Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Neden 159 Çok Sık El Değiştirir?  (Okunma sayısı 5750 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kakkala

• Membro
Neden 159 Çok Sık El Değiştirir?
« : 31 Ağustos 2016, 11:53:49 »
Merhaba arkadaşlar

Bir 159 hayranı olarak şunu söylemek istiyorum; bence 159 ruhu olan ender arabalardan biri, hatta bu segmentte üretilen son karizmatik araba.. Etrafımdaki birbirinin kopyası alman arabalarından yada ekonomik olsun diye insanı bir yerden bir yere götüren tenekelerden iğreniyorum..

159 bence bambaşka ve uzun hayranlık süresinden sonra ciddi manada bu aracı almak istiyorum artık..
Fakat kafama takılan ciddi bir mesele var.. Dediğim gibi bu araba ruhu olan bir araba ve al sat yapılacak, yada demode oldu dur değiştireyim denilecek bir araç değil(en azından 5 yıl daha).

Lakin piyasaya baktığımda genel kullanıcılar alıp ortalama 1 yıl kullanılıp satıyor.. Herkesin kendine göre bi sebebi var kimi para,kimi çocuk,evlilik,başka araba falan vs vs..
   Yani bir jetta bir focus olsa al sat anlarımda böyle bir arabayı neden insan bir yıl kullanıp satarki? Sonuçta buyuk hevesle alınan bir araba 159..  Ben alsam enaz beş yıl kullanırım diyorum. Forumdaki arkadaşlarda arabayı aldıkları ilk anda açtıkları başlıkta uzun yıllar kullanmak istediklerini yazıyor. Sonra bir bakıyorum 8 ay 1 yıl sonra satmak istiyor..

Sorum şu bu araba neden bukadar sık el değiştiriyor..önyargısız ve objektif olarak cevaplanırsa sevinirim..
..Tipine hayran kalıp sıkılıyorlarmı ?
..Bakımımı sorun oluyor yoksa masraflımı ? (ki oyle olmadığını okudum çokça)

Ben bu arabanın full, max 120k kilometrede ve 2009-2011 arası olan çok temiz olanını bulursam almayı duşunuyorum. Maddi sıkıntım yok.. Malum sitede şuan satılan en pahalı 159 u dahi alabilirim(tabi makul bir fiyata bırakırsa). Lafı geçmişken 159 konusunda tecrübeli arkadaşların bahsettiğim arabanın alınabilecek son fiyatını tahminen belirtirlerse sevinirim..

Benim korkum buyuk hevesle bu aracı alıp 1 yıl içinde benimde satmam ..

Yazım biraz uzun oldu sabredip sonuna kadar okuyan ve cevaplayan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler..
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Sercan Keklik

• Membro
Ynt: Neden 159 Çok Sık El Değiştirir?
« #1 : 31 Ağustos 2016, 11:55:25 »
Masraftan
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
159 JTD Ti
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeosuydu

murat

• Amministratore
« #2 : 31 Ağustos 2016, 11:57:28 »
+ Çok yaktığından
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

Adza

• Membro
« #3 : 31 Ağustos 2016, 12:14:44 »
Masrafı çok, yakıtı çok, kullanımı şehir içinde dert, hele bir de benim gibi 19 jant ve yay varsa bu yollarda x100 dert. Dönüş açısı cok dar, manevra yapana kadar insanın göbeği çatlıyor.
 Km az araç da alinsa minimum 5 yaşında bir arabadan bahsediyoruz yani yaşlanma payı da gözardı edilmemeli...
Ama bu ve buna benzer onlarca derde rağmen 3 yıldır kullanıyorum, çok da seviyorum. Gülü seven dikenine katlanacak arkadaş :)

leonheart

• Membro
« #4 : 31 Ağustos 2016, 12:52:23 »
Ben de 2 sene kullanıp sattım. Hissettirdikleri ile muadili olmayan, çok orjinal bir otomobil ama cidden masraflı. Arabayı kapının önünde yatırsan bile yine bir yerlerinden bir şey çıkıyor. Mekaniğine harcadığım parayı hatırlamak istemiyorum
159 JTDM Distinctive

mutu

• Membro
« #5 : 31 Ağustos 2016, 21:16:54 »
Bende aynı duygularla aldım 1 yıl keyifle bindim satılması 2 yıl sürdü:)
Ancak satmam da ki nedenler şöyle dizel olmasına rağmen eski nesil motor olduğundan çok yakması,altı yere yakın olması ve direksiyon sertliği istanbul trafiğin de ciddi kas yapmama neden oldu:)
Birde genel Alfalar da ki durum olmadık arızalar çıkartıp servisle akraba olmam.Tüm bunlar için harcayacak paran,zaman ve sabrın varsa binilebilecek fiyatına göre en güzel araç dostum:)
Muhammet İNNECİ
34 AJ 1212
156 t.spark
159 jtd

Sercan Keklik

• Membro
« #6 : 31 Ağustos 2016, 13:44:17 »
Bu arada konu başlığı veya içerik eksik olmuş, Dizel olanları çok sık el değiştirir. Benzinlide benzeri bi durum göremezsiniz
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
159 JTD Ti

sbk0655

• Membro
« #7 : 31 Ağustos 2016, 13:47:26 »
Bu arada konu başlığı veya içerik eksik olmuş, Dizel olanları çok sık el değiştirir. Benzinlide benzeri bi durum göremezsiniz
Peki neden boyle , benzinlinin alicisi olmadigi icin mi yoksa benzinli masraf cikartmiyormu dizele oranla.

Sercan Keklik

• Membro
« #8 : 31 Ağustos 2016, 13:58:21 »
Peki neden boyle , benzinlinin alicisi olmadigi icin mi yoksa benzinli masraf cikartmiyormu dizele oranla.

Benzinliden halkımız korktuğu için :)

Herkesin haklı sebepleri vardır esasında fakat, uzun yolda bu ıkı araçta aynı lt leri yakmakta. Şehir içinde dizel mantıklı tabiki orda tartışılmaz bir gerçek var.

Masraf olarak yürüyen masrafı aynı, ama dizelin bakım masrafları pahalı, dizelin egr si, dpf si, sensörü osu busu pahalı. Benzinlideki motor esasında günlük kullanıma epey uygun, Arabayı kullanırsanız sıkıntı yok ama yatırırsanız yağ kanalları tıkanma rıskı oluşturduğu için bazı parçaları bozulabiliyor. Yine de dizelden ucuz parçaları.

Bizim halkımız dizel olsun, otomatik olsun basak basak gidek gidek, ne parası yaghuu dediği için masraf çıkınca arabayı satıyolar :) dizel bi yerde EŞŞEK tabiri görüyor. Alan da adam edicem diye para harcayıp duruyor
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
159 JTD Ti

radar54

• Membro
« #9 : 31 Ağustos 2016, 14:15:46 »
Benzinliden halkımız korktuğu için :)

Herkesin haklı sebepleri vardır esasında fakat, uzun yolda bu ıkı araçta aynı lt leri yakmakta. Şehir içinde dizel mantıklı tabiki orda tartışılmaz bir gerçek var.

Masraf olarak yürüyen masrafı aynı, ama dizelin bakım masrafları pahalı, dizelin egr si, dpf si, sensörü osu busu pahalı. Benzinlideki motor esasında günlük kullanıma epey uygun, Arabayı kullanırsanız sıkıntı yok ama yatırırsanız yağ kanalları tıkanma rıskı oluşturduğu için bazı parçaları bozulabiliyor. Yine de dizelden ucuz parçaları.

Bizim halkımız dizel olsun, otomatik olsun basak basak gidek gidek, ne parası yaghuu dediği için masraf çıkınca arabayı satıyolar :) dizel bi yerde EŞŞEK tabiri görüyor. Alan da adam edicem diye para harcayıp duruyor

:yukari-ok:
2004_156 1.6 TS Progression 2015-2018

2008_147 1.6 TS Collezione 2018-2019

2004_156 2.0 TS Distincive Selespeed 2019-2023

2006_159 1.9 JTD Distincive Manuel 2023-

salimulas

• Membro
« #10 : 31 Ağustos 2016, 14:54:19 »
  Temelde cok el degistirmesinin sebebi, 50bin butceli insanlarin ellerindeki son 50bin tl ile bu araci almasi. Kronik sorunlari malum. Bir kere direksiyon kutusu revizyonu yaptik, su anda da ön duzeni yenilemem gerekiyor. 1 yildir kullaniyorum ve bir kere, kendi ihmalimden dolayi sorun cikartti. Yakit konusuna gelirsek, bu sinifta, otomatik olup, daha az tuketen arac oldugunu pek sanmiyorum.Linealar bile 8lt ortalama ile yuruyor. Zaman zaman sıkıldıgımi dusunmuyor degilim. Ancak aractan inip karsisina gecince ucup gidiyor.

ArinFırat

• Membro
« #11 : 31 Ağustos 2016, 14:57:29 »
benim 159 2009 dizel manuel vites..2 yıla yakındır biniyorum,benim için tek dezavantajı MTV si..yoksa yakıt konusunda şehiriçi 7.5 lt/100km şehirdışı 5.5lt/100km yakıyor ve önceki 1.6 lpgli 156 ile aynı yakıyor.dolayısıyla yakıt konusunda haksızlık etmiyorum..otomatik viteslerin ise 1 lt daha fazla..parça konusuna gelince ; şimdiye kadar rutin bakım dışında çok şükür ekstra ağır masraflık bir durum yaşamadım..triger seti 250 TL,filtreler ise 30-50 TL arası.kasnak ve kayış yeniledim 250 TL..debriyaj seti ve volan 650-800 arası, arasıra @sercankeklik arkadaşımıza ait olan siteden parçalara ve fiyatlara bakıyorum emin olun fiyatlar birçok alman ve japon arabasından daha ucuz..eşimin 1.4 otomatik fiestasının debriyaj ve volan seti için 3000 TL vermiştim ve evlat acısı gibi gelmişti..aslında insanların gözünü korkutan veya satmasına sebep olan etken parça fiyatlarından ziyade arıza durumunda bulunduğu şehirde parça-usta bulamama ve çaresizlik korkusu..bu fobiyi aştığım için(tecrübelendim diyebiliriz) 6 yıldır Diyarbakır'da Alfa kullanıyorum ve alfa kullandığım için hiçbir kaygı taşımıyorum,,kaporta boya alttakım vb şeyler için araba markasının hiçbir önemi yok işini bilen iyi bir usta yapar. motor içi işlemler için ise 1.9 jtd motor TS motor gibi enteresan bir motor değil,,motorun çalışma prensibini bilen iyi bir usta rahatlıkla altından kalkabilir..yanlışım varsa düzeltin lütfen, DPF ve EGR si iptal edilen 159 ların motoru sorunsuz yaşamaya başlıyor.

ArinFırat

• Membro
« #12 : 31 Ağustos 2016, 15:08:36 »
bişey daha ekleyecem,,159 aldım ve yaklaşık 1 yıl sonra hevesimi aldığımı düşünüp daha güncel ve şehiriçine uygun olan giulietta almak istedim. @salimulas arkadaşımızın dediği gibi karşısına geçtiğim zaman gerçektende böylesi bir araba satılmamalı deyip ayrılmayı beceremedim..hele 2 gün önce Adana-Antep arası otobanda (01 VM 159 plakalı 159,burada ise selamlarımı iletiyorum.) ilk defa seyir halinde giden 159 gördüm ve öyle bir karizmatik geldiki bana tekrar aşık oldum..direksiyonda oturan hep ben olduğum için 159 un gidişini görmemiştim :-)) giu alacak olsam dahi bu kesinlikle 159 un yanına alacagım bir alfa olmalı,giu almak için 159 un satılmaması kanaatine vardım.

wolkanku

• Membro
« #13 : 31 Ağustos 2016, 15:09:02 »
159'umu manuel dizel aracımı sattım, bin pişmanım.

159'u satıp insignia aldım benzinli sesini özlediğim için, hem daha yeni daha teknolojik vs. dedim, 2 ay tahammül edemedim araca.

insignia'yı satıp, 159'u özlediğim için brera aldım, yakıt tüketimi ve çıkartabileceği masraflar gözümü korkutmasaydı muhtemelen halen biniyor olurdum, ancak daha ekonomik davranmam gerektiği için sattım.

Breradan hemen sonra Giulietta aldım. Markamdan şaşmayayım, markamın yeni teknolojilerini tadayım dedim, 159'dan sonra giu'nun yakıt tüketimi dışında yüz güldüren bir noktası yok, aldığım güne lanet olsun.

159 çok yakar? kime göre neye göre?
159'dan megane 1.5dci tüketimi bekleniyorsa o bir hayal.
f10 520d tüketimi bekleniyorsa , euro 6 motor ve 8 ileri zf şanzıman karşısına, kalkıp 10 yıllık teknoloji kıyaslanacaksa elma-armut oluyor.

159 jtd manuel, istanbul içi 10.4 'ün altına inmezdi ( bağdat caddesi- caddebostan- ataşehir) evet ancak ben hiç bir zaman ondan 8 beklemezdim. 1600 kg bir otomobilden bahsediyoruz.

kısaca şunu diyeyim, şu anda bir f30 320d alsam, BELKİ 159'da aldığım hazzı alabilirim , ki f30'un malzeme kalitesi 159'dan ciddi şekilde aşağıda , her yeri leş gibi plastik ve tuşlar parmakla dokunduğunuzda kendi yerinde oynuyor. 159'da asla böyle bir şey yok. taş gibi bir otomobil. motoru gürültülü çalışsa da içeriye bir şey yansıtmaz. sadece dışarıda bir 159 gördüğünüzde traktör sesi sanıp dönüp bakarsınız :)

yıllık bakımları özel serviste 450 TL civarıdır. benzinli bir araca göre 120 TL mazot filtresi ekstra maliyet oluşturur, 120 tl 'den korkup da bu araca zaten binilmez :)

ancak şunu da hep söylerim, 159 için kenarda her ay 300 tl olmalı. her ay 250-300 tl'lik problemler de çıkarabilir, 3 ay problemsiz binersiniz bir şey olmaz, 4. ay 1000 lira da el sallayabilir.

neler çıkabilir? arka camlar bozuluyor, sağ sol mekanizma yenilenmesi 300 TL civarı.
alternatör bozulabilir yaştan dolayı, 450-500 TL
far beyinleri ya da xenon ampulleri bozulabilir, beyinler tanesi 500, ampuller 300 diyelim.
amortisörler muhtemelen yaştan dolayı bitiktir , bana kalırsa coilover alınır geçilir. 3000 TL . orjinal amortisör ne kadar bilmiyorum.
hangi 159'u alırsanız alın, alt salıncak arka burçlar zaten yırtıktır ağırlıktan dolayı, yenilenmesi 350-400 tl civarıydı, ben powerflex takarak 500 liraya ömürlük yapmıştım, yırtılma derdi yoktu.
direksiyon kutusu ve, direksiyon yağı haznesi ile birlikte sıvının değişmesi (hazne ve sıvı değişmesi 300 tl civarı sanırım direksiyon kutusu ne kadar hiç fikrim yok)
elektrikli koltuklarda genellikle ısıtma bozulmuş oluyor , mutlaka onarımı yapılır ama fiyat bilgim yok.
'98 Honda Civic
'06 Alfa Romeo 156 1.6 TS
'07 Seat Leon
'99 Audi TT
'06 Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm
'11 Opel İnsignia
'06 Alfa Romeo Brera 2.2 JTS
'11 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtdm SP2
08' Alfa Romeo 159 Jtdm Distinctive+

kakkala

• Membro
« #14 : 31 Ağustos 2016, 15:35:09 »
      1.9 jtd dizel otomatik duşunuyorum ve istanbulda yaşıyorum. Arabayıda sadece pazar günleri kullanacam. Yakıt yada ufak tefek bakım masrafları önemli değil. Lakin zaman konusunda sıkıntım var. Yoğun çalışıyorum ve bir pazar günüm boş. Onuda zırt pırt bozulan bir arabayla sanayide geçirmeyi asla istemem asıl kafama takılan konu bu.

Malum sitede 2011 model 61.500 km de bir 1.9 JTD Distinctive Plus var. 70.000 tl istiyor. Piyasayı benden iyi biliyosunuzdur. Bu aracın gerçek fiyatı bumudur yoksa abartılı bir rakammıdır. Bu arabanın gerçek ederi nekadardır sizce?

Satıcıyla anlaşıp bu arabayı alırsam anlatılan sıkıntılardan kurtulabilirmiyim. Sadece bakımlarını yaptırıp 5 yıl sorunsuz kullanabilirmiyim. Yoksa bunu bile alsam yine sanayideki üstalarla akraba olurmuyum ? :)

wolkanku

• Membro
« #15 : 31 Ağustos 2016, 16:10:42 »
      1.9 jtd dizel otomatik duşunuyorum ve istanbulda yaşıyorum. Arabayıda sadece pazar günleri kullanacam. Yakıt yada ufak tefek bakım masrafları önemli değil. Lakin zaman konusunda sıkıntım var. Yoğun çalışıyorum ve bir pazar günüm boş. Onuda zırt pırt bozulan bir arabayla sanayide geçirmeyi asla istemem asıl kafama takılan konu bu.

Malum sitede 2011 model 61.500 km de bir 1.9 JTD Distinctive Plus var. 70.000 tl istiyor. Piyasayı benden iyi biliyosunuzdur. Bu aracın gerçek fiyatı bumudur yoksa abartılı bir rakammıdır. Bu arabanın gerçek ederi nekadardır sizce?

Satıcıyla anlaşıp bu arabayı alırsam anlatılan sıkıntılardan kurtulabilirmiyim. Sadece bakımlarını yaptırıp 5 yıl sorunsuz kullanabilirmiyim. Yoksa bunu bile alsam yine sanayideki üstalarla akraba olurmuyum ? :)

sadece bakımlarını yaptırıp , 5 yıl boyunca sorunsuz kullanabileceğiniz bir Alfa Romeo modeli henüz üretilmedi onu söyleyebilirim  :serefe:
'98 Honda Civic
'07 Seat Leon
'99 Audi TT
'11 Opel İnsignia

francobaresi

• Membro
« #16 : 31 Ağustos 2016, 16:31:03 »

bence bakimlari tam, mekanigi sorunsuzsa abarti bir fiyat degil baktiginiz ilan.
159 alip 1.5 yil sonra sattim, ben de cabuk satanlar arasina girdim. hem de buyuk harcamalar yapip oldukca zarar ederek sattim. Aldigim araba mekanik olarak ortalama , kozmetik olarak zayifti. Kozmetik olarak neredeyse kusursuz, mekanik olarakta iyi hale getirmek icin cok ugrastim hem emek hem para harcadim. Alfalarin isciligi cok iyi degildir, sacma elektronik arizalar sizi sinir eder, ustasini bulmak yasadiginiz sehire gore degisir ki buyuk sehirlerde bile sinir bozucu sey yasayan ,servisler yuzunden arabadan soguyan sayisi az degildir. Yakit olarak da dizelide benzinliside cok ekonomik degildir. kistas olarak a4 2007 2.0dizel aracimiz vardi ve otomatik 159dan 1.5 ltre daha az yakiyordu.  Alfanin olayi estetigi ve daha nadir bulunan bu yuzdenden ozel hissetiren durumudur bence. Tarihi diyenler icin de soyle bi gercek var kimse 1920lerde kazandigi turnuvalar icin gidip almiyor arabayi, aldiktan sonra ilgisi varsa bu bilgiler hos bi ayrinti oluyor o kadar.
159un Yurutme masrafida cok uygun degil, eger yan sanayi parcalar alirsaniz kismen uygun oluyor ama hem kisa surede ariza tekrar edebiliyor hem de insan yan sanayi kullaninca guven problemi yasayabiliyor.
159 hem olumlu hem olumsuz bir cok ozellige sahip. Parayi esas olarak tasarima, ozel hissetmeye veriyorsunuz aslinda. Bu arada 159u satma nedenim de cikardigi masraflar , vergi yakit vs.nin makul olmayisi degildi, sebep baska bir 159 almak icindi :) suan cok az sayida kaldigini dusundugum temizlikte 35 bin kmde bir 159 cikti karsima, benimde cok sukur almaya gucum yetti aldim. 4 aydir ben de , dikkatli bir kullaniciyimdir, hiz cok yapmam, 4 aydir herhangi bir ariza  ile servise ugramadim. Temiz ve dusuk kmli bir 159 alinca yine de servisten cikamayacak miyim sorusunuda boylece yanitlamis oluyoruz.
yorumum kisisel goruslerimi, tecrubelerimi icerir o nedenle katilmayanlar farkli tecrube yasamis olanlarda cikabilir.
Temizine ekonomik durumunuzun musait oldugunu soyluyorsunuz, o nedenle alirsaniz cok uzuleceginizi sanmiyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Cuore sportivo

francobaresi

• Membro
« #17 : 31 Ağustos 2016, 16:35:19 »
sadece bakımlarını yaptırıp , 5 yıl boyunca sorunsuz kullanabileceğiniz bir Alfa Romeo modeli henüz üretilmedi onu söyleyebilirim  :serefe:
+1

aslinda var volkan. arada tozunu alirsan bu model 5 yili belki gorur;
ALFA ROMEO 147 GTA KIRMIZI bestelhobi
İlan No: 335052975
http://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-hobi-oyuncak-diecast-model-alfa-romeo-147-gta-kirmizi-bestelhobi-335052975/detay

Cuore sportivo

ArinFırat

• Membro
« #18 : 31 Ağustos 2016, 16:46:19 »
+1

http://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-hobi-oyuncak-diecast-model-alfa-romeo-147-gta-kirmizi-bestelhobi-335052975/detay

acaba nedir diye tıkladım :-)) bu iyiydi,,oğluma almıştım 1-2 oynadı fırlattı koltuktan sehpadan düştü derken 10 dkka sonra pert oldu, 5 yılı göremedi yani :)

kakkala

• Membro
« #19 : 31 Ağustos 2016, 17:00:52 »

159 hem olumlu hem olumsuz bir cok ozellige sahip. Parayi esas olarak tasarima, ozel hissetmeye veriyorsunuz aslinda. Bu arada 159u satma nedenim de cikardigi masraflar , vergi yakit vs.nin makul olmayisi degildi, sebep baska bir 159 almak icindi :) suan cok az sayida kaldigini dusundugum temizlikte 35 bin kmde bir 159 cikti karsima, benimde cok sukur almaya gucum yetti aldim. 4 aydir ben de , dikkatli bir kullaniciyimdir, hiz cok yapmam, 4 aydir herhangi bir ariza  ile servise ugramadim. Temiz ve dusuk kmli bir 159 alinca yine de servisten cikamayacak miyim sorusunuda boylece yanitlamis oluyoruz.
yorumum kisisel goruslerimi, tecrubelerimi icerir o nedenle katilmayanlar farkli tecrube yasamis olanlarda cikabilir.
Temizine ekonomik durumunuzun musait oldugunu soyluyorsunuz, o nedenle alirsaniz cok uzuleceginizi sanmiyorum.

34bin km gerçekten çok iyi..

Nekadara aldınız acaba banada emsal olur aklımda mantıklı bir rakam oluşur

wolkanku

• Membro
« #20 : 31 Ağustos 2016, 17:06:54 »
+1

vitrinde bile tutsan 5 yılda bunun rengi soluyor abi, alfa kırmızısı özen istiyor  :lol:
'98 Honda Civic
'07 Seat Leon
'99 Audi TT
'11 Opel İnsignia

francobaresi

• Membro
« #21 : 31 Ağustos 2016, 17:07:45 »

vitrinde bile tutsan 5 yılda bunun rengi soluyor abi, alfa kırmızısı özen istiyor  :lol:
gunes yanigindan komple temizlik boyali model alfa

Cuore sportivo

evrenalpar

• Membro
« #22 : 31 Ağustos 2016, 17:21:18 »
Aslında 159'dan memnun olup olmama, tamamen kişinin kendi durumuna göre değişen bir durum. Zamanı vardır parası yoktur, parası vardır zamanı yoktur, sanayiye gitmek zul gelir, farklı şehirdedir ustası yoktur vs. Ben de alalı 5 ay oldu.

2010 model 97.500 km'de aldım, şu an 107.500 km'de. Dizel - otomatik.

15.000 km'de bir bakımı var, özel servis evime yakın sayılır, gidip gelmek kolay, tanıdığım ettiğim insanlar, o nedenle zor gelmiyor. Aldığımdan beri ekstra olarak sadece arka sol cam bozuldu, tamir edildi. Yine ekstra olarak arka disk balata değişti. Bunlar normal şeyler, 7 yaşında bir araba için çok normal. Çok keyifli bir araç. Yakıtı şehir içi 10 litre, şehir dışı kullanım göre çok değişiyor. (7,5 - 8 lt) Param var zaman yok diyorsanız, servise gidip gelmek zor geliyorsa, çok girmeyin bu işe diyebilirim.
206GTI (2003-2008)
A3 1.6 (2008-2010)
Giulietta M.Air (2010-2012)
Honda CR-V (2012-2013)
Audi A3 1.6TDI S-Tronic (2013 - 2016)
Alfa Romeo 159 1.9JTD SW (2016 -2017)
Giulietta M.Air TCT (2017-...)

hi_cazz

• Membro
« #23 : 31 Ağustos 2016, 23:20:53 »
Ben 2,5 yıl bindim. Aldığım araç şansıma hem full hemde kozmetik olarak(iç kısım) çok iyiydi. Dışının siyah olması, özensiz yıkama, ufak tefek çizikler ve taş atıkları olduğu için gözüme batıyordu. 2,5 yıl içerisinde sadece 1 kere canımı çok sıktı oda araçtan ziyade ustanın azizliği diyelim. Onun dışında birçok şeyi aracı mükemmel kondisyona getirmek için ben yaptım.

Forumda birçok arkadaşın başına gelen sorunlardan korktum ama benim başıma gelmedi. Hemde km'si düşük olmamasına rağmen. Tabi bunda benden önceki sahibinin lastiğine varana denk serviste zamanında işlem görmesiydi.

Yalnız basit bir sorun yüzünden yolda kalma korkusuyla bir tatilin zehir olması beni çok soğuttu. Arabadan çok ustaların çok basit ve tüm araçlarda çıkabilecek uluorta bilinen bir problemi hem yetkili hem özel servisin bilemeyip arabayı katletmeye varan yaptıklarıydı. Akabinde sorunu sıradan bir elektrikçide yaptırıp satılık ilanımı açtım.

Yürütme masrafı 65k km'de bakımları aksatılmamış. Hor kullanılmamış bir 159da en az 100-120k km'ye kadar rutin bakımdan başka bişey olmaz. İstisnalar her markada olabilir. Sıfır araç alırsınız 5km sonra direksiyon kitlenebilir. Bunu kimse bilemez.

Tapatalk

Doğa Tosun

• Membro
« #24 : 01 Eylül 2016, 02:56:16 »
Bildiğim kadarıyla forumda 159'a en uzun binen biziz. 2008'de sıfır aldık, 7 yıl babam kullandı, 1 yıldır da benim arabam. 159'la ilgili yazdıklarımı kim ne kadar ipler, beni bağlamaz. Ama ben tecrübeye her zaman saygı duyarım. Babam ne derse odur 7 sene taş gibi kullandıysa benim de yapmam gereken onu örnek almaktır der konuyu kendi açımdan kapatırım fakat;

Başlığın tam cevabı şudur ki; tasarımına vurulup, "kilometresi düşük", "deri koltuğu var", "hasar kaydı yok" diyerek bir araba seçiyorlar örneğin 45 bine, 35 bin lira kredi çekip eldeki tüm nakit 10 bini koyup alıyorlar, kredi kartı ekstrelerini zor öderken 159 ile geçinme hesabı yapıyorlar, ucuz neyse parça işçilik farketmez ona koşuyorlar, öyle de çare olmazsa bu ay para durumları nanay oldu bidahaki ay yaptırırız böyle binmeye devam diyorlar, masraflar birikiyor, araba kullanılamaz hale gelmeye başlıyor, böt korkusu tavan yapıyor, "ya dizel Hyundaim 25 krş yakıyodu bu niye 35 yakıyor" diyorlar, (ve daha bir sürü şey) ardından yıkımdan geriye kalan "yakışıklı moloz yığınını" ilana koyuyorlar. Kasiste yavaşlamayı zaman kaybı görüyorlar, alt takım kütürdemeye başlayınca "kerim yapacağınız arabayı" deyip satıyorlar, "bilmemne mahallesinde xyzPET mazotu 3 liraya satıyor süperr" deyip mazot lambası 2 gündür yanan arabaya ışığı söndürecek kadar mazot alıyorlar, mazot pompası yavaştan cüzdanı kesmeye başlayınca "dizel 159'un allah belasını versin" deyip satıyorlar. Bunun daha milyon tane örneği yazılabilir.

Haliyle ilanlardaki 159'ların yarısı belki fazlası  L E Ş , Ç Ö P. Her modelin olduğu gibi 159'un da arızalanmaya yatkın hassas birkaç noktası var. İyi de kardesim, bu neredeyse her arabada var? DSG-TSI da halkın sevgilisiydi, arabalar kilometre yapmaya, sorunlar çıkmaya başladıkça yavaş yavaş tü kaka olmaya başladı. 

Bazen denk geliyorum 159 sahiplerinin konuşmalarına; yahu yetkili servise götüren benim. Ucuza kaçmayan, derdi neyse adam gibi çözülsün, ne gerekiyorsa değişsin diyen benim, taş gibi sağlam sağlıklı araba benim, servisiyle ustasıyla 45 dakika(!) pazarlık yapmayan benim, orjinalci benim;

Ama adam dünyaları harcamış, beni misli misli katlamış birim zaman içerisinde. Üstelik bazen kilometresi de daha düşük. Hatta daha da sorunlar bitmemiş, listede el atılacak bir ton şey var. Süprizlere hazır, tedirgin biniyor arabaya. Allah affetsin ne diyeyim. Kimse asla üzerine alınmasın, yanlışlıkla alınan olursa da kusura bakmasın.

Sağda solda 159 ve Giulietta falan masraf konusunda kıyaslamalar yapılıyor. İki farklı sınıf, bambaşka amaçlarla yapılmış iki arabadır bunlar, biri güncel; yeni sayılır, diğeri artık 8-10 yaşına gelmiş iki modeldir. Hadi diğer konularda öyle yada böyle kıyaslanır da, masraf konusunda kıyaslanması gülünçtür. O popo 159'un koltuğuna şöööyle yayılacak, o eller 159'un direksiyonunu kavrayacak, yeri geldi mi bin kilometreyi molasız gidecekse, bunun bedeli de Giulietta'dan bir miktar fazla bakım-onarım harcaması yapılarak ödenir doğal olarak. Borusan'da 1 serisi ile 7 serisinin triger değişim fiyatlarının farkı ile iyi kondisyonda bir Alfa155 alabilirsiniz. İki parçayı da açıp bakarsanız biri araba parçası ise; diğeri saç tokasına benzer.

"Doğru", "düzgün" araba alınır; ama iş orada bitmez. Adam gibi binmek, düzgün bakmak lazım. Bu her alfa ve her marka için geçerli. Milletin alfa'ya salladığı neyse bu konularda alfacılar tarafından 159'lara sallanan odur, başka bişey değil. Çoğu kullanıcı istiyor ki 159'a bineyim, yakıtı accent, parça fiyatı symbol, sorunsuzluğu 2 yaşında civic gibi olsun. Ya böyle olmasını istemekten ziyade bekleyenler var, o daha garip. Hem ayranım dökülmesin, hem 159'um falan filan.

neredeyse 10 yaşında kul yapımı bir araba, sapasağlam demiri balkona koysan 10 sene orda öyle dursa gördüğünde tanıyamazsın, evrenin mucizesi "insan" her gün yaşlanıyor, araba zamanı mı geriye alsın ?   :S

(meclisten dışarı)

« Son Düzenleme: 01 Eylül 2016, 03:05:51 Gönderen: Doğa Tosun »
"AlfaRomeo 159 JTDM Dist.Plus Qtronic
"MercedesBenz C180 AMG Selection
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW 320ied 40th year(sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)
"MercedesBenz C180 AMG(sold)