Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 156'ya devam mı, 159'a tamam mı? Yardım lütfen!  (Okunma sayısı 2984 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

147BLACK

• Membro
Arkadaşlar selamlar...
Çoğunuz aslında konuyu biliyorsunuz ve tahmin ediyorsunuz. Cidden ikilemde kaldım ve sağlıklı karar vermek
için yorumlarınıza ihtiyacım var.
Çoğunuzun bildiği üzere ülkeye girişi az olan MKII 2.0 manuel 156 kullanıyorum. Uzun süre peşinde koşup Bülent abiden o an parayı denkleştiren ben olduğum için alıp geliştim. Bugün itibariyle tam üç sene oldu birlikteliğimiz 2.0 ile...
2004'den beri de Alfa Romeo tepesindeyim. 147 ve 156 - 1.6 geçmişim de var.

Üç senede başıma epey bir masraf açtı bizim "Kocaoğlan" ve tam şu sıra iyice adam oldu derken bu sefer aklım yine forumdan Distinctive Plus bir 159'a kaydı. Kendisi bakımlı ve cool bir araç.. km'si neredeyse benimkiyle aynı ama km'yi pek önemsemiyorum.
Benimkini isteyenler var ve 159'la da anlaştık.
Fakat son bir haftadır aklım gidip geliyor. En son yaptırdığım ateşleme sisteminden sonra 2.0 motor gerçek gücünü
gösteriyor. Alt takımı ve direksiyon kutusunu da yaptırınca 156 gayet güzel bir hale geldi.

Arkadaşlarla sözleştiğimiz gibi araçları birbirimize satıp devam mı etmeliyiz yoksa ben 156 ile devam mı etmeliyim,  işin içinden çıkamadım.
Artı ve eksileri yanyana getiriyorum ama tavsiyeye de ihtiyacım var.

-JTD motor, TS motorlara göre daha uzun ömürlü diyorlar
-159'un alt takımı daha az sesli çalışıyor, daha dayanıklı ama daha pahalı diyorlar.
-159'lar için, 147 ve 156'lar gibi her an sağından solundan beklenmedik bir arıza gelmesi olasılığı daha az diyorlar.
Standart bakım ile gayet güzel idare ediyormuş.
-TS motorun yağ bakımı daha ucuz diyorlar ama daha fazla yağ tüketiyor ve JTD yağ yakmıyor diyorlar.
-JTD motorda sadece dizel yakıt alırken, TS'de hem lpg hem benzin alacağım.
-TS motorda sürekli lpg kiti ve sorunları ile uğraşacağım.
-Fakat TS motor ve 156 parçaları sorunsallarına rağmen daha ucuz.
-159 daha Premium gözküyor ve havası daha fazla ama ya masraflı olursa tekrardan. Hem bu kadar masraf yap 156'ya hem de değiştirip tekrar çok masrafa gir!!!
 vs vs vs
İşin aslı; kullanım ve bakım maliyeti, sorunsallık, performans, yakıt vb konuları düşündüğümde kararsızım.
159 JTD'ye geçince pişman olursam, bir daha bu donanımda bir 156 bulmam ve hele ki 2.0 manuel bulmam mümkün değil.
Ama bir yandan da lpg, alt takım ve 147-156 sorunsallıklarından bıktım.
156 2.0, soğuk havalarda deli gibi gidiyor ama yazın hava ısınınca kösülüyor. 159 ise chip'li.

Değiştimeli miyim yoksa devam mı etmeliyim. Malum, enflasyon ve hayat pahalılığı da had safhada. 10 bin tl civarı kredi çekeceğim.
Değer mi?
 :duvar: :alfisti: :clover:
please teach me how to dream
I long to be more than a machine

hasiko

• Membro
En az bende sizin kadar ikilemdeyim. Cidden çok zor bir karar. Merakla sonucu bekliyorum...

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

sbk0655

• Membro
Bence artik 159 a gecme zamanin gelmis.Degistirmedigin her gun aklin 159 da kalacak.Gordukce icin gidecek.Digerlerinin guzel gunlerini yasamissin artik 159 un tadina da varmalisin.

blackgear

• Membro
Tam anlamıyla yorumsuz, 159' un adı, 156' nın tadı durumu :)

Her ikisini de test eden arkadaşlar daha sağlıklı yanıt verecektir ama, şahsi kanaatim, eğer imkan varsa, Alfa Romeo modellerine maksimum 2 sene verilmeli, iki sene sonra değiştirilmeli ve yenisinin tadına bakılmalı. Okadar pişmanım ki, daha önce neden yapmadım bu değişikliği diyorum GT ile. Aynısını 145' den 156' ya geçerken de düşünmüştüm halbuki. Ama işte o ruh varya o ruh, hakikaten kopamıyor :)

Muhtemelen sen de benzer bir durumdasın, 156 dan ayrılması zor geliyor belli ki, yoksa 159' un avantajlarını kendin sıralamışsın yukarıdan aşağı :D

Tasarım olarak bence Alfa' nın gelmiş geçmiş en iyi -birçok insanın ulaşabileceği sınıfta- tasarımlarına sahip 156 ve 159. 159 biraz daha ciddi.

Motor olarak da 159 daha iyi bir performansa sahip. Ayağının altında böyle bir güce sahip olduğunu biliyor olmak güzel olmalı.

Dediğim gibi, bence imkan varsa 159' a geçmelisin, muhtemelen 3 yılın sonunda 159' u başka bir Alfa ile değiştirmeye kalktığında, çok benzer bir konu açacaksındır :)

ArtemiS

• Membro
Hepsini okudum.... Kesinlikle değer  :rock:

octinum

• Moderatore
Uzun uzun yazıp sildim ama bence: Hayır. En azından henüz değil. :) Para biriktirip cebimde 156 ile 159 arasındaki fark, 159'un olası masrafları için biraz daha para ve bir miktar holosko olana kadar beklerdim ben olsam.

"Deal breaker"lar kredi çekerek alma meselesi ve elbette manuel 156 Mk2 2.0. Elindeki araba nadir bulunan cinsten. Gerek satınalma maliyeti, gerek yürütme maliyeti açısından 159'a göre bariz ucuz, en azından benim Selespeed öyle görünüyor. Yakıta takılma, Türkiye'de eşdeğer performansa sahip bir dizel araçla LPG'li araç yakıta hemen hemen aynı parayı veriyor.

Bu durumda benim gözümde 156 ağır bastı. Terazinin bu kefesinde manuel 2.0 Mk2 olmasaydı *belki* 159'a meyledebilirdim. Yine aynı şekilde, cebimde kredi çekmeden 159'u alıp, olası arızasını da peşin parayla şak diye yaptıracak param olsaydı yine *belki* 159'u düşünürdüm. Ama kendimi senin yerine koyduğumda, 159'u istiyor olmak dışında mantıklı bir sebep göremiyorum.

...ki, bu bile yeter aslında. :) Canın istiyorsa al, biz de hayırlı olsun diyelim. Sırf mantıkla araba alsaydık hepimiz Jettaya binerdik kapı sesi tok diyerekten. :D

TRSemih

• Membro
3 yıl 2.0 kullanımın ve öncesindeki 1.6 geçmişinle bence 147-156 kotanı doldurmuşsun =)
Yakın zamanda masraf etmişsin ancak adı üstünde o masrafı yapmadan seninde kullanman mümkün olmayacaktı. Yarın bir gün olası bir masraf daha edip 156yı nüfusuna almadan 159 geç derim :) Bir de araçlar forum içine kalacak. Kimsenin gözü arkada kalmaz. Bu açıdan da için rahat olur.
159 '06 1.9 JTDM (2016-...)
156 '05 1.6 TS (2012-19)
156 '98 2.0 TS (2014-15)

Utku

• Membro
156'ya devam mı, 159'a tamam mı? Yardım lütfen!
« #7 : 05 Ocak 2016, 00:17:17 »
http://www.alfistiturkey.com/forum/uyelerimiz-ve-alfa-romeo-lari/yeni-macera-156-selespeed/75/

Biraz karalamistim burada biseyler..

Ozetle, 156 ile 159 arasindaki fark 10 milyarin, hatta 20 milyarin da uzerinde olmali bana gore.

Ha 159 icin cepte herzaman ekstra para olmali ama erkayin arabasi yeterince bakimli oldugu icin supriz masraf riski dusuk.

Yapin bu alisverisi derim.
2003 147 1.6 Twinspark
2008 159 1.9 Jtdm-Qtronic
2005 156 2.0 Selespeed
2008 159 1.9 Jtdm-Qtronic

fatihmehmet

• Membro
Benim de 147 ile 3 yıl oluyor. Sat abi sat sat gitsin sat sat sat Kısmetse senin 156'yı alıp benim 147 ile foruma yeni bir Alfisti kazandırmaya da vesile olacaksın :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
2007 - Alfa Romeo GT Q2 1.9 JTD (2019-.....)
2004 - Alfa Romeo 156 mk2 2.0 TS Manuel. (2016- 2019)
2008 - Alfa Romeo 147 1.6 TS - Alfa Rosso. (2013-2016)

harunk

• Membro
156 vaktin dolmus bencede 159 zamani gelmis ama araci aldiginda yaninda gene bir miktar paraniz daha olursa daha rahat edebilirsiniz iyi bakilmis bir aracsa bile bazen suprizler olabiliyor
Ford Focus 1.6ecoboost 180hp
Alfa Romeo 159 1.9jdm  10 HK 757  & Regal Raptor E350-6
Polo 2011 1.6tdi            10 HK 216
A4 2010 1.8tfsi             10 HR 358
A3 2010 1.4tfsi             10 HR 355 & Borelli Ledow 250cc
Golf 6 2011 1.4tsi         34 GT 5151

Kaan

• Membro
Uzun uzun yazıp sildim ama bence: Hayır. En azından henüz değil. :) Para biriktirip cebimde 156 ile 159 arasındaki fark, 159'un olası masrafları için biraz daha para ve bir miktar holosko olana kadar beklerdim ben olsam.

"Deal breaker"lar kredi çekerek alma meselesi ve elbette manuel 156 Mk2 2.0. Elindeki araba nadir bulunan cinsten. Gerek satınalma maliyeti, gerek yürütme maliyeti açısından 159'a göre bariz ucuz, en azından benim Selespeed öyle görünüyor. Yakıta takılma, Türkiye'de eşdeğer performansa sahip bir dizel araçla LPG'li araç yakıta hemen hemen aynı parayı veriyor.

Bu durumda benim gözümde 156 ağır bastı. Terazinin bu kefesinde manuel 2.0 Mk2 olmasaydı *belki* 159'a meyledebilirdim. Yine aynı şekilde, cebimde kredi çekmeden 159'u alıp, olası arızasını da peşin parayla şak diye yaptıracak param olsaydı yine *belki* 159'u düşünürdüm. Ama kendimi senin yerine koyduğumda, 159'u istiyor olmak dışında mantıklı bir sebep göremiyorum.

...ki, bu bile yeter aslında. :) Canın istiyorsa al, biz de hayırlı olsun diyelim. Sırf mantıkla araba alsaydık hepimiz Jettaya binerdik kapı sesi tok diyerekten. :D

dün gece konu ilk açıldığında bende yanlış yönlendirmemek için yazıp yazıp sildim ancak düşüncelerime tercüman oldu bu paragraf. hiçbirimiz gerçekten mantıklı değiliz ama bir yerde dur demek gerekli bence de. çünkü en başta ülkenin siyasi-politik durumu ortada. akşam yatıp sabaha ne olacağımız belli değil. kredi ile riske girmemek gerek diye düşünüyorum çünkü 159 her an süprizler açabilecek bir araç. kenarda yeri olmayan bir miktar para şart. ve (+) kredi taksitleri bel bükebilir. ki bence aracınızı istediğiniz zaman çok değer kaybetmeden satabilirsiniz. çünkü ülkede ki bir elin parmağından az olan ender bir kombinasyona sahip ve hastası çok :D nacizane fikrim kredi taksiti ödemek yerine bir müddet para biriktirmek iyi olacaktır.en azından peşin alınılabilir yada daha az miktar bir kredi ile 159 alınabilir. her durumda hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim.
1 hayal
5 duyu
6.his

radar54

• Membro
Her 156 kullanıcısının içinde eninde sonunda 159a geçmek vardır bence ki ben biraz param biriksin ilk fırsatta geçmeyi düşünüyorum. 156 alalı çok olmadı ama şuan Alfanın piyasadaki en BABA arabası 159dur bence. Siz bayadır 147-156 kullanıcısısınız gördüğüm kadarıyla ve sıra 159 da ise kaçırmayın derim...
2004_156 1.6 TS Progression 2015-2018

2008_147 1.6 TS Collezione 2018-2019

2004_156 2.0 TS Distincive Selespeed 2019-...

rain man

• Membro
Üstad bence tadacağınızı tatmışsınız, ister istemez hepimiz araçlarımıza yapmamız gereken optimum bakımı yapıyoruz ki binelim. Aracınız bilinen bir araç keza alacağınız da. Ben yerinizde olsam 159un zamanı geldi derim.

İmkan ve fırsatlar dahil olursa görebildiğim ve ilgi duyduğum her modeli kullanmak istiyorum. Ama kafadan güçlü motorla başlayınca daha aşağı keser mi diye bir düşünce oluyor hep. O yüzden gün ve vakit gelirse bi v6, bir de bir gtv tatmak isterim. Sonra da şaşmayan hedeflerden biri 159 diğeri giulietta

Ben bu geçişin size iyi geleceğini düşünüyorum. Saygılar.
Alfa Romeo 147 1.9 JTD Q2 2009

147BLACK

• Membro
Yorumlar için çok sağolun...
İşin aslı herkes hayalini söylemiş, elle tutulr veri çok az.  :)
Bir tek verilen linkteki karşılaştırma olumlu oldu. Teşekkür ediyorum.
Gün içinde yorumları okumaya devam edeceğim.
Klavyeniz dert görmesin.
please teach me how to dream
I long to be more than a machine

Kubilay

• Membro
159 istisnai birkaç şey dışında her türlü daha iyidir fakat sorun şu: Dizel kullanmak istiyor musun? 159 kuvvetli motoruyla iyi yürüse de benzinli bir araca geçtiğinde her türlü "has.. bizim araba traktörmüş" hissini yaşayacaksın. Şu da var ki, eğer 159 aklında kalacaksa şuan al, çünkü 3-4 seneye 200 binin altında 159 bulmak iyice zorlaşacak.

Incablue

• Membro
(156 + masraf < 159 + 10K kredi + daha pahalı masraf) birden aklıma böyle bir denklem geldi sabah sabah :) Nadide bir araca sahipsiniz ve sizi zaman zaman üzdüğünden bahsetmişsiniz. 159'un keyfi 156'dan çok daha iyi gelecek ama verebileceği üzüntü daha fazla olabilir. Bana kalırsa kafanızı kurcalayan tek faktör 159'a sahip olduktan sonra onunla maddi anlamda mücadele edip edemeyeceğiz. Birikim yapıp aracınızı sattıktan sonra birikiminizi üstüne koyarak 159 sahibi olmanızı tavsiye ediyorum. Sonrasında olası masraflarına göre bütçenizi ayarlasanız daha iyi olur sanırım, inşallah gönlünüze göre olur :)

Kibitzer

• Membro
159'a geç. Bu kadar basit. Araçtan eminsen hiç düşünme. Arada 10bin TL gibi bir fark ödeyeceksen hiç düşünme.

Km başına maliyetin LPG'li 156'dan kesinlikle daha yüksek olacak. Nispeten eski sayılan gürültülü motor var. Bunun dışında bir eksi yok gibime geliyor. 156 çok ama çok güzel bir araç olmasına rağmen 159'daki heybetli duruş yok. Dizel motorun ömrü uzun, alt takımların ömrü uzun, fakat ikisinin de arıza durumunda masrafı daha fazla. 400-500bin km'de çok 159 var facebookta. Hatta bir tane de 900küsür bin kmde gördüm. Bu durum önceki paragrafta söylediğim araçtan emin olma durumuna giriyor. Eğer güveniyorsan alacağın 159'a. Bir an daha beklemen hata bence.

tughan

• Membro
10bin fark ile bilinen, temiz bir 159 a geçmek çok güzel hareket olur. Şu an sınıfında bana göre tasarım açısından daha güzel bir araç yok. 159 ile premium sınıfa geçiş iyi gelecektir size. 156 ya göre daha tok bir araç olması, yol tutuş açısından özellikle 156 yı unutturacak olması, yüzünün de eskimeyen bir araç olması iyi ki almışım dedirtecektir. 14 yıllık bir 156 kullanıcısı olarak 159 a geçmenizi şiddetle öneririm ben. Hayırlısı olsun :)
Tuğhan.
156 Selespeed

cem meric

• Membro
159'a geç kurtul Abi,

Piyasada 159 bulmak temiz bulmak zorlaşıyor, 156'yıda her zaman ha diyince elden çıkaramayabilirsin,

Hazır istediğin aracı ufak bir fark ile bulmuşken al kurtul  :yukari-ok:

Şimdi 156 ile devam edeyim daha sonra 159 geçeyim desen Erkay bey'in araç gibi araç denk gelmeyebilir + olarak ta 156'yı o zamanın şartlarında paraya çeviremez isen ileride bulacağın 159'uda kaçırma ihtimalini bir düşün.

Alfa Romeo duyguları ile giden bir makine eğer içindeki duygularda 159 diyorsa ve 1 kere dahi olsa gönlün kaydıysa bence duygularının peşinden git hayata kaç kere geliyoruz  :haydi:

2.5 156 alırken ki duygularım ile yazıyorum  :rock:
156 2.5 v6 24v.
BMW 318Tİ.
MİNİ COOPER S R53.
GT Q2 1.9 JTD.
166 3.0 v6 24v.

murat

• Amministratore
159 ile 156 mukayese edilemeyecek kadar farklı iki Alfa bana göre de.. Bana göre 156 Toros ile 159 Megane 1 olur, teşbihte hata olmaz  :lol:
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)

ali kaynak

• Membro
156 manuel olsa ne olacak 159 alıcan :) zaten araç 3 senedir sende bırak keyfini birazda yeni alıcak sahibi çıkarsın. Sende 159 un keyfine bak :) 156 yı 159 la karşılaştırma bile 10.000 tl fark ile 159 sahibi olacaksın :) 10.000 tl kredi yi 3sene çeksen, ayda 350 tl gibi ödeyeceksin zaten ,bence 159 düşünüyorsan Bu arabayı al bidigin araç zaten .tabi bunlar benim kişisel düşüncelerim inşallah her durumda da Hayırlısı olur ..
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2016, 14:14:19 Gönderen: ali kaynak »
Lancia delta III

admin

• Amministratore
Maddi imkanları bilmemekle beraber ne 156 ne de 159, olacaksa Giulietta olmalı. Km takıntısı olmadığına göre dizel ve benzinli olarak uygun fiyatlı seçenekler var.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

francobaresi

• Membro
Ben de birçoğumuz gibi 156(2006 1.6ts manuel) ile başlayıp 3 yıl kullanıp 2008 1.9 jtdm manuel 159a geçtim. sürüş keyfi açısından utkunun belirttiği uzun yol-şehir içi ve yüksek hız -düşük hız kıyaslaması çok yerinde bir tespit.159 dizel olması nedeniyle ben kısa mesafelerde benzinli 156'm gibi kullanmayı tercih etmiyorum, pratiklik bu anlamda daha negatif yönde. Bunda tabi benim kısa mesafelerde dizel motorun yıpranmasını istememem ana sebep.Motor sesi malumunuz zaten. Ayrıca baskı balata volanı arabayı aldığım gibi değiştirtmeme rağmen, vites manuel  156dan sonra bana oldukça sert geldi, şehir içinde bu olumsuz bir geri dönüşe neden oluyor.  Bakım masrafı konusunda 156dan çok memnundum, çok masum kalıyodu benim eski arabam, 159a göre. 3 yılda 156ya yaptığım bütün masrafların bikaç katını bakımlı bir araba almama rağmen 159a yaptım. yedek parçaları 156 ile kıyaslayınca tabiyatıyla daha pahalı. Mesela teker poryası 156 için 300 tl, 159 için 660 tl(orjinal parçalar),alt salıncak 156da  580 tl ,159da 1050 tl.Biçok parçada bu 2 misli olması durumu var. Sorunsuzluk hem düzgün bakım ve kullanım hem de şans işi. Dediğim gibi 156 ile 3 yılda rutin bakım dışında bir kez amortsirör sorunu yaşadım onun dışında hiç üzmedi beni, 159 ise mantık çerçevesinde daha sağlam bir araba olmasına rağmen biçok kez servise yolumu düşürdü. Tabi bu iki aracıda sıfır olarak alsam kayda değer bir veri olabilirdi.
Estetik olarak 156 yakışıklı bir araba zaten ama 159 çok ayrı bi özgünlüğe sahip. Yollarda ilgi çeken, sizi kendisine esir eden bir duruşu var :) 1 yıl geçirdim bugün tam 159la, biçok kez ekonomik yönden niye aldım diye sorgulatsada bugün olsa yine alırdım diyorum. Eğer araçla aksesuar ve mekanik olarak oynamaya meyilliyseniz, 159 bunun için harika bir uygulama alanı. Hem birçok aksesuara sahip hem de motoru yazılıma müsait.
 Son olarak  şahsi fikrim 159 yaşı gereği bazı sorunların muhtemel olması(alt takım ve tabi ki bütün alfalardaki elektrik sistemi hataları:),ömrü dolan parçalar vs. )nedeniyle cepte para ayırarak binilmesi gereken bir araba.Hele ki orjinal yerine yan sanayi pek tercih etmek istemeyenler için bu elzem bi kriter. Mantık açısındanda 40-50 bin tl aralığındaki hatta muhtemel servis harcamalarını bile dahil etsek alınabilecek en estetik, makul araçlardan biri çünkü  rakipleriyle kıyaslarsak çok daha uygun bi fiyata alınabiliyor ve alınacak daha temiz sicilli markalarda da zorunlu olan bakımlar - sürprizler- bu fiyat farkı makasını iyice açıyor. Hakkınızda hayırlısı olsun, ekonomik durumu ayarlarsanız atılması en başta estetik olarak doğru bir adım olur.
Cuore sportivo

Wolfshade1989

• Membro
Getirisi olduğu kadar götürüsü de var.
Mantıkla hareket edildiğinde kişinin içinde hep bir eksiklik kalıyor. Mantığın yönlendirdiği gibi değil, içinden geleni yapmanı öneririm. Zaten yıllardır alfa kullanan birisi olarak 159'un tadını çıkartmakta en büyük hakkın. Temiz ve kusursuz olduğuna inanıyorsa 10bin tl'ye kıyıp alınabilir..
Başka bir öneri almak istersen, biraz daha bekleyip bütçeni ayarladıktan sonra daha düşük km'de gui alma imkanın da  var tabiki.

1994 - Honda Civic Ex
2003 - Alfa 147 Mk1 Distinctive
2017 - Seat Ibiza
2008 - Alfa 147 Mk2 Blackline

Atilla Özerten

engin uzun

• Membro
Maddi imkanları bilmemekle beraber ne 156 ne de 159, olacaksa Giulietta olmalı. Km takıntısı olmadığına göre dizel ve benzinli olarak uygun fiyatlı seçenekler var.

Admin resmen pimi çekip bombayı atmış...:)
Sorunsuzluk adına dogru tavsiye bencede..Ama ben ki 159 almak için gidip giulietta mı sattım,sonra aradıgım gibisini bulamayınca dayanamayıp baska bir arac aldım...Gecen her gün ama inanın sahibinden.com u acıp yeni 159 varmı diye bakarım..Alabilecek miyim su an ..Hayır..Ama içimde kaldı...
Alın 159 u...
Bir zamanlar Giulietta 1,4 TB idi....

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal