Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Giulietta Carbon Aksesuar  (Okunma sayısı 6977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dellobaltino

• Membro
Giulietta Carbon Aksesuar
« : 02 Şubat 2020, 00:13:23 »
Arabalarda carbon aksesuarlar çok hoşuma gidiyor. Kendi aracımı da bu aksesuarlarla güzelleştirmeyi çok istiyorum. Koschi, carbon_us gibi çeşitli üreticiler aksesuar üretiyor fakat maliyetli, maalesef alım gücümü aşıyor. Elbette parasını hakeden kaliteli üretimler yapıyorlar. Alfa romeonun oem karbon aksesuarları zaten servet değerinde. Sadece carbon ayna kapakları 4200 tl. Bu yüzden carbon folyo, sulu kaplama gibi daha ucuz yöntemlere yöneldim. Fakat hiçbiri gerçek carbon görüntüsünü vermedi ve beni de tatmin etmedi.

Derken acaba kendim yapabilir miyim diye düşündüm. Uzun bir süre bu konuyu araştırdım. Bu konuda yazılar okudum, videolar izledim. Mesleki olarak teknik kökenli biriyim. Kullanılan malzemeler ve üretim yöntemleri konusunda epey bilgiye ulaştım. En sonunda denemeye karar verdim. Bu konularda türkçe kaynak sınırlıydı. Türkiye de bu işi yapan kişi sayısı az. Onlara birkaç soru sorduysam da cevap alamadım. Yabancı kaynaklar ve videolar çok yardımcı oldu.

Gerekli tüm malzemeleri temin ettim. Twill karbon kumaş, reçine, sertleştirici, yapıştırıcı, hassas terazi, zımpara, fırça v.s. Özellikle karbon kumaşı ve kimyasalları temin edebileceğim fazla yer bulamadım. Dost kimya kurtarıcım oldu.

Parçayı tamamen karbondan üretmeyeceğim. Zira bunun için parçanın kusursuz bir kalıbını çıkarmak gerekli. Bu da işin en zor kısmı. Seri üretim yapmayacağım için gerek de yok. Ayrıca zaten parçalar tırnaklı geçmeli olduğundan bu mümkün değil. Ancak orjinal parçanın üzerine geçecek bir kapak şeklinde olabilir. O yüzden ben orjinal parçayı kaplayacağım. Bu konuda en iyi sonucu vakum infüzyön yöntemi veriyor fakat bunun için gerekli ekipmanım yok. Belki kendimi geliştirirsem ilerde bu yöntemi kullanırım. Şimdilik skinning yöntemiyle yani parçayı elle kaplayarak yapacağım. İzlediğim videolarda da bu şekilde oldukça tatminkar sonuçlar alındığını gördüm.

İlk olarak ayna iç kaplama trimlerinden başlıyorum. Nisbeten daha kolay bir parça ve beceremez de parçayı heder edersem bana daha az bir maliyeti olacak. Zımparalayıp güzelce temizleyerek işleme hazır hale getirdim. 1-2 gün içinde başlayacağım. Daha sonra ayna kapakları, dış kapı kolları, scudetto, teyp çerçevesi gibi parçaları kolaydan zora doğru gideceğim. Kıvrımlı, bükümlü yüzeyler beni zorlayacak. Kafamda hala soru işareti olan birkaç ince detay var fakat yaparak öğrenmeye çalışacağım.

Merak eden arkadaşlar için bolca resim paylaşmak isterim fakat tapatalkta ancak 2 resim koyabiliyorum mesajlarımda. Sonuçları burdan paylaşıcam. Netice güzel olursa kendi yapmak isteyen arkadaşlara da elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar varsa da faydalanmak isterim.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

kaanromeo

• Membro
Ynt: Giulietta Carbon Aksesuar
« #1 : 02 Şubat 2020, 00:19:00 »
 :alkis:
Kolay gelsin sonuç güzel olur inş.

ebirol

• Membro
« #2 : 02 Şubat 2020, 02:05:10 »
Merakla bekliyorum tüm aşamaları yazabilirseniz güzel olur. Aynı düşüncelere sahip (karbon detay arzusu :) ) benzer araştırmaları yapmış biri olarak ben de 159’umda dashboard, vites ve direksiyon çerçevesi vs. Karbon fibere dönüştürme niyetim var. Dediğiniz gibi seri üretim yapmadığımız için kalıp ihtiyacımız yok. Vakum infüzyon benim işyerimde mevcut fakat o yöntemden emin olamadım henüz. Ben de youtube da bahsettiğiniz gibi kaplama yöntemi ile yapılan bir video izledim. Benim kafamı kurcalayan tek kısım, kumaşı kapladık reçineyi de döktük, yanılmıyorsam minimum 0.5mm gibi bir kalınlığı olacak. Bu kalınlık değeri ile parçalar oturur mu, düğme boşluklarında sıkıntı yaşar mıyım gibi sorular var. E tabi bir de sökme uygulama derken 3-4 gün aracı yatırmak da lazım  :D
Kolay gelsin diliyorum, umarım güzel sonuçlar alırız, ben de kalkıştığım zaman paylaşırım.

Dellobaltino

• Membro
« #3 : 02 Şubat 2020, 11:06:23 »
Ben de keskin dönüşlü, kıvrımlı parçalarda kumaşı potluk oluşturmadan nasıl oturtabilirim diye düşünüyorum. Kumaşın esnekliği olsa da deseni bozmamak lazım. Bahsettiğiniz çerçeve gibi parçalarda kaplamadan dolayı kalınlık olacak haklısınız. Aynı durumu ben de giu nun teyp çerçevesi için düşündüm. Biraz deneme yanılma yöntemi olacak.

coyote

• Membro
« #4 : 02 Şubat 2020, 11:26:34 »
Sözünü ettiğiniz büyüklükteki parçalarda iş görür mü bilemiyorum, ama vakumla kalıp çıkaran cihazlar var. Bunların öncüsü formbox diye biliyorum. Yurtdışı fiyatı 700 usd. Ülkemizde de 9000 tl civarına satılıyor. Belki bu cihazı alıp, kalıp çıkarma işine girmiş birilerini bulabilirsiniz.

Erkay KAHYA

• Membro
« #5 : 02 Şubat 2020, 15:08:06 »
Benzer calismayi denemistim.
159 konsolu yaptim karbondan.
Tavsiyelerim,
Mevcut malzeme uzerine yapistirici surup karbon kumasi serin.
Kumasin kestiginiz kenar kisimlarini bantlayin.
Yapistiricisiz serilen karbon kumasin deseni bozuluyor.
Kumasin kenarlarini bol birakin. Recine kuruyunca maket bicagi ile fazlaliklari alirsiniz.
Aceleci olmayin. Recine kurumasini vs. bekleyin.
Ust yuzeyin puruzsuz olmasi cin zimpara kullanin.
2, 3 gunde olacak is degil.
Bulundugunuz ortam tozsuz olmazsa yuzey puturlu oluyor.
Sabirla iyi sonuclar aliniyor.
Kalinlik onemli degil parcalar oturuyor.
Kolay gelsin.

ebirol

• Membro
« #6 : 02 Şubat 2020, 15:38:03 »
Benzer calismayi denemistim.
159 konsolu yaptim karbondan.
Tavsiyelerim,
Mevcut malzeme uzerine yapistirici surup karbon kumasi serin.
Kumasin kestiginiz kenar kisimlarini bantlayin.
Yapistiricisiz serilen karbon kumasin deseni bozuluyor.
Kumasin kenarlarini bol birakin. Recine kuruyunca maket bicagi ile fazlaliklari alirsiniz.
Aceleci olmayin. Recine kurumasini vs. bekleyin.
Ust yuzeyin puruzsuz olmasi cin zimpara kullanin.
2, 3 gunde olacak is degil.
Bulundugunuz ortam tozsuz olmazsa yuzey puturlu oluyor.
Sabirla iyi sonuclar aliniyor.
Kalinlik onemli degil parcalar oturuyor.
Kolay gelsin.
Parçaların oturduğunu öğrenmek güzel oldu :alkis: evet yapıştırıcı sürülmüş yüzeye kumaşa koyunca dediğiniz gibi bantlamak lazım yoksa hemen dağılıyor kumaş. Reçineden sonra maket bıçağı ile kesilecek kadar yumuşak olacağını bilmiyordum. Bilgiler için çok teşekkürler. 2-3 günde olacak iş değil derken ne kadar sürmüştü sizin?

Dellobaltino

• Membro
« #7 : 03 Şubat 2020, 11:08:39 »
Arkadaş reçine sürülmeyen fazlalıkları maket bıçağıyla kesmekten bahsediyor sanırım. Yoksa reçineden sonra dremel kullanmak gerekiyor sertleştiğinden ötürü.

Erkay KAHYA

• Membro
« #8 : 03 Şubat 2020, 23:08:08 »
Tek kat kumas ile yapilan uygulamalarda recine ile sertlesmis kumasi maket bicagi ile kesebilirsiniz.
Eliniz yatkin ve ortaminiz tozsuz vs. Musait ise iki gunde bile yaparsiniz. Surenin uzamasi yuzeyi puruzsuz yapmak icin 4 ve daha fazla kat recine zimpara islemleri suruyor.
Recineyi firinda kurutursaniz isiyi dusuk tutun yuzeyde kabarciklar olusmasin.
Ben 8, 9 kez vites konsol vs. Parca yaptim. Ancak kusursuz sonuc elde edemedim ve boya yapmak kolay oldugu icin boyayip taktim.  :D
Kenar fazlaliklari keserken dikkat edin karbon deseni bozulabiliyor.
Kolay gelsin.

Dellobaltino

• Membro
« #9 : 04 Şubat 2020, 10:36:35 »
Kumaşı parçaya göre kesip yapıştırıcıyı sürüp parçaları karbon kumaş ile güzelce kapladım. Fazlalıkların büyük kısmını kesip kalan kısımları içe doğru kıvırıp bantladım ve kurumaya bıraktım. Akşam da ilk kat reçinesini uygulayacağım. Güzel oldu. Sadece minicik bir yerde desen kayması oldu o da pek farkedilmiyor. Kumaş çok hassas olduğu için narin davranmak gerekiyor. İlk defa yaptığım bir iş ama sonuç şimdilik iyi. Tapatalk da foruma bağlantı konusunda problem yaşadığım için web sitesinden yazıyorum. Buradan resim yükleyemiyorum. Bağlanabilirsem resim de atıcam.

Dellobaltino

• Membro
« #10 : 04 Şubat 2020, 13:51:30 »
İlk kat reçineyi de uygulayıp kürlenmeye bıraktım

ebirol

• Membro
« #11 : 04 Şubat 2020, 16:13:34 »
Elinize sağlık, güzel olacağa benziyor :alkis: reçineyi fırça ile sürüyorsunuz değil mi? Sizden cesaret alıp vakit bulunca ben de yapacağım inşallah  :D

Dellobaltino

• Membro
« #12 : 04 Şubat 2020, 22:16:19 »
Evet fırça ile sürüyorum. Henüz sonuçlanmadı ama şimdilik çok fazla zorlanmadım. İyi bir netice alacağıma inanıyorum. Bazı püf noktalarına dikkat etmek ve kumaşa hassas davranmak gerekiyor. Elbette bu işi profesyonel olarak yapan insanların ürünleri gibi kusursuz bir finishe sahip olmayabilir ama kendim üretmek ve satın almak arasındaki maliyet farkını göz önüne alırsam f/p açısından harika olacağını düşünüyorum. Bence carbon seven ve benim gibi buna bütçesi olmayan biri kendi yapabilir. Zaten bu postu açmamın sebebi de bu.

Dellobaltino

• Membro
« #13 : 05 Şubat 2020, 12:02:38 »
İlk kat reçinesi kurudu. Fazlalıkları bıçakla kabaca kestim. İşyerimde ince bir şekilde kenardaki fazlalıkları düzeltip zımpara işlemine geçicem. Sonra sırada 2 ve 3. kat reçinesi var

Dellobaltino

• Membro
« #14 : 06 Şubat 2020, 14:47:38 »
Zımparadan sonra 2. ve 3. kat reçinesi atıldı. Kürlenmeye bırakıldı

ebirol

• Membro
« #15 : 06 Şubat 2020, 22:32:40 »
Kolaylıklar diliyorum tekrardan, yüzey pürüzlülüğü ne alemde 2 ve 3. Katlarda

Dellobaltino

• Membro
« #16 : 07 Şubat 2020, 12:08:48 »
Reçineyi sürünce minik hava kabarcıkları olabiliyor. Onları da fön makinasıyla ısıtıyorum. Kusursuz değil yüzey ama zaten 120 den 1200 e kadar kademeli olarak zımpara yapıcam. Daha sonra pasta ile çizikleri alıp en son vernik atınca o zaman sonuç ortaya çıkacak

Dellobaltino

• Membro
« #17 : 07 Şubat 2020, 12:11:09 »
Trimleri bugün bitiririm büyük ihtimalle. Haftasonu da arka havalandırmaya başlayacağım

Dellobaltino

• Membro
« #18 : 08 Şubat 2020, 10:39:11 »
Son kat reçinesi de kuruduktan sonra kalından inceye doğru zımparaladım. Ardından pasta ile çizikleri aldım. En son verniğini de atınca pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuştu. Resim çekmekten pek anlamıyorum. Resimlerinde göründüğünden çok daha güzel.

ebirol

• Membro
« #19 : 08 Şubat 2020, 18:49:47 »
Resimde de gayet güzel görünüyor ellerinize sağlık. Pastayı polisaj makinesiyle mi yaptınız küçük yüzeyde? Sprey vernik mi kullandınız yoksa onu da fırçayla mı uyguladınız diye sorup darısı başıma diyorum artık  :D

ayredin1982

• Membro
« #20 : 08 Şubat 2020, 19:14:11 »
Elinize sağlık.teyipin çerçevesini merakla bekliyorum.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dellobaltino

• Membro
« #21 : 09 Şubat 2020, 17:41:53 »
Polisaj makinam yok elle yaptım. Olsa iyi olurdu. Verniği fırçayla uygulamak olmaz yüzey düzgünlüğü açısından. Teyp çerçevesine daha var. Arka havalandırma triminden sonra ayna kapaklarına geçicem. Sonra kapı kolları. Kürleme için beklediğimden iş biraz ağır ilerliyor

Dellobaltino

• Membro
« #22 : 11 Şubat 2020, 09:14:50 »
Arka havalandırma trimi de bitmek üzere. Foruma tapatalk dan giriş yapmak bu aralar pek mümkün olmadığından resim paylaşamıyorum

Gouki

• Amministratore
« #23 : 11 Şubat 2020, 09:30:03 »
Arka havalandırma trimi de bitmek üzere. Foruma tapatalk dan giriş yapmak bu aralar pek mümkün olmadığından resim paylaşamıyorum

Elinize sağlık güzel çalışmalar. Bu arada log'larda gece-gündüz şifre hatası aldığınız görünüyor. Muhtemelen tapatalk'a yanlış şifre yazdınız.

Dellobaltino

• Membro
« #24 : 11 Şubat 2020, 11:16:09 »
Teşekkür ederim.şifre hatası olduğunu sanmıyorum sadece acaba şifreyi mi yanlış giriyorum diye düşünüp farklı şifre denedim. Onda da yanlış şifre uyarısı verdi onun dışında "call to undefined function get_auth_secret" diye bir hata veriyor. Şifreyi yanlış girdiğimde direk yanlış şifre diyor zaten. Birkaç gündür bu hatayı veriyor. Onun öncesinde foruma hiç bağlanmıyordu tapatalkta, sadece arada bağlanıyordu gün içinde.

GoogleTagged