Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 2014 dizel manuel Giulietta'dan otomatiğe geçiş. 159 vs TCT Giulietta Multiair?  (Okunma sayısı 5819 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kibitzer

• Membro
Kibitzer'den saçma sapan sorulara hoşgeldiniz!  :))

Birçoğunuzun bildiği veya bilmediği gibi 2014 model dizel manuel giulietta dist. Alfam var.

İstanbul'da maalesef artık manuel kullanılamıyor. Kendi adıma problem olmasa da aracı en az benim kadar süre tek başına kullanan eşimin bel fıtığı ile manuel araç kullanmasını yüreğim kaldırmıyor. Bu nedenle son 3 ay taksidi kalmasına rağmen Alfamı satılığa çıkarmak üzereyim.
Bu durumda %99 ihtimalle yine Alfa almak amacındayım. Karşımdaki seçenekler 159 Qtronic ve Giulietta Multiair TCT. Diğer seçenekleri düşünmüyorum. Giulietta dizel tct almak için alfamın üzerine ciddi para eklemem gerekecek. Ben hiç üstüne eklemeden, hatta mümkün olduğu kadar çok para elimde kalsın gibi bir düşüncedeyim. Selespeedli seçenekleri ise yine eşim tek başına kullanırken en ufak bir problem çıkarma ihtimalini göze alamadığım için eliyorum.
Bu durumda elimdeki iki seçenek olan 159jtdm qtronic ve giu ma tct arasında hangisini tercih etmek daha mantıklı?
Önem sırasına göre kriterler;
1. Kullanım kolaylığı
2. Arıza çıkarma ihtimali
3. Yakıt tüketimi
4. Kasko, sigorta vs. giderleri
5. Kullanım keyfi, km başına gülümseme :))

Aklıma gelenler bunlar, konunun ilerleyişine göre eklenip çıkarılabilir.
Teşekkürler :D
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Kibitzer

• Membro
Dakika bir gol bir konuyu yanlış yere açmışız  :-[ Mümkünse genel alana taşınabilir mi?

@admin

umitkilic

• Membro

Birçoğunuzun bildiği veya bilmediği gibi 2014 model dizel manuel giulietta dist. Alfam var.

İstanbul'da maalesef artık manuel kullanılamıyor. Kendi adıma problem olmasa da aracı en az benim kadar süre tek başına kullanan eşimin bel fıtığı ile manuel araç kullanmasını yüreğim kaldırmıyor. Bu nedenle son 3 ay taksidi kalmasına rağmen Alfamı satılığa çıkarmak üzereyim.
Bu durumda %99 ihtimalle yine Alfa almak amacındayım. Karşımdaki seçenekler 159 Qtronic ve Giulietta Multiair TCT. Diğer seçenekleri düşünmüyorum. Giulietta dizel tct almak için alfamın üzerine ciddi para eklemem gerekecek. Ben hiç üstüne eklemeden, hatta mümkün olduğu kadar çok para elimde kalsın gibi bir düşüncedeyim. Selespeedli seçenekleri ise yine eşim tek başına kullanırken en ufak bir problem çıkarma ihtimalini göze alamadığım için eliyorum.
Bu durumda elimdeki iki seçenek olan 159jtdm qtronic ve giu ma tct arasında hangisini tercih etmek daha mantıklı?
1. Kullanım kolaylığı
3. Yakıt tüketimi

Yaklasik 8 ay boyunca 2014 dizel giu ve 2006 dizel manuel 159 a sahiptim aynı anda ve ikisini de sırayla kullanıyordum diyebilirim.Şahsi fikrim,159 varken giu bile keyif vermiyor.Ama sizin eş faktörünüz ve otomatik zorunluluğunuz olduğu için kesinlikle daha yeni model olan tct m.air almanızı tavsiye ederim.şehir içinde kullanımı da daha kolay olur giu nun,boyutları ve 159 a göre daha iyi olan görüş açılarıyla.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Utku

• Membro
159 giu ya gore tabiki ayri bir dunya.

Ancak artik gunluk binilecek bi arac olmaktan uzaklasti.
Haftasonlari keyif icin, karsisina gecip seyretmek icin daha ideal bence.Garaja yatirip uc bes degisiklik yapabileceginiz hobby car tadinda

Bahsettiginiz kriterlerin tamami giu tct yi gosteriyor hocam
2003 147 1.6 Twinspark
2008 159 1.9 Jtdm-Qtronic
2005 156 2.0 Selespeed
2008 159 1.9 Jtdm-Qtronic

francobaresi

• Membro

1. Kullanım kolaylığı
3. Yakıt tüketimi

Her iki aracida kullanmis ve hala 159 sahibi biri olarak giuliettayi siraladiginiz kriterlerde oldukca avantajli buluyorum hatta giuliettayi , 159 ile sorunsuzluk, yakit ve sehir ici  kullanim kolayliginda kiyaslamazdim bile.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Cuore sportivo

agucba

• Amministratore
Alfa 159 çok güzel bir model olsa da belirlenmiş kriterler konusunda tabi ki Giulietta olmalı.

agucba via tapatalk

///////////////

octinum

• Moderatore
Yakit tüketimi ve belki km başına gülümseme hariç Giulietta bence de. 159 sorunsuzlukta çok da aşağı kalmaz ama alınabilecek model yılları hem normal kabul ettiğimiz arızaların yaklaşması hem de geçmişte hor kullanılmış bir örneğe rastlama ihtimalini arttırıyor.

Yakıt tüketiminde LPG veya dizel olacak. Km başına gülümseme kişisel mevzu. Ben 159 tercih ederim mesela. :) Ama eşinin sağlık ve rahatlığı gulumsemeden önce gelir.

Bu arada SS yorumuna teessüf ederim.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

alisto

• Membro
Eş durumundan dolayı Giu.

Bende de aynı durum var, gayet de mutlu kendisi araçtan  :yukari-ok:

Kibitzer

• Membro
Yorumlar için teşekkürler :))

Ben de tabii ki giuliettanın mantıklı olduğunu biliyorum. 159 almaya çalışsam en yenisi 2011 model. Tabii ki gidip cacığa dönmüş 159'lardan bakmayacağım. Sahibinden'de birkaç tane var zaten bakmaya değer 159. Diğerleri "bu ilanı bir daha bana gösterme" seçeneği olsa işaretleyip bir daha bakmayacağım kadar kötü.

Çok çok iyi durumda bir 159 (Mesela Nurcan arkadaşımızın 159'u gibi) tercih edilirse giuliettanın önüne geçebilir mi?(bak hala inat edip 159 diyor!) Yani 2010-11 model, düşük km, bakımlı ve giuliettanın neredeyse tüm parasını gömeceğim bir 159?

Yakıt tüketimi konusunda; LPG işine girmeyeceğim çok çok mecbur kalmadıkça. Buradaki 159 kullanan arkadaşların anlattıklarına göre de 159 gürül gürül 10lt'yi yakıyor. Giuliettada ayağımıza hakim olursak benzinli dahi olsa aynı maliyette gezebiliriz. Yani günlük 45km vs yaptığımızı varsayarsak 159 ile 20TL yaksak, giulietta ile de yaklaşık o kadar yakacağız.

octinum

• Moderatore
Yorumlar için teşekkürler :))

Ben de tabii ki giuliettanın mantıklı olduğunu biliyorum. 159 almaya çalışsam en yenisi 2011 model. Tabii ki gidip cacığa dönmüş 159'lardan bakmayacağım. Sahibinden'de birkaç tane var zaten bakmaya değer 159. Diğerleri "bu ilanı bir daha bana gösterme" seçeneği olsa işaretleyip bir daha bakmayacağım kadar kötü.

Çok çok iyi durumda bir 159 (Mesela Nurcan arkadaşımızın 159'u gibi) tercih edilirse giuliettanın önüne geçebilir mi?(bak hala inat edip 159 diyor!) Yani 2010-11 model, düşük km, bakımlı ve giuliettanın neredeyse tüm parasını gömeceğim bir 159?

Yakıt tüketimi konusunda; LPG işine girmeyeceğim çok çok mecbur kalmadıkça. Buradaki 159 kullanan arkadaşların anlattıklarına göre de 159 gürül gürül 10lt'yi yakıyor. Giuliettada ayağımıza hakim olursak benzinli dahi olsa aynı maliyette gezebiliriz. Yani günlük 45km vs yaptığımızı varsayarsak 159 ile 20TL yaksak, giulietta ile de yaklaşık o kadar yakacağız.
O olabilir iste. :) mekaniği sağlam ve iyi bilinen bir 159 benim gözümde öne geçer.

Aynı koşullarda kullanılan bir 159'un yakıt maliyetinin Giu benzin maliyetinin altında kalacağı gibi biz izlenimim var. Bence bizimkiler 159'ları gürül gürül kullanıyor, o yüzden rakam fazla. :)

Bu arada Alfa degil ama tazeyken D segmenti büyük motor deneyimi vereyim. Hanimin C5 3.0 v6'sina dün ilk kez tam sehir içi dur-kalk kullanim sonu depo doldurdum. Ortalama tüketim 13.3 litre/100km LPG oldu. Bunu niye söylüyorum; ayni arabanin 2.0 dizelinin yakıt maliyeti daha yüksek degildir, hatta düşüktür (dur-kalk trafikte büyük motor etkisi). 159 da C5 2.0 dizel otomatik kadar yakar herhalde. Işte çarp böl Giuya gore hesapla. :)

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

admin

• Amministratore
159 tartışmasız çok güzel bir otomobil. Bundan belki 20 yıl sonra bile şu anda bakıldığı gibi ağızdan salyalar akacak şekilde bakılacaktır kendisine. Mekanik ve görsel anlamda eğer iyi bir örnek bulunursa ve yüksek bakım masrafları baştan kabul edilirse, 159 tabi ki öncelikli olabilir.
Giulietta ise ayrı bir sınıf ve ayrı bir dünyadan olsa da iç mekan ve bagaj alanı genişliğinde muhtemelen 159 ile benzer ve hatta daha iyi denilebilir.
159'a göre şehir içinde mutlaka avantajları vardır. Kullanım rahatlığı açısından da 159'a mutlaka daha iyidir.
Kasko ve zorunlu sigortada artık kullanıcının kendi kriterleri önem arz ettiğinden, Giulietta ve 159, en azından zorunlu sigorta açısından, çok farklı olmayacaktır. Kaskoda kullanılan model de değerlendirilmekte.
MTV'de ise şöyle bir liste yapabiliriz.

2011 Model 159
7-11 yaş sınıfı: 1.303,00 TL / 652,50 TL x 2
2006 Model 159
12-15 yaş sınıfı: 776,00 TL / 388,00 TL x 2

2016 Model Giulietta 1,4
1-3 yaş sınıfı: 1.035,00 TL / 517,50 TL x 2
2014 Model Giulietta 1,4
4-6 yaş sınıfı: 776,00 TL / 388,00 TL x 2
2011 Model Giulietta 1,4
7-11 yaş sınıfı: 450,00 TL / 225,00 TL x 2

Genel olarak bakımlı tüm Alfa Romeo'lar yüzde bir gülümsemeye neden olur. Sizin kendi yolunuzda normal bir şekilde seyrediyor olmanız ve mesela, yoncalara frene basmadan girmeniz bile başkalarını tahrik edip onlarda kapışma hissi uyandıracaktır. Halbuki sizin dünyadan haberiniz yoktur.  :)
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

umitkilic

• Membro
159 da çok ısrarlı görüyorum sizi.bahsettiğiniz gibi,zirvedeki 159 lardan bir tane bulabilirseniz bir şans verin o halde diyorum.Ola ki eşiniz zorlandı,satmanız ve giu almanız fazla zor olmaz.Arabalardan hiç anlamayan,bir kez bile direksiyona oturmamış bir arkadaşım var.kendisiyle birlikte giu,159 ve C230 kompressor mercedesle azımsanmayacak kadar seyahat ettik.O bile sürekli şu lafı tekrarlar "159 çok farklı bir araba." Bizler gibi arabalarla ilgili kişilerin yorumları bir tarafa,bu ayrıca değerli benim için. Belirtmek istedim nedense

Kibitzer

• Membro
159 da çok ısrarlı görüyorum sizi.bahsettiğiniz gibi,zirvedeki 159 lardan bir tane bulabilirseniz bir şans verin o halde diyorum.Ola ki eşiniz zorlandı,satmanız ve giu almanız fazla zor olmaz.Arabalardan hiç anlamayan,bir kez bile direksiyona oturmamış bir arkadaşım var.kendisiyle birlikte giu,159 ve C230 kompressor mercedesle azımsanmayacak kadar seyahat ettik.O bile sürekli şu lafı tekrarlar "159 çok farklı bir araba." Bizler gibi arabalarla ilgili kişilerin yorumları bir tarafa,bu ayrıca değerli benim için. Belirtmek istedim nedense

159 içimde uktedir. Fakat dediğim gibi öncelikler farklı. Şeytan diyor sat giuliettayı al hanıma bir tane 30-35bin liralık otomatik araba, kendine de al bir tane 916 spider veya GTV, bak keyfine :) Ama nerdeee :))

murat

• Amministratore
Ynt: 2014 dizel manuel Giulietta'dan otomatiğe geçiş.
« #13 : 13 Şubat 2017, 09:20:51 »
Tam tersi yönde geçiş yapmış biri olarak (159 Q-tronic'ten Giu Manuele), kullanım kolaylığı anlamında hiç aramıyorum 159'u, çünkü çok rahat bir şanzımanı olduğunu düşünüyorum ki bunu bilerek aldım zaten. Ancak 159 da başka ve unutulmaz bir dünya benim için..Temizini bulmak çok zor bulsanız da elinize küçük bir miktar para bırakır sanıyorum. Giuilietta TCT almak ise geleceğe yatırım olacaktır. Ancak ben olsam biraz daha bekler yeni Giuilietta'ya kadar mali birikimimi yapıp bir TCT yapıştırırım.
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

Kibitzer

• Membro
« #14 : 13 Şubat 2017, 17:30:57 »
Tam tersi yönde geçiş yapmış biri olarak (159 Q-tronic'ten Giu Manuele), kullanım kolaylığı anlamında hiç aramıyorum 159'u, çünkü çok rahat bir şanzımanı olduğunu düşünüyorum ki bunu bilerek aldım zaten. Ancak 159 da başka ve unutulmaz bir dünya benim için..Temizini bulmak çok zor bulsanız da elinize küçük bir miktar para bırakır sanıyorum. Giuilietta TCT almak ise geleceğe yatırım olacaktır. Ancak ben olsam biraz daha bekler yeni Giuilietta'ya kadar mali birikimimi yapıp bir TCT yapıştırırım.

En fazla birkaç ay bekleyebilirim. Yeni giuliettayı bekleyecek vaktim yok maalesef :(

Rahat şanzıman giulietta için dediniz değil mi? Eğer öyle ise gayet problemsiz, zaten manuel teknolojisi problemli olacak aşamayı çoktan geçti. Bir süre sonra çift kavramalılar da geçecek veya başka teknolojiler geliştirilecek. Fakat elimizde olan bu şimdilik :/

Bir ara direksiyon ağırlığını test edeceğiz 159'un. Birçok yerde baya ağır olduğu konusunda yorumlar var.

murat

• Amministratore
« #15 : 13 Şubat 2017, 17:32:56 »
Kesinlikle baya ağır  :kahve:
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

Kibitzer

• Membro
Hafifletmek için bir ayar yok sanırım :D City modu gibisinden :))

alisto

• Membro
159 bi bayanın günlük aracı olmak için tasarlanmamış sanki. 159'u hepimiz ne kadar sevsek de bu sorunun yanıtı giu.

Kibitzer

• Membro
159 bi bayanın günlük aracı olmak için tasarlanmamış sanki. 159'u hepimiz ne kadar sevsek de bu sorunun yanıtı giu.

Valla benim de mantığım giulietta diyor. Fakat hem maddi açıdan zorlayacak. Model düşsem dahi iyi bir giulietta için üstüne para eklemem gerekecek. Hem de çoook istiyorum 159'u.

Bir ara "sağlıklı" bir 159 bulup denememiz lazım.

umitkilic

• Membro
Valla benim de mantığım giulietta diyor. Fakat hem maddi açıdan zorlayacak. Model düşsem dahi iyi bir giulietta için üstüne para eklemem gerekecek. Hem de çoook istiyorum 159'u.

Bir ara "sağlıklı" bir 159 bulup denememiz lazım.
159 a binerseniz giulietta artık bir seçenek olamayacak sizin için :)

octinum

• Moderatore
Ben TCT için bir uyarı yapmak istiyorum yalnız. Yarım debriyaj durumlarını çok sık yaparsanız balata ısınması gibi sorunlar çıkabilir. Bunlar TCT'nin sorunu değil, kullanım hatası kaynaklı. Eşimin Alfayı kullanmama bahanesi bu zaten. Hanımefendinin rotasında rampa yukarı dur-kalklı bir dilim var. Ayağını gaz-frene atmayla uğraşamazmış, kendi arabasında sadece frene basıp bırakarak g.tüm g.tüm gidebiliyormuş.  :lol:

159'da öyle olmaz, en kötü ihtimalle şanzıman yağını daha sık değiştirirsin. Bence sıkışık trafikte 159'un tam otomatiğini sağlıklı şekilde kullanmak daha kolay.

mythos

• Membro
Ben 2015in ocak ayında 5 yıllık dizel yazılımlı bravodan MA TCT'ye geçiş yapmıştım. Yakıt olarak karşılaştırmam gerekirse bravoda hiç kasmadan 6 lt civarı mazotla gezerken alfada biraz dikkatle 7.5-8 civarı benzinle geziyorum. Gerek psikolojik olaraktan gerekse ailede 2 yeni araç daha olduğundan sanırım Bravoyla 5 yılda 110000 km yaptığım halde alfa halen 17500 kmde :)

159 hiç kullanmadım yorum yapamıyacağım ama benimki biraz dizel giudan sonra benzinli giu ile nasıl bir tüketim yapacağını göstermek oldu sanırım :)
2017 Nissan Navara 4x4 Platinium 2017-...
2016 BMW 320i ED 40th Year Edition 2016-...
2015 Alfa Romeo Giulietta 1.4 TCT 2015-2017
2009 Infiniti FX50s 2015-2016
2010 Dodge Charger 5.7 Police Edition 2014-2015
2010 Fiat Bravo 1.6 Multijet 2010-2015
2005 Fiat Panda 1.2 Duologic 2005-2010
2001 Fiat Marea 2.0 HLX 2001-2011
1993 Fiat Tempra 2.0 ie 1993-2001

umitkilic

• Membro
159 a binerseniz giulietta artık bir seçenek olamayacak sizin için :)

Tabii ki herkesin arabalardan bekledikleri ve hissetikleri farklı şeyler.10 yaşında ve 200 bini devirmiş 159,2 yaşında ve 30 bindeki giuliettadan her zaman bir adım öndeydi benim için ve hep 159 la gitmek istiyordum biryerlere.

Kibitzer

• Membro
Ben TCT için bir uyarı yapmak istiyorum yalnız. Yarım debriyaj durumlarını çok sık yaparsanız balata ısınması gibi sorunlar çıkabilir. Bunlar TCT'nin sorunu değil, kullanım hatası kaynaklı. Eşimin Alfayı kullanmama bahanesi bu zaten. Hanımefendinin rotasında rampa yukarı dur-kalklı bir dilim var. Ayağını gaz-frene atmayla uğraşamazmış, kendi arabasında sadece frene basıp bırakarak g.tüm g.tüm gidebiliyormuş.  :lol:

159'da öyle olmaz, en kötü ihtimalle şanzıman yağını daha sık değiştirirsin. Bence sıkışık trafikte 159'un tam otomatiğini sağlıklı şekilde kullanmak daha kolay.

Ara ara öldürücü trafiklere giriyoruz.

Otomatik hiç kullanmadığım için yokuş olayını anlamadım pek :D Frene basıp bırakınca hafiften ilerliyor mu diğer araç? Giulietta ilerlemiyor tct olduğu için sanırım. Bu durumda da gaza basınca balata ısınıyor mudur?

159 tam otomatik olduğu için trafikte ısınma vs vız gelir. Zaten alırsak 3 yılda bir de şanzıman yağını değiştiririm yeter.

Kibitzer

• Membro
Ben 2015in ocak ayında 5 yıllık dizel yazılımlı bravodan MA TCT'ye geçiş yapmıştım. Yakıt olarak karşılaştırmam gerekirse bravoda hiç kasmadan 6 lt civarı mazotla gezerken alfada biraz dikkatle 7.5-8 civarı benzinle geziyorum. Gerek psikolojik olaraktan gerekse ailede 2 yeni araç daha olduğundan sanırım Bravoyla 5 yılda 110000 km yaptığım halde alfa halen 17500 kmde :)

159 hiç kullanmadım yorum yapamıyacağım ama benimki biraz dizel giudan sonra benzinli giu ile nasıl bir tüketim yapacağını göstermek oldu sanırım :)

156'nın katalog değeri 11,4lt olmasına rağmen biz 8,5-10lt arası yakardık. Eğer giulietta alırsak umarım fazla üstüne çıkmayız. Yoksa can sıkar.