Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Düşük bütçeyle yedek araba alınsa ne olur?  (Okunma sayısı 4370 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

octinum

• Moderatore
Bilen bilir, hanımla çocuk bir süre Karaman'da olunca benim her hafta Karaman-Adana git gel yapmam gerekiyor birkaç aylığına. SS de nazlandı, tabii tempodan dolayı arabanın yürümemesine sebep olan bir arızayı düzeltmem bile zaman alabiliyor.

Bu tip durumlarda birkaç aylığına yedek kullanmak için 10-12 bin lira civarı bir şey alsam mı fikri doğdu. Başta çocukken çok beğendiğim Honda CRX veya yine o dönemlerden beğendiğim 92 model başlangıçlı Civic hatchback düşündüm. Sonra neden Alfa olmasın, azıcık keyif yapmayayım dedim. :) Siz ne dersiniz?

Mesela şu 75'i bilen var mı?
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-meraklisina-alfa-75-615829829/detay

Ya da bütçeme düşürebilirsem bir boxer belki?
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-sikintisiz-145-italyan-aygiri.keyfini-suren-bilir-617624601/detay

Ve hatta...
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-temiz-bakimlari-yeni-613352261/detay

Önerisi olan?
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Kurzuk

• Membro
Bilen bilir, hanımla çocuk bir süre Karaman'da olunca benim her hafta Karaman-Adana git gel yapmam gerekiyor birkaç aylığına. SS de nazlandı, tabii tempodan dolayı arabanın yürümemesine sebep olan bir arızayı düzeltmem bile zaman alabiliyor.

Bu tip durumlarda birkaç aylığına yedek kullanmak için 10-12 bin lira civarı bir şey alsam mı fikri doğdu. Başta çocukken çok beğendiğim Honda CRX veya yine o dönemlerden beğendiğim 92 model başlangıçlı Civic hatchback düşündüm. Sonra neden Alfa olmasın, azıcık keyif yapmayayım dedim. :) Siz ne dersiniz?

Mesela şu 75'i bilen var mı?
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-meraklisina-alfa-75-615829829/detay

Ya da bütçeme düşürebilirsem bir boxer belki?
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-sikintisiz-145-italyan-aygiri.keyfini-suren-bilir-617624601/detay

Ve hatta...
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-temiz-bakimlari-yeni-613352261/detay

Önerisi olan?
Çok bildik iyi bakımlı bir araba olmazsa seni daha çok yorar üzer uzun yollarda sanki. Bir süre hafta sonları için araba kiralasan daha mantıklı değil mi?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

murat

• Amministratore
Valla 145 tek seçenek, ama bu mu olur başkası mı olur bilmem..Riski az araba, hele de TSpark ise  :yukari-ok:
164 bir o kadar daha harcatabilir, 75 in parça sıkıntısı olacaktır, benim son hatırladığım diskleri çok zor bulunuyordu. Amma temiz 145 de hayal gibi sanki  ;)
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)

octinum

• Moderatore
@Kurzuk ya tabii ki mantıklı da, maliyet olarak çok büyük fark yaratmaz gibime geliyor. :) Şöyle düşün, 12k'ya arabayı aldım ben diyelim. Üstüne ek 2000TL gibi bir masraf çıkarsa 4 haftalık araba kiralama parası o en fazla. Üstünü de "şu arabayı denedim"e sayarım diyorum.

@murat doğru galiba. Gerçi 75'i alsam, illa ki kendi parçasıyla yürütme gibi derdim yok, başka arabanın parçasını tornada uydurma gibi yöntemlerle de kendi ustama yaptırabilirim diye düşünüyorum. Eski usul araba olunca bizimki de çok mırın kırın etmez. :D

Öte yandan, 75'i alırsam içime düşecek evlat edinme isteği tehlikesi var, o zaman para harcatır bak. :D

Aslında Alfa olmayabilir bile, Clio 1.8 rsi falan... Yok yok elim sürekli Alfaya gidiyor.

aa, 155'e ne dersiniz?

halil

• Membro
ts motorlu 146 da olabilir.
cehennemde ateş yoktur.her insan kendi  ateşini bu dünyadan götürür.P.S.A

octinum

• Moderatore
O 155'e benim de gözüm takıldı ama 155'in hissiyatıyla ilgili bilgim yok ya. Genel olarak 155 almak istiyor muyum emin olamamıştım. 155 kullanan arkadaşlar, ne dersiniz?

Biraz da açıkçası çok baş belası olmayacak heyecan arıyorum gibi. Yani nefesim kesilsin falan değil. Başıma büyük iş almadan, 156'dan farklı bir lezzet. 145 Boxer'lara mesela ilgiyle bakıyorum. 155 için de "bak bu da şu açıdan enteresandır" deseniz o gözle de bir bakarım.

Saxo çok silik geliyor bana mesela. Sanki 156'nın lezzetinin bazı yönlerinin biraz kurusu gibi.

@admin bütçe kısıtlamasının sebebi ileride sat(ama)ma durumlar bir de. :) İleride "ihtiyaçtan acil satılık" durumuna düşmeyeceğim bir bütçe bu. Yani işim bitince satılığa çıkarırım otoparkta durur, arada binerim, hatta sonuç Alfa olur da çok seversem hiç satmam... Benim sağım solum belli olmayabilir o konuda. :)

octinum

• Moderatore
Bu arada şu bana çok yakın. Boxer olması lazım:
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-alfa-romeo-145-lpg-muayenesi-8-2020-ye-kadar-610887433/detay

Boxer'ın ağırlık merkezi nedeniyle TS'ye göre daha çekici bir yol tutuş hissi vereceğini düşünüyorum. Kullananlarımız ne der?

OğuzCanAlantor

• Membro
Bu arada şu bana çok yakın. Boxer olması lazım:
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-alfa-romeo-145-lpg-muayenesi-8-2020-ye-kadar-610887433/detay

Boxer'ın ağırlık merkezi nedeniyle TS'ye göre daha çekici bir yol tutuş hissi vereceğini düşünüyorum. Kullananlarımız ne der?

boxer alırsan 156 ss den daha fazla para harcarsın :)

Sercan Keklik

• Membro
Ynt: Düşük bütçeyle yedek araba alınsa ne olur?
« #10 : 26 Ekim 2018, 13:20:12 »
üff fena şekilde zenginlik kokuyo konu :D
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeo'su

octinum

• Moderatore
« #11 : 26 Ekim 2018, 14:21:49 »
boxer alırsan 156 ss den daha fazla para harcarsın :)

Ahh, yapma bee... Daha 1 dakika önce sana mesaj göndermiştim.  :lol: O zaman 33 hiç olmaz di mi?  :haydi:

@Sercan Keklik boxer dedim diye di mi? :D

O değil de, bu gavur milleti Alfaowner'da "Boxer TS'ye göre daha basit, uğraşması kolay" falan diyordu. Bir ton da 145/146 var ortalıkta bi şekilde parçası bulunur diye düşünmüştüm ben? Dediğim gibi, şasi-mekanik-yürüyeni lazım bana. Bagaj kapağı varsın tornavidasız açılmasın, ses sistemi olmasın mesela -boxer sesi varsa dinlerim ben...

devirsever

• Membro
« #12 : 26 Ekim 2018, 15:36:39 »
O 155'e benim de gözüm takıldı ama 155'in hissiyatıyla ilgili bilgim yok ya. Genel olarak 155 almak istiyor muyum emin olamamıştım. 155 kullanan arkadaşlar, ne dersiniz?

Biraz da açıkçası çok baş belası olmayacak heyecan arıyorum gibi. Yani nefesim kesilsin falan değil. Başıma büyük iş almadan, 156'dan farklı bir lezzet. 145 Boxer'lara mesela ilgiyle bakıyorum. 155 için de "bak bu da şu açıdan enteresandır" deseniz o gözle de bir bakarım.

Saxo çok silik geliyor bana mesela. Sanki 156'nın lezzetinin bazı yönlerinin biraz kurusu gibi.

@admin bütçe kısıtlamasının sebebi ileride sat(ama)ma durumlar bir de. :) İleride "ihtiyaçtan acil satılık" durumuna düşmeyeceğim bir bütçe bu. Yani işim bitince satılığa çıkarırım otoparkta durur, arada binerim, hatta sonuç Alfa olur da çok seversem hiç satmam... Benim sağım solum belli olmayabilir o konuda. :)

O 155 benimde gozume takildi, yani ts makina parca kolay, motordan ziyade kasa ve ic temizligi olarak bu 155 cok guzel. Ozenle bakildigi belli. Temiz bir 145 yada 155 ts derim, ozel bir ilgi ve güçlü  bir butce olmadikca boxer ve V6 isi amacindan saptirmis olacaktir.
1996 155 Q4
1996 GTV V6 TB
1998 166 3.0 V6
2006 GT 3.2 V6
2008 GT Q2
1999 156 3.0 V6 TB Q2(Güncel)
1998 156 3.0 V6 (Güncel)

admin

• Amministratore
« #13 : 26 Ekim 2018, 17:47:31 »

... O değil de, bu gavur milleti Alfaowner'da "Boxer TS'ye göre daha basit, uğraşması kolay" falan diyordu...

Alfaowner'dakiler TR'ye gelsinler de Boxer daha mı kolay yoksa zor mu, o zaman karar versinler. İngiltere'deki insanlar için bol kesenden atmak kolay.

145 ile 155 hissiyat olarak aslında çok farklı değiller. İz açıklığından teker aralığına kadar aynı diyebiliriz. 145'te çevre görüşü çok fazla iken 155'te arka görüş kısıtlı ama onun yerine 525 litrelik devasa bir bagajı var.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

radar54

• Membro
« #14 : 26 Ekim 2018, 17:54:12 »
155 gel beni AL diyor benden söylemesi  :))
2004_156 1.6 TS Progression 2015-2018

2008_147 1.6 TS Collezione 2018-2019

2004_156 2.0 TS Distincive Selespeed 2019-...

blackgear

• Membro
« #15 : 26 Ekim 2018, 18:41:06 »
Bakım maliyetlerini bilmemekle birlikte, 155 alınır, keyfe keder kullanılır, zevkin doruk noktasına çıkmak için de DTM mode on  :haydi:

Kurzuk

• Membro
« #16 : 26 Ekim 2018, 18:59:59 »
üff fena şekilde zenginlik kokuyo konu :D

Birinin elleri mi kaşındı??

Sercan Keklik

• Membro
« #17 : 26 Ekim 2018, 19:03:01 »
Eski araba daima para yer :)

145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeo'su

octinum

• Moderatore
« #18 : 27 Ekim 2018, 11:57:00 »
Eski araba daima para yer :)

Red Kit'te duello öncesi kovboyların boylarını ölçen siyah şapkalı bir eleman vardı hatırlayan var mı? :D

Mekaniği dışında pek para harcamaya niyetim yok aslında. O yüzden evlat edinmek isteyebileceğim arabalardan da kaçınıyorum. Al-satçı değilim ama herhalde o kafayla, işte uygun fiyata kozmetiği bozuk da olsa alıp, hem ihtiyacımı karşılasın hem özelliği neyse onun tadına bakayım satayım modu.

WhiteNight

• Membro
« #19 : 27 Ekim 2018, 13:39:52 »
Red Kit'te duello öncesi kovboyların boylarını ölçen siyah şapkalı bir eleman vardı hatırlayan var mı? :D

Mekaniği dışında pek para harcamaya niyetim yok aslında. O yüzden evlat edinmek isteyebileceğim arabalardan da kaçınıyorum. Al-satçı değilim ama herhalde o kafayla, işte uygun fiyata kozmetiği bozuk da olsa alıp, hem ihtiyacımı karşılasın hem özelliği neyse onun tadına bakayım satayım modu.
   Bence olaya biraz yanlis yaklasiyorsun. Arkadaslarin da dedigi gibi eski arac elbette para yer. Konu zaten dusuk butcey olunca amaca ters duser bu tip bir adim. Parcasi bol bulunan, sorunsuzlugu kabitlanmis, deneme yanilmaya pek pay birakmayan araclara yonelmek lazim kanimca.
   O bahsettigi eleman mezarci. :-) Bence tamda mezarci kivaminda olman lazim konu basligina uygun dusebilmek icin. :-) Bir yanda keyifte yapayim diyorsun. Diger yanda 156 nin pastasindan fazla pay almasin. Ustelik butun bunlar dusuk butceyle ayni potada erisin. Yani varsa oyle mezar bende yatarim. :-) Sahsen elindeki 156 yi keyfi konumlandirip, alacagin araci aile araci mantigiyla degerlendirmek daha yerinde olur diye dusunuyorum. Evlat edinme derdin olmaz. Yakit ekonomisi yapma sansin daha yuksek olur. Belki dusundugun butcenin uzerine cikabilirsin. Belki keyifte alayim dedigin noktadan odun verirsin. Lakin mantiken cok daha yerinde bir hareket olur. Arti malum kriz ortami ve bunun dahada derinleseceginin kesinlestigini dusunursek, firtinaya cepte parayla degilde ya altinla, veya en kotu ihtimal malla yakalanmak bence daha iyi. Zira bu para sistemi coktugunde sonrasinda ne yapacagimiz belli olana kadar barter sistemini kullanacagiz gibime geliyor. Bakiniz; Venezuella!
   Umarim denklemim tum ara elemanlari gonlune gore olur.

Alsift140

• Membro
« #20 : 27 Ekim 2018, 14:42:03 »
Böyle bir mantıkla araba alıyor olsam uno alırım.(beyaz orjinal olursa tadından yenmez) Masraf açsada 3 - 5 işte. Eski alfa can yakabilir, elde de kalabilir.

HTC 10 evo cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

murat

• Amministratore
« #21 : 28 Ekim 2018, 21:20:36 »
Emirhan bu benim eski 145... Tabi ben bunu aldığımda egsozu bile orjinaldi, pas içinde yani. Boya filan yoktu, 108 binde alıp 128 binde sattım. Sattığımda içi dışı efsane idi, hatırlayanlar bilir. Benden sonra 2-3 el değiştirdi. En son Suadiye'de gördüm geçen, fena durmuyodu ama stickerlar herşeyi anlatıyor. Yine de değerlendirilebilir. Bence büyük bir kaza geçirmemiş benden sonra. Bi kere bana sol önden çarpmışlardı Cemal hatırlar. Bence bir iletişim kur, gerekirse de ben bizzat bakarım gidip ;)

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-alfa-romeo-145-1.4-ts-617878900/detay/
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)

DcD-Semih

• Membro
« #22 : 28 Ekim 2018, 21:45:23 »
Abi sat elindeki 156'yı, yedek araç için ayırdığın bütçeyi de koy üzerine. Modelli hem keyif alacağın hemde biraz daha tabiri caiz ise nankör olmayan bir araba al gitsin. Temiz 147, Giulietta veya mk2 manuel bir 156 bu tabirlere biraz daha uygun mesela. İleride acil ihtiyaçların azalınca yine üzerinde mühendislik yapacağın bir araba alırsın derim ben :)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
2001 Alfa Romeo 145 1.6 T.spark - Giallo Zoe
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Rosso
2002 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Bianco Polare
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Grigio Chiaro
2000 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Rosso
2004 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Grigio Metallico

octinum

• Moderatore
« #23 : 28 Ekim 2018, 22:08:07 »
@murat Oyy garibime ne olmuş öyle. :( neyse sticker'lar çıkarılır, bir elden geçirilir. 1.4 tereddüt ettirdi beni, otoyol kullanımı olacak ya. Hafta içi bir haber bekliyorum. Ona göre bir sürprizle çıkabilirim karşınıza. Alfa olmayabilir bu. ;) Bütçeyi esnettim bu arada ya. Böyle olmayacak. 15-20k aralığında da çok iyi bir şey gelirse atlayabilirim.

Honda'yı mondayı listeden çıkardım. Çok feci durumdalar. Zaten "görücüye çıkmış" modundaki bir Honda fiyatına eli yüzü düzgün bir Alfa alınabiliyor. Çeyrek altın ya Civic.  :lol:

@WhiteNight aile aracı var ama. :) Hanımın Citroen C5'i bizim aile aracı. Aslında mevzu bir aracın fiyatını neyin belirlediği; ikinci elde temel etken talebin yüksek olması. Sorunsuzluğu kanıtlanmış dediğin, "tutulan" araçlar 30 bin ve yukarısından başlıyor artık; oranın aşağısı komple deneme-yanılma bölgesi. Normalde tutulan ve 30 bin yukarısına satacağı aracı benim fiyatlara satıyorsa aracın bir sorunu oluyor. Benim aradığım ise talebi çok olmadığından dolayı fiyatı güdük kalmış bir şeyler. :)

@Alsift140 Otoyoooool!  :) Araba şehir içine çıkmayabilir bile. Cuma sabahı benimle işe gelecek, Cuma akşamı beni uzun yola götürecek, Pazartesi akşamı dönüş, sonraki Cumaya kadar yatış -işe servisle gidip geliyorum.

octinum

• Moderatore
« #24 : 28 Ekim 2018, 22:18:23 »
Abi sat elindeki 156'yı, yedek araç için ayırdığın bütçeyi de koy üzerine. Modelli hem keyif alacağın hemde biraz daha tabiri caiz ise nankör olmayan bir araba al gitsin. Temiz 147, Giulietta veya mk2 manuel bir 156 bu tabirlere biraz daha uygun mesela. İleride acil ihtiyaçların azalınca yine üzerinde mühendislik yapacağın bir araba alırsın derim ben :)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Nooo!   :lol:

Benimki çok sorun çıkarmıyor aslında. Sadece burada bir Alfin olmadığından, kimseye de emanet edemediğimden vakit bulamadım. Buradaki temel kriter, bir araba arıza yaptığı zaman diğeriyle Karaman'a gidebilmek. Yani bu alacağım aracı da sürekli kullanmayacağım, biri arıza çıkarırsa Karaman'a gidebilmek için diğerini hazır tutmaya çalışacağım. İkinci el araba her zaman piyango, bunu satsam ve üzerine koyup tek arabada devam etsem, o arıza çıkardığında yine aynı döngüye gireceğim.

Bu arada hanım "git kendine Alfa al" dediğinde foruma girip kendimi tanıttığım günü hatırlattın bana.  :'( Hedefimin Mk1.5, Selespeed, Rosso Alfa, kösele rengi deri döşeme ve Sportwagon olduğunu söylemiştim. Sportwagon'u zaten bulamadım da, diğer kriterlerin hepsini karşılayan başka 156 üç yıldır hiç görmedim. Bir de benimki City modunda elle müdahale edince manuele düşmüyor niyeyse. Onu da görmedim daha. ;)

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal