Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: GT'den 159 1.8 tbi ye geçmeye değer mi?  (Okunma sayısı 2278 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

balesanist

• Membro
GT'den 159 1.8 tbi ye geçmeye değer mi?
« : 28 Nisan 2016, 22:38:58 »
GT 2.0 jts manuel araca sahibim 1.8 tbi 159 a geçmeyi düşünüyorum.Tasarım olarak  birçoğumuz gibi ben de 159 u çok beğeniyorum. Zaten 159 niyetiyle yola çıkıp GT almıştım.Dizel araç kullanmayı pek tercih etmiyorum.159 un benzinli versiyonları hakkında detaylı bilgiye sahip değilim fakat kabaca 1.9 jts ile 1.8 mpi dense 1.8 tbi nin benim için daha uygun olduğunu düşünüyorum.Performans olarak ikisi arasında çok büyük fark var mıdır? Yakıt olarak yakın değerler görüleceğini düşünüyorum.GT ile 11-12 nin altına hiç düşmedim.Ama nedense yaktığı kadar gitmiyor düşüncesi hep aklımın bir kenarında Şaka bir yana aracımdan da son derece memnunum ama 159 için vazgeçebilirim. Değerli görüşlerinizi almak isterim.
"Mantığınla sev, duygularınla seç"

ArinFırat

• Membro
Ynt: GT'den 159 1.8 tbi ye geçmeye değer mi?
« #1 : 28 Nisan 2016, 23:26:57 »
Hırçın ve sert bakışları için bile olsa 159 a geçmeye değer..4 yaşındaki oğlum bile "baba şenin ayaban neden bu kaday şinirli bakıyoy" diyor..bence değer

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

OnurCangir

• Membro
« #2 : 29 Nisan 2016, 00:08:41 »
GT 2.0 jts manuel araca sahibim 1.8 tbi 159 a geçmeyi düşünüyorum.Tasarım olarak  birçoğumuz gibi ben de 159 u çok beğeniyorum. Zaten 159 niyetiyle yola çıkıp GT almıştım.Dizel araç kullanmayı pek tercih etmiyorum.159 un benzinli versiyonları hakkında detaylı bilgiye sahip değilim fakat kabaca 1.9 jts ile 1.8 mpi dense 1.8 tbi nin benim için daha uygun olduğunu düşünüyorum.Performans olarak ikisi arasında çok büyük fark var mıdır? Yakıt olarak yakın değerler görüleceğini düşünüyorum.GT ile 11-12 nin altına hiç düşmedim.Ama nedense yaktığı kadar gitmiyor düşüncesi hep aklımın bir kenarında Şaka bir yana aracımdan da son derece memnunum ama 159 için vazgeçebilirim. Değerli görüşlerinizi almak isterim.

Tbi ile diger benzinli modeller arasinda zaten 50-60 beygir fark var, dolayisiyla ciddi bir performans farki sozkonusu. Yabanci forumlarda da gordugum kadariyla performansi gayet tatmin edici, ayrica GT'den sonra yakit olarak da sizi uzmez diye dusunuyorum. Keske otomatigi olsa dedirtiyor ama kimisi icin de manuel olmasi bir arti. Yedek parca sorunu yasayabilirsiniz belki ama benimki tahmin, gercekte ne kadar sorun olur bilemiyorum. Uzun lafin kisasi bence Tbi cok guzel bir secim :)

fatihmehmet

• Membro
« #3 : 29 Nisan 2016, 00:13:12 »
Tolga Abinin bir yazısından tbi'nin yedek parca sorunu oldugunu söylediğini hatırlıyorum. Hatta sadece Tr'de degil dünya genelinde diye hatırlıyorum. Sercan abiye de sormak gerek

Sent from my iPhone using Tapatalk
2007 - Alfa Romeo GT Q2 1.9 JTD (2019-.....)
2004 - Alfa Romeo 156 mk2 2.0 TS Manuel. (2016- 2019)
2008 - Alfa Romeo 147 1.6 TS - Alfa Rosso. (2013-2016)

Adza

• Membro
« #4 : 29 Nisan 2016, 00:58:56 »
Yedek parça sıkıntısına rağmen bence 159un en üst noktası denebilir. (3.2 de olabilir tabi)
Ama yine de maddiyat el veriyorsa 1.8tbi muazzam bence... GT bayağı bi klasman dışı kalır desem yeri.  2.0jts 1.8turbo destekli bir motorla boy ölçüşemez...

OğuzCanAlantor

• Membro
« #5 : 29 Nisan 2016, 09:52:02 »
Birisi atmo diğeri turbo beslemeli tabikide değer tbi ile Gtde yaktığınız yakıtı yakarsınız

Sercan Keklik

• Membro
« #6 : 29 Nisan 2016, 10:05:32 »
Arkadaşlar Neden parçası yok diye bir yorum yaptınız bilmiyorum ama, Forumdaki araçların %50 sinin yedek parçası yok.

Nasıl?

2004 - 2006 Kasa 156 ların Ön çamulukları, kaputu, bagaj kapağı, farları, stopları yok.. Şaka değil cidden yok. Üretimi yok Dünya üzerinde parçanın Sıfırı yok. Tek tük ellerde kalan stoklar.

145 - 146 nın , 155 in parçaları varmı? yok..

75 - 33 ün var mı? yok..

159 1.8 TBi ın hangi parçasını arayıp bulamadınız? veya bulamadıklarını söylediler merak ediyorum.

Zaman Zaman tüm araçların parça stokları 0 oluyor ve italya siparişi ile geliyor, bazıları iptalde olabiliyor.

Misal Brera 3.2 nin arka fren diski üretimi yok. Saçma değil mi? Saçma ama fabrika üretmiyor. Zira Fabrika üretmiyor diye bir 3.2 Sahibi de frensiz kalmıyor. ATE - Brembo vb. markalar ile sorun çözülüyor.

1.8 TBi Güzel zevkli bir araçtır. Parçası GT ye göre pahalıdır. Zira size sürekli masraf açıcak bir araçta değildir.

Bir elin parmağı kadar olan araç hakkında neden parçası yok denliyor merak ediyorum. Yok ise neleri yok beraber bakmak isterim.
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
159 JTD Ti
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeosuydu

ar.159

• Membro
« #7 : 29 Nisan 2016, 10:23:19 »
Parca olarak yanlışım yoksa tek fark motorda ortaya çıkıyor çok şükür 159 motorlarıda sorunlu değil o yüzden sıkıntı yaşamazsın
Tek sorun tbi Hakkı'nda nerdeyse kimsenin hiç bilgisi yok nedir Nasıl gider kronik bir sorun var mı keyifli mi çok mu yakıyor bilen yok özel servisler muhtemelen hiç denk gelmediği gibi belki Birmot bike motor kapağını hiç açmamıştır ama sonuç olarak uzaydan da gelmedi Bi sıkıntı olursa elbet çözülür
Gt ile aralarında bana göre dağlar var benim nazarımda 2 katta değer farkı olmalı ama o kadar yok o yüzden sana gayet mantıklı
Ayrıca 1.8 tbi ti paket hep ileride kapımın önünde hafta sonu keyf arabası olarak durması için hayalim ama tr de bulmam pek ihtimal dahilinde değil belki 3-5 sene sonra Avrupadan getirmek serbest olursa mutlaka (Allah nasip ederse) kapının önüne bir tane çekerim ah birde otomatiği olaydı hafta içide kullanırdım

34 AV 0020 COMING SOON!!
"Diğerleri otomobil satmak için yarışır, biz ise yarışmak için otomobil satarız."Enzo-Ferrari
"Ne zaman yolda bir Alfa Romeo görsem şapkamı çıkartıp onu selamlarım." Henry Ford

Kaan

• Membro
1 hayal
5 duyu
6.his

coyote

• Membro
« #9 : 29 Nisan 2016, 12:18:41 »
Uzun süre ilanlarda kalan, siyah bir tbi vardı. Tam hatırlamıyorum ama, Tuzla'da bir kiralama firmasından satılıktı diye aklımda kalmış. Eğer bu, o araç değilse düşünülebilir.

balesanist

• Membro
« #10 : 29 Nisan 2016, 12:59:38 »
Zaten kafamda olan denklemi somutlaştırmamı sağlayan ilan da bu zaten.Önce işin teorisini çözüp sonra araç hakkında bilgi isteyecektim.Madem sıra geldi hemen sorayım: İlandaki araç hakkında bilgisi olan var mı acaba?

halil

• Membro
« #11 : 29 Nisan 2016, 14:32:37 »
Parca olarak yanlışım yoksa tek fark motorda ortaya çıkıyor çok şükür 159 motorlarıda sorunlu değil o yüzden sıkıntı yaşamazsın
Tek sorun tbi Hakkı'nda nerdeyse kimsenin hiç bilgisi yok nedir Nasıl gider kronik bir sorun var mı keyifli mi çok mu yakıyor bilen yok özel servisler muhtemelen hiç denk gelmediği gibi belki Birmot bike motor kapağını hiç açmamıştır ama sonuç olarak uzaydan da gelmedi Bi sıkıntı olursa elbet çözülür
Gt ile aralarında bana göre dağlar var benim nazarımda 2 katta değer farkı olmalı ama o kadar yok o yüzden sana gayet mantıklı
Ayrıca 1.8 tbi ti paket hep ileride kapımın önünde hafta sonu keyf arabası olarak durması için hayalim ama tr de bulmam pek ihtimal dahilinde değil belki 3-5 sene sonra Avrupadan getirmek serbest olursa mutlaka (Allah nasip ederse) kapının önüne bir tane çekerim ah birde otomatiği olaydı hafta içide kullanırdım.

1,8 tbi motor, julyet' qv de kullanılan motor ile aynı. çok sıkıntı çıkaracağını sanmam.
cehennemde ateş yoktur.her insan kendi  ateşini bu dünyadan götürür.P.S.A

balesanist

• Membro
« #12 : 30 Nisan 2016, 08:05:04 »
Parça konusuna çok takılmıyorum açıkçası. Merakım performans yönünde sadece. Arabamdan gayet memnunken üste para verip çok beğendiğim 159 a geçmeye değecek bir performans farkı olur mu onu öğrenmek amacım. Genel kanı değeceği yönünde herhalde.
İlandaki araç hakkında bilgisi olan var mı acaba? Ya da galeri hakkında?

balesanist

• Membro
« #13 : 30 Nisan 2016, 08:08:05 »

Zaten kafam karışıkken yıkamasaydım iyiydi

martini_lancia

• Membro
« #14 : 30 Nisan 2016, 08:38:25 »
Sahibindendeki Tbi,uzun süre İzmir'de kaldı;birkaç Alfista arkadaş zaman içinde niyetlenmişti İzmir'e gittiler ancak aracı beğenmediler,galeri de pazarlığa oturmayınca araç öylece kalmıştı.Bu fiyatlara hala satılmadı ise vardır bir hikmeti diye düşünüyorum.

Zaten,evet karar verdim şimdi Tbi'ye geçiyorum deseniz,hem içe sinen bir Tbi bulmak hem de eldeki aracı ederine elden çıkartmak derken bu geçiş belli bir süreç alacak,bence kafanızı bulandırmanıza  gerek yok. 

Eldekinin tadını çıkartmak ve görsel,teknik açıdan geliştirmek en mantıklısı.
2002 Cosmo Blu manual 156 2,0ts.

balesanist

• Membro
« #15 : 30 Nisan 2016, 11:55:02 »
Sahibindendeki Tbi,uzun süre İzmir'de kaldı;birkaç Alfista arkadaş zaman içinde niyetlenmişti İzmir'e gittiler ancak aracı beğenmediler,galeri de pazarlığa oturmayınca araç öylece kalmıştı.Bu fiyatlara hala satılmadı ise vardır bir hikmeti diye düşünüyorum.

Zaten,evet karar verdim şimdi Tbi'ye geçiyorum deseniz,hem içe sinen bir Tbi bulmak hem de eldeki aracı ederine elden çıkartmak derken bu geçiş belli bir süreç alacak,bence kafanızı bulandırmanıza  gerek yok. 

Eldekinin tadını çıkartmak ve görsel,teknik açıdan geliştirmek en mantıklısı.

Herhalde şu derman oto mu ne orda aylarca duran araç.Ben de birkaç kişi bakmış ama beğenmemiş diye hatırlıyorum. Nasip başka bir tane çıkarsa şansımıza düşünürüz o halde.
İyileştirme konusunda tavsiyelere de açığım ama ne yapılabilir diye düşündüğümde pek seçenek olmadığı gerçeğiyle yüzleşiyoruz atmocular olarak

agucba

• Amministratore
« #16 : 30 Nisan 2016, 19:40:10 »
Eğer bahsedilen siyah 159 Izmir'den gelen ise uzak durmak gerek. Aldığımız bilgiye göre refüjlere giren bir örnek. Tabi eğer bu İzmir'deki ise.
Gerçi kimileri için boyalı veya kazalı olması fark etmiyor. Herkesin tercih ve beklentileri farklıdır.

///////////////

ihsanakdas

• Membro
GT'den 159 1.8 tbi ye geçmeye değer mi?
« #17 : 30 Nisan 2016, 22:26:54 »
@balesanist Alfa Bayrak'tan kadirle görüştüm. Aracın izmirden geldiğini söyledi. İlandaki boya değişen bilgilerinin doğru oldunu, alırken kozmetik olarak kötü durumda olduğunu ciddi bir bakımdan geçirdiklerini söyledi. 2000 civarında hasar kaydı varmış. Mekanik olarak hiç bir sorunu olmadığını, cihaz kontrolünde de bir sorun olmadığını söyledi. Km orjinal ve alırken tamponu felan söktürüp kontrol ettik yüzeysel işlem dışında ağır bir işlem görmemiş olduğunu görünce aldıklarını söyledi. Alfa Bayrak tan ben daha önce iki kez araç aldım ikisinden de memnun kaldım, bir yanlışlarını görmedim, takdir sizin
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2016, 22:36:57 Gönderen: ihsanakdas »

balesanist

• Membro
« #18 : 01 Mayıs 2016, 00:33:12 »
@balesanist Alfa Bayrak'tan kadirle görüştüm. Aracın izmirden geldiğini söyledi. İlandaki boya değişen bilgilerinin doğru oldunu, alırken kozmetik olarak kötü durumda olduğunu ciddi bir bakımdan geçirdiklerini söyledi. 2000 civarında hasar kaydı varmış. Mekanik olarak hiç bir sorunu olmadığını, cihaz kontrolünde de bir sorun olmadığını söyledi. Km orjinal ve alırken tamponu felan söktürüp kontrol ettik yüzeysel işlem dışında ağır bir işlem görmemiş olduğunu görünce aldıklarını söyledi. Alfa Bayrak tan ben daha önce iki kez araç aldım ikisinden de memnun kaldım, bir yanlışlarını görmedim, takdir sizin

Detaylı bilgi için teşekkür ederim.Değerlendireceğim.

master

• Editore
« #19 : 17 Mayıs 2016, 12:02:59 »
159'dan GT'ye geçmiş birisi olarak GT'den de 159'a geçilebileceğini söyleyebilirim.

Eğer GT'nin tadını yeterince aldığınızı düşünüyorsanız "neden GT varken sattım da 159 aldım" demezsiniz. İkisinin de birbirine göre artıları ve eksileri var.

159 TBi performans olarak GT 2.0 JTS'den ciddi anlamda daha iyi bir araç. Dolayısıyla önceliğiniz performans ise daha da memnun kalırsınız. Konfor, kalite, iç mekan gibi konularda 159 daha iyi.

Ancak yol tutuş, direksiyon hissiyatı ve sürücüyle bütünleşme olarak GT 159'dan oldukça daha önde.

İkisini de kullandım, ikisinden de memnun kaldım. 159 vs GT karşılaştırması her zaman kişisel tercihte biten bir konu, kaldı ki siz GT'nin tadına bakmışsınız, sizin için 159 zamanı :)
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

muğlalı

• Membro
« #20 : 17 Mayıs 2016, 13:04:23 »
tbi ye binmiş biri olarak nerde gt nerde 159 tbi arada dağlar var bana göre.

Doğa Tosun

• Membro
« #21 : 17 Mayıs 2016, 16:16:19 »
@muğlalı abi GT'ye bindin mi ?

Ben de şu an için  hem 159 hem Gt sahibi olarak Önder Abi'ye katılıyorum. İkisinin de zevkleri başka. Tek olacaksa 159 daha mantıklı ve yetenekli tabi, ama GT'yi kullanmaktan çok daha fazla zevk alıyorum.
"AlfaRomeo 159 JTDM Dist.Plus Qtronic
"MercedesBenz C180 AMG Selection
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW 320ied 40th year(sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)
"MercedesBenz C180 AMG(sold)
"VW Passat B8 Highline(sold)
"Honda Civic SportPlus 182(sold)
"Nissan Navara 4x4 Platinum(sold)

balesanist

• Membro
« #22 : 17 Mayıs 2016, 22:51:39 »
159'dan GT'ye geçmiş birisi olarak GT'den de 159'a geçilebileceğini söyleyebilirim.

Eğer GT'nin tadını yeterince aldığınızı düşünüyorsanız "neden GT varken sattım da 159 aldım" demezsiniz. İkisinin de birbirine göre artıları ve eksileri var.

159 TBi performans olarak GT 2.0 JTS'den ciddi anlamda daha iyi bir araç. Dolayısıyla önceliğiniz performans ise daha da memnun kalırsınız. Konfor, kalite, iç mekan gibi konularda 159 daha iyi.

Ancak yol tutuş, direksiyon hissiyatı ve sürücüyle bütünleşme olarak GT 159'dan oldukça daha önde.

İkisini de kullandım, ikisinden de memnun kaldım. 159 vs GT karşılaştırması her zaman kişisel tercihte biten bir konu, kaldı ki siz GT'nin tadına bakmışsınız, sizin için 159 zamanı :)

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Aslında aman aman bir performans beklentim yok sadece gt nin yaktığı kadar gitmediğini düşünüyorum.Gönül ikisinin de otoparkta bulunmasını arzuluyor fakat şu aşamada zor.
Dediğiniz gibi gt nin tadını aldığımı düşünüyorum.Alfa maceram da gt ile başladığından Gulia'dan önce 159 u mutlaka tanımak istiyorum.
Konya'daki araç için geçen hafta satıcı ile görüştük, bir hafta kendisinden müsade istedim.Hatta bir miktar kapora karşılığı ilanı kaldırmasını rica ettim.Kabul etti fakat daha ben ödemeyi yapmadan benim aracı alacak arkadaş yan çizdi.Sonra tekrar niyetlendi, ertesi gün yine vazgeçti.Bu arada ilan da vermeyi düşündüm ama 159 bir iki gün içinde ilandan kalkınca her işte bir hayır vardır deyip beklemeye geçtim. Satıcının numarasını kaydetmediğimden Tbi nin akıbetini öğrenemedim.Satmaktan vaz mı geçti? Satıldı mı? Satıldıysa forumdan mı? Bu sorularım yanıtsız kaldı.

balesanist

• Membro
« #23 : 17 Mayıs 2016, 22:53:28 »
@muğlalı abi GT'ye bindin mi ?

Ben de şu an için  hem 159 hem Gt sahibi olarak Önder Abi'ye katılıyorum. İkisinin de zevkleri başka. Tek olacaksa 159 daha mantıklı ve yetenekli tabi, ama GT'yi kullanmaktan çok daha fazla zevk alıyorum.

İki araca da sahip olmakla oldukça şanslı olduğunuzu belirtmek isterim. Sanırım tamamen birini diğerine tercih etmek güç.

Doğa Tosun

• Membro
« #24 : 18 Mayıs 2016, 00:06:08 »
İki araca da sahip olmakla oldukça şanslı olduğunuzu belirtmek isterim. Sanırım tamamen birini diğerine tercih etmek güç.
gerçekten tercih etme durumum olsaydı birini, seçim yapmam aylar sürer ve aklım hangisini seçersem diğerinde fazlasıyla kalırdı. 159 GT'ye göre çok daha mantıklı aslında ama, GT'de bazı duyguları hatsafhada yaşıyorum. Bunu siz de yaşıyorsunuzdur. Benim 159'um yazılımlı qtronic dizel. Haliyle motorunun karakteristik bi zevki yok. Tek keyif veren yanı yüksek torku, ve GT'ye göre performansın her alanında daha iyi oluşu. Daha verimli olduğunu söylemeye gerek yok.

Ama GT'nin JTS'inin sesi, direksiyon hissi, birşeyleri sizinle birlikte yapması büyük keyif. Ben 159'un mantıklı yönlerine ihtiyacınız yoksa GT'nizle de mutluysanız, daha ziyade sıkılmadıysanız devam edin derim.

Ama artık 159 istiyorsanız emin olun bazen aklınız GT'nin saf zevkli anlarına gitse de, 159'dan "araba" olarak daha memnun kalacaksınız. Hele TBI, bence sizi GT'den sonra pişman etmeyecek.
"AlfaRomeo 159 JTDM Dist.Plus Qtronic
"MercedesBenz C180 AMG Selection
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW 320ied 40th year(sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)
"MercedesBenz C180 AMG(sold)
"VW Passat B8 Highline(sold)
"Honda Civic SportPlus 182(sold)