Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Yeni Bir Yöntem mi acaba_?  (Okunma sayısı 754 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Greatwhite

• Membro
Yeni Bir Yöntem mi acaba_?
« : 09 Nisan 2013, 17:18:06 »
Az önce sahibindendeki ilanıma şöyle bir mesaj aldım.
"selamlar aracın ruhsat fotokopisini ...............@hotmail.com adresine yollarmısınız malatyadan alıcıyım kontrol ettirmek istiyorum saygılar "

Daha öncesinde vekaletle satış üzerinden yapılan ve bana da yapılmak istenilen dolandırma çabalarını (sözde mandıracı arkadaşlar arıyorlar vs....) atlatınca insan ister istemez şüpheleniyor.
Maalesef güven olgusu pek kalmadı bende plaka açık olmasına rağmen bu tip bir talep neden gelir anlamış değilim.
Sizcede yeni bir yöntem mi yoksa boşuna mı bu güvensizlik_???
Ruhunuz olmadan sadece birer makinesiniz...

"RomeoTheAlfaDriver"
34S2729
41UG201

wolkanku

• Membro
Ynt: Yeni Bir Yöntem mi acaba_?
« #1 : 09 Nisan 2013, 17:21:39 »
plaka ortada şase numarasını da verin. şase numarasından isterse, araçta halı rengi ne renk gelmiş o bile bulunur.
ruhsat falan yollamayın.
'98 Honda Civic
'06 Alfa Romeo 156 1.6 TS
'07 Seat Leon
'99 Audi TT
'06 Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm
'11 Opel İnsignia
'06 Alfa Romeo Brera 2.2 JTS
'11 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtdm SP2
08' Alfa Romeo 159 Jtdm Distinctive+

Veloce

• Ziyaretçi
« #2 : 09 Nisan 2013, 17:55:09 »
Ruhsat fotokopisinden faydalanabileceği tek veri şasi no'dur. Yani araç hakkında servisten sigorta şirketinden vs. ulaşabileceği tüm bilgilere sadece "şasi no" ile ulaşabilir.

Bunun dışındaki bilgilerin hiçbirisi alıcı kişi için bir fayda sağlamaz. Dolayısıyla samimi olan kişi ruhsat fotokopisini değil, sadece şasi no isteyecektir senden. Belki karşıdaki kişi benim söylediklerimi bilmiyordur diye iyi niyetle düşünürsek ise, alıcı kişiye sadece şasi no vermeyi teklif edip, bu bilgi ile araç hakkındaki geçmişe uşabileceğini söyleyip, sonra tavır ve davranışlarını gözlemek gerekir...

Not: Serviste tanıdığı biri varsa, ya da bilgileri vermekten çekinmeyecek biri varsa, şasi no bilgisinden aracın tüm servis kaydına ulaşabilir. (Plaka ile ulaşamayacağı durumlarda dahi.) Sigorta şirketinden arç geçmişi sorgulamak isterse de sadece şasi no ile tüm araç geçmişi sorgulanabilir. Aksini iddia eden işi yokuşa süren olursa, öyle değilmiş olmuyormuş diyen varsa, kusura bakma kardeşim demenizi tavsiye ediyorum. Bahsettiğim tüm işlemleri bizzat kendim denedim.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Kibitzer

• Membro
« #3 : 09 Nisan 2013, 17:55:36 »
Asla ruhsat vs. fotokopisi yollamayın. Plaka ve şase numarası ile istediği kontrolleri yaptırabilir.

ismet

• Membro
« #4 : 09 Nisan 2013, 18:04:06 »
bu vekaletle satış numarası neymiş ya çok merak ettim.. ben de vekaletle satış olarak almıştım da aracı, kendimi dolandırıcı gibi hissettim birden  :))  :haydi:  :alfisti:
I am the master of my fate
I am the captain of my soul

Greatwhite

• Membro
« #5 : 09 Nisan 2013, 18:23:40 »
Estağfurullah o şekilde illaki düzgün satışlar olmuştur ki bizde diğer aracınızı vekaletle almıştık. Mevzu şuydu;

Bir gün telefon çalar karşıdaki kişi der ki "Ben Çorum'da mandıracılık işi yapıyorum ailemden kimse yok yanımda ya da güvenebileceğim kimse mevcut değil bu yüzden yol masraflarınızı ben karşılayayım aracı buraya gönderin ya da getirin fakat kendi üzerime 4 adet başka aracım olduğundan vergi artacağından bu aracı eşimin üzerine alacağım kendisi şu an İzmir'de bu yüzden bana 1 haftalık vekaleti gönderin.Geldiğinizde de parayı teslim ederim." Kendisine siz birini yollayın satışı yapayım ona o size orada vekalet mi veriyor ya da ne yapıyorsanız yaparsınız dediğimde hiç oralı olunmadı.
İşin garibi ilanı yenilediğimde yine bir mandıracı (!) arkadaş aradı fakat bu sefer Kastamonu'da o işi yapıyormuş :)
konuşmanın gerisi de birebir aynı devam etmişti.

Arada atlamış olduğum şeyler de olabilir. Ama genel olarak kıvırma üzerine ben ne dersem yanaşılmayan kafaya konulan yola yönlendirme çabalarıyla tamamlanan 2 görüşme olmuştu. 2. aramada nasıl kendime hakim olup yukardan aşağı giydirmemişim şaşırıyorum  :D

Bu arada @L3v1@th@n umarım mandıracılıkla uğraşmıyorsunuzdur.  :haydi:

"RomeoTheAlfaDriver"
34S2729
41UG201

ismet

• Membro
« #6 : 09 Nisan 2013, 18:25:15 »
mandıracayım abi, 10 inek 25 koyunum var :( :haydi:

Greatwhite

• Membro
« #7 : 09 Nisan 2013, 19:08:25 »
 :yukari-ok:
Daha fazlası da olur inşallah :)

"RomeoTheAlfaDriver"
34S2729
41UG201

Veloce

• Ziyaretçi
« #8 : 09 Nisan 2013, 19:49:40 »
Estağfurullah o şekilde illaki düzgün satışlar olmuştur ki bizde diğer aracınızı vekaletle almıştık. Mevzu şuydu;

Bir gün telefon çalar karşıdaki kişi der ki "Ben Çorum'da mandıracılık işi yapıyorum ailemden kimse yok yanımda ya da güvenebileceğim kimse mevcut değil bu yüzden yol masraflarınızı ben karşılayayım aracı buraya gönderin ya da getirin fakat kendi üzerime 4 adet başka aracım olduğundan vergi artacağından bu aracı eşimin üzerine alacağım kendisi şu an İzmir'de bu yüzden bana 1 haftalık vekaleti gönderin.Geldiğinizde de parayı teslim ederim." Kendisine siz birini yollayın satışı yapayım ona o size orada vekalet mi veriyor ya da ne yapıyorsanız yaparsınız dediğimde hiç oralı olunmadı.
İşin garibi ilanı yenilediğimde yine bir mandıracı (!) arkadaş aradı fakat bu sefer Kastamonu'da o işi yapıyormuş :)

Arada atlamış olduğum şeyler de olabilir. Ama genel olarak kıvırma üzerine ben ne dersem yanaşılmayan kafaya konulan yola yönlendirme çabalarıyla tamamlanan 2 görüşme olmuştu. 2. aramada nasıl kendime hakim olup yukardan aşağı giydirmemişim şaşırıyorum  :D

Puhahahah buna kanan biri varsa zaten hak etmiş demektir dolandırılmayı :) Hiç birşey diyemeyen akıl edemeyen bile en azından bir hafta sonra karın gelince yaparız satışı der...

Sportivo

• Membro
« #9 : 09 Nisan 2013, 19:59:06 »
yeni bir yöntem olduğunu zannetmiyorum keza kendim 6 sene önce 156'mı almadan önce ilk sahibinden aynı talepte bulunmuştum,sağolsun göndermişti  :D
Alfa Romeo 156
35 AU 4494

Greatwhite

• Membro
« #10 : 09 Nisan 2013, 20:22:06 »

Puhahahah buna kanan biri varsa zaten hak etmiş demektir dolandırılmayı :) Hiç birşey diyemeyen akıl edemeyen bile en azından bir hafta sonra karın gelince yaparız satışı der...

Bu bir örnekti illaki farklı bir şeyler vardır yada kananlar belki de doğruydu ama peş peşe gelmesi ilginç idi veya bana 2 defa denk getirmeleri de onların şanssızlığıydı daha önce vekaletle aracını kaybeden de duymuştum yani bir şekilde kılıfına uyduruyor uydurmak isteyen  ;)

"RomeoTheAlfaDriver"
34S2729
41UG201

mahoretti

• Membro
« #11 : 09 Nisan 2013, 20:30:07 »
Bizim hanımın dayısı kandı... kapora verdiler, satışı aldilar sonra toz oldular..... bora gitti 9000liraya...

Veloce

• Ziyaretçi
« #12 : 09 Nisan 2013, 20:36:41 »

Bu bir örnekti illaki farklı bir şeyler vardır yada kananlar belki de doğruydu ama peş peşe gelmesi ilginç idi veya bana 2 defa denk getirmeleri de onların şanssızlığıydı daha önce vekaletle aracını kaybeden de duymuştum yani bir şekilde kılıfına uyduruyor uydurmak isteyen  ;)

Vekaletle aracını kaybetmek değilki onun adı... Aracı direkt olarak teslim etmek. Vekaleti verirseniz, vekil olan istediği gibi satar arabayı. Hak bile iddia edemezsiniz.

Allah korusun. Tabi bunlar belki bariz dolandırma olduğu anlaşılabilecek şeyler. Dolandırıcılığın kimbilir kaç türü var. İnsanın bir anlık boşluğu, bir anlık güven duygusuna kapılması dolandırılmasına sebep olabilir... Her zaman bu tip konularda biraz paranoyak olmak iyidir.

ismet

• Membro
« #13 : 10 Nisan 2013, 08:43:05 »
benim vekalet olayım şöyleydi:

aracı almaya bandırmaya sadece h.sonu gidebilecektim ancak h.sonu noter kapalı olduğu için satış olmayacaktı. ben de bir arkadaşımın kimliğini satıcıya gönderdim, o kişi adına vekalet verdi ama vekaletname kendisindeydi. ben gidip adama parasının tamamını verdim, aracı ve vekaletnameyi aldım. pazartesi de satışı yaptık.

burada riskte olan bendim çünkü adam sabah gidip vekaletnameyi iptal etse mal gibi kalacaktım ortada, bir de hırsız damgası yicektim. bendeki de cahil cesaretiymiş hakkaten. kaldı ki adamı buna ikna etmek için de çok dil döktüm, yani adam benden korkuyor ben adamdan korkuyorum  :)

GoogleTagged