Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: EGR valfi iptali  (Okunma sayısı 2842 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozoozo

• Ziyaretçi
EGR valfi iptali
« : 24 Şubat 2014, 21:37:56 »
Forumda arattım ancak Serkan abinin EGR valfi tarifini ve EGR den oluşan sorunları buldum , malesef soruma tam cevap bulamadım. Bilgisi olan var mı acaba ?

Giuliettalarda EGR iptali herhangi bir sıkıntı yaratıyor/yaratır mu/mı ? Bilgisi olan var mı ?

Sabahtan beri internette araştırıyorum ancak EGR iptaline bir çok kişi iyi , bir çok kişide kötü yazmış. Selçuk Üniversitesi ve Tubitak ın araştırmasını okudum EGR valfinin yararını net bir şekilde açıklamış ancak forumlarda EGR iptalinde motorun fazla ısınması ve hararete yol açacağı yazıyor , buna karşıt olarakta EGR iptal ettikten sonra ciddi anlamda güç kazanan arkadaşlar var.

EGR valfi iptali hakkında bilgisi olan var mı ? Mekanik olarak kör contayla , ECU olarakta beyinden siliniyormuş ancak aşırı duman atmaya veya motor ısınmasında sıkıntı çıkar mı ?

EGR iptalinde zaten araç belirli bir devirden sonra kapatıyormuş , ancak şehir içi kullanımda ara hızlanmalarda ciddi anlamda artış olduğu gözlenmiş. Son olarak ta motorun geç ısınmasını sağlıyormuş.

:alfisti:
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

max-ime

• Membro
Ynt: EGR valfi iptali
« #1 : 24 Şubat 2014, 22:00:22 »

Hele biraz bu haline alış arabanın :)

Oğuz

• Membro
« #2 : 24 Şubat 2014, 22:31:36 »
Zehirlicen milleti  :))
2006 147 1.6 TS Distinctive
2013 Giulietta 1.4 MultiAir Distinctive

hi_cazz

• Membro
« #3 : 24 Şubat 2014, 23:07:04 »
EGR nin emisyon hariç bir faydası olduğunu duymadım.

Note 3 ile tapatalklandı

ozoozo

• Ziyaretçi
« #4 : 24 Şubat 2014, 23:18:58 »

Hele biraz bu haline alış arabanın :)

Basit bir şey abi zaten , şu kafamdakileri soruları çözeyim cumartesi zaten gideceğiz yazılımcıya aradan çıkartırım :D

Zehirlicen milleti  :))

Kanka zaten zehirliyoruz yapacak bir şey yok  >:D bu konulara hiç girmeyelim :D

EGR nin emisyon hariç bir faydası olduğunu duymadım.

Note 3 ile tapatalklandı

Bu şekilde de yazılar çok okudum abi ancak hararet yapması muhabbeti biraz sıkıntılı geldi.

hi_cazz

• Membro
« #5 : 24 Şubat 2014, 23:24:49 »
Yok kardeşim yaa ne harareti hararetle alakalı bir parça değil ki. Ben yazılımdan sonra o kadar sıkıştırmama rağmen ibrenin 90ı geçtiğine şahit olmadım. Duyduğum hararet yapanda yok bu yüzden.

Note 3 ile tapatalklandı

Oğuz

• Membro
« #6 : 24 Şubat 2014, 23:32:16 »
Ufak bi araştırma yaptım,birincisi motorun geç ısınmasına neden oluyor. Bildiğim kadarıyla kısa mesafe gidiyorsun,soğuk yerde yaşıyosun, motor ısınmadan da gazlamak olmaz. Günlük hayatta pek faydalanamicaksın gibi geldi.

İkincisi bir iki kişi egr iptalinden sonra yakıtın çok arttığını söylemiş.

Üçüncüsü önce yazılımla kapat, sonra contayla halledersin.

Dördüncüsü motorun kurum bağlamasını büyük ölçüde engellemiş olursun.

Genel olarak yorumlar olumlu ama. :yukari-ok:
2006 147 1.6 TS Distinctive
2013 Giulietta 1.4 MultiAir Distinctive

ozoozo

• Ziyaretçi
« #7 : 24 Şubat 2014, 23:56:43 »
Ufak bi araştırma yaptım,birincisi motorun geç ısınmasına neden oluyor. Bildiğim kadarıyla kısa mesafe gidiyorsun,soğuk yerde yaşıyosun, motor ısınmadan da gazlamak olmaz. Günlük hayatta pek faydalanamicaksın gibi geldi.

İkincisi bir iki kişi egr iptalinden sonra yakıtın çok arttığını söylemiş.

Üçüncüsü önce yazılımla kapat, sonra contayla halledersin.

Dördüncüsü motorun kurum bağlamasını büyük ölçüde engellemiş olursun.

Genel olarak yorumlar olumlu ama. :yukari-ok:

Kanka eline sağlık :) bunları bende buldum araştırdım da bu motor geç ısınması ne kadar geç ısınmadan dolayı acaba yani atla deve değildir diye düşünüyorum.

115 lik focusta egr iptal etmişler 127 hp almışlar :D

Edit : paşaoğlunda.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2014, 00:04:48 Gönderen: ozoozo »

berkaykcr

• Membro
« #8 : 25 Şubat 2014, 00:25:18 »
Ben ettim kardesim sana da söylemiştim motor arıza yaktı dna calısmadı kör tıpa ıle kapattım olmadı

geri taktırıp ecu dan sıldırdım yine arızaya dustu vs vs belki 2013 lerde farklıdır

cünkü senin aracın dpf uyarısıda yakmadı bir dene sansını :)
Smoke Giulietta

ozoozo

• Ziyaretçi
« #9 : 25 Şubat 2014, 01:06:25 »
Ben ettim kardesim sana da söylemiştim motor arıza yaktı dna calısmadı kör tıpa ıle kapattım olmadı

geri taktırıp ecu dan sıldırdım yine arızaya dustu vs vs belki 2013 lerde farklıdır

cünkü senin aracın dpf uyarısıda yakmadı bir dene sansını :)

Ona güveniyorum kardeşim zaten :) peki beyinden silince veya mekanik olarak iptal edince , zaten ben ilk beyinden silerim sonra mekanik iptal ederim geri yükleme işlemini nasıl yaptın ? Arıza ışığı yaktıktan sonra. Tekrar beyinden yüklediler mi :D

berkaykcr

• Membro
« #10 : 25 Şubat 2014, 01:17:46 »
Aynen tekrar eski yazılımı yükledik :)

Giulietta Smoked
Smoke Giulietta

Alfadanadam

• Moderatore
« #11 : 25 Şubat 2014, 09:24:30 »
EGR'nin maksadı egzoz gazının içinde kalan, tam yanmamış yada tekrar yanabilir özellikteki yakıtı tekrar silindirlere göndermek.
Bu hem tasarruf sağlıyor hem de emisyonların düşmesine sebep oluyor.
DPF iptali yaptığına göre çevresel etkileri önemsediğini düşünmüyorum :) Yakıt kısmı da motorunu modifiye eden birinin öncelikli konularından biri olmaması gerekir.
Motorun geç ısınması olayı mantıken doğrudur. Zira hali hazırda sıcak olan bir gazı tekrar sistemden sirküle ettirmek mutlaka ki sistemin ısınmasını hızlandırıyordur. Ama ne kadar, orası muamma.

ozoozo

• Ziyaretçi
« #12 : 25 Şubat 2014, 09:35:12 »

EGR'nin maksadı egzoz gazının içinde kalan, tam yanmamış yada tekrar yanabilir özellikteki yakıtı tekrar silindirlere göndermek.
Bu hem tasarruf sağlıyor hem de emisyonların düşmesine sebep oluyor.
DPF iptali yaptığına göre çevresel etkileri önemsediğini düşünmüyorum :) Yakıt kısmı da motorunu modifiye eden birinin öncelikli konularından biri olmaması gerekir.
Motorun geç ısınması olayı mantıken doğrudur. Zira hali hazırda sıcak olan bir gazı tekrar sistemden sirküle ettirmek mutlaka ki sistemin ısınmasını hızlandırıyordur. Ama ne kadar, orası muamma.

Peki motorun geç ısınması çok abartı bir durum mudur abi ? Yoksa normalde 5 gidince sıcaklık ibresi kalkmaya başlıyorsa şimdi 8 mi gitmek gerekir ? Bu konuda bilgin var mı :) Birde egr iptali dumanı arttırır mı.

Alfadanadam

• Moderatore
« #13 : 25 Şubat 2014, 11:47:13 »
Teorik olarak arttırır diye düşünüyorum.
Dikkat edersen teorik bilgiler üzerinden yorum yapıyorum. İyi bildiğim birşey değil iptali.
Ama egzoz gazının bir kısmı motora gidemeyeceğine göre biryerden dışarı çıkmak zorunda :)

Isınmada 5-8 nedir onu anlamadım! Eğer dakika ise daha önceki mesajımda yazdığım gibi onu bilemem. Yapan birilerine sormadan da hesaplayabilmek için tüm parametrelerin girilebildiği bir simülasyon programı lazım ki bu iş için çok saçma bir uğraş olur. İptal ettir gör daha iyi :)

ozoozo

• Ziyaretçi
« #14 : 25 Şubat 2014, 11:51:05 »

Dikkat edersen teorik bilgiler üzerinden yorum yapıyorum. İyi bildiğim birşey değil iptali.
Ama egzoz gazının bir kısmı motora gidemeyeceğine göre biryerden dışarı çıkmak zorunda :)

Isınmada 5-8 nedir onu anlamadım! Eğer dakika ise daha önceki mesajımda yazdığım gibi onu bilemem. Yapan birilerine sormadan da hesaplayabilmek için tüm parametrelerin girilebildiği bir simülasyon programı lazım ki bu iş için çok saçma bir uğraş olur. İptal ettir gör daha iyi :)

Anladım abi :) , acaba yaptıran var mı diye bilerek sordum çünkü net bir bilgiye ulaşadım hep aynı bilgileri okudum :)

5-8 den kastım sallama rakamlar abi yani sıcaklık ibresi eskiden biraz gidince kalkıyorsa şimdi aşırı daha geç mi kalkacak yoksa fark edilmeyecek derece demi :) onu kastetmiştim ama tam açıklayamadığımdan karışıklık olmuş :D

Çok teşekkür ederim abi bilgiler için , duman olayı mantıken artacak gibi ama kimisi de azaltır diyor :) Bakalım cumartesi bir gideyim.

Bu arada Halit hocam sizde geç ısınma vs gibi bir durum var mı ?

Erkay KAHYA

• Membro
« #15 : 25 Şubat 2014, 12:04:37 »
Oz soktun aklımıza kara treni. Ben de epey bişeyler okudum.  :duvar:
Bence duman artacak gibi.
Bir de sanayi eşrafından duyalım neyin nesiymiş.

ozoozo

• Ziyaretçi
« #16 : 25 Şubat 2014, 12:22:11 »

Oz soktun aklımıza kara treni. Ben de epey bişeyler okudum.  :duvar:
Bence duman artacak gibi.
Bir de sanayi eşrafından duyalım neyin nesiymiş.

Yazdım abi ben quattroya bakalım bir araştırayım dedi :) "Tabi mümkün ben biraz gerekli bilgileri araştırayım,sana dönerim" dedi :D

hi_cazz

• Membro
« #17 : 25 Şubat 2014, 13:11:42 »

Anladım abi :) , acaba yaptıran var mı diye bilerek sordum çünkü net bir bilgiye ulaşadım hep aynı bilgileri okudum :)

5-8 den kastım sallama rakamlar abi yani sıcaklık ibresi eskiden biraz gidince kalkıyorsa şimdi aşırı daha geç mi kalkacak yoksa fark edilmeyecek derece demi :) onu kastetmiştim ama tam açıklayamadığımdan karışıklık olmuş :D

Çok teşekkür ederim abi bilgiler için , duman olayı mantıken artacak gibi ama kimisi de azaltır diyor :) Bakalım cumartesi bir gideyim.

Özdemir bende araştırırken bir tezle karşılaşmıştım. EGR nin normalde beyaz duman oluşumuna neden olduğunu açıklıyordu. Sadece emisyonu düşürdüğünü başka bir artısının olmadığını ve motoru birazda sıktığından bahsediyordu. Ama o tezi tekrar bulabilir miyim bilmiyorum. Isınma kpnusuna gelince ben bir fark görmedim. Yakıt tüketimi konusunda ise iptalinin yakıtı dahada düşürdüğünü okuduğumu hatırlıyorum.

Note 3 ile tapatalklandı

ozoozo

• Ziyaretçi
« #18 : 25 Şubat 2014, 13:33:40 »

Özdemir bende araştırırken bir tezle karşılaşmıştım. EGR nin normalde beyaz duman oluşumuna neden olduğunu açıklıyordu. Sadece emisyonu düşürdüğünü başka bir artısının olmadığını ve motoru birazda sıktığından bahsediyordu. Ama o tezi tekrar bulabilir miyim bilmiyorum. Isınma kpnusuna gelince ben bir fark görmedim. Yakıt tüketimi konusunda ise iptalinin yakıtı dahada düşürdüğünü okuduğumu hatırlıyorum.

Note 3 ile tapatalklandı

Anladım abi , o tezi bende okudum eve gidince eklerim. Selçuk üniversitesi ve tubitakın bir araştırmasıydı yanlış hatırlamıyorsam :) O zaman cumartesi halledelim olmadı tekrar yaparız. Zaten daha arıza ışığı vs yakacağıda muallak.

ar.159

• Membro
« #19 : 25 Şubat 2014, 14:02:40 »
ben önce yazılım yaptırdım iyi bir performans aldım yakıtta da 1 lt civari düşüş sağladım
sonra dpf ile egr yi ayna anda iptal ettirdim (o yüzden tam olarak hangisimnden dolayı net konuşamıyorum)
yakıt stabilde 0,5 lt daha düştü ama işin ilginç tarafı şu oldu eskiden arabaya yüklendiğimde ortalamalarım 11-12 lere çıkarken şimdi b yi sıfırlayayım ve arabayı tam performans kullanım (temde biraz trfaikte dip gaz fren olarak düşün) ortalama 7,5 u geçmiyor şahane birşey oldu. ısınma konusunu bende duymuştum lakin benim yaptırdığım dönem tam kış başına denk geldiğinden ve arabayla geçirdiğim ilk kış olduğundan bunda da net konuşamıyorum ama geç ısınıyor oda nasıl çalıştırıyorum yaklaışık 3-4 dakika bekliyorum sonra 700 mt falan gittiğimde ısınmış oluyor yani buda bir sorun değil bence ama hiç yol gitmeden sadece durduğun yerde ısınmasını beklersen baya sürüyor
el cevap: ben eksi birşey görmedim memnunum.
34 AV 0020 COMING SOON!!
"Diğerleri otomobil satmak için yarışır, biz ise yarışmak için otomobil satarız."Enzo-Ferrari
"Ne zaman yolda bir Alfa Romeo görsem şapkamı çıkartıp onu selamlarım." Henry Ford

hi_cazz

• Membro
« #20 : 25 Şubat 2014, 14:33:54 »
ben önce yazılım yaptırdım iyi bir performans aldım yakıtta da 1 lt civari düşüş sağladım
sonra dpf ile egr yi ayna anda iptal ettirdim (o yüzden tam olarak hangisimnden dolayı net konuşamıyorum)
yakıt stabilde 0,5 lt daha düştü ama işin ilginç tarafı şu oldu eskiden arabaya yüklendiğimde ortalamalarım 11-12 lere çıkarken şimdi b yi sıfırlayayım ve arabayı tam performans kullanım (temde biraz trfaikte dip gaz fren olarak düşün) ortalama 7,5 u geçmiyor şahane birşey oldu. ısınma konusunu bende duymuştum lakin benim yaptırdığım dönem tam kış başına denk geldiğinden ve arabayla geçirdiğim ilk kış olduğundan bunda da net konuşamıyorum ama geç ısınıyor oda nasıl çalıştırıyorum yaklaışık 3-4 dakika bekliyorum sonra 700 mt falan gittiğimde ısınmış oluyor yani buda bir sorun değil bence ama hiç yol gitmeden sadece durduğun yerde ısınmasını beklersen baya sürüyor
el cevap: ben eksi birşey görmedim memnunum.

Abi aracı soğuk çalıştırınca 3-4d beklemenin aslında araca negatif etkisi olduğunu duymuştum.

Note 3 ile tapatalklandı

ar.159

• Membro
« #21 : 25 Şubat 2014, 14:54:20 »
Bende dizelerde calistirinca ve stop etmeden önce beklemek şart diye duyduğumdan bekliyordum bunu bir netlestirelim hatta pasaoglundaki mühendise sormuştum arabanın uzun ömürlü sorunsuz olması icin nelere dikkat etmek gerek diye o da nasilki bir insan yataktan kalkar kalkmaz koşmaya başlamaz ve koştuktan sonra biraz dinlenmeden direk yatmaz arabada onun gibi calistir bekler dusuk devirde kullan sonra bas eve gelincede stop etmeden bir iki dakika rolantide beklet demisti

34 AV 0020 COMING SOON!!
"Diğerleri otomobil satmak için yarışır, biz ise yarışmak için otomobil satarız."Enzo-Ferrari
"Ne zaman yolda bir Alfa Romeo görsem şapkamı çıkartıp onu selamlarım." Henry Ford

ozoozo

• Ziyaretçi
« #22 : 25 Şubat 2014, 14:58:48 »

Bende dizelerde calistirinca ve stop etmeden önce beklemek şart diye duyduğumdan bekliyordum bunu bir netlestirelim hatta pasaoglundaki mühendise sormuştum arabanın uzun ömürlü sorunsuz olması icin nelere dikkat etmek gerek diye o da nasilki bir insan yataktan kalkar kalkmaz koşmaya başlamaz ve koştuktan sonra biraz dinlenmeden direk yatmaz arabada onun gibi calistir bekler dusuk devirde kullan sonra bas eve gelincede stop etmeden bir iki dakika rolantide beklet demisti

Aynen öyle abi , ben her zaman sabahları MİN. 2 dakika bekliyorum hatta pek içime sinmiyor bazen erken iniyorum bir sigara yakıp bitene kadar bekliyorum , ama bazende derse geç kalıyorum diye min 2 dk bekleyip düşük devirde 2.500 ü geçmemek kaydıyla devam ediyorum. Motorun bütün aksamlarının yağlanması için diye. Eve geldiğimde de aynı şekilde bekliyorum genelde okul çıkışı gazladığım için eve gelince garajda bir sigara yakıp foruma vs bakıyorum telefondan :P geçen gün fazla zorlamıştım eve geldm kapının önünde bekledim biraz , apartman görevlisi yeğen senin araba bir tuhaf çalışıyor egsoz mu patlak diyor :D turbonun ıslık sesinden :P

GoogleTagged