Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: MiTo Üst Kule Gergisi  (Okunma sayısı 2396 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stan

• Membro
MiTo Üst Kule Gergisi
« : 30 Ekim 2018, 21:51:47 »
Merhabalar,

MiTo içn kule gergisi çalıştık.

Detaylı fotolar aşağıdaki gibidir.

Kulelerin alınlarına toplam 3 adet delik açılarak montaj yapılır. Araç üstünde var olan 1 adet delik de kullanılarak, araç üstüne 4 adet metrik 6 civata ile montaj yapılır.

Montajın kolay yapışması için akü ve hava filtresinin sökülmesi gerekmektedir.

Ayrıca, çamurluk altından el sokulup civataların yerine takılması için aracın lifte çıkarılması veya kriko ile kaldırılmasında fayda vardır. Aksi taktirde çamurluk ile tekerlek arasına el girmesi çok zor olmaktadır.

Ücret: 250₺

Yaklaşık 2 hafta boyunca siparişler toplanacaktır ve akabinde toplu üretim yapılacaktır.

« Son Düzenleme: 30 Ekim 2018, 21:58:20 Gönderen: stan »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

EEK35

• Membro
Ynt: MiTo Üst Kule Gergisi
« #1 : 02 Kasım 2018, 10:43:03 »
Çözdün bu iş rahmi :) arabanın kılıt noktalarına işlemler yapıyorsun. güzel arge.

stan

• Membro
« #2 : 10 Kasım 2018, 17:51:39 »
Multiair motor üst kapağının daha büyük olmasından dolayı, kule gergisinin multiair motorda üst kapağa temas edip etmeyeceği soru işareti idi. Bu ön bilgilendirme ile birlikte üst kule gergisi gönderdiğim bir arkadaşımız, bugün Ankara Alfin serviste montajı yapmış.

Motor plastik üst kapağın ön taraf ayağının açısını hafif değiştirince, motor kulağının doğal salınımını yapınca bile temas olayı gerçekleşmemiş.

Tüm multiair MiTo sahibi arkadaşlara duyurulur.

stan

• Membro
« #3 : 10 Kasım 2018, 21:03:54 »
Giulietta için de üst gergiyi sabırsızlıkla bekliyoruz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Giu için alt gergileri yaptık. Üst gergiler de gelecek, biraz daha vakit lazım sadece.

Dellobaltino

• Membro
« #4 : 11 Kasım 2018, 13:54:43 »
Üretimdeki ölçü hassasiyetiniz nedir. Bir kule gergisini baz alarak aynı ölçüde üretimini mi yaptınız, yoksa araç üzerinden siz ölçü alarak mı dizayn ettiniz. Bazen mm'nin onda biri bile önemli olabilir. Ürünün olması gerekenden gergin yada gevşek olmasına sebep olabilir. Böyle ürünlerin üretilmesi güzel. Elinize sağlık

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

stan

• Membro
« #5 : 11 Kasım 2018, 14:28:55 »
Üretimdeki ölçü hassasiyetiniz nedir. Bir kule gergisini baz alarak aynı ölçüde üretimini mi yaptınız, yoksa araç üzerinden siz ölçü alarak mı dizayn ettiniz. Bazen mm'nin onda biri bile önemli olabilir. Ürünün olması gerekenden gergin yada gevşek olmasına sebep olabilir. Böyle ürünlerin üretilmesi güzel. Elinize sağlık

Selamlar,
Belirttiğiniz şekilde özellikle kulenin tepesinden montaj sağlanan gergilerde tolerans çok çok kritik.

MiTo'Da kule tepeleri kapalı, bu sebeple gerginin montajı kulenin alın kısmından yapıyor. Bunun için zaten yeni delikler açmak gerekiyor. Sol köşeye açılı braketi kondurup, sağ köşede düz duvardaki delikleri buna istinaden açarsanız, gergideki olası toleranslardan dolayı oluşacak ekstra gerginliği de ortadan kaldırırsınız. Aslından montajın teknik olarak faydası bu yani.

Ama üretim şeklini şu şekilde yaptık. Öncelikle sağ ve sol montaj braketlerini hazırladık. Bunları kendi arabamın üstüne montajladım. Sonra gergi borusunu gerektiği şekilde kıvırıp, yine arabanın üstünde puntaladık. Sonra arabadan çıkarıp gergiyi, kaynak noktalarını güçlendirecek son kaynak işlemi yapıldı. Boyadan sonra aynı gün içinde gergiyi arabaya taktım ve 1 hafta boyunca kullandım. Bu test süresince arabada bir olumsuzluk hissetmeyince, aynı şekilde arabanın üstünde braketleri montajlayıp, boruyu kaynatacak şekilde 2 adet daha gergi ürettim. Bunlardan birisini, dün fotosunu paylaştığım Ankara'daki arkadaşa gönderdim. Diğerini ise şahit numune olarak kenara ayırdım. Hatta şahit numuneyi kullanarak, arabanın kendisini simüle edecek bir mastar sehpa üretiyoruz şu an. Hem braket montaj noktaları, hem de borunun derinlik/yükseklik kısımlarına denk gelecek destekler mevcut üzerinde. Sıradaki üretimleri yine o sehpa üstünde yapacağız.

Son olarak şunu da söyleyeyim, bıraketler endüstriyel lazer kesim ve büküm makineleründe imal ediyor. Buradaki toleranslar sıfıra yakındır.

Toparlarsak, üretim toleransının ne olduğunu söyleyebilmem için, yüzlerce sayıda üretim yapıp, onlar üzerinden standart sapma hesaplamam gerekli. Ama bu butik bir iş olduğundan o adetlere ulaşmam mümkün değil. Ama mastarlı üretim yaptığımdan ve montajın sunduğu esneklik imkanlarından dolayı bir sorun yaşanmayacaktır.

Dellobaltino

• Membro
« #6 : 11 Kasım 2018, 23:28:04 »
Detaylı bilgi için teşekkürler. Kule ve şase gergisi gibi ürünleri bulmak hem zor ve hem de maliyetli oluyor. Siz bu ihtiyacı karşılıyorsunuz.ölçü ve imalat konusunda bilgili olduğunuz ve gereken hassasiyetle ürettiğiniz anlaşılıyor. Umarım bunu daha da geliştirir ve yerli bir marka adı altında birçok marka için üretirsiniz.

stan

• Membro
« #7 : 15 Kasım 2018, 10:27:49 »
@Dellobaltino iyi dileklerin için çok teşekkürler.

Daha önce belirttiğim üretim aparatına dün son rutuşları da yaptık, artık seri üretime resmen başladık.

stan

• Membro
« #8 : 30 Aralık 2018, 13:37:40 »
Herkese Selamlar,

Ön Kule gergisinde "ayar vidası opsiyonu" oluşturduk.

Ayar vidalı versiyonun fiyatı 300₺, vidasız versiyon ise 250₺'dir.

Kule gergisi ve tüm diğer şase gergileri için sipariş üstüne üretimine devam ediyoruz.

dincsoy16

• Membro
« #9 : 05 Ocak 2019, 00:42:03 »
Merhabalar,

MiTo içn kule gergisi çalıştık.

Detaylı fotolar aşağıdaki gibidir.

Kulelerin alınlarına toplam 3 adet delik açılarak montaj yapılır. Araç üstünde var olan 1 adet delik de kullanılarak, araç üstüne 4 adet metrik 6 civata ile montaj yapılır.

Montajın kolay yapışması için akü ve hava filtresinin sökülmesi gerekmektedir.

Ayrıca, çamurluk altından el sokulup civataların yerine takılması için aracın lifte çıkarılması veya kriko ile kaldırılmasında fayda vardır. Aksi taktirde çamurluk ile tekerlek arasına el girmesi çok zor olmaktadır.

Ücret: 250₺

Yaklaşık 2 hafta boyunca siparişler toplanacaktır ve akabinde toplu üretim yapılacaktır.

Ellerine sağlık

Redmi Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

stan

• Membro
« #10 : 15 Şubat 2019, 09:59:27 »
Sipariş üstüne üretime devam ediyoruz günceli.

stan

• Membro
« #11 : 03 Haziran 2019, 21:21:33 »
Başta işçilik maliyetlerinin artışından ötürü fiyatı 300₺ olarak güncellemek durumundayım.

Ayar vidalı versiyon ücreti 400₺'dir

Siparişinize istinaden max 1 haftada üretip tarafınıza gönderiyorum, günceldir.

stan

• Membro
« #12 : 13 Temmuz 2020, 15:08:03 »
Sipariş üstüne üretime devam ediyoruz.

günceliz.

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal