Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Bir cam filmi cezası iptali daha - "Polisler yönetmeliği yanlış yorumluyor"  (Okunma sayısı 716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ormanci

• Membro
http://www.milliyet.com.tr/cama-film-cezasina-mahkemeden-iptal/ekonomi/detay/2192245/default.htm

Neyse, bu sefer bir avukat çıkmış, tam istediğim beklediğim yorumu yapmış. Öncekiler yok efendim insan hakkı yok bilmemne gibi şeylerden gidiyorlardı. Ya da ben görmedim diyeyim. Bu tam beklediğim açıklama olmuş.

Haberin sonunda avukatın "polis memurlarının yönetmeliği yanlış yorumlayıp, yanlış işlem yaptığı" yönünde açıklaması var.

Önemli olan sürücünün görüşünü engellemesi. Polis tespit yapacaksa bununla tespit yapmalı. Ancak onlar kendilerinin dışarıdan görüp göremediği şeklinde yorum yapıyor. Ya da genellikle sırf filmin olup olmaması üzerinden. Derecesi, görünebilirliğine de bakmıyor.

Ancak işin komiği, yine bu cezanın uygulamada sonlandırılması yerine, mahkemeye gidip cezayı iptal ettirme gibi bir angarya olacak. Uğraşmak isterseniz yani... :)

Ha fakat işin güzel yanı ise, Emniyet davayı kaybedince mahkeme masraflarını falan da ödüyor, bu bakımdan iyi bence. En azından yüreğiniz soğuyabilir böyle :) Aklımızda bulunsun. Cam filmi cezalarına bundan sonra itiraz ediyoruz demek ki. Bu durum çoğaldıkça devlet de buna el atacak mecburen. Belki adam gibi bi denetim getirirler, şu dereceye kadar yapılabilir diye. Veya komple kaldırsınlar, maddeyi ona göre adam gibi değiştirsinler de rahatlayalım :)
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

burak_unsal

• Membro
Zaten niye yazarlar anlamam; sürücüye mi kıl kaparlar yoksa aracın başka gereksiz egzoz aksesuar sticker vs. gibi dikkat çeken parçalarından mı kıllanıp yazarlar. Yoksa memur arkadaşın o anki psikolojik durumuyla mı alakalı..

Aracımla 2 senedir filmli geziyorum, ondan önce kullandığım corolla ile de 2 sene kadar filmli gezdim. Babam da 5 senedir filmli qashqai kullanıyor. Toplamda defalarca çevirmeye girmişizdir herhalde fakat daha hiçbir polis memuru cam filmlerini sormadı bile..
Alfa Romeo 147 / 1.6 TS Blackline..

mahoretti

• Membro
olayın aslı, bu işin esas yetki mercii kim ? TÜV bence... O da hafif kusurlu olarak ki aynı şey farlar içinde geçerli çoğu araçta, ONAY veriyor. İkinci nokta ise sıfır alınan araçta kişi isterse fabrikasyon olarak KOYU cam tercih ediyor parasını basarak... Film ile koyu cam arasında ne fark var ? Fark yok. Ama film "ceza" olarak sökülebilir, diğeri FABRİKASYON bu diyerek görmezden gelinir....  :duvar: :duvar: :duvar:

admin

• Amministratore
Fabrika çıkışında arka camları koyu olan Fiesta'ya bile ceza yazan örnekler mevcut. Aracın sahibi bu fabrikadan böyle, donanım listesi falan demesine rağmen cezayı yazmış memur. Aracın sahibi kadın olunca bu işlerden çok fazla anlamadığı için daha fazla üsteleyememiş.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

blackgear

• Membro
olayın aslı, bu işin esas yetki mercii kim ? TÜV bence... O da hafif kusurlu olarak ki aynı şey farlar içinde geçerli çoğu araçta, ONAY veriyor. İkinci nokta ise sıfır alınan araçta kişi isterse fabrikasyon olarak KOYU cam tercih ediyor parasını basarak... Film ile koyu cam arasında ne fark var ? Fark yok. Ama film "ceza" olarak sökülebilir, diğeri FABRİKASYON bu diyerek görmezden gelinir....  :duvar: :duvar: :duvar:

Aracımda film var, ama bu TUV' den geçmiş hafif kusur olarak dediğimde, eğer ağır kusur olsaydı, ceza kesmez, direk parka çektirirdim zaten gibi bir cevapla karşılaşmıştım daha önce.

TUV kıstas değildir. Far ayrınız bozuksa da ceza yiyebilirsiniz (ki bence filmden önce buna dikkat etmek gerek) Hafif kusurlar, aracın trafikte gezebileceği anlamı taşımaz. Gezmemesi için de sorunlu değildir der ve onarımını kullanıcıya bırakır.

Bunun yanında, film ile renkli cam arasında fark var aslında. Ama cezai işlemde ceza gerektirecek kanun hükmü aynı, görme-görebilme-görünebilme kaybı.

Camlar, kaza anında yaralamaya sebebiyet vermeyecek şekilde parçalara ayrılır (tuz-buz) film ise camın daha büyük parçalara ayrılması için ekstra dayanım verir. Filmli bir cam patlatıldığında bıçak gibi cam parçaları olabilir bu da ölümcül yaralanmalara sebebiyet verebilir. Tuz - buz olan cam ise yüksek oranda sadece çiziklere sebebiyet verecektir ki bu da hafif yaralanmaya sebep olur.

Mümkünse renkli cam daha uygun yani.

mahoretti

• Membro
Eminim ki polisler de kaza anında büyük parçalı kırılmalara sebebiyet vermesinden ötürü kesiyorlardır cezayı. Bana ceza kesmeye kalkarken bu sebebi söylese valla "bi üst kademeden kes cezayı hakkettin" derim.
Konu itibari ile mahkeme kararları varken "ceza yiyemez" diyerekten, bundan bi-haber olan sayın memurlarımızın koçan doldurma bahanesi olmaktan başka bişey değil bu.  Ayrıca TUV bu konularda otorite değilse bir an önce olmalı... O trafiğe çıkıp çıkmayacağımıza karar veriyor. Renkli camla da çıkıp çıkmayacağımıza karar verebilmeli.  :kahve:

e.ateskaya

• Membro
Sene 2012, yaz ayları malum araçlar şıkır şıkır. Tesisatlar yapılmış, yere itina ile basılmış, cam filmlerimiz 3 Numara yapılmış. Aracımda egsoz(eksoz,egzost) vb. türevleri yok. Sadece hava filitresi mevcut aracım o zamanlar 106 Gti 2001 model filan. Park halindeyim benzin istasyonunda benzin almaktayım. Tepe lambasını geldi yaktı yanıma durdu benzin alıyorum dedi ki gazlamaya mı hayır dedim insan gibi sürüyoruz ben memur adamım tipim filan da yerinde görüyorsun işim olmaz dedim roll ile filan. Neyse indi aç bakıyım kaputu yok çalıştır yok gaz ver filan falan derken en son cam filmine geldi sıra. Ceza yazacak hiç bir şey yok ona takıldı. Dedim bak bu araba 1 hafta önce Tüv'den böyle geçti trafiğe uyumlu olmasa geçmez idi filan kesti bana cezayı tabi küfürleştik filan ikimizde memuruz ben yürüdüm üstüne o yürüdü üstüme ağız dalaşı dedi bağlayın arabayı hangi hakla dedim filan ben yürüdüm gittim. Ertesi gün Kadıköy adliyesinden dava açtım, hem ceza iptal oldu hemde sinkaflı küfür ettiği gerekçesi ile tarafına soruşturma açılarak görevden açığa alındı başka bokları da varmış bir de savcı tanıdığımızdı bir kaç madde daha eklemiş. Sonunda bana telefon yolu ile ulaştı özür diledi bende özür diledim olay kapandı.
Acı itiraf işte burada; amirim kota koyuyor bu kadar ceza keseceksiniz diye sağa sola ona buna yağdırıyoruz. Gece yastığa başımı koyunca uyuyamıyorum. Beden eğitmeniydim ben nerden polis oldum. Polislikten banka memurluğuna filan geçemez miyim birader?

Al şu çivisi çıkmış ülkede şimdi otur, insanlığı, kuralları, adaleti bir daha sorgula?
94 Honda Civic Si
99 Peugeot 106 Xr
01 Peugeot 106 Quiksilver
04 Peugeot 307 Xs
04 Alfa Romeo 147 1.6 Distinctive
01 Alfa Romeo 156 1.6 Twinspark
12 Volkswagen Golf 1.4 Tsi
01 Opel Corsa 1.4 3K Comfort
02 Audi A3 1.6 3K Attraction
15 Seat Leon 1.2 Tsi Dsg
10 Volkswagen Golf 1.4 Tsi Dsg
01 Bmw 3.16 Ti Compact
11 Volkswagen Polo 1.4 Comfortline
10 Peugeot 308 1.6 VTİ Premium

master

• Editore

Aracımda film var, ama bu TUV' den geçmiş hafif kusur olarak dediğimde, eğer ağır kusur olsaydı, ceza kesmez, direk parka çektirirdim zaten gibi bir cevapla karşılaşmıştım daha önce.

TUV kıstas değildir. Far ayrınız bozuksa da ceza yiyebilirsiniz (ki bence filmden önce buna dikkat etmek gerek) Hafif kusurlar, aracın trafikte gezebileceği anlamı taşımaz. Gezmemesi için de sorunlu değildir der ve onarımını kullanıcıya bırakır.

Bunun yanında, film ile renkli cam arasında fark var aslında. Ama cezai işlemde ceza gerektirecek kanun hükmü aynı, görme-görebilme-görünebilme kaybı.

Camlar, kaza anında yaralamaya sebebiyet vermeyecek şekilde parçalara ayrılır (tuz-buz) film ise camın daha büyük parçalara ayrılması için ekstra dayanım verir. Filmli bir cam patlatıldığında bıçak gibi cam parçaları olabilir bu da ölümcül yaralanmalara sebebiyet verebilir. Tuz - buz olan cam ise yüksek oranda sadece çiziklere sebebiyet verecektir ki bu da hafif yaralanmaya sebep olur.

Mümkünse renkli cam daha uygun yani.

Kendi tecrübemden yola çıkarak ufak bir düzeltme yapmak istiyorum. Belki filmin markasına veya darbe şiddetine göre değişiyordur ancak ben rahmetli GTV ile kaza yaptığımda sol sürücü tarafındaki cam patlayıp tuzla buz olmuştu, üstüme gelmesini ise cam filmi engellemişti. Tuzla buz olan camı tamamen üzerinde tutup dağılmasını engellemişti.
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

octinum

• Moderatore
Cam filminin kaza anında camı büyük ve ölümcül parçalar olarak tuttuğuna dair bizimkilerin iddiası dışında bir şey görmedim ben de. :) Otomotivde kullanılan temperli camlar insan öldürebilecek veya ağır yaralayabilecek büyük, kütleli ve keskin parçalara kırılmıyorlar, tuzla buz oluyorlar. Bu film olsa da böyle oluyor. Hatta filmin bir avantajı var, tuzla buz olan cam parçacıklarıyla boy abdesti almanızı engelliyor. :) Etrafı düzgün göremeyecek kadar karartılmış *olmayan* cam filminin bence tek sıkıntısı var, o da kavşakta kimin önce geçeceğine dair göz kontağı kurmayı engelleyebilmesi. Gerçi zaten bizim ülkede kavşakta durunca bir daha kalkamıyorsunuz, gerizekalılar kavşakta kendilerinin durmadan geçmesi için saygı duruşunda beklediğinizi sanıyorlar. :D

Komşu forumda yazdım, burada da paylaşayım; cezai işlem uygulanabilmesi için kanun maddesi gerekiyor, ama cam filmi ile alakalı bir kanun maddesi yok. Yönetmelikte ise cam filmleriyle ilgili muğlak bir ifade var. Ama yönetmeliğe göre cezai işlem de yapılamıyor. :) Dolayısıyla cam filmine ceza yazmak isteyen polis memurları alakasız bir maddeyi dayanak gösteriyorlar. Genelde araçta görüşü engelleyecek veya tehlike yaratacak cisim bulundurmak gibi bir şey; ama bu madde de cam filmlerini değil görüşü tam olarak engelleyen sticker'lar, cama asılmış ıvır-zıvır veya arka koltuğa yığılmış eşyaları kapsıyor.

Cam filmlerinin kriteri aslınca ışık geçirgenliği. Hangi camın ne kadar ışık geçirmesi gerektiğine dair regülasyonlar var. Bu ışık geçirgenliği sürücünün dışarıyı görmesini garanti altına almak için belirleniyor. Karartılmamış araba camlarının da ışığın %100'ünü geçirmemesi filan derken iş karışıyor, burada başınızı ağrıtmayalım. :) Trafik polisi aracınızın camlarının bu ışık geçirgenliğini sağlamadığı gerekçesiyle aracınızı bağlayabilir galiba; ama ceza yazamaz ve tabii ki bu ışık geçirgenliğini sağlamıyor iddiasını Türkiye'de kullanılmayan bir tür cihazla kanıtlaması gerekir. Aksi halde yine mahkemeye gidip kazanırsınız. Senin kaşının üstünde bence göz var diyerek ceza yazmaktan farkı yok çünkü.

Ormanci

• Membro
Bir video vardı, ABD'de galiba, polis bir aracı durduruyor, sürücüyle konuşurken bakıyor ki film var, camı biraz kaldırmasını istiyor ve hemen ufak bi alet çıkarıp camın geçirgenliğini ölçüyor.

Bizde de böyle bi kontrol yapsınlar, canımı yesinler.

burak_unsal

• Membro
@master +1 Ben de corolla ile yaptığım ciddi kazada sol ön kapı tarafımdan darbe aldığım an cam tuz buz olmuştu, hatta cam filmi üzerime gelmesini engellemişti.
Yazmayayım demiştim yaşadığınız olayı destekler nitelikte olduğundan, aynı zamanda bu konuyu okuyacak arkadaşlara referans olması adına yazıyorum.
Alfa Romeo 147 / 1.6 TS Blackline..

blackgear

• Membro
Açıkçası cam filmi ile bir kaza tecrübem olmadı. Ve evet, ben de araştırmadan, duymuş olduğum bilgileri paylaştım. Ne kadar doğru bilmiyorum ama, piyasada bu yönde bir genel kanı var. Hatalı bilgilendirme yapmışım, affola :)

Hatta şu an youtube' dan izliyorum, 2M, 3M ve Lumar' ın güvenlik filmleri var, camın kırılmasını, kırılsa bile sizin de belirttiğiniz gibi dağılmasını engelliyor  :yukari-ok: Ama bu videolar güvenlik filmi olarak tanıtılan ürünler.

master

• Editore
Açıkçası cam filmi ile bir kaza tecrübem olmadı. Ve evet, ben de araştırmadan, duymuş olduğum bilgileri paylaştım. Ne kadar doğru bilmiyorum ama, piyasada bu yönde bir genel kanı var. Hatalı bilgilendirme yapmışım, affola :)

Hatta şu an youtube' dan izliyorum, 2M, 3M ve Lumar' ın güvenlik filmleri var, camın kırılmasını, kırılsa bile sizin de belirttiğiniz gibi dağılmasını engelliyor  :yukari-ok: Ama bu videolar güvenlik filmi olarak tanıtılan ürünler.

Abi benimki de Llumar idi. Yani benimki de tek örnek sonuçta, belki 50-60 liralık filmler için de senin dediğin doğrudur bilemiyorum :) Ama en azından kaliteli bir cam filminin dağılan camı tuttuğunu ben tecrübe ettim + olarak bir arkadaşım da markasını bilmiyorum bayiiden çıkarken 0 BMW'sini film kaplı almıştı, arka camına gelen bir taş neticesinde cam patlamasıyla birlikte film yine hepsini tutmuştu.

Bence piyasadaki kanı dediğim gibi dandik filmlerle alakalı olabilir. Ya da dediğim gibi kazanın tipine göre de değişiyor olabilir. Şimdi başka birisinin gelip de "ben Llumar kullanıyordum Allah cezasını versin o filmin cam onun yüzünden dağıldı" demeyeceğinin de garantisi yok :)

Yine de örnek üzerinden gidince birden fazla parçalanmış camı tutan film örneğimiz var, ben de bunu referans alıyorum şimdilik.
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal