Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Grey Market'e Dikkat  (Okunma sayısı 1324 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Calibra

• Membro
Grey Market'e Dikkat
« : 16 Ağustos 2013, 11:28:40 »
Arkadaşlar, üyesi olduğum MBclubTR forumunda bir üyenin tanıdığının CLS 350 CDI aracına mali polisler eksik ÖTV ödemesi olduğu gerekçesi ile el koymuşlar, sizlerle de paylaşayım dedim bu olayı çünkü inanılmaz bir iş söz konusu:

Alıntı
1- Aracın ikinci sahibi olmasına rağmen 66,350 TL şu an ÖTV farkı talep edilmiş.
2- Ödemeyi yapsa bile yine aracı alamıyormuş. Araç ile ilgili olarak Avusturya'da bulunan Finans şirketi araca el koyma kararı çıkartmış.

Aracı ithal eden galerici ikinci el olarak banka kredisi ile Avusturya'da satın alınıp Türkiye'ye getirip aracın kredisini kapatmadan ikinci el aracı sıfır diye düşük ÖTV'li olarak tescil edip ilk sahibine satmış.

Aracı ithal eden galerici de ceza evindeymiş.

Yeni araç alacaklar gray market mağduru olmamaya dikkat edin lütfen.
Alper UZUN
2007-2013 Alfa Romeo 147 1.6 Distinctive MK2

Spider_Volkan

• Membro
Ynt: Grey Market'e Dikkat
« #1 : 16 Ağustos 2013, 11:55:10 »
Son donemde revaçta. Bugüne kadar herkesi kaldırdılar kimsenin sesi cikmadi. Bu galericiler hep boyle para kazandi. Araçları gerek donanimsiz gosterip aradaki vergi farkini vermeden gerek de anlattığın gibi dalavarelerle.
Galericiler uzulecegine madur o arabayi satin alan oldu.
O araclar satilmadan yapsana tespitini. Verme ruhsat. Ruhsat neye gore veriyorlar? Neden ruhsat aliyoruz ki o zaman? Arac trafige cikabilsin diye. Madem borcu harci var nasil izin veriyorsun.
Dolandiricilik mi var isin ucunda? Kim dolandirmis seni? Galerici. O zaman madur neden araci alan? Aksine devletin bu gibi şahısları tepit edip halktan korumasi gerekli.

Volkan

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Burak

• Membro
« #2 : 16 Ağustos 2013, 13:18:32 »
+1
1997 Gtv V6 TB

Ormanci

• Membro
« #3 : 16 Ağustos 2013, 14:59:52 »
Ben de bu olaya gıcık kapıyorum, evet başta mağdur aslında sürücü gibi görünüyor ama hukukta "müteselsil sorumluluk" diye birşey de var.

Yani "kendi emniyetini kendin de düşüneceksin, önlemini alacaksın" kıvamında birşey.

Atıyorum nasıl bir işlem yaparken "kardeşim fotokopi olmaz, aslını getir, bunu kabul edemem" diye evrak kabul etmiyorsun, burada da sonuçta arabayı aldığın adamlar belli, bayi değil, bayiye nazaran saçma sapan fiyatlara alabiliyorsun falan falan filan...

Tamam en büyük soumluluk galerilerde, satıcıda.
Sonrasında evet, gümrükte, poliste, maliyede, vs.'de...

Ama "hırsızın hiç mi suçu yok" derler adama.

Senelerdir bu muhabbetler döner, taa Tanju Çolak'tan itibaren.
Ama galerilerden süperlüks araçlar alınmaya devam eder.

Mercedes CLS 350CDI Mercedes bayiinde yok muymuş? Niye üçkağıtçı şerefsizlerden almış ki?
İçinden "eheee, lavuk bayi 10bin Euro bahalı satmaya çalışıyo, enayi miyim" diye aldıysa, bu vatandaşın da vebali var. Fiyat farkı zaten yoksa niye gidip galeriden alayım...

Daha önceden ben de çok söver ederdim ama alanda da kabahat bence. Artık böyle düşünmeye başladım.

Örneğin babam 2.el C200K almıştı zamanında.
Skoda Octavia'mızı da bi komiser satın alıyordu, adama rica etti, ben bu arabayı alacağım bi araştırır mısınız yamuk var mı yok mu diye dedi.
Araştırdılar, araç zaten Koluman çıkışlıymış falan filan... Yine de bakmış etmişler, iyice emin oldular, ondan sonra alındı.

Spider_Volkan

• Membro
« #4 : 16 Ağustos 2013, 15:18:19 »
Iyi de baksana bu arac 2. Sahibindeymis. Adamin nerden alindigini bile bildigini sanmiyorum. Yazik günah. Satsa satamaz alsa alamaz.

Volkan

Calibra

• Membro
« #5 : 16 Ağustos 2013, 16:13:10 »
Aslında aracını alırken bir iki kişiye sorsa, şase numarasından ne olduğu anlaşılırdı, Mercedes Benz TR çıkışlı mı yoksa grey mi olduğu hemen anlaşılıyor şase numarasından çünkü. Belki de sorgulattı, bilerek aldı. O zaman zaten geçmiş olsun.

Mercedes'te grey market çok yaygın. Ben de arabanın - markanın yabancısıyım bilmiyorum. Bir arkadaşımın vardı C180'i ona anlattım mevzuyu, alıcam falan derken o direk bana şase numaralarını öğren sorgulat diye akıl verince ben de baktığım 3 aracın da şase numaralarını sorgulatmış, MB TR faturalarını istemiş, incelemiştim.

Bir arbaya 350-400.000 TL verirken böyle bir olasılığın aklına gelmeyeceğine ihtimal vermiyor insan. Yüksek ihtimal piyasaya göre daha uygun fiyata alma arzusu diğer tüm soru işaretlerini bastırmış olabilir malesef. O zaman da başa gelen çekilir demekten başka yapacak birşey kalmıyor. Zira hukukta, kusursuz sorumluluk kaidesi var, o da burada geçerli, yani aracın durumunu bilmeden almış olsa bile, hukuken alıcı sorumlu yine. "Senin bu aracı aldığın yer resmi satıcı değil, aldığın fiyat piyasanın altında olduğuna göre burada bir terslik yok mu veya terslik olabileceği aklına gelmedi mi" sorusunda toplanıyor hukuki tartışma :)
Alper UZUN

Spider_Volkan

• Membro
« #6 : 16 Ağustos 2013, 16:25:39 »
Ya allah askina hangimiz daha ucuz almaya calismiyoruz ki? Neden vatan media markt taki indirimleri takip ediyoruz? Hic acaba neden daha ucuz diye sordunuz mu? Bu tamamen insanlari suistimal etmekten kaynaklaniyor. Her grey markettan satis yapan galeri bu dolandiriciligi yapmiyor ki. Arac getirmek serbest. Sen de ben de o da getirebilir arac. Yani ne kadsr sase numarasini alsa da ne taklalar atsa da bu aracin doldandiricilikla satilip satilmadigini anlamaniz mumkun degil. Bunu sadece devlet anlayabilir. Devlet de anca halktan birine bu hatayi mal eder. Bu adam bu dolandiriciligi yaparken nerde ki bu devlet? Bugun ortaya ciktiysa ilk günden de ortaya cikarabilirler demekki. Fakat oradaki musterinin bunj anlamasi imkansiz malesef

Volkan

Calibra

• Membro
« #7 : 16 Ağustos 2013, 16:46:25 »
Sözlerim yanlış anlaşıldı sanırım, grey markete karşı olan birisi değilim, sizle aynı düşünceyi paylaşıyorum.

Anlamak zor evet, ancak o zaman ya çok güvenilir bir yerden alışveriş yapmak lazım ya da insanın içine kurt düştüğü anda o işlemi yapmamak, yaparsa da sonuçlarına katlanmak lazım.

Forumda bu olaya karşılaşınca da sizlerle de paylaşma ihtiyacı hissettim çevremizdekileri bilgilendirmek maksadıyla...
Alper UZUN

Ormanci

• Membro
« #8 : 16 Ağustos 2013, 17:27:53 »
@Spider_Volkan,

Hocam örnek yanlış olmuş.

Aradığın malın ucuzunu elbette ki araştıracaksın ancak Media Markt vb. indirimleri takip ederken aradığımız mal "grey market" mi? Değil :) Aralarındaki rekabetten kaynaklı fiyat farklılıkları var.

Bu noktada Doğubank örneğini vermek daha doğru olur bence.

Galaxy S4 bugün ne kadar, atıyorum 2.000 TL.
"Resmi ithalatçı" yoluyla gelmiş.
Ne olur, piyasaya çıkarsınız, maksimum 1.800'e bulur, alırsınız...

Ya da Doğubank'a gelirsiniz, adam size "1.300 TL" der.
Ama pasaport kaydı şüphelidir, kendiniz yaptırmak istersiniz, kimin nasıl ithal ettiği belli değildir, garantisini sorarsınız "garantisi benim abi" der, elini göğsüne koyar :)

Sonra telefonu alırsınız, bi süre kullanırsınız, telefonunuza mesaj gelir, "kopya IMEI bilmemne olduğundan telefonununuz kullanıma kapatılmıştır" diye...
Telefonu iPod olarak kullanmaya devam edersiniz :)

Bakın, Donanimhaber'de millet bas bas bağırıyor, Doğubank'ta pasaport kayıtlı diyenlere inanmayın, 6 ay sonra düşüyor, kalıyorsunuz öyle diye... Bir sürü mesaj var.
Bir o kadar da mağdur var, gelmişler "öyle oldu, böyle oldu" diyorlar.

Aynen bu hesap.

Oradan alıyorsan araştıracaksın kardeşim.
"Resmi" piyasaya göre saçma sapan bir şekilde alıyorsun sonuçta, öyle değil mi :)

Evet ben 2.el olayına dikkat etmemişim, o gerçekten kötü olmuş ama yine de çok fark etmiyor. Başta dediğim gibi, bu olaylar taaaaaaaaaaa Tanju Çolak zamanından beri gelir.
Bugün halen Mercedes BMW alacak olan adam araştırır, faturasını bilmemnesini ister, gider bi bayiye, doğrulattırır.

Biz de 2.el aldık Mercedes'i, niye sorun olmadı? Araştırdık çünkü...

Ha ama şuna da katılıyorum.
Bu araba gümrükten geçerken bu adamlar nerede?
Daha sonra neden-nasıl-niye tespit ediyorlar da bu araba ülkeye girerken tespit etmiyorlar-edemiyorlar?
O anda o galericiyi al işte kaçakçılıktan...
Arabanın günahı ne? Sahibinin günahı ne...

Çünkü düşük bedelle ithal edilip, "piyasa" fiyatı üzerinden de satılmış olabilir.

Gerçi işte o zaman da diyoruz ki, aynı veya yakın fiyat olacaksa, ben gider her şekilde bayiden alırım, niye galeriye gideyim? Demek ki "ucuz" bilmemne diye Doğubank macerası gibi adamlar o riski göze alıyorlar.

Sportivo

• Membro
« #9 : 16 Ağustos 2013, 17:42:01 »
Ben gelirimin %65'ini vergiye veriyorum, ama Mercedes'e binmiyorum, gelirimin %35'ini vergiye veriyor olsam Mercedes'e binebilirim. O yüzden varsa kanunda Mercedes alacak adam da gitsin katlansın vergisine, dibine kadar ödesin vergisini. Kimse anlatmasın bana 200-300 milyarlık araç almayı bilirken neyin ne olduğunu bilmeyecek kadar saf olduğunu.

Haa Türkiye'de taşıt vergilerinin neden bu kadar yüksek olduğu başka bir tartışma konusu. Bence de olması gerekenin 3 misli daha yüksek vergiler. Ama yasa böyle ise ve o yasa hala var ise, muz cumhuriyeti de değil isek herkes ona göre uymalı, varsa yasaya uygunsuzluk alan da satan da, ithal eden de ettiren de sonuçlarına katlanmalı.
Alfa Romeo 156
35 AU 4494

Calibra

• Membro
« #10 : 16 Ağustos 2013, 17:56:18 »
Zaten burada en büyük sorun ithalat belgelerinde ve ithalat işleminin yapılışında. Haliyle ithalatçı ve gümrük memurlarında toplanıyor aslında problem. Ama devlet kusursuz sorumluluk ilkesi uyarınca vergisini kullanıcıdan istiyor çünkü vergiyi ödemesi gereken kişi kullanıcı, ikincl el aracını (aslında sadece aracı değil, herhangi bir malı) alırken gerekli araştırmayı yapmakla, çalıntı olup olmadığını vs. araştırmakla yükümlü.

Bu arada olaydaki galerici de cezaevinde :)
Alper UZUN

Utku

• Membro
« #11 : 16 Ağustos 2013, 19:41:20 »
Dogru duzgun calisan bir sistemde, bir araca ait tum borclar ( vergi,otv,trafik cezasi) noter satisi esnasinda gozukmesi gerekir.

Dogubanktan alinan telefondan farkli bir durum var ortada.Resmi olarak araci ustune aliyor musteri.Devletin noteri sana onay veriyor yahu bu aracin satisinda sorun yoktur diye, daha otesimi var ? Madem otv borcu var, niye bana ruhsat cikartiyorsun ?

2003 147 1.6 Twinspark
2008 159 1.9 Jtdm-Qtronic
2005 156 2.0 Selespeed

Alfadanadam

• Moderatore
« #12 : 16 Ağustos 2013, 19:59:49 »
Bşr aracı 2. elde alırken tek kriter fiyat mıdır? Bahsi geçen alıcı aracı belki de çok temiz diye aldı? Kim biliyor ki  doğrusunu?
Bir işte katakulli var mı acep diye araştırması neden alıcı sorumluluğunda olsun? Kaldı ki öğrenme imkanı mı var alıcının? Mb tr şasi sorgulamada araç grey çıktı? Almamak için yeterli sebep midir?

Tapatalk

asklepios

• Membro
« #13 : 16 Ağustos 2013, 22:59:49 »
Bunlar neden oluyor,biliyor musunuz arkadaşlar?

O çok övündüğümüz Türk milletinin fırsatçılığından,çakallığından,kolay yoldan para kazanma-kar etme tutkusundan...
Kimse kızmasın,kusura da bakmasın,bu böyle...
Arz-talep diye bir şey var...3kuruş aşağı mal almak için yanıp tutuşan insanlar oldukça, grey market de olur,blue market de...doğubank da olur,çalıntı mal da...

Ayrıca; 200binlik Merso alırken, 15-20bin için grey market alan adamın KAFASINA OTURAYIM.

Ormanci

• Membro
« #14 : 16 Ağustos 2013, 23:35:44 »
Aynen öyle...
Ya "madem öyle, satılmasın, ruhsat çıkarılmasın" kısmı da çok doğru aslında.
Niye son kullanıcı bunun ceremesini çeksin.
Evet ben de diyorum "madem öyle, araştırsaydı vs." diye... Ve hemen üstteki mesaja da katılıyorum.

Ancak devletimizde herşey böyle, mesela muayeneye bakın.
TÜV'e gidiyorsunuz, adam ağır kusur diyor, lan ne oldu?
Ruhsatta 4 kişi yazıyor, sizin araba 5 kişilik, bunu düzelttirmeniz lazım.

Emniyetin yeni para kazanma yöntemi bence...
Arabalar 3 sene sonra gelip bi daha ruhsat parası verip 4'ü 5 yapıyorlar.
Ne güzel değil mi?

Ve bunun ceremesini yine son kullanıcı çekiyor.
Oradaki memurun hatasını ben niye ödüyorum?
Bu arabaların belgelerinde de yazmıyor mu şu kadar kişi taşır eder diye.
Niye yanlış yazıyorsun? O kadar belgeleri kontrol ediyorsun hesapta?

Aslında millet olarak da malız işte.
Herkes bunu tespit ettirip mahkemeye verip parasını çatır çatır alsa, bakın bakalım bir daha oluyor mu? Sırf o olayın bürokrasisiyle uğraşmamak için anında düzeltirler, dikkat ederler, adam gibi yazmaya başlarlar.
Merak ediyorum, ne kadar daha bu yanlışlığı bile bile yapmaya devam edecekler...

Şimdi bir de ruhsatları inkjet'le yazıyorlar, daha 3.senesi, ruhsat sayfalarım kabın içinde olmasına rağmen yırtıldı, yazılar silindi, ruhsat kabına geçti, sayfaları çıkarsam bile ruhsat diye kabı gösterebilirim yani o derece :D
Muayenede ruhsatı düzelt getir diyecekler şimdi bir de :)

Ah Türkiye ah... Ne zaman adam olacaksın çok merak ediyorum.

Utku

• Membro
« #15 : 16 Ağustos 2013, 23:56:47 »
Sadece otomotiv dunyasinda karsilastigimiz sacma sapan olaylar bile ulkeden soguma sebebi.

-Benzin fiyatlari
-Otv oranlari
-Cikarci devlet
-Dolandirici galericiler
-Firsatci servisler, sigortacilar

Detaylara insek, uzayip gider..
2003 147 1.6 Twinspark
2005 156 2.0 Selespeed

GoogleTagged