Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: S.C.A.R. - Squadra Corse Alfa Romeo  (Okunma sayısı 934 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

admin

  • Amministratore
  • İleti: 5.801
    • Çevrimdışı
S.C.A.R. - Squadra Corse Alfa Romeo
« : 22 Ağustos 2005, 20:32:03 »

 Ford Racing, Mercedes Benz World Racing ve türevleri gibi S.C.A.R da açılımından anlaşılacağı üzere sadece Alfa Romeo araçlarıyla yarış imkanı sunuyor. Yarışlarda sadece önünüze sunulanı yiyor, kesinlikle yemek yapamıyorsunuz. Yani araç seçme imkanınız yok ve modifiye diye bir kavram da aynı şekilde mevcut değil. Milestone firması, günümüzün modası olan modifiye kavramını oyundan atarak daha farklı şeylere yoğunlaşmış, RPG özellikleri gibi. Yarışları ilk üç sıra içerisinde bitirebilirseniz bir sonraki yarış açılıyor; şayet 1. bitirirseniz de oynadığınız bölümün amacı gereği ekstra özellik kazanıyorsunuz. Örneğin, oyunda Gear Event, XP Event gibi bazı bölümler var ve eğer bir 'Gear Event'ten birincilik ile çıkarsanız yeteneğinizi geliştirici kask, eldiven gibi bir giyisi elde edebiliyorsunuz.


XP de RPG oynayanların çok aşina olduğu deneyim puanı manasına geliyor; şayet yeterli deneyim puanı toplar ve kademe atlarsanız aracı kontrol etme, hızlanma vb. gibi 9 yeteneğinizden birini geliştirebiliyorsunuz. Evet, gerçekten de RPG gibi. Bir tek oyuna başlarken ırk seçmediğimiz kalmış.
Pek çok EA oyunu gibi (NFS vb.) S.C.A.R. da Renderware motorunu kullanıyor. Yepyeni, gelişmiş, aşmış bir motor kullanmıyor oluşundan dolayı oyunun grafik kalitesi de ortalarda geziyor. Araçların yansımaları, modellenişleri hoş ancak sorun şu ki sadece hoşlar; ne artı ne de eksileri var. Fizik modellemesi açısındansa aynı şeyi sanırım söylemek haksızlık olur, zira oyunun artı özelliklerinden biri olmuş kendisi. Ayrıca bir de şu var ki fizik modellemesi ve oyunun yapısı ile beraber Milestone, tarihin en zor yarış oyunlarından birini yaratmış. (hayır, abartmıyorum oyun gerçekten zor) Bunda Alfa Romeo arabalarının kütük yoğunluğunun fazla olmasının katkısı da var tabi!


Çoğu yarış seven kişinin NFS serisinde yakındığı şey olan hasar modellemesi bu oyunda var, ancak ben pek yeterli bulmadım. Colin McRae'deki gibi aracınızın her bir yeri aldığı şiddetin miktarına göre tepki vermiyor maalesef. Bir duvara 50 km/h ile de, 150 km/h ile de çarpsanız araç aynı şekilde hasar alıyor. İnsan bazen hiç olmasa daha iyiydi cümlesini aklından geçirmiyor değil. En azından oyunun yapaylığı bu açıdan görülmemiş olurdu.Gelelim benim bir yarış oyununda en çok aradığım ancak S.C.A.R.'da bulamadığım özelliğe; hız hissi. Oyunda birçok zaman, özellikle start/finish düzlüklerinde 150 km/h'nin üzerine çıkacaksınız fakat sorun şu ki hız göstergesi olmasaydı bu araçlar en fazla 80 basıyor derdim ben. Oyun kesinlikle size hız hissini veremiyor ve bu nedenle direk kafadan soğutuyor kendisinden. Bu da bir oyun kelimesinin doğası gereği sunması gereken 'eğlence' kavramını 150 km/h hızla eziyor.Peki hepten kötü mü bu oyun? Aslına bakarsanız gerçekten yaratıcı fikirler var ve en azından başka bir oyundan (ç)almak yerine yapımcılar kötü de olsa bir şeyler yaratmayı başarmışlar. Bunların başında ise oyunun gerçekçi sayılabilecek fiziklerinin ardında yatan arcade özelliklerini sunan zamanı geri alma olayı yatıyor. Zamanı tıpkı Prince of Persia'daki gibi kısa bir süreliğine geri alabiliyorsunuz. Boşalan zamanı geri alma barı ise zamanla doluyor; bu nedenle eğer bu olayı yarışın başlarında yaparsanız sonuna doğru bir kez daha zamanı geri alma hakkı elde edebileceksiniz. Bu zamanı geri alma hadisesi esnasında ortaya çıkan ses ve grafikler Prince of Persia'daki kadar güzel.Bunun dışında 'intimidate' (sözlük karşılığı 'gözünü korkutmak') denen bir hadise var ki oyunun beğendiğim bir başka güzel özelliklerinden. Şayet önünüzdeki araca çok yaklaşır ve sıkı bir takip başlatırsanız rakibin yeşil bir barla gösterilen intimidate barı yavaşça azalıyor ve bitince ise araç kontrolünü kaybediyor.


www.trgamer.com sitesinden alınmıştır..
 

« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2005, 20:32:03 Gönderen: admin »
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

 

GoogleTaggedSimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal