Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 320'de sıkıntı yok 340'ta titreme oluyor  (Okunma sayısı 1326 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asklepios

• Membro
320'de sıkıntı yok 340'ta titreme oluyor
« : 11 Aralık 2012, 15:25:54 »
http://www.ensonhaber.com/ferrari-ile-olume-ucan-genc-bursayi-yasa-bogdu-2012-12-09.html

malum haberi okumuşsunuzdur...Allah rahmet eylesin,geride kalanlara sabır versin...29 yaşında bir gencin bu şekilde hayata veda etmesi üzücü...

öbür yandan; bir sorumsuzluk,düşüncesizlik,başkalarının hayatını tehlikeye atma durumu var...

iyi ki ölmüş,bi canavar eksildi trafikten,yollar az da olsa daha güvenli artık diyen de var... ne var kardeşim,siz hiç hız yapmıyor musunuz diyen de...

siz değerli alfistalar; bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Gouki

• Amministratore
Ynt: 320'de sıkıntı yok 340'ta titreme oluyor
« #1 : 11 Aralık 2012, 15:27:18 »
Allah rahmet eylesin. Acı bir olay.

Fatihob

• Membro
« #2 : 11 Aralık 2012, 15:51:40 »
Attıgı tweetin geyik oldugnunu anlamayanların salak oldugunu düşünüyorum. Yanarak öldüğü videosunu izledim içim acıdı. Trafikte aynasına bakmadan şerit değiştiren, kavşağa yavaşlamadan dikkatsizce dalan, sinyalsiz sokakları dönen öküzlerimiz varken otobanda geceleri soldan yardıranlar onların yanında hiç bişi. Ayrıca Modena 320 falan vurmaz ordan öyle iyi oldu ölüğü falan yazıcanlarına google modena son hız yazsalar herşeyi anlıcaklar. Hergün sokakta gördükleri Range Roverlardan, E veya S serici MBlerden ucuz bir Ferrariye bindiği için kendini ezik hisseden komleks yapan gerizekalıların sonları göz gözü görmeyecek kadar hava karardıgı halde far yakmadan gittikleri için kamyonun altına girmeleriyle biter.  :-*
..

agucba

• Amministratore
« #3 : 11 Aralık 2012, 16:47:15 »
Titreme esprisini biz kuzenimle nerede ise 20 yıldır yapıyoruz ama bizim yaptığımız espri 320 ve 340'lar değil, bindiğimiz modelin kendi şartlarına göre geçerli.

Neyse bu işin esprisi idi. Gelelim biraz da gerçeklere. Fatih'in yazdığı aynaya bakmadan şerit değiştiren, kavşağa yaklaşırken yavaşlamadan doğrudan karşıya geçen, sinyal vermeden sağa sola dönen veya kenara yaklaşan kişilerin varlığına ve onların da trafiği aşırı hız yapanlar kadar tehdit ettiği fikrine katılıyorum.

Sabah veya akşam fark etmez, hız yapanlara bir şey diyemiyorum. Çünkü bu sadece Türkiye'de değil, nerede ise tüm dünyada olan bir durum. Öyle olmasa zaten youtube gibi video paylaşım sitelerinde bu kadar paylaşım olmazdı. Buna karşı yapılabilecek bir şey var mı? Bence yok. İstediğiniz kadar ceza verin ve cezaları yüksek tutun. İstediğiniz kadar sürat felakettir yazın. Zamanında ben de özellikle TEM'de yüksek sürate çıktım. Sağdan geçtim, soldan geçtim, önümdekinin arka tamponuna yaklaşıp dikiz aynasından gözlerinin rengini seçmeye çalıştım. Kişi istediği kadar da eğitimli olsun. Fark etmiyor. İşin içinde insan faktörü olunca yapacak bir şey yok.

Cezaları yüksek tutarsanız sadece geliri biraz daha sınırlı olan insanları engellersiniz. Yüksek gelirli olanlar "Öderim" der, gider. Bu konuda genelde verdiğim bir örneği vermek istiyorum. Zamanında Bayern München ve Alman Milli Takımı'nın kalecisi olan Sepp Maier'e kırmızıda geçtiği için mahkeme tarafından 10.000 DM ceza verilmişti (meblağ konusunda çok emin değilim). Bu cezanın verilmesinin nedeni tanınmış birisi olması, örnek olması gerektiği ve gelirinin yüksek olması.

Trafik canavarlığı her zaman var olacak bir konudur. Tamamen yok edilemez, ancak ciddi bir trafik eğitimi ile insanları bilinçlendirip, en azından başkalarının da trafikte hakların olduğu beyinlere kazınması gerekir.

///////////////

KAKIRMAN

• Membro
« #4 : 11 Aralık 2012, 17:01:59 »
Eğitim ailede ve küçük yaşta başlar. Sonradan ne kadar eğitirsek eğitelim dikine giderler.
The Machina List

1998 | Alfa Romeo 145 | 1.6 TS
2001 | Alfa Romeo 156 | Sportwagon | Selespeed 2.0
2005 | Alfa Romeo 156 | Sportwagon | Selespeed 2.0
2011 | Alfa Romeo Giulietta | Sport Pack 1 | 1.6 JTD
2005 | Alfa Romeo 156 | Sportwagon | Selespeed 2.0
2006 | Alfa Romeo GT | 2.0 TS
2011 | Alfa Romeo 159 |1.7 TBI

Alfadanadam

• Moderatore
« #5 : 11 Aralık 2012, 17:02:46 »
Ciddi cezalar ve yaptırımlar olmalı ama herşeyden önce kural dışına çıkıldığında kesinlikle ceza alacağını bilmemi insanlar.
Ankara'da mesela insanlar hangi ışıklarda kamera var hangilerinde yok biliyor. Kamera olanlara uyuyor ama diğerlerinde hiç durmuyor bile. Adam yakalanacağına %100 emin olsa kurala mutlaka uyar. Zengin olsun olmasın.
Öte yandan bu ayın 15'in A2 ehliyet sınavına gireceğim. İnternetten çıkmış sorulara baktım resmen şaka gibi. Şu forumda yazdığımız geyik mevzular bile daha teferruatlı ve zordur ama gelin görün ki altlarına yazılan yorumlarda "soruların bazıları çok zormuş ya napıcaz" gibi ifadeler dolu. Klasik ama eğitim şart....

ismet

• Membro
« #6 : 11 Aralık 2012, 17:08:47 »
Allah rahmet eylesin, acı bir olay. yakınları içinse çok üzücü, ateş düştüğü yeri yakıyor ne de olsa... diyecek çok bir şey yok, Allah kimseye benzer acı yaşatmasın...
I am the master of my fate
I am the captain of my soul

master

• Editore
« #7 : 11 Aralık 2012, 17:29:59 »
Acı bir olay.

YouTube'da bir sürü videolarını gördüğümüz roll gecelerinden bir tanesi muhtemelen. Olayı detaylı bilmiyorum ama sanırım takip eden arkadaşları var başka arabalarda.

Olay hazin biçimde bitmese belki bugün YouTube'da "360 Modena vs Vette C5" diye bir başlık görecektik. Bir insanın yanarak ölmesine gerçekten üzülüyorum, ancak "niye öldü, yazık oldu" da diyemiyorum.

Trafik konusunda çok katıyım. Hata yapıyorsan bedelini ödeyeceksin. Trafik psikolojisi çok farklı bir şey. İnsanlar bir metal yığını tarafından çerçevelendiklerinde kendi kişiliklerini kaybediyorlar. Normalde Migros'ta sıradayken birisi sağınızdan gelip önünüze geçip sizi omuzla ittirerek sıranızı almaya cesaret eder mi? Ama sabah sıkışık trafik olsun, aynı insan arabasının içindeyse belki de yüzünü görmeyeceğiniz için emniyet şeridinden gelip önünüze "ya yol ver ya çarparım" manevrasıyla kırabiliyor. Migros sırasında gelip sıranızı çalmaktan çok farkı olan bir olay değil.

Ya da ben gece bomboş bir yolda elimde çam testeresiyle olanca hızımla koşmuyorum. Koşarsam da karşıma çıkan bir insan bana saldırdığında "niye saldırdı bu?" diyemem, çünkü onun hayatını riske atıyorum. Ya da önüme muz kabuğu çıksa ve ona basıp düşsem, o esnada testere beni kesse "niye kesti bu?" diyemem. Elimde çam testeresiyle koşan benim.

Özetle her davranışın bir sorumluluğu vardır. Kaldı ki bahsedilen makine Ferrari. Şakaya gelmeyen bir makineyle, mantıksız işler yapmanın bir bedeli vardır, bu olaydan çıkarılacak tek teselli hanımı ve 6 aylık bebeğiyle 90 km/s sabit hızla giden bir arabaya çarpıp içindekilerin cinayetinin de işlenmemiş olmasıdır.
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

mahoretti

• Membro
« #8 : 11 Aralık 2012, 17:50:11 »
Hepimizin en az 1 kere karşılaştığı bir olaydır aslında. Markası modeli HP'si farketmez. Dikiz aynanızdan bakarsınız , giderek büyüyen bir araç görürsünüz. Bir sağ bir sol yapar frene basar tekrar hızlanır tekrar sol sağ.... sizi geçer gider...

"Kimbilir kimin canını yakacak bu" dersiniz içinizden. belki de küfrederek.... Canını yakacağı SİZ olmadığınız müddetçe sorun da yoktur aslında. Bir ihtimal "sadece kendine zarar verir" ümidi ile yola devam ederiz. Ben bu konuda biraz katıyım maalesef. Her an masum bir insanı öldürebilme potansiyeli ile motosiklet yada araba kullanan bir şahsın ölümü beni üzmüyor. Üzüldüğüm vefat edenin ailesi sevdikleri çocukları eşi annesi babası.... Ölüm en çok geride kalanları yaralar. Direksiyona geçtiğimizde arkamızda bırakacaklarımızı düşünerek gaza basalım yada BASMAYALIM en iyisi...

agucba

• Amministratore
« #9 : 11 Aralık 2012, 18:17:05 »
Yavaş gidin, sürat yapmayın, makaslamayın demek haddimize değil ama eğer bu işi yapan birisi, o işin sonunda karşılaşacağı olumsuz durum olursa, sonucuna da katlanmak zorunda.

Biz "Hızlı gitme" deriz, cevap olarak da "Sana ne, istediğimi yaparım" gelir. Moralimiz bozulur.

///////////////

Baskan

• Membro
« #10 : 11 Aralık 2012, 18:55:56 »
Sevdiğim bir arkadaşımdı, tamam biraz hoppaydı ama tedbiride elden bırakmazdı Şükrü.. O gece alkollüydü büyük ihtimal, allah rahmet eylesin :(

emin

• Membro
« #11 : 11 Aralık 2012, 19:17:49 »
Allah rahmet eylesin :-X
BMW E46 3.18ci - Ducati Hypermotard - Ducati Monster 695

zephry

• Membro
« #12 : 11 Aralık 2012, 21:20:16 »
Alkollü araç kullanmak zaten büyük yanlış hele hız yapmak delilik yani.Allah rahmet eylesin demekten başka birşey gelmiyor malesef elimizden yazık olmuş gerçekten.

Lbe

• Membro
« #13 : 11 Aralık 2012, 21:29:33 »
Öncelikle Allah rahmet eylesin.Evet hız kötü bi şey fakat Fatih abinin bahsettiği aynaya bakmadan şerit değiştirenler, sinyal kullanmayanlar vs. yanında hız hiç bi şey bence.Yeterki sol şeritten ayrılmasın ve aracının limitlerini bilsin.
Lütfi Burak Eylenoğlu
'11 Giulietta 1.6jtd-m
 06 LBE 56

asklepios

• Membro
« #14 : 11 Aralık 2012, 21:50:42 »
ben de kendimden örnek vererek 2 çift laf edeyim;

2007'de arkadaşıma ehliyet iş için gerekli olduğundan ben geçtim direksiyona alkollü olarak ve 6 ay verdim ehliyeti...akıllandım,alkollü araba kullanmıyordum ki, birgün geldi 5 km. kullanmak zorunda kaldım...hooop gümmmm 2 yıl ehliyetim gitti...öyle canım yandı ki,gözüm gibi baktığım 147mi bile sattım evin önünde çürümesin diye...

şimdi; ölüyorum gel deseler hayatta direksiyona geçmem alkollü olarak...NET.

alkollü araç kullanmak düşüncesizliğin,saygısızlığın,şerefsizliğin daniskası...cinayete teşebbüs...

peki; dikkat ettiniz mi? yukarıda 1 kere para cezası demedim,çünkü koymadı...beni adam eden ceza "EHLİYETİMİN ALIKONMASI" oldu...bir nevi özgürlüğüm elimden alındı,hapis gibi birşey...

demem o ki; cezalar ağırlaştırılmalı ama para bazında değil...alacaksın ehliyetini bak bir daha yapıyor mu?

ÖRNEK: Her radara girenin ehliyetine 6 ay el konulsun...ikincide 1 yıl...üçüncüde 2 yıl...bak o zaman aşırı hız yüzde kaçlara düşüyor?

Lbe

• Membro
« #15 : 11 Aralık 2012, 22:07:05 »

ÖRNEK: Her radara girenin ehliyetine 6 ay el konulsun...ikincide 1 yıl...üçüncüde 2 yıl...bak o zaman aşırı hız yüzde kaçlara düşüyor?

Ama hocam bunu yapabilmeleri için her merkezi ilde insanların gazlayabileceği trafiğe kapalı pistler olması lazım.Ki bu olursa trafikte aşırı hızın azalacağını düşünüyorum.Zaten yakıt fiyatları tavan olmuş, hızı seven babam(sadece istanbul-ankara otoyolu) bile aracını satıp 1.6 dizel bi araç almayı düşünüyor.İlerde otoyol giriş çıkışlarında ki saatlere göre ortalama hızda hesaplanırsa insanların hız yapabileceği hiç bi yer olmaz.Zengine dokunmaz diyorsunuz ama gerçekten çok yüksek rakamlarda hız cezaları.İnsan durduk yere niye cebinden 400 lira çıkarıp versinki.Legal olarak stres atabileceğimiz pistler olursa eğer kimse tutupta trafikte hız yapmaz bence.
Lütfi Burak Eylenoğlu
'11 Giulietta 1.6jtd-m
 06 LBE 56

Alper

• Membro
« #16 : 11 Aralık 2012, 23:36:11 »
İlk olarak Mustafa başın sağolsun demek isterim.
Gerçekten de çok üzücü bir olay.
Hız yaptı diye kimsenin bu kadar kolay harcanmaması gerek.
Neymiş efendim hız yapmış diye ölmeyi haketmişmiş.
Millet ucu kendisine dokunmayınca ne kadar da kolay bunu söyleyebiliyor.
Kendi sevdiklerinin başına gelmeden kimse anlayamaz bu acıyı.
Şimdi burada ki herkes bilir benim az buçuk nasıl kulladığımı otomobili.
Genelde pistte yapmak isterim bu tarz hareketleri ama pist organizasyonlarını her ne kadar takip etsem ve kaçırmasam da yine de insanın içinde kalmıyor değil hızlı gitmek.
Şimdiye dek 1 kez kaza yaptım oda ben süratli giderken direk önüme çıkan alkollü birisi yüzünden.
O gün aracı sıfır almış arkadaş ve deyim yerindeyse ıslatmışlar ve eve gidiyorlarmış bundan sonra.
Bende geldim arkadan vurdum tabii kaçacak bir yer yoktu ya bariyere , ya halice uçacaktım yada adama arkadan vuracaktım bende arkadan vurmayı seçtim.
Ama ciddi hasar oluştu 2 araçta da.
Ben direk kendi aracımın kapılar açılmadığı için camından çıkarak adamların yanına koştum. Zaten o arada indiler araçtan ben ilk olarak zannettim ki çarpmanın şiddetinden sersemlemişler falan ama zaten direk anason kokusunu aldım ben yaklaşınca.
112 yi falan da aradım o arada adamlara su falan verdik işte neyse.
Polisi aradım sonrada adam ya hallederiz zaten sen vurdun kasko öder falan diyor.
Zaten sıfır almıştım daha bugün yine sıfır verirler falan diyor.
Ama ben çarptığımda ciddi süratliydim az uz değil kadranım 170 de takılı kalmıştı ve o arkadaşlar o kadar içmişler ki olayın hala farkında değiller tam olarak.
Az biraz sarsıldık diyorlar ama benim aracın burnu direk arka koltuklara kadar girmiş sonra onları sağa fırlattım direksiyonu sola kırıp bariyere sürterek durdum.
Neyse zabıt tutuldu ve alkollü olduğu ortaya çıktı.
Sonuç 8 de 8 o suçlu.
Şimdi burada kimin suçu var???
Ben gittim sıfır aracımı aldım galeriden sorun yok ama adamı kasko zaten karşılamadı kendi aracını da benim aracımı da.
Gecenin bir yarısı bom boş yol soldan gidiyorum tamam hızlıyım ama yol boş yani boş yolda önüme kıran da mı yoksa ben mi?

asklepios

• Membro
« #17 : 11 Aralık 2012, 23:55:25 »
170 km/h hızla giderken ön lastiklerinizden birisi patlarsa ne olur?

Alper

• Membro
« #18 : 11 Aralık 2012, 23:59:11 »
yolda yürürken kafama bir şey düşme ihtimali nedir?
Bence istanbulda bu daha büyük bir ihtimal.
arkadaşımın başına  4. kattan mermer düştü mesela bunu böyle düşünürsek zaten konu uzar gider.
Trafik kazası bana göre biraz da kader ya.
Çünkü şöyle de bir şey var bunu ben söylüyorum ama.
2 taraftan birisi 1 saniye geç veya erken çıksa o an ki kaza olmaz.
Bilerek ve isteyerek yapmak hariç diyorum.
o 1 saniye her şeyi değiştirir mesela.
Ama sen alkolü alıp trafiğe çıkıyorsan zaten direk davetiye çıkarmış oluyorsun.

Robbie

• Membro
« #19 : 12 Aralık 2012, 08:16:55 »
bence su testisi olmuş
147 1.6 TS Distinctive 2006

Sportivo

• Membro
« #20 : 12 Aralık 2012, 09:46:11 »
Bu işleri ortadan kaldırmak mümkün değil tabii ama asgariye indirmenin bilinen bir yolu var.

1. herşeyden önce eğitim şart, ülke genelinde eğitimin toplam kalitenin artması lazım. Örgün öğretimde küçük yaşlardan itibaren trafik,temel ilk yardım hatta ilerleyen yıllarda temel sürüş teknikleri eğitimi gerek şart bence.
2. Önüne gelene ehliyet vermeyeceksin, ehliyeti gerçekten trafiğe çıkmayı hakeden alacak.
3. Ceza caydırıcı olacak. Sadece para cezası değil başka yaptırımlar da olmalı. Yeterli parası olan basabilir gibi bir ceza değil yani.
4. Yasada var olan ceza uygulanacak.

amerikayı yeniden keşfe gerek yok, yapılması gerekenler bunlar. Bizde bu tüm maddelerde ciddi sıkıntılar var. Ben bir kere 50 cc bira içtikten sonra çevirmede yakalandım (hatta forumda konu açmıştım) , üflemede 55 promil promil çıktı, ehliyeti 6 ay alıyorlardı, itiraz edip adli tıpta kan tahlili sonucu 50 promilin altında çıkınca ehliyeti kurtardım. O gün bugündür alkolle hiç binmedim arabama. Ceza caydırıcı mı, eğitim seviyene göre bence caydırıcı.
Alfa Romeo 156
35 AU 4494

asklepios

• Membro
« #21 : 12 Aralık 2012, 10:46:37 »
yolda yürürken kafama bir şey düşme ihtimali nedir?
Bence istanbulda bu daha büyük bir ihtimal.
arkadaşımın başına  4. kattan mermer düştü mesela bunu böyle düşünürsek zaten konu uzar gider.
Trafik kazası bana göre biraz da kader ya.
Çünkü şöyle de bir şey var bunu ben söylüyorum ama.
2 taraftan birisi 1 saniye geç veya erken çıksa o an ki kaza olmaz.
Bilerek ve isteyerek yapmak hariç diyorum.
o 1 saniye her şeyi değiştirir mesela.
Ama sen alkolü alıp trafiğe çıkıyorsan zaten direk davetiye çıkarmış oluyorsun.

yolda yürürken kafamıza uçak düşecek diye sokağa çıkmamak mümkün değil...olacak olan olur,bunun önüne geçemezsiniz,doğru...

ama,170 km/h yerine 110 km/h ile gitmek lastik patlaması gibi,önümüze araba fırlaması gibi "beklenmedik" olaylar karşısında belki de hayatta kalmamızı,katil olmamamızı sağlar,ben bunu söylemeye çalışıyorum...

bir de siz böyle diyince bir arkadaşım geldi aklıma...kendisi der ki; "kaderde yazılı ise olur,o yüzden emniyet kemeri,kask,airbag falan hikaye...senin zamanın geldiyse,yapabileceğin birşey yok."

umarım o arkadaşım gibi düşünmüyorsunuz?

dragut

• Membro
« #22 : 12 Aralık 2012, 10:53:22 »
Cezalar yeteri kadar caydırıcı değil. İki kez alkolden ve yüksek hızdan ötürü el konulan ve geri verilen bir ehliyet söz konusu. Katı kuralların uygulandığı ülkelerde alıkonulan ehliyete rağmen aynı ihlali yapanlar uzman psikolog ve doktorlardan destek alıyor. Hatta ehliyetlerine süresiz el konularak kliniklere bile yatırılıyor. (Gerekirse aile de bu süreçten sorumlu oluyor.)

Bir de şu durum çok önemli. (Belki biz de çoğu zaman aynı hatayı yapıyoruz.) Geçen günlerde 19 yaşında genç bir arkadaşım virajı 190 km/saat hızla dönmekle övünüyordu! Ve bunu öyle büyük bir başarı gibi anlatıyordu ki, direkt insanların ağzına bakıp "Hadi ya!! Üff! Nasıl yani! Helal sana!" demelerini bekliyordu! Bu olumlu geribildirimler de maalesef bu hatanın tekrarlanmasını kolaylaştırıyor. Hatta 190-200 lerle yetinmeyip 220 ile virajı dönmeye ve ölüme davetiye çıkarmaya kadar gidiyor.
"Alfa sevgisi"

Alper

• Membro
« #23 : 12 Aralık 2012, 10:56:06 »
Yok zaten emniyet kemerimi daha aracın kontağını açmadan takarım :)
Orada sorun yok ama bazı şeylerin önüne geçemezsiniz işte benim demek istediğim şey bu.
Misal benim çarptığım araçtaki kişi hesabı biraz daha geç ödese benimle karşılaşmayacak ve bu kaza olmayacak mesela gibi.
O yüzden zamanın geldiyse gerisi cidden hikaye olabiliyor.
Bazı şeyler de ciddi kadere inanırım ama bunu sonucunu değiştirecek şeyler her zaman bizim davranışlarımızla değişiklik gösterir.
Mesela Mısır çarşısında patlama olmuştu çok zaman oldu , biz babamla beraber oradaydık ve patlamadan sadece 2-3 dakika önce o noktada idik ve sonrasında çıktık bir şeyler almıştık biraz daha oyalansaydık bizde orada yaralanabilir yada ölebilirdik.
Bu benim elimde olan bir şey mi şimdi sizce , değil tabii ki kimse geleceği bilemez sonuçta.

Inan

• Membro
« #24 : 12 Aralık 2012, 11:26:30 »
Bende inanırım o işlere şeylere.
Bir kedi önüme çıkıp beni yavaşlatınca kesinlikle birdaha basmam gaza mesela?
Bir iki hafta önce 30 km ile gidiyorum gitmiyorum dar bir sokaktan geçerken yani arabayla sokağın köşesi arasında 2-3 m kalmışken 1-2 yaşlarında çocuk çıkıverdi  önüme.Evine git diyorum beni de anlamıyor çok küçük.İçimden dedim ki bir kamyon olsaydım şu anda yaşamıyordu.Bu işler gerçekten hızla ilgili ...eğer 40-50 ile gitseydim o sokakta ,duramazdım.

GoogleTagged