Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Giulietta Alüminyum Alt Muhafaza Çalışması  (Okunma sayısı 1005 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

br800

• Membro
Giulietta Alüminyum Alt Muhafaza Çalışması
« : 24 Eylül 2019, 14:27:52 »
  Öncelikle iyi forumlar, kendi aracıma 30mm H&R yay taktıktan sonra bazı bozuk yollarda, kasislerde ve özelliklere kapalı garaja girerken rampada sehim yapan alt muhafaza sürtüyordu. Sürten bu muhafaza yerine yurtdışı forumlardan aynı sıkıtıdan muzdarip giu qv si olan bir arkadaş ile alüminyum olarak yapmaya karar verdik.

Birkaç deneme yapıp ozalit çıktısı, mukavvadan kestirdikten sonra mükemmele yakın oldu. Hem esnek hem dayanıklı olması için 1,5mm alüminyum levhadan yaptık. Toplam ağırlığı ise alüminyumun özgül ağırlığı saca göre çok düşük olduğundan 2,84kg civarında oldu ki oldukça hafif.Tek sıkıntı metallerin yumuşaklık sınıflarından ve çabuk eridiğinden dolayı alüminyumu her lazer metal kesim yapan firma kesmiyor malesef.

Benzer şekilde ihtiyaç duyan arkadaşlar olursa yardımcı olmaya çalışacağım. Elimin altında her an ticari araç olmadığı ve kesim için organize sanayiye gitmem gerektiğinden 3-4 adet talep olup yaptırmak istenilirse benim için daha pratik olur.

Tabi montaj sırasında esnek bir malzeme olduğu için bazı vida deliklerinde 1-2mm lik ufak genişletmeler istiyor çoğunlukla vida sıkılırken genişliyor zaten.

Fiyat konusunda sarı siteye açtığım ilanın linkini paylaşıyorum, forumda ki arkadaşlara %10 kadar daha uygun yapabilirim ancak maliyetine yaklaşıyor zaten. Seri üretim olmadığı, üretilen metal parçalar da ki fireler tekrar değerlenmediği, alüminyumu alırken ödenen kdv'nin geri dönüşü olmadığı ve lazer kesim için düşük adetli kesimlerde daha yüksek fiyat istendiği için fiyatı daha aşağı çekmeyi ne kadar istesem de şimdilik mümkün görünmüyor :( 

Yaklaşık 3 aydır kendi aracımda kullandığım görsellerini paylaşıyorum. Ayrıca Giulietta yazısı yerine alternatif logo yada fikirlere de açığım :)

İlan Linki:
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-alfa-romeo-giulietta-aluminyum-alt-muhafaza-karter-koruma-728573812/detay/

P.S: Yöneticiler konuyu ilgili bölüme taşırlarsa sevinirim.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

01hakan

• Membro
Ynt: Giulietta Alüminyum Alt Muhafaza Çalışması
« #1 : 24 Eylül 2019, 17:19:49 »
  Öncelikle iyi forumlar, kendi aracıma 30mm H&R yay taktıktan sonra bazı bozuk yollarda, kasislerde ve özelliklere kapalı garaja girerken rampada sehim yapan alt muhafaza sürtüyordu. Sürten bu muhafaza yerine yurtdışı forumlardan aynı sıkıtıdan muzdarip giu qv si olan bir arkadaş ile alüminyum olarak yapmaya karar verdik.

Birkaç deneme yapıp ozalit çıktısı, mukavvadan kestirdikten sonra mükemmele yakın oldu. Hem esnek hem dayanıklı olması için 1,5mm alüminyum levhadan yaptık. Toplam ağırlığı ise alüminyumun özgül ağırlığı saca göre çok düşük olduğundan 2,84kg civarında oldu ki oldukça hafif.Tek sıkıntı metallerin yumuşaklık sınıflarından ve çabuk eridiğinden dolayı alüminyumu her lazer metal kesim yapan firma kesmiyor malesef.

Benzer şekilde ihtiyaç duyan arkadaşlar olursa yardımcı olmaya çalışacağım. Elimin altında her an ticari araç olmadığı ve kesim için organize sanayiye gitmem gerektiğinden 3-4 adet talep olup yaptırmak istenilirse benim için daha pratik olur.

Tabi montaj sırasında esnek bir malzeme olduğu için bazı vida deliklerinde 1-2mm lik ufak genişletmeler istiyor çoğunlukla vida sıkılırken genişliyor zaten.

Fiyat konusunda sarı siteye açtığım ilanın linkini paylaşıyorum, forumda ki arkadaşlara %10 kadar daha uygun yapabilirim ancak maliyetine yaklaşıyor zaten. Seri üretim olmadığı, üretilen metal parçalar da ki fireler tekrar değerlenmediği, alüminyumu alırken ödenen kdv'nin geri dönüşü olmadığı ve lazer kesim için düşük adetli kesimlerde daha yüksek fiyat istendiği için fiyatı daha aşağı çekmeyi ne kadar istesem de şimdilik mümkün görünmüyor :( 

Yaklaşık 3 aydır kendi aracımda kullandığım görsellerini paylaşıyorum. Ayrıca Giulietta yazısı yerine alternatif logo yada fikirlere de açığım :)

İlan Linki:
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-alfa-romeo-giulietta-aluminyum-alt-muhafaza-karter-koruma-728573812/detay/

Güzel Çalışma Bende 156 için düşünüyorum Tebrik ederim.

E6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

COURE SPORTİVO

fikri.şakar

• Membro
« #2 : 24 Eylül 2019, 21:15:44 »
Bende bir ara düşünmüştüm. Hatta ölçülendirmiştik. Çizim yapıp kestirmeyi düşünmüştüm.esnemelerde radyatöre zarar verebilir diye yorumlar gelince beklemeye geçmiştim.

sanctuary35

• Membro
« #3 : 24 Eylül 2019, 22:46:13 »
bu ilanınızı benmde alt koruma parçalanınca görmüştüm fakat kaza anında güvenlik problemi olabilir diye düşünüyorum. mesela corsalara metal alt koruma takarken serviste sorumluluk kabul edilmediğine dair kağıt imzalatıyorlar.

br800

• Membro
« #4 : 25 Eylül 2019, 08:49:20 »
Bende birkaç farklı yerde okudum kaza anında motorun düşmesini engelleyebilir vs diye, ama genel kanı motorun şasi den kopup yere düşmesinin daha zor olduğuydu.. Açıkçası alt boşluk yada plastik koruma tasarlanırken motorun düşmesi hesaplanılıp mı yapılıyor ,veya kaza anında motorun inmesinin avantajı mı vardır yada dezavantajı mı bilmiyorum... Bazı yorumlarda da plastik muhafazanın alttan gelen darbeyi kartere iletmeden sönümlediği yazılmıştı hatta, ama 1-2 mm kalınlığında ki plastik parçanın nasıl bir sönümleyici etkisi olur bilemiyorum, şahsi fikrim toz, çamur, su gibi dış etkenlerden koruması için olduğu, çoğu b ve c segment japon araçta hiç muhafaza yok zaten alt tamamen açıkta :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

murat

• Amministratore
« #5 : 25 Eylül 2019, 11:23:10 »
Açıkçası alt boşluk yada plastik koruma tasarlanırken motorun düşmesi hesaplanılıp mı yapılıyor ,veya kaza anında motorun inmesinin avantajı mı vardır yada dezavantajı mı bilmiyorum...

Hesaplanmadan hiç birşey yapılmıyor..O plastik alt koruyucuyu tutan vidaların torku bile hesaplıdır.. Ama tabi evdeki hesap çarşıya her zaman uymuyor ;)
Cuore Sportivo...

esdorman

• Membro
« #6 : 25 Eylül 2019, 17:22:05 »
Kaza anında tüm kaporta aksamının,mekanik bağlantıların bükülme ve kırılma noktaları bellidir.Motorun otomobilin aşağısına inmesi yaşam kafesinin içine girmemesi ve/veya yaşam kafesini dışarıdan zorlayarak daraltmaması içindir.

Arkadaşımızın yaptırdığı koruma mukavemeti olmayan bir aluminyum parça sanırım.Eğer 0,5-0,7mm kalınlığında ise kaza anında kolayca büküleceğinden sorun olacağını zannetmiyorum.

Ayrıca iri taşlı parkurda ve yüksek süratte bir sürüş yapılmadıkça oem koruma görevini yapacaktır.

OEM olarak bu aluminyum koruma varsa onu satınalmak daha sağlıklı olacaktır.

Sercan Keklik

• Membro
« #7 : 25 Eylül 2019, 22:16:38 »
arkadaşlar üzülerek belirtiyorum ki ön panel ve radyatöre zarar veriyor metaller altı her vurdukça kırılıyor. dikkatli olun. Amaç size masraf çıkmasın.
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeo'su

br800

• Membro
« #8 : 28 Eylül 2019, 16:58:26 »
  Montajını yapmadan önce ince yanmaz bariyerli yalıtım süngerlerinden kaplayacaktık, herhangi bir parçaya değip sinir bozucu bir titreşim sesi gelirse diye ama montajını yaptıktan sonra 1-1,5 gün kadar deneyip temas yada ses olmayınca gerek olmadığına karar verdik.

Alttan darbe olursa tabiki bir şekilde darbeyi iletir her malzemenin bir dayanımı var sonuçta.

Pick-up lar ve arazi araçları için baya örnek var yapılmış tabi onları arazi için 10-15 eğimle presste bükmüşler arazi için.

Shop Alfisti de 156 ve gt için olan alüminyum muhafaza var buna benzer..
http://shop.alfisti.net/Tuning-Styling/Alfa-156/Motor-Sports-Airfilters/Aluminum-Engine-Guard::2910.html?language=en

159/Brera için yapılmış var başka bir firma tarafından..
https://www.flatout.jp/shop/products/detail.php?product_id=1164

Alfa Owner konusu var birde bazıları kendisi yapmış..
https://www.alfaowner.com/Forum/alfa-159-brera-and-946-spider/370862-project-aluminium-undertray-tbi-ground-clearance.html#/topics/370862?page=1
https://www.alfaowner.com/Forum/alfa-159-brera-andamp-946-spider/982018-plastic-engine-guard-questions.html#/topics/982018?page=1

Mesela birisi sacdan yaptırmış sonra paslanmaması için galvaniz yaptırmış vs 20kg falan ağırlığı geliyor öyle olunca o saçma olmuş tabi biraz ama :D
  Alüminyumdan yapanlar 2,5-3,5mm den yapmışlar ama bana 2,5mm çok kalın/rijit geldi. 1-1,5mm kalınlığında olunca plastik koruma kadar esniyor alüminyumda.

fikri.şakar

• Membro
« #9 : 28 Eylül 2019, 22:46:56 »
Giulietta içinde satıyorlardı yabancı sitelerde. polonya sitesi olması lazım.

Dellobaltino

• Membro
« #10 : 29 Eylül 2019, 11:38:34 »
Normalde giuliettalarda alt muhafaza ve karter koruma var. Bu şekilde alüminyum muhafaza takmanın farkı nedir. Orjinal parçanın yapamadığı neyi daha iyi yapacak. Görsellik içinse zaten arabanın altında kalıyor.
Edit: ilk mesaja bakınca üretilme sebebini anladım. Umarım kullananlar memnun kalır

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ergingursoy

• Membro
« #11 : 16 Ekim 2020, 16:48:48 »

İlan Linki:

Hocam selamlar. İlan aktif değil ama görsel vs yollayabilir misin? Bunu alabiliyor muyuz hala:)

GoogleTagged