Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Yabancıdan Yabancıya, Misafir Plaka, Yabancı Plaka vs..  (Okunma sayısı 831 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gurkanlale

• Membro
Merhaba,

Eşim Türkiye'de işe girdi, arabaya ihtiyacı var ve yabancı uyruklu olduğu için yabancıdan yabancıya konusu kafamı kurcalamaya başladı. Internet'te biraz araştırmaya başladım bu konuyu. Muhtelif yerlerde muhtelif ve bazen de çelişkili bilgiler var. Ne kadar ilginizi çeker bilmiyorum ama konu ile ilgili cevabını netleştirmek istediğim sorularım var. Bilen eklerse belki birilerine faydası olur.

A) Öncelikle kim bu tarz araç almaya ehil? Bu konu açık gibi,

Alıntı Linki http://www.nasyonel.com/misafir-aractan-kimler-faydalanabilir.aspx
Alıntı Tarihi 10.07.2015

Bu hakka sahip olan kişiler ve kurumların listesi:

1) Çalışma amaçlı ikamet edip, özel şirket ve kamu kuruluşlarında çalışan yabancı uyruklu kişiler,

2) Emekli yabancı uyruklu kişiler,

3) Türkiye’de yüksek öğrenim yapan yabancı uyruklu öğrenciler,

4) Yabancı basın ve yayın kuruluşları çalışanları,

5) Yabancı işçi bürolarında çalışmakta olan yabancı uyruklu kişiler,

6) Büyükelçilik ve Konsolosluk ve buralarda görevli olan:

a) Diplomatlar,

b) İdari ve teknik personeller,

c) Memur ve hizmetliler,

7) Nato personelleri,

8 ) Teknik iş birliği ve benzeri uluslararası anlaşmalar kapsamında çalışan yabancı uyruklu uzmanlar,

9) YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) tarafından Türkiye’de çalışmasına izin verilen yabancı uyruklu öğretmenler,

10) Federasyona bağlı olan yabancı uyruklu sporcular,

11) Asıl ikameti yurtdışında olan kişiler-ihracat yapmak kaydi ile vergiden muaf araç satın alabilir.

Türk Vatandaşları, Çift uyruklu Türk Vatandaşları, Türk vatandaşlığından çıkmış olan yabancılar, çalışma izni olmayıp, sadece oturma izni olan yabancılar, Yabancıdan Yabancıya Vergi Muafiyetli (Tax Free) araç satın alamazlar.

B) Yabancıdan yabancıya araç iki şekilde ilanlarda yer bulmuş, ya M ya da Misafir plaka şeklinde, diğeri direk yabancı plaka olarak. Bu durum alımsatım, teminat, sigorta gibi konularda ne gibi bir fark yaratıyor veya yaratıyor mu?

C) 0'km araç alımı durumu nasıl peki? Tax Free derken hiç mi, yoksa belirli kalemlerde mi?

D) Kimler teknik olarak kullanabilir? Örneğin Eşi, Çocukları, Babası, Annesi, Eniştesi, Amcaoğlu, Halasının Alt Komşusu?

Yorumu olan, net bilgisi veya göstereceği derli toplu bir kaynak olan var mı?

:alfisti:

Drive Tastefully..

vieri

• Membro
Konuya ek olarak sorayım.Bir TC vatandaşının Türkiye'de ikamet eden bir yabancıya araç satması mümkün mü.Bilenler aydınlatırsa sevinirim. :)

Alfadanadam

• Moderatore
Konuya ek olarak sorayım.Bir TC vatandaşının Türkiye'de ikamet eden bir yabancıya araç satması mümkün mü.Bilenler aydınlatırsa sevinirim. :)
@vieri
Elbette mümkün ama yabancı uyruklu kişi sizden alacağına "yabancıdan yabancıya" denilen araçları alması daha avantajlı olacaktır.

@gurkanlale  hocam aslında olay şu. Eşiniz eğer TC pasaportu "da" varsa alamaz ayrıca ev hanımı vs ise alamaz. Tc vatandaşı değil ve öğrenci yada çalışıyorsa alır. Kullanım konusu ya sadece kendi yada 1.derece yakını diye kalmış aklımda. Ama ağır basan sadece kendi kullanması.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

vieri

• Membro
Teşekkür ederim.Demek ki mümkün. Kendisine dedim zaten yabancıdan yabancıya al diye ama pek anlamadı sanırım. :)  Ben de pek güvenemedim iptal ettim o yüzden.@Alfadanadam 

GoogleTagged