Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: araç kaplama  (Okunma sayısı 1192 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

surgeon

• Membro
araç kaplama
« : 19 Ocak 2016, 10:01:30 »
uzun zamandır düşündüğüm ancak bir türlü cesaret edemediğim bir şey kaplama yaptırmak. aracım tavan harici boyalı ancak ben boyattım. aracımı çizdikleri için. aracım ruhsatta gri olarak geçmekte ancak şampanya renginde . mat siyah veya kırmızı renge kaplatmak istiyorum ancak cesaret edemiyorum. siz olsanız ne yaparsınız?
palio 1.2 sl 2005 (2009-2010)
vectra cd oto. 1998 (2010-2011)
Megane ıı  privilege oto. 2008 (2011-2014)
corsa 1.4 gls 2000 (2012-2013)
Passat 1.4 tsı dsg 2010 (2014-2015)
Polo 1.4 tdı 2008 (2014-2014)
A3 1.6 oto. 2000 (2014-2014)
156 1.6 ts 2005 (2014-       )
Megane ıı privilege oto. 2008 (2015-2016)
C-ellysee 1.6 hdı 2014 (2016-2016)
Astra 1.6 cdtı oto. Sedan 2016 (2016-     )

Adza

• Membro
Ynt: araç kaplama
« #1 : 19 Ocak 2016, 10:33:20 »
Bildiğim kadarıyla kaplama, orjinal boyaya zarar vermiyor ancak sonradan boyanan parçaların boyasını alıyor. O yüzden hiç bulaşmazdım. Ama kaplama konusunda tecrübeli arkadaşlarımız var onlar da bilgi vereceklerdir :)

surgeon

• Membro
« #2 : 19 Ocak 2016, 10:52:37 »
tavanda ki boya orjinal. diğer yerler boyalı zaten. ilerleyen dönemde kaplamayı kaldırsam bile boyatırım tekrar. önemli olan tavana zarar vermemesi. malum satarken zor olmakta. kişisel olarak boyaya takıntım yoktur ama ilerleyen dönemlerde yeni modellere yöneleceğim zaman sıkıntı olması açısından çekiniyorum.

Adza

• Membro
« #3 : 19 Ocak 2016, 11:03:07 »
orjinal boyaya zarar vermez :) kaplatın gitsin içinizde kalmasın  :haydi:

Doğa Tosun

• Membro
« #4 : 19 Ocak 2016, 13:59:54 »
düzgün yapıldığı sürece dün boyanana bile zarar vermez, yeter ki düzgün yapılsın. Kaplatın gitsin
"AlfaRomeo 159
"BMW 320i 40th Year Edition
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)

Mehmetinki

• Membro
« #5 : 21 Ocak 2016, 11:10:02 »
Merhaba,

Yakın zamanda ben de aynı soru işaretleri ile karşılaştım. En son sadece tavanı kaplattım geçtim.

Bu işi yapan birçok yer ile konuştum. Millet malını satma peşinde mi yoksa gerçekten sorun olmaz mı bilmiyorum ama boyayı korur diyen bile oldu.

1 yerin cevapları beni çok tatmin etti. Adamlar sorun olmaz demedi çünkü. Aracın boyasında yıpranma varsa ileride kaplamayı sökmek istersen sökme aşamasında boyaya mecbur zarar verir. Başka türlü sökemezsin dedi. Ama sen aracı yeni boyatmışsın. Bende vernik atıkları olduğu için yapamadım. Bir de fiyatlar çok fark edebiliyor. Adamlardan mazeme markalarını alıp araştırmanı öneririm. Tavan için, 100 lira fiyat veren de vardı. 400 lira verende vardı. Sorsan bizim mazememiz kaliteli diyolar ama araştırmak lazım işte.

Bir yer de 2 çeşit kaplamadan bahsetti. Boyaya zarar verenler kaplama ile boya arasında hiç hava kalmamasından kaynaklı olurmuş. Düz folyolar havayı alta geçirmezmiş. Ama hava geçiren folyolar da varmış. Bunlar zarar vermezmiş. Ben araştıramadım ilgilenirsen diye yazıyorum.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

surgeon

• Membro
« #6 : 21 Ocak 2016, 11:31:01 »
Merhaba,

Yakın zamanda ben de aynı soru işaretleri ile karşılaştım. En son sadece tavanı kaplattım geçtim.

Bu işi yapan birçok yer ile konuştum. Millet malını satma peşinde mi yoksa gerçekten sorun olmaz mı bilmiyorum ama boyayı korur diyen bile oldu.

1 yerin cevapları beni çok tatmin etti. Adamlar sorun olmaz demedi çünkü. Aracın boyasında yıpranma varsa ileride kaplamayı sökmek istersen sökme aşamasında boyaya mecbur zarar verir. Başka türlü sökemezsin dedi. Ama sen aracı yeni boyatmışsın. Bende vernik atıkları olduğu için yapamadım. Bir de fiyatlar çok fark edebiliyor. Adamlardan mazeme markalarını alıp araştırmanı öneririm. Tavan için, 100 lira fiyat veren de vardı. 400 lira verende vardı. Sorsan bizim mazememiz kaliteli diyolar ama araştırmak lazım işte.

Bir yer de 2 çeşit kaplamadan bahsetti. Boyaya zarar verenler kaplama ile boya arasında hiç hava kalmamasından kaynaklı olurmuş. Düz folyolar havayı alta geçirmezmiş. Ama hava geçiren folyolar da varmış. Bunlar zarar vermezmiş. Ben araştıramadım ilgilenirsen diye yazıyorum.
ilgilenmezmiyim. bilgileriniz için sağolun

Doğa Tosun

• Membro
« #7 : 21 Ocak 2016, 12:51:16 »
Merhaba,

3 kez araba kaplattım 2 kez söktüm, hava geçiren folyo falan ilk kez duyuyorum. 2 söküşümde de alttan aracın kendi rengi cilalı al bin şeklinde çıktı. Düzgün yapılan kaplama boyayı elbette korur bunda şaşılacak birşey yok. Borusan'dan sıfır km siyah 730 geldi siyah üstüne yine normal siyah kaplandı boyayı koruması için.
iyi araştırmak gerek. Ankara'da 500'e de araba kaplayanlar var.
"AlfaRomeo 159
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)

Mehmetinki

• Membro
« #8 : 21 Ocak 2016, 13:28:32 »
Merhaba,

3 kez araba kaplattım 2 kez söktüm, hava geçiren folyo falan ilk kez duyuyorum. 2 söküşümde de alttan aracın kendi rengi cilalı al bin şeklinde çıktı. Düzgün yapılan kaplama boyayı elbette korur bunda şaşılacak birşey yok. Borusan'dan sıfır km siyah 730 geldi siyah üstüne yine normal siyah kaplandı boyayı koruması için.
iyi araştırmak gerek. Ankara'da 500'e de araba kaplayanlar var.

Dediğim gibi fazla araştırma fırsatım yoktu. Görüştüğüm reklam firmalarının bana söyledikleri bunlar. Bende tavan kaplaması için forumda araştırma yaparken sizin yada ATA Bey'in (tam hatırlayamadım) yazısını okumuştum. Tecrübe teoriden daha önemlidir diyerek içim rahat kaplattım :)

İnternette biraz araştırınca "hava kanallı cast folyo" şeklinde birkaç yazı buldum. Bana anlatılmak istenen bu mu bilmiyorum ama.

Örnek bir haber : http://www.milliyet.com.tr/oto-gunes-yaniklarina-folyolu-cozum-eskisehir-yerelhaber-864910/

sariertan

• Membro
« #9 : 21 Ocak 2016, 14:08:01 »
Hava kanallı folyadan bahsetmişsiniz. Folyo ile kaplarken bende hava kanallı folyo kullandım. Ama kaliteli olanı değil. Yani hava kanallı folyo olması kaliteli anlamına gelmiyor. Kaliteli folyoların isimleri belli zaten. Diğerleri belki kalitelidir ama dediğim gibi BELKİ. Bugün sıfır bir araç alsam, kaportasına zarer gelmeden ya aynı renk yada fantastik bir renge kaplama yapardım. 5-10 yıl arası bir zaman sonra söker babalar gibi orjinal hali ile yola devam ederdim. Sonradan boyanan yada artık verniği sökülme durumuna gelmiş araçlarda folyo sökülürken zarar verme olasılığı tabi ki olacaktır. Her sonradan boyanan araç için demiyorum. Bazı boyacılar çok dandik boya işi yapabiliyor onlara denk gelmiştir ve folyo sökülürken aracada zarar vermiştir demek istiyorum. Ben sadece şu durumdan emin olamıyorum. Parlak bir renk yaptırdığımda gerçekten cila yapabiliyor muyum =)) Mesela araba yıkamasından olan ince kılcal hataları giderebiliyormusun ??

En başa gelecek olursak kaliteli bir markanın folyosu kullanılıyorsa aracın boyası için sorun teşkil edecek bir durum yok. Söküm işlemi de sıcak bir ortamda yapılırsa sökme işi de daha kolay olacaktır.

Doğa Tosun

• Membro
« #10 : 21 Ocak 2016, 20:30:22 »
Hava kanallı folyadan bahsetmişsiniz. Folyo ile kaplarken bende hava kanallı folyo kullandım. Ama kaliteli olanı değil. Yani hava kanallı folyo olması kaliteli anlamına gelmiyor. Kaliteli folyoların isimleri belli zaten. Diğerleri belki kalitelidir ama dediğim gibi BELKİ. Bugün sıfır bir araç alsam, kaportasına zarer gelmeden ya aynı renk yada fantastik bir renge kaplama yapardım. 5-10 yıl arası bir zaman sonra söker babalar gibi orjinal hali ile yola devam ederdim. Sonradan boyanan yada artık verniği sökülme durumuna gelmiş araçlarda folyo sökülürken zarar verme olasılığı tabi ki olacaktır. Her sonradan boyanan araç için demiyorum. Bazı boyacılar çok dandik boya işi yapabiliyor onlara denk gelmiştir ve folyo sökülürken aracada zarar vermiştir demek istiyorum. Ben sadece şu durumdan emin olamıyorum. Parlak bir renk yaptırdığımda gerçekten cila yapabiliyor muyum =)) Mesela araba yıkamasından olan ince kılcal hataları giderebiliyormusun ??

En başa gelecek olursak kaliteli bir markanın folyosu kullanılıyorsa aracın boyası için sorun teşkil edecek bir durum yok. Söküm işlemi de sıcak bir ortamda yapılırsa sökme işi de daha kolay olacaktır.

abi benim önceki renklerde yani kırmızı ve mavide cila yapılamıyordu. Özel bi şampuanını yanında vermişti GMG Mustafa Baranlı, onunla yıkatıyordum ara sıra ve parlaklığı sürekli canlı tutuyordu. Fakat sarıda yani sunflower yellow metallic starlight'ın diğer folyolardan pahalı olmasının sebebi normal boya gibi cila atılabiliyor olması. Mat olduğu için yıkama hatasını pek belli etmiyor ama folyo zamanla boya gibi rengi soluyor. Üstüne birde yazılımlı egzozlu 159'un egzoz dumanı bagajı koyulaştırıyor. Cila ile ilk gün parlaklığı yakalamak mümkün. Ama cila yapılabilen çok az sayıda folyo var ve genelde pahalılar. Çoğu da mat simli ışıkta inceden chrome gibi yansımalı folyolar.
"AlfaRomeo 159
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)

sariertan

• Membro
« #11 : 22 Ocak 2016, 12:05:56 »
Hmmm o zaman parlak bir renk folyo yaptırdık mı ( Kırmızı siyah gibi) cila atamayacağız. Benim tavan siyah folyo kaplı geçende cila attım ama dediğim kusurları gidermedi. Parladı ama atla deve değildi. Değiştiririm yaza tavanı belki. Değiştirmeden hare giderici pasta da deneyeceğim sonra cilada =)) Baktım berbat oldu söker yeniden kaplarım =)

Birde bilgi olsun diye yazayım buraya. Aracımın önceki hali mat beyazdı ve haftada bir nemli bezle silemediğim içi zaman içinde pislendi ve mat beyazdan mıdır nedir bilmiyorum içine sindi lekeler. Yıkama felan yok çıkarmıyordu. Sonax özel bir ilacımız var dedi denedi olmadı ama çıkarırız dedi iyi para istedi. Bir gün selülozik tiner ile bir bölgeyi denedim ve bembeyaz oldu. Güzelce usulca dikkatlice her yerini sildim ve kar beyaz oldu =) Buda ince bir ayrıntı olarak kalsın akıllarda. Tabi folyo dandik değildi =) Birde mat beyaz gerçekten bakımı çok zor =((

ArtemiS

• Membro
« #12 : 22 Ocak 2016, 14:48:03 »
Tiner boyaya dahi zarar verebiliyorken, folyo da nasıl tahribatlar açar tahmin bile edemiyorum...Folyo gerçekten kaliteli olmalı, dediğiniz gibi, yoksa  sıkıntılar yaratması muhtemel.

misket

• Membro
« #13 : 25 Ocak 2016, 18:21:49 »
uzun zamandır düşündüğüm ancak bir türlü cesaret edemediğim bir şey kaplama yaptırmak. aracım tavan harici boyalı ancak ben boyattım. aracımı çizdikleri için. aracım ruhsatta gri olarak geçmekte ancak şampanya renginde . mat siyah veya kırmızı renge kaplatmak istiyorum ancak cesaret edemiyorum. siz olsanız ne yaparsınız?

hocam kaça boyattınız.

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal