alfisti yorumu buydu iste :)
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2005, 21:35:43 Gönderen: n/a »

Alfadanadam

• Moderatore
« #19 : 13 Kasım 2005, 22:16:43 »

Arkadaşlar arabalarımızın ikinci el değeri ile bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum açıkçası..Şu anda türkiyenin her yerinde ikinci elde yaprak kımıldamıyo. Sebebi de belli. 0 araçlardaki acipkampanyalar ve 0 araçların fiyatlarının daha alınabilir olması..İnsanlar daha konforlu daha emniyetli demeden corsa kalos gibi arabalar alıyorlar, kendi bakış açılarına göre de haklılar.

Bu arada ikinci eldeki durum alfada daha bile iyi. Daha dün bir arkadaşım çok temiz 2000 model 2000 motorlu dijital klimalı Opel Vectra CDX aldı 17000 YTL'ye. 2000 model 2.0 156 kaç para dersin??

« Son Düzenleme: 13 Kasım 2005, 22:16:43 Gönderen: Alfadanadam »

Onur

• Ziyaretçi
« #20 : 13 Kasım 2005, 22:18:52 »

kesinlikle katılıyorum Alfadangurumuza :) diger markalar sürünüyor Alfa iyi bile..

« Son Düzenleme: 13 Kasım 2005, 22:18:52 Gönderen: Onur »

Burak

• Membro
« #21 : 13 Kasım 2005, 22:21:04 »
 o da pek farlı değil aslında,

ama vectranın kasası değişti onuda göz önünde bulundurmak lazım
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2005, 22:21:04 Gönderen: definitive »
1997 Gtv V6 TB

Tufan

• Membro
« #22 : 13 Kasım 2005, 22:21:50 »
e 156'nın da değişti ya.
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2005, 22:21:50 Gönderen: Tufan »

Burak

• Membro
« #23 : 13 Kasım 2005, 22:26:01 »
 156 makyaj gördü sadece ama vectra 2 kez kasa değiştirdi haksız mıyım ?
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2005, 22:26:01 Gönderen: definitive »
1997 Gtv V6 TB

Tufan

• Membro
« #24 : 13 Kasım 2005, 22:27:58 »
haklısın da ben 156-159 olayını kastettim.
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2005, 22:27:58 Gönderen: Tufan »