Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: arıza veren araçlar listesi.  (Okunma sayısı 1654 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serdal33

• Membro
arıza veren araçlar listesi.
« : 10 Kasım 2016, 12:10:46 »
Merhaba arkadaşlar.
Henüz Alfa sahibi değilim. Ancak her ortamda sanki Alfam varmış gibi savunucusuyum. Herkesin öcü gibi anlatmasından bıktım.
En son önüme şu listeleri koydular
http://mobilotoservis.com/blog/ogren/en-az-ariza-cikaran-otomobil-markalari#.WCQ3q4VOLIU
https://forum.donanimhaber.com/m_34682598/tm.htm
tabi ki bunların ne zaman ne tip araçlarla hangi ülkede yapıldığı bilgisini vermeden inanmak istediklerini savunarak anlatıyorlar.
bende sonuna kadar Alfayı savunuyorum.

Gerçekten bu kadar arıza veriyor mu?
Yani her iki araçtan biri arıza mı veriyor?

Umarım en kısa zamanda değerini bilecekler Alfanın.
 :(
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

agucba

• Amministratore
Ynt: arıza veren araçlar listesi.
« #1 : 10 Kasım 2016, 12:34:26 »
Yalan.

Mesela Mazda dünyada sağlam olarak bilinir, ancak 3. jenerasyon Mazda 6'nın arıza yapma istatistiği yüksekmiş.

Nissan sağlamdır derler ama P12 kasa kodlu ve 2002-2007 arasında üretilen Primera'lar oldukça fazla arıza yapıyormuş.

Volvo S60'lar güncel bir Alman dergisinde en sıkıntılı otomobillerde üçüncü sırada yer aldı. Bu listede Citroen C5 1. sırada, Ford Mondeo 2. sırada, Peugeot 508 3. sırada mesela. Passat 7. sırada ve Alfa 159 yok mesela.

Ve ayrıca çıkan arıza nedir? Mesela patlayan bir ampul de sorun sayılıyor, Megane II'lerde varyatör benzeri parçanın arızalanması sonrası patlayan motorlar da sorun sayılıyor. Hiç değilse Alfa'da varyatör sebebi ile patlayan veya yolda kalan bir araç görmedik.

Mesela Amerika'da istatistiklerde hiç Alfa Romeo yok, hep Japonlar, Koreliler ve Amerikalılar. Niye acaba?  ;)  :))

///////////////

serdal33

• Membro
« #2 : 10 Kasım 2016, 13:17:29 »
Yalan.

Mesela Mazda dünyada sağlam olarak bilinir, ancak 3. jenerasyon Mazda 6'nın arıza yapma istatistiği yüksekmiş.

Nissan sağlamdır derler ama P12 kasa kodlu ve 2002-2007 arasında üretilen Primera'lar oldukça fazla arıza yapıyormuş.

Volvo S60'lar güncel bir Alman dergisinde en sıkıntılı otomobillerde üçüncü sırada yer aldı. Bu listede Citroen C5 1. sırada, Ford Mondeo 2. sırada, Peugeot 508 3. sırada mesela. Passat 7. sırada ve Alfa 159 yok mesela.

Ve ayrıca çıkan arıza nedir? Mesela patlayan bir ampul de sorun sayılıyor, Megane II'lerde varyatör benzeri parçanın arızalanması sonrası patlayan motorlar da sorun sayılıyor. Hiç değilse Alfa'da varyatör sebebi ile patlayan veya yolda kalan bir araç görmedik.

Mesela Amerika'da istatistiklerde hiç Alfa Romeo yok, hep Japonlar, Koreliler ve Amerikalılar. Niye acaba?  ;)  :))

Bende onlara ayni seyi söyledim. Hangi ülkede yapılmış mesela. O ülkede kullanilan ortalama araç durumu ne örneğin 1000 mazda var ve bunun onu ariza yapmıssa bu o iyi mi demek.
Kaldi ki ülkemin yaklasik 25-26 memleketini gördüm. O kadar yol yaptim ama yolda kalan bi Alfa hic görmedim..

ealprsln

• Membro
« #3 : 10 Kasım 2016, 17:08:48 »
Bu listelere ancak gülünür  :D
THE ROMANCE OF PERFORMANCE
'11 MiTo Quadrifoglio Verde

ahmet_hulusi

• Membro
« #4 : 10 Kasım 2016, 19:22:36 »
mk2 156 kullanıyorum 3. yıl bitti 4'e sürüyorum verdiği tek hata abs/failure hatası oldu o da bir defa. Bu işin çözümü sadece 200 tl tuttu sağ ön sensör değişti. Başka hata verdiği bir şey olmadı. Yani millet atar tutar. Kendisi gider 98 model golf/civic kullanır milletin gözü gibi baktığı alfasına saldırır. Şuan Hyundai ve Kia yazılım hataları nedeniye abs hatası yaşayan insanların sayısı da az değil...
2005 156 1.6 TS Distincitive
2013 Mitsubishi ASX Intense
2011 Passat 1.6 TDI Blumotion Comfortline
Bir sonraki E60 5.20 d lci mi olur bilemem ama finalim 159

nihat159

• Membro
« #5 : 10 Kasım 2016, 19:29:14 »
Passatlarda DSG hatası %70 lere varmışken alfanın önünde olması imkansız

serdal33

• Membro
« #6 : 11 Kasım 2016, 11:18:50 »
mk2 156 kullanıyorum 3. yıl bitti 4'e sürüyorum verdiği tek hata abs/failure hatası oldu o da bir defa. Bu işin çözümü sadece 200 tl tuttu sağ ön sensör değişti. Başka hata verdiği bir şey olmadı. Yani millet atar tutar. Kendisi gider 98 model golf/civic kullanır milletin gözü gibi baktığı alfasına saldırır. Şuan Hyundai ve Kia yazılım hataları nedeniye abs hatası yaşayan insanların sayısı da az değil...

Kazasız belasız ve arızasız nice sürüşler dilerim.
O paraya ne araçlar alırsın diyorlar. ben mersinde yaşıyorum burada kibrit kutusu kadar opel corsa bile 28000 tl. ona vereceğime Alfaya veririm.
Doğanın 14000 tl olduğu bir ortamda Alfaya 25000 -30000 vermek ara değil aslında. parayı denkleştirirsem kim ne derse desin temiz bi alfa 156 ya 147 mk2 kasalardan bulunca alacam Allah izin verirse.

tekin159

• Membro
« #7 : 11 Kasım 2016, 11:53:37 »
komik bir liste ciddi bir cevap yazmaya gerek yok ama  şuna dikkat ederseniz mercedes hariç ilk 5 6 sıradaki arabalarda genelde arıza çıkaracak donanım özellik herhangi bir şey yok  :))
yani bu klasmanda benim gözümde en arızasız araba şahindir doğandır. 0 donanım 0 özellik 0 hata.

2006 - 159 JTDM
2011 - GIiulietta JTDM
2010 - 159 TBI

blackgear

• Membro
« #8 : 11 Kasım 2016, 13:30:34 »
Haberlerde arıza tipleri ve büyüklükleri belirtilmemiş, dolayısıyla çok önem arz edecek bir durum yok bence.

Kaldı ki, araç arıza durumuna kullanıcı ve teknik servis hizmetinin de katkısı oldukça büyük. Dolayısıyla ölçülebilir bir parametresi olduğunu düşünmüyorum.

En iyi ihtimalle şu ölçülebilir, hangi firma, üretimden sonra kaç aracı servise çağırmak zorunda kalmış ve gerekli değişim ve bakımı garanti kapsamında uygulamış. Bu ölçülebilir.

TRSemih

• Membro
« #9 : 11 Kasım 2016, 15:56:47 »
Haberlerde arıza tipleri ve büyüklükleri belirtilmemiş, dolayısıyla çok önem arz edecek bir durum yok bence.

Kaldı ki, araç arıza durumuna kullanıcı ve teknik servis hizmetinin de katkısı oldukça büyük. Dolayısıyla ölçülebilir bir parametresi olduğunu düşünmüyorum.

En iyi ihtimalle şu ölçülebilir, hangi firma, üretimden sonra kaç aracı servise çağırmak zorunda kalmış ve gerekli değişim ve bakımı garanti kapsamında uygulamış. Bu ölçülebilir.
3 paragraf yazı yazıyor adam üşenmiyorda 1 kare fotoğraf atamıyor

Gümüşün fotoğrafını koymadan forumda post atma! gözüm üzerinde.
A4 B8 '09 2.0 TFSI QUATTRO (2022-...)
Giulietta '15 1.6 JTDM (2021)
159 '06 1.9 JTDM (2016-2021)
156 '05 1.6 TS (2012-19)
156 '98 2.0 TS (2014-15)

tugrules

• Membro
« #10 : 13 Kasım 2016, 15:48:46 »
"Beynine bir kez hava değmeye görsün, bir daha asla eskisi gibi olamazsın. Evet, yüce Tanrı bu nesneyi iyice sarıp sarmalamış, herhalde boşuna değil. Kimse onunla oynamasın diye. Bak, beyin dediğin şey, bir bakıma Alfa Romeo gibidir. Sekiz bujiyi değiştirmeye kalkarsan, motoru tamamen indirmen gerekir. Alet, performans için yapılmış, kolay servis için değil."

şuan okuduğum kitapta geçen bir kesit :) Alfa yerine Cadillac yazıyodu :))

blackgear

• Membro
« #11 : 13 Kasım 2016, 16:36:52 »
3 paragraf yazı yazıyor adam üşenmiyorda 1 kare fotoğraf atamıyor

Gümüşün fotoğrafını koymadan forumda post atma! gözüm üzerinde.

:lol:

octinum

• Moderatore
« #12 : 13 Kasım 2016, 20:59:46 »
Başta bir ağır konuşmuştum özellikle ilk linktekine de, sonra sildim. :) İnternet haberciliği böyle bir şey oldu "foto haber"lerle. İnternetten rastgele bir şeyi bul, rastgele bir fotoğraf ve altına iki cümleyle "İşte en bilmemne 10 şey!" diye yazıyı patlat. Ne kaynak, ne istatistik. Gerçi ülkenin ortalaması da bunu istiyor aslında. :D

Bildiğim kadarıyla, aldığınız herhangi bir marka ve model araçta olası arızayı tahmin edebileceğiniz bir istatistik yok. Almanyada kullanılan Alfayla Türkiye'de kullanılan aynı model farklı şekilde değerlendirilmeli. Yahut şehir içi odaklı küçük bir arabayla uzun yol odaklı büyük bir arabanın istatistikleri farklı olacaktır.

Dolayısıyla yapılması gereken, bu tip listeleri direkt boşverip modeli seçmek, sonra da bu yukarıdakilerden daha düzgün karşılaştırmalar bulup modelleri karşılaştırmak. Finalde de "niye böyle olmuş?" sorusuna tatminkar yanıt alındığında arabayı almak.

GoogleTagged