Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Siz Alfa nızı niçin aldınız ?  (Okunma sayısı 7277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KUY65

• Membro
Ynt: Siz Alfa nızı niçin aldınız ?
« #50 : 03 Şubat 2015, 20:55:08 »
Kimsede olmayışı, performansı, fiyatına göre donanımı, bakanın birdaha bakması, biyerden biyere götürsün diye araba almak yerine araba sürmek için biyerden biyere gidiyor olmam.
06KUY65-MiTo Kutay Yıldız, Ankara

misket

• Membro
« #51 : 03 Şubat 2015, 21:57:31 »
Başlık küllerinden doğmuş  :)

Fakat güzel bir konu, eski yorumları okuduğumda yazarların "neden"lerini anlatırken gözlerinde beliren pırıltıyı, içlerindeki coşkuyu hissedebiliyorsunuz tabi konu üzerinden beş sene geçmiştir bu süre içerisinde Alfaları ile yollarını ayıran da olmuştur belki ama eminim ki onlarında aynı tadı ve hissi veren başka bir otomobilleri olmamıştır.

Bana gelince oğlak burcuyum, titizim, seçerim, inat edebilirim, farkındalık isterim, orjinal ve kendine has olsun isterim bu da yeterince Alfa bana göre  :clover: :)

yigitekimdemir

• Membro
« #52 : 03 Şubat 2015, 22:11:12 »
bir kaç sebebi var aslında, kısaca sıralayayım:

- metalik yeşilinin güzelliği ve rengine çok yakışan yeşil koltukları, ahşap döşemesi
- 2.0 araç alma isteğim (omega vs. 156 arasında kalmıştım, omega'da metalik yeşil yoktu ve fiyatlar daha yüksekti)
- aracın km ve durumuna göre fiyat performansı
- retro tasarımlı olmasına rağmen özellikle arkada yeni model araçlar kadar güzel tasarımı
- sedan alma isteğim
- sedan alırken sportiflikten ödün vermeme isteğim
- genelde 140'tan aşağı gitmediğim için yol tutuş beklentisi
- iç tasarımın güzelliği ve çekiciliği
- elektronik donanımların azlığı (MK1), bu benim için bir + çünkü çok elektronik çok sorun demek

Bandırmalı

• Membro
« #53 : 03 Şubat 2015, 22:23:17 »
Alfa Romeo  Olduğu için aldım. >:D

furkan_topay

• Membro
« #54 : 04 Şubat 2015, 15:04:16 »
Sene 2009, çok sevdiğim bir abim 2006 model bir  156 ile benim yanıma geldiğinde vuruldum bu markaya.Zaten beğeniyordum fakat çok detaylı bilgim yoktu araçları hakkında.Sonra bir araştırmadan sonra 147 ye aşık oldum.Bu tasarım, bu motor sesi, bu donanım ve bu fiyat.
Aklımda başka hiç bir marka kalmadı.Tabi bi Alfa sahibi olmam yıllar sürdü.94 model bi opel astra aracım vardı.Geceleri sahibinden de 147 ilanlarına bakarak iç geçirirdim.Acaba birgün Allah banada nasip edermi diye. :( Sene 2013 Konya da bir 2007 model Blackline buldum.Hemen atladım gittim.O kadar mutluydum ki hızlı trende bile Ankara-Konya arası bi türlü geçmek bilmedi.Sonra kavuştum sanki sevdiğim bir kızla buluşmuştum.İlk kavuşmamız böyle oldu.Çok klişe olacak ama gerçekten artık Alfa dan başka araca binmek istemiyorum.Teşekkürler...
 :yukari-ok: :yukari-ok:
Alfa Romeo 147       2007 1.6TS  Blackline
Alfa Romeo 147       2008 1.6TS  Collezione
Alfa Romeo Giulietta 2011 1.4MA Distinctive SP2
Alfa Romeo Giulietta 2011 1.4MA Distinctive SP2
Alfa Romeo Giulietta 2011 1.4MA Distinctive
Alfa Romeo 147       2008 1.6TS  Distinctive
Alfa Romeo 147       2006 1.6TS  Blackline

umtu06

• Membro
« #55 : 04 Şubat 2015, 18:26:19 »
155 hp gücüne ve tabiri caizse "KOKPiT" ine hayran kaldım. 156 2.0 vazgeçilmezim.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

fatihmehmet

• Membro
Siz Alfa nızı niçin aldınız ?
« #56 : 04 Şubat 2015, 22:56:20 »
Ben de yazayım :)

Yıl 98-99 daha küçüğüm. İstanbul'da dayımla Şile'ye halk pilajına gidiyoruz. Karşı şeritten önünde üçgen ve plakası kenarda olan bir araç geliyordu. Aaa dayı bu ne diye sorarken dayım Alfa Romeo dedi. Plakası neden kenarda dediğimde İtalyan aracı önündeki ızgara tasarımı sebebiyle öyle dedi.

Aradan yıllar geçti. Rahmetlik dedem Fatih güzel bir bölümü kazanırsan tarlamı satıp sana araba alacağım derdi. Lisede kaybettim ama o sınav yıllarında umutsuzluğa düştüğüm zamanlarda dedemi düşünmem motivasyonu sağladı. Çünkü çocukluk arkadaşımdı dedem. Allah rahmet eylesin. Mekanın cennet olsun dedem.

Üniversiteyi kazandım. Aklımda hiç üniversiteyi kazandığım için arabam olmalı demiyordum. O ara mali sıkıntılar da fazlaydı. Babam fabrikayı kapatmıştı.

Sonra bir gün babam kapanan fabrikada kullanılan minibüsü satalım dedi. Gülerek söylediğinden yaklaşık 13-14 bin liraya bi araba düşündüğünü anladım. Hemen internete girip araştırmalara başladım ama o fiyatta bir sey de bulamıyordum. Sonra 18-19 a bulduklarımı gösterdim. Megane 2 HB tüm +/- lerini ezberledim babama da gösterdim. Bu ne oğlum nasıl bi tasarım bu dedi? :) Moralim bozulmuştu. Başka araçlara bakarken Alfa'lara neden bakmıyorsun dedi. Bi an dejavu oldum. Baba bir araştırayım dedim. Klasik girdiğimiz forumlarda yedek parçası cok pahalı, satılmaz, arıza verir yorumlarını okudum. Babama da aynen ilettim.

Oğlum eski zamanlardaki gibi degil her şey bulunur artık dedi. Zaten arabayı alınca hemen de değiştiremeyiz demişti. Sonra bu foruma denk geldim. Uye oldum. Sorular sordum. O kadar içten cevaplar ve ikna edici cevaplar geldi ki tamamdır dedim.

Babam mk1'leri gösteriyordu. Mk2'nin bakışı çok hoşuma gittiğinden onda ısrarcı oldum ve tüm ilanlara baktım neredeyse. Kafamızda belirlediğimiz ilanları not edip İstanbul'a uçtuk. Baktığımız hicbir arac içimize sinmedi. Hatta Pert kayıtlıyı yutturuyorlardı Esenler'de. Sınavlarımın başlamasına 2 hafta kalınca ve aradığımız aracı bulamadığımızdan ek olarakta araya haftasonu girdiğinden noter işi olmayacakti. Ben Kayseri'ye biletimi aldım ama son dakika nette bir ilana denk geldim. Son kez bakalım dedik. Satıcı ben sizi olduğunuz yerden alırım istediğiniz servise gideriz dedi. Serviste aracı kaçırmayın deyince kafamıza yattı. Satıcı çerkes çıktı (akraba çıkıyorduk)  babam muhabbete girdi ve bakımları da fiyattan düştük ve anlaştık. (Giulietta almak için satıyordu)

Ben uçakla döndüm babam arabayı getirdi 2 gün sonra. O gün bugündür tek aşkımdır.

Çok uzun oldu :)   

Sent from my iPhone using Tapatalk
2007 - Alfa Romeo GT Q2 1.9 JTD (2019-.....)
2004 - Alfa Romeo 156 mk2 2.0 TS Manuel. (2016- 2019)
2008 - Alfa Romeo 147 1.6 TS - Alfa Rosso. (2013-2016)

sifyan

• Membro
« #57 : 05 Şubat 2015, 14:18:45 »
     Denizciyim atamamızı yapan kişiye atarlı olarak; “Abi istediğin yere yollayabilirsin memleket Eskişehir, anne baba Kütahya' da her yere 6 saat uzaklıkta” dedim. Sağ olsun Bartın’a yolladı İlk yol otobüsle tam 12 saat sürdü. :duvar: O zaman arabasız olmayacak dedim.

Paramı yetirebildiğim, ailem için sedan (annemin tabiriyle bagajı açılınca ensemin üşümeyeceği) bir araba almaktı amacım. Kredi çekip sahibinden ilanlara bakarken eniştem haber verdi “burada 156 var bakalım mı?” diye. 3 sene önce sahibinden ilanlarında baktığımda gördüm çok güzel duruyordu. Haber gelince olur dedim ve cumartesi baktılar baktırdılar arabaya salıda satışını aldılar. Bir hafta sonra araba üzerimde benim adımaydı. :haydi:

Kullanmayı bilmiyordum komşumuz götürdü plaka işlemleri için trafik şubeye. Sonraları yavaş yavaş öğrendim kullanmasını. Görücü usulü evlenenler gibi oldu, birbirimizi tanıdıkça, alıştıkça sevdim ve bağlandım. Alfa aldığıma hiçbir zaman üzülmedim, Allah üzdürmesin.  :nazar:

jenson

• Membro
« #58 : 05 Şubat 2015, 21:37:11 »
yeni arabaları pek sevmem... hep 90'ların ortasi bir spor araba isterdim. Aklimda gtv hic yokken  kordinatorum ise basladi. ondan sonra alfa sevgisi basladi ve onun aracini aldim. Gtv nin motor sesi, sürüş hissi, oturuş pozisyonuyla vitesin tutuş orantısının porsche gt3 yaris arabasi hissi vermesi (fark sequential degil ;)dalgasi kopurmesi falan kisacasi sürmeyince bile araba kendini özletiyor. bundan sonra nasil bir arabanin beni kesecegini kestiremiyorum bile.

Turkay33

• Membro
« #59 : 05 Şubat 2015, 22:59:10 »
Sene 2001 yaşım daha 15.. birtane 33 gördüm yakınımızın.. içine oturdum inceledim derin derin bakıştık :) işte dedim benim bineceğim marka bu.. Ve aldık onu .. o günden sonra ne ben ondan ne de o benden vazgeçebildi. 14 yıllık alfa serüvenim o gün başladı ve hala devam ediyor .. Alfa başkadır gerisi heyecandır ;)
1994  33  1.5 ie / 2001 Başlangıç
2004 156 1.6 TS
2006 159 1.9 Jtdm
2005 156 2.0 Selespeed White
1998 156 1.6 TS
2003 156 1.6 TS
2000 156 2.4 JTD
2006 156 1.6 TS
2004 156 2.0 Selespeed
2001 156 1.9 JTD
1998 156 2.0 TS
2006 159 1.9 Jtdm
2000 156 2.0 TS
2006 147 1.6 TS
2001 156 2.0 TS

h.t

• Membro
« #60 : 06 Şubat 2015, 09:26:44 »
Sene 2007 , anneme 0 araba alacağız deli gibi Auto Show okuduğum dönemlerden. Tabi o dönem bilmiyordum Auto Bild grubunun alman yanlısı olduğunu , yok yakıtı fazla yok konforsuz vs yorumlar eşliğinde aklımda kalan 147 ye bakalım diye tutturmuştum. Tabi adım gibi eminim babamın almayacağından ama olsun , bayiye gittiğimizde kırmızı sunrooflu bizi karşılayan 147 ye resmen vurulmuştum . Herkesin tarzı-zevki farklı fakat ben Alfayı 147 ile sevenlerdenim.
Neyse o dönem sunrooflu 147 yi 42 bin tl gibi bırakmışlardı , astra h elegance 38 bin liraydı tabi babam ikisinedr gerek yok deyip astra h enjoy almıştı.
Üniversiteye geçtim corsa c dizelim vardı , satıp 106 gti aldım ama kısa bir süre sonra dayım sen bunla kaza yaparsın diye aldı arabayı altımdan. Akabinde arkadan hasarlı bulduğum corsa gsi ı güç bela aldırdım. Sonrasında focus vs arabalar sürdüm ama aklımda hep 147 bir köşede duruyordu.
Bir gün 206 rc alacakken annem "oğlum bıkmadın mı böyle arabalardan , o istediğin Alfalara baksana " diyerek içimdeki ateşi tekrar alevlendirdi.
Babamla kavga dövüşte olsa biraz(klasik yok parçası pahalıymış , yok hızlıymış , yok yakıyormuş vsvs) , şu anki 147 mi aldım.

Dayımın arabayı aldığım ilk gün dediği laf "oğlum sen s.çtın keşke almasaydın , şimdi buna alışınca başka marka bakamazsın ".
Adam haklı çıktı gerçekten :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alfadanadam

• Moderatore
« #61 : 06 Şubat 2015, 14:25:37 »
Tebessümle ve içtenlikle söyleyeyim duygulanarak okuyorum yazılanları.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Tolga033

• Membro
« #62 : 12 Şubat 2015, 01:02:18 »
Daha alamadık..  :clover:  :'(

sarpgrey

• Membro
« #63 : 25 Şubat 2015, 01:08:23 »
Diğerlerinden olduğum için
Bağımsızlık benim karakterimdir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Wolfshade1989

• Membro
« #64 : 25 Şubat 2015, 04:19:59 »
Alfa romeo tutkusunu yaklaşık 10 yıldır içimde barındırıyordum fakat fiyatları bütçeme yüksek gelmesinden ötürü 19 yaşında kredi ile 2 kapılı 92 model Honda Civic ex kasa almıştım. Alfa sahibi olamadığım için yeni sahip olduğum, ilk göz ağrım Honda'nın mutluluğunu bile yaşayamamıştım.
Askerden geldikten sonra maddi durumumu ayarladım ve alfa arayışına başladım. En sonunda aradığım aracı buldum ve aldım.
Benim için önce tasarım, sonra konfor ve en son performans geliyor. Hızı seven birisi değilim. Genelde sağ şeritten ilerlerim, aracımı zevkle kullanırım.
Alfanın dış tasarımına hayranım. Ufacık detayları bile inanılmaz hoşuma gidiyor. Şuan 147 sahibiyim fakat keşke o 156'da olan analog yuvarlak göstergeler 147'de de olsa..
Ayrıca herkesin bu aracı tercih etmemesi de benim hoşuma gidiyor doğrusu, fark yaratıyor.
Burcum kova.
Giysi konusunda marka tutkum yoktur fakat genel olarak tercihimdir..
Araç konusunda tek isteğim, ileride sıfır bir alfa almak ve onunla antika olana dek yaşlanmak.
1994 - Honda Civic Ex
2003 - Alfa 147 Mk1 Distinctive
2017 - Seat Ibiza
2008 - Alfa 147 Mk2 Blackline
2004 - Alfa 156 2.0 Salespeed

Atilla Özerten

FAKmito

• Membro
« #65 : 25 Şubat 2015, 22:14:05 »
Farkli ve eşsiz e sahip olmayi sevdiğim için, doğuştan spor bir otomobil olduğu için, dar görüşlü kekolar almadığı için, ne yapsam yakıştığı için, adının karizması için, anahtarının tasarımı için, kırmızı karbon göğüsü için, kontağı çevirdiğimde göstergedeki karşılama için, abi bunlar kaç para sorusuna sence dediğimde aldığım cevaplar için, bagaj kapağındaki MiTo yazısı için, kullandığım 20 farklı araç içinde jant almaya gerek duymadığım tek araç olduğu için.

Hawk

• Membro
« #66 : 12 Nisan 2015, 11:13:20 »
O kadar çok sebebi var ki, kaç defa uzun uzun yazdım sildim.  Prestijli tasarım hiç bir zaman önceliğim olmadı, ancak 156da yoğun olarak kullanılmış retro tasarım öğeleri gerçekten beni mutlu ediyor.

Edited by - ATA on 07/02/2010  02:32:16

Hocam sizin eski makina yine satışa çıkmış. Hayırlısı olsun diğer arkadaşa.

http://m.sahibinden.com/classifiedDesc.html?id=206061142&rnd=2971

Gouki

• Amministratore
« #67 : 12 Nisan 2015, 11:28:02 »
O kadar çok sebebi var ki, kaç defa uzun uzun yazdım sildim.  Prestijli tasarım hiç bir zaman önceliğim olmadı, ancak 156da yoğun olarak kullanılmış retro tasarım öğeleri gerçekten beni mutlu ediyor.

Bu RAL değil ki. Fotoğrafını çalmış sadece.

Hawk

• Membro
« #68 : 12 Nisan 2015, 14:20:03 »

Bu RAL değil ki. Fotoğrafını çalmış sadece.

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Jantları benzettim herhalde. Bir de o fotoğrafı görünce haber vereyim dedim. :)

erdem1904

• Membro
« #69 : 13 Nisan 2015, 11:01:44 »
yıl 2004 istanbuldan 1994 model honda civic si hb pazarlığı yaptık arkadaşımla sabahına istanbula gidip alıcaz. saat 20 hondacı aradı satmaktan vazgeçtiğini söyledi. sahibinden coma girdim. Birde baktım vitrinde güzel kırmızı 146 1.7 boxer. araba full üstelik si dan daha ucuz. aradım hemen sahibini adam ilk sahibi oldukça zengin arabada eşinin. zeytinoğlunun vitrininden indirmiş almış zamanında :) orada Alfanın koltuğuna oturdum birdahada kalkamadım.
Ben aslında klasik amerikan hastasıyımdır. Zaten alfa hastalığıda bu sebepten yapıştı kaldı :)
boxer ın sesi rolantide sallanması direk v8 keyfi.
156 ya olan sevdamsa atayla aynı sebepten klasik hatlar ve özellikle iç dizaynı.

Yıl 2006 :) Bu cumartesi bahsettiğim ilk Alfa'mı sanayide gördüm. Sadece plakası aynı (06 AFE 15) kalmış. Bildiğin çöp olmuş. Solmadık yeri kalmamış boyasında. Jantları sarıya boyamışlar vs... Yazık olmuş...
1996 146 1.7 boxer
1996 146 1.6 boxer
1998 156 2.0 ts exe.
2004 156 selespeed
2006 159 1.9 jtd dist.
2006 156 1.6 dist.
2005 147 1.6 dist.MK2

kuti147

• Membro
« #70 : 13 Nisan 2015, 14:25:48 »
İlk okul 2 yada 3. Sınıftaydım. Bi abimiz yeni araba almış. Dedik ne aldı, Alfa Romeo dediler. Hiç duymamistim. Bayiden alıp bize geldi direk. Kapıya çıktık bakmaya. Lacivert/mor arasi bir renk. Arkasinda 145 1.7 Boxer yaziyordu. Bindik arabaya ama ben iptalim. Arka koltuğunda yaptığım yarım saatlik yolculuk bana yetmişti aslında :) zehir bulaşmıştı farkına varamadan..

Aradan yıllar geçti.Sene 2010 Kendime araba bakıyorum. Bütçem kısıtlı. Hergün ilanlar hatim ediliyor internette.  Polo falan bakıp anlaşıp ardından kaporasini yakarken..karşıma rosso kırmızı,3 kapı, deri döşeme, sunroof, hertz muzik sistemli,17 ss jantlı tek kapı mk1 147  çıkıverdi. Vurulmuştum. Ama niyetine giremiyordum. Beni aşıyordu. Herkes tepki gösterdi. Delimisin sen, paranı sokağa at daha iyi vb onlarca laf yedim.
Sonuç: bir oğlak burcu inadi ve dik kafalılığı :)
Şuan 2. 147 mi kullanıyorum :)
Gerçekten sürüş keyfi arayan, herkeste ve heryerde olmayanı seven, kendine has bir tarzı havası tarihi olan araçları seven biri olarak başka bir marka zaten düşünülemezdi.
Her parkettiğimde arkamı dönüp, sevgiliye bakar gibi bakıp kısık sesle "görüşürüz oğlum" diyorum gülümseyerek. Gece uyanıp camdan baktığım da çok olmuştur.Eşim 147 den "Kumam" diye bahsediyor :)
Daha çok şey yazardım ama zaten yeterince şişirdim başınızı.kalın sağlıcakla.

34 BS 3090 - Rosso Mk1 147
34 FH 3300 - Rosso Mk2 147
34 KY 5602 - Jarama Mk2 156 SS
34 NT 0522 - Jarama Mk2 156 SS
A4 2.0T Quattro Sline
——————————————-
34 ERH 07 -- Jarama Mk2 147

quietus

• Membro
« #71 : 13 Nisan 2015, 15:11:43 »
Alfa Romeo  Olduğu için aldım. >:D

Kısa ve net olmuş  :yukari-ok:

12-13 yaşımdan beri bu markanın hayranı olmamdan mütevellit çocukluk hayalimi gerçekleştirmek, farklı olmak, otomobil sürmekten zevk almak için Alfa Romeo'yu tercih ettim. Güzelliği, seriliği ve kendi aracım için konuşmam gerekirse açık renk deri koltukları da cabası  :rock:

ihsany

• Membro
« #72 : 13 Nisan 2015, 15:35:04 »
Ferrari alamadığım için  :serefe:
Alfa Romeo 147 1.6 Eco
Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB MA TCT
Alfa Romeo 156 2.0

İhsan Yaprak
L'amore è diverso in italiano

Turaç Karakuş

• Membro
« #73 : 13 Nisan 2015, 16:09:38 »
Yıl 2005 sıcak bir haziran günü Şereflikoçhisar dan Konya makasına varmadan ki düzlükte yeni ehliyetimle altımda Skoda Octavia'yla 195 km ile seyrederken, yanımdan geçen mk2 kırmızı 156 aşkımı başlattı. Hala da devam etmektedir.
2005 Ar 156 1,6 t-spark

rain man

• Membro
« #74 : 14 Nisan 2015, 00:28:32 »
Bu zamana kadar görünüş bakım ve özgünluge önem bir yapımın olduğunu farklı olduğumu söyleyenler oldu. Hayatım boyunca zoraki hiçbirşey yapmadım ve istedim ki yapacağım birşeyi kendim oluşturmuşsam gerçekten keyif alayım mutlu olayım.

Mezuniyet sonrası göreve başladık, kaldığım yer doğuda ücra bir ilçede idi ve konum itibarıyle sık sık git gel yapmam gerektiğini ve bunun mutat taşıtla olması gerektiğini farkettim. Ancak zaten içimde zaman bir 147 ateşi vardı. Şimdi Blackline olduğunu anladığım kırmızı bir 147 görmüştüm bir keresinde babamin yağ dükkanında. Araç ihtiyaç haline de gelince herkes gibi rahat alıp satabilecegim uygun birşeyler bakmak yerine özgün olmak ve memnun kalmak istedim.

Bilmiyorum bilen var mıdır adıyaman Sincik yolları asfalt olup sürekli dağ tepe çıkıp indiğiniz bol uçurum virajli hem güçlü motora hem iyi yol tutuşuna ihtiyaç duyulan bir yol. Güç 1.9 dizel 150 beygir 300kusur tork, yol tutuşu da akranlarına oranla kat kat iyi bir ön arka düzene sahip ve gerçekten ayrıcalıklı kilitli diferansiyel ile birleşince başka birşey düşünemedim. Bu süreçte yanımda olan tek kişi nişanlımdi ve bu şekilde ilk uzun yol şoförlük deneyimimi tek başıma 800km ile yaptım. Hayatımda unutamayacağım bir karardı. Bir arabaya bu kadar bağlanacagimi bana birisi söylese kahkaha atardım.şu an o bağdan dolayı o kadar önemli ki

50bine katir haline gelmiş 300k kmli 1serisi, 40bine on yaşında golfler, yine aynı fiyata dökük Astralar satılırken 38bine bu aracı almak beni gerçekten mutlu etti. İkinci elinde değer kaybetmiş olması zerre umrumda değil. Aldığım keyf bana yeter.
Alfa Romeo 147 1.9 JTD Q2 2009

GoogleTagged