Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Yanlış expertiz raporu-Sorgulamada çıkmayan kaza  (Okunma sayısı 3686 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekerem

• Membro
Selam arkadaşlar,
Geçtiğimiz dönemlerde 159 sahibi olarak aranıza katılmıştım. Öncesinde alfa ve alfistilik hakkında bilgim olmadığı için aracı alırken markasıyla bilindik maslak'ta bir expertize gittim. Verilen raporda sadece 3 parça boya görünüyor. Onlarda ön iki çamurluk ve sağ arka çamurluk. Fotoğrafı aşağıda. Plaka sorgulamadan da küçük küçük farklı zamanlarda 200 tl gibi bir kaç hasar kaydı görünüyordu. Tabi ki güvenerek aldım. Çok şükür hiç pişman değilim. Ama beni üzen durum şu oldu. Arabadan ve Alfa'dan anlayan ilgili bir göz arabama bakınca değişen olduğunu söyledi ve kaputa boyalı dedi.Güya bende taş ezikleri olan kaputumu sırf orjinalliği bozulmasın diye boyatmak istemiyordum. Daha sonra Birmot tan ve aracın eski sigorta bilgilerini araştırmaya girdim. Resmi kayıtlara geçen 2010 yılında sol önden bir kazası çıktı. sol ön çamurluk, motor kaputu, ön tampon, radyatör sol far değişmiş. Tabi büyük bir şaşkınlık içerisindeyim ama aracıma seviyorum kullanmaya devam edicem Allah izin verirse uzun yıllar kullanmak, hatta hiç satmamak istiyorum. Sormak istediğim Bu durumda bir hak iddiam olabilir mi ? Hiç bu durumda kimse oldu mu? Expertizi arayıp müdürüne durumu anlattığımda resmen üstüne soğuk su iç der gibi konuştu. Sonuçta tüketici mahkemesi falan uğraşıcam bilmiyorum sonuç ne olur.
Kimsenin başına gelmemesi dileğiyle.
expertiz raporu

Bu da raporda arka sayfalara yazılmış not hak iddia edemezsin diyor :)

Ve 2010 yılındaki kazanın resmi
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

Kibitzer

• Membro
Aracınız öncelikle hayırlı olsun.

Bugün NTV'de bir haber vardı. Adamın aldığı ve alırken ekspertiz yaptırdığı aracı 4 gün sonra motor arızası yapmış. Aracın internetteki ilanında bakımlarının tam olduğu yazıyormuş. Adam mahkemeye vermiş satan galeriyi ve ekspertiz şirketini. Mahkemeyi kazanmış, aracı iade edip parasını geri alabileceğine ama tazminat alamayacağına karar verilmiş. Yargıtay kararı değiştirmiş ve aracın tamir masraflarını da satan galerinin ödeyeceğine karar vermiş. Alınan Yargıtay kararı emsal teşkil edecekmiş. Durum hatırladığım kadarıyla böyle.

Aracın ilanı falan duruyorsa veya görüntüsünü aldıysanız o ilanda yalan bilgi olduğunu iddia edip mahkemeye başvurabilirsiniz. Tabii ilan hemen kaldırılmıştır ama mahkeme o ilanın aslına ulaşabilecektir sanırım. Sahibinden vs. gibi ilan siteleri büyük ihtimalle o ilanların değiştirilmiş dahi olsa bütün hallerini uzun bir süre kayıtlı olarak tutuyordur. Bu durumda karşınızdaki kişinin "biz de böyle biliyorduk, anlayamamışız" savunması olacaktır. Direkt "geçiniz" deyin. Sizin ulaşabildiğiniz o resimlere ve tamir kayıtlarına onlar çok daha rahat ulaşmışlardır. İnanmayın.

Ekspertiz şirketi o arkadaki mesaj ile bütün sorumluluktan kurtuluyor gibi görünüyor. İşte bu nedenle ben hiç güvenmiyorum bu şirketlere. Yine de mahkemeye onları da dahil edin. Madem bu işten para kazanıyorlar, bir zahmet işlerini iyi yapsınlar. Galerici ile anlaşmaları olabileceğini dahi düşünürdüm ben olsam. Ki muhtemelen siz de düşünmüşsünüzdür.

Resminden anladığım kadarıyla kaza aracın iskeletine zarar vermemiş. Sadece dış kaportada hasar oluşmuş. Bu hasar sizin kullanmanıza engel olmaz. Güvenlik riski de oluşturacak gibi durmuyor. Fakat alım fiyatınızı düşürecektir, mahkemeden aradaki farkı isteyebilirsiniz. Atıyorum 100 liraya "sadece üç parça boyalı" diye aldığınız aracı bu halini bilerek alsaydınız belki 85-90 liraya alacaktınız. Bu şekilde bir tazminat da isteyebilirsiniz.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

misket

• Membro
Ynt: Yanlış expertiz raporu-Sorgulamada çıkmayan kaza
« #2 : 01 Mayıs 2017, 13:34:23 »
Hocam varsa imkan verin avukata gitsin, bu tipler yüzünden alıcıda satıcıda paranoyak oldu.

hi_cazz

• Membro
« #3 : 01 Mayıs 2017, 13:49:56 »
Bu ekspertizcilerde afedersiniz ...nu çıkardılar işin. Ne demek hukuki sorumluluk kabul etmez. Ne diye para alıyorsun sen o zaman? Şunu anlarım ekspertiz sonrası hasar olur diye yapıyorlar ama burada hasarın ve onarımın daha önce yapıldığına dair yetkili servis kaydı var. Bence bir avukata danışmakta fayda var. Ben haklı çıkacağınızı ve ekspertiz yapanlarında sorumluluk altına gireceğinizi düşünüyorum.

la meccanica delle emozioni

düşportacı

• Membro
« #4 : 01 Mayıs 2017, 14:23:48 »
Avukata verin lehinize gelişecektir her şey. Verdiğiniz parayı da geri alırsınız.Geçmiş olsun üzücü bir durum

OğuzCanAlantor

• Membro
« #5 : 01 Mayıs 2017, 14:44:47 »
Anlatılana göre Galerici ve expertizci büyük ihtimalle tanışmıyor. Çünkü araç sahibi kendi götürmüş Expertiz servisine.

Şuan boya makinası alan expertizci olduğu için değişen boya nedir anlamıyor.

Dava yoluna gidilirse çözülür çünkü araç alınmadan önce kaza olmuş ve fotolandırılmış.

salihyksk

• Membro
« #6 : 01 Mayıs 2017, 14:46:14 »
benzer durum bizdede yaşanmıştı babam acele bir kararla adanada bir galeriden toyota corolla almıştı ekspertiz temizdi ama 2 ay sonra öğrendikki araba pert kayıtlı ama 5664 te çıkmıyor kesinlikle.kasko yapılabiliyor hatta tek bir kasko firması yapılamaz deyince ortaya çıkıyor herşey. ilk sahibini emniyetten bulup telefonda sormuştuk altını sağlam vurmuş arabanın perte çıkarmış para almak için.galeri tabiki birşey bilmediğini söyledi bizde mahkeme felan deyince 2 bin aşağısına geri alırım demişti.babam emekli yaşlı adam uğraşamam lanet olsun deyip 2 bin aşağısına galeriye geri vermişti arabayı  :-X ama uğraşırsanız kesinlikle sonuç elde edersiniz.

düşportacı

• Membro
« #7 : 01 Mayıs 2017, 15:04:49 »
Satıcı da suçlu eksper firması da suçlu. Satıcıya verdiğiniz parayı dava  yolu ile çok rahat alırsınız.Aynı zamanda eksper firmasına da ayrı dava açabilirsiniz

ekerem

• Membro
« #8 : 01 Mayıs 2017, 20:20:40 »
Cevap yazan herkese teşekkür ederim. Bi avukatla görüştüm aracın değer kaybını hak iddia ederek alabilirsin dedi. Ama açıkça avukat parasının bu değer kaybıyla anca karşılanacağını direk tüketici mahkemesine gitmemi tavsiye etti. En kısa zamanda gidicem. Bu yazı arabalardan anlamayıp almak isteyenler için uyarı mahiyetinde bir rehber olur inşallah.
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

Ormanci

• Membro
« #9 : 02 Mayıs 2017, 09:23:32 »
Ekspertiz raporunun arkasında "sorumlu olmamak" ifadesi hiçbirşeyi engellemez. O onların düşüncesi :) Ekspertiz raporu veriyorsan, altında imzan varsa, eşşşşekler gibi sorumlusun.

"Kazasız" diye satan galeri bile mahkemelik olabiliyorken, ekspertiz raporunu veren hayli hayli mis gibi de davalık olur.

Hani otoparklarda falan yazar ya, "aracınızda oluşabilecek hasarlardan biz sorumlu değiliz, hırsızlık olursa biz sorumlu değiliz" diye. Avukat arkadaşlarımın arabası çalındı mekanın otoparkından. Adamlar vatandaşların avukat olduğunu öğrendikleri ana kadar atar yapabildiler. Sonra anında geri vites. Mekan seninse, hırsızlıktan da eşşek gibi sorumlusun arkadaş, bu kadar basit.

Ekspertizde de durum böyle. Öyle "yok ben bilmemne değilim" cümlesi ile olmuyor o işler.

admin

• Amministratore
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

ekerem

• Membro
« #11 : 04 Mayıs 2017, 18:06:13 »
Teşekkür ederim. haberler hep olumlu :) Boş günüm olduğu an kartal adliyesine gidicem hayırlısı bakalım.
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

emreyilik

• Membro
« #12 : 05 Temmuz 2017, 00:39:48 »
Teşekkür ederim. haberler hep olumlu :) Boş günüm olduğu an kartal adliyesine gidicem hayırlısı bakalım.
Merhaba. Var mı bu olayla ilgili bir gelişme?

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2008 Alfa Romeo 147 Collezione

ekerem

• Membro
« #13 : 05 Temmuz 2017, 11:18:38 »
Belgeleri topladım mahkemeye verdim ama daha bi gelişme yok adli tatil de başlıcak. Sanırım baya baya beklemem gerekicek
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

emreyilik

• Membro
« #14 : 05 Temmuz 2017, 12:55:39 »
Belgeleri topladım mahkemeye verdim ama daha bi gelişme yok adli tatil de başlıcak. Sanırım baya baya beklemem gerekicek
Insallah olumlu bir seyler cikar. Memlekeyte maalesef adalet namina bir sey yok. Guclunun hakli oldugu bir duzen var.. Hayirlisi olsun

ekerem

• Membro
« #15 : 27 Temmuz 2017, 22:31:40 »
Mahkemeden kağıt geldi. 8 mart 201'8e dava günü verilmiş saka gibi:D ölmezsek gideriz artık.Görüşmenin erkene çekilmesi için dilekçe vericem bakalim nolucak
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

emreyilik

• Membro
« #16 : 28 Temmuz 2017, 09:57:20 »

Mahkemeden kağıt geldi. 8 mart 201'8e dava günü verilmiş saka gibi:D ölmezsek gideriz artık.Görüşmenin erkene çekilmesi için dilekçe vericem bakalim nolucak

Şaka gibi mart ayı na gün mü verilir?

admin

• Amministratore
« #17 : 28 Temmuz 2017, 11:45:53 »
Yargıdaki dava sayısı çok fazla olmasına karşın davalara bakacak hakim sayısında eksiklik bulunması sebebi ile duruşma günleri oldukça ileri tarihli verilmekte. İşin içine bir de Yargıtay girerse, asgari 3-4 sene olarak düşünülebilir bir dava.
Konu ile yakından ilgili olan avukat üyeler muhtemelen daha ayrıntılı bilgi verebileceklerdir.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

murat

• Amministratore
« #18 : 28 Temmuz 2017, 13:00:50 »
Bana göre geç de olsa büyük oranda kazanacağınız ve zararlarınızı tazmin edeceğiniz bir dava..Açmakla iyi etmişsiniz
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

evrenalpar

• Membro
« #19 : 28 Temmuz 2017, 14:25:55 »
Davanın sonucu tamamen dosyaya sunulacak bilirkişi raporuna bağlı. Örneğin bilirkişi yaptığı incelemede benzer km ve hasardaki bir aracın piyasa değerinin 45-50.000 lira olduğunu, sizin de aracı emsal değerinde örneğin 46.000-TL'ye aldığınızı belirtirse, dava reddedilir ve sonuç alamazsınız. Tersine Rayiç değerin üstünde almışsanız, aradaki değer farkı kadar tazminata hükmedilir. Anladığım kadarıyla aracınızdan memnunsunuz, memnun olmasaydınız, tamamen aracın satıcıya iadesi ile ödenen paranın faizi ile birlikte iadesini de talep etme hakkınız mevcuttu.

Malum zor bir dönemden geçiyoruz, hakim savcı sayısı çok azaldı, tecrübesiz hakimler oldukça fazla. Tüketici mahkemelerinde de yoğunluk olması çok normal. Normalde bir dava ortalama 1-1,5 yıl sürer. Tekrar rapora gitmezse, rapordan sonra direkt karara çıkar. Tabi karşı tarafın temyiz/istinaf hakkı da mevcut. Onu da beklemeniz gerekecek ancak kesinleşmeden de kararı icraya koyabilirsiniz. Kolaylıklar..
206GTI (2003-2008)
A3 1.6 (2008-2010)
Giulietta M.Air (2010-2012)
Honda CR-V (2012-2013)
Audi A3 1.6TDI S-Tronic (2013 - 2016)
Alfa Romeo 159 1.9JTD SW (2016 -2017)
Giulietta M.Air TCT (2017-...)

fluhayat

• Membro
« #20 : 28 Temmuz 2017, 19:22:48 »
eksper kelimesi artık tamamen nitelikten uzak bir hal almaya başladı. çünkü bu işin içinde işini layıkıyla yapmayıp yanlış yola sapanlar fazlalaştı. ben aracımı alırken biri kapı değişmiş diyor diğerine soruyorsun boyalı diyor. biri 140 bg diyor biri 82 bg diyor. bazı olaylar var ki artık yuh diyor insan. bilerek aracını perte çıkarıyorsun, kaskodan paranı alıyorsun sonrasında ilgili şirkette bağladığın kişilerle bir şekilde anlaşıp aracı ucuza alıyorsun ve aldığın fiyattan daha yüksek bir fiyata satıyorsun. bu döngü devam ediyor.  yapılamaz diye hiç birşey yok.
alfa romeo 2004 156 distinctive

balesanist

• Membro
« #21 : 29 Temmuz 2017, 00:01:15 »
Bir arkadaşım araç alacaktı geçen hafta birlikte ekspertize gittik. Aracın ön cam çatlaktı ona göre fiyatta anlaştılar. Ekspertiz bitince usta olduğunu iddia eden bir eleman elinde çıktılarla geldi. Şimdi size kalem kalem detaylı bilgilendirme yapacağım dedi. İlk madde camlar, yeşil renk boyamışlar. Camların genel durumu iyi dedi, tik attı. Gerisini anlatma birader camlar iyiyse bizim için yeterli dedim. Çatlak da köşeden ortaya kadar, gözden kaçacak falan bir durumu yok. İstanbul'da onlarca bayisi olan bir firma üstelik gittiğimiz yer. Camlara ben bakmadım bilmem kim usta baktı, öteki dedi bilmem kim usta baktı. En son bakanı buldular ama onun da bir işi varmış, az önce dışarı çıkmış, yersen.
"Mantığınla sev, duygularınla seç"

ekerem

• Membro
« #22 : 29 Temmuz 2017, 03:36:37 »
Hepinize cevaplarınız için çok teşekkürler.  Paraya ihtiyacı olmucak kadar zengin olmasam da Davayi Öyle bi maddi beklentiyle açmadım açıkçası. Hatta nedense kazanacağıma da pek inanmıyorum ama bi hak arama çabası içindeyim. Bir özür istiyorum . Herkesin yaptığı işi layigiyla yapmasını istiyorum ama sanırım çok şey istiyorum :) Beklicez bakalım neler olucak
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

ekerem

• Membro
Selamlar,
Bugün dava günüydü sabah erkenden girdik çıktık. 10 dk sürmedi. Karşı taraf gelmedi. Hakim nerdeyse soru bile sormadı. Belgelerimin tam olduğunu söyledi. Hak kaybının ne kadar olduğunu sordu. Bende soru karşısında biraz tikandim açıkçası. Alfa Romeo 159 piyasasının 40.000 liralardan 80.000'li çok değişken bir fiyat aralığı var 2 parçanın değişmiş olması en az 15.000 lira değer kaybına uğrattığını söyledim. Hakim de tespit için bilirkişi atanmasını istedi ve 4 Ekim 2018 tarihine dava günü verdi. Davanın öne çekilmesi içinde dilekçe verdik ama takdir ne olur bilemiyorum. Davanın düşündüğümden daha olumlu geçtiğini düşünüyorum ama bilirkişi ne yapar ne karar verir bilmiyorum.
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

ekerem

• Membro
Dilekçe işe yaradı duruşma tarihini 4 ekimden 7 hazirana çekmişler :D
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

GoogleTagged