Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Mito / Giulietta Short Shifter / Sport Shifter  (Okunma sayısı 1038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gurkanlale

• Membro
Mito / Giulietta Short Shifter / Sport Shifter
« : 11 Mayıs 2016, 14:18:28 »
Herkese merhaba,

Teknikte mi yoksa burada mı bilemedim ama bu konuda yorumunuz nedir? Novitec olduğu için uzun vadede zararlı ve masraflı olabileceği konusundaki şüphelerimi sorgulamaya başladım.
http://www.novitec-sportiva.com/en/332-Novitec-Sport-Shifter?c=216
Deneyen, sipariş ermeyi düşünen var mı?
Drive Tastefully..

E.Ç.M. (MiTongin)

• Membro
Ynt: Mito / Giulietta Short Shifter / Sport Shifter
« #1 : 11 Mayıs 2016, 14:29:14 »
Bende siparis etmeyi düşündüm açıkçası. Novitec markasinin kötü olduğunu nerden çıkardınız?
PADDOCK DETAILING

*Smiles per gallon*

( Yaktığınız yakıt başına düşen gülümseme oranı )

gurkanlale

• Membro
« #2 : 11 Mayıs 2016, 14:33:54 »
Bende siparis etmeyi düşündüm açıkçası. Novitec markasinin kötü olduğunu nerden çıkardınız?

Yok yok hayır, aksine, shortshifterların uzun vadede zararlı olabileceğine dair şüphelerim vardı, Novitec olunca bu fikrimi sorgulamaya başladım. Novitece laf yok yani :)
Drive Tastefully..

E.Ç.M. (MiTongin)

• Membro
« #3 : 11 Mayıs 2016, 14:37:30 »
Bilgisi olan arkadaşların feedbacklerini alalim o vakit  :yukari-ok:
PADDOCK DETAILING

*Smiles per gallon*

( Yaktığınız yakıt başına düşen gülümseme oranı )

Gouki

• Amministratore

Ormanci

• Membro
« #5 : 11 Mayıs 2016, 15:00:47 »
@Gouki geldim :)

2015 yaz ayları civarında Alfisti.net'ten sipariş edip Yılmaz Usta'da taktırmıştım. O zamandan bu yana kullanıyorum.

Zarar anlamında nasıl bir zarar oluyor bilemiyorum. Neticede mekanik birşey tamamen ve vites yollarını, vites kolu hareketlerini kısaltmaya yönelik. Burada dezavantaj ve çok kullanılmamasının nedeni, vites geçişleri daha çok hissedilir hale geliyor ve mesafeyi de kısalttığınız için, vites kolu kaldıraç mantığıyla çalışmak yerine tüm hareketleri size yansıtıyor :)

Bi ara sanayide kolu kesip, tekrar kaynaklayarak yapıyorlardı "sanayi işi short shifter"ı :) Ama yamuk oluyordu falan filan, bence zarar ziyan bunlardan kaynaklanabilir gibi geliyor.

Çünkü debriyaja basıp vites geçiriyorsunuz, dişliler yine aynı yerlere geçiyor :) Bu mantıkta ben pek bi zarar göremiyorum. Ha şu olabilir, vitesleri bazen rahat geçiremeyebiliyorsunuz, ya da short shifter'larda en çok yapılan hata, hızlıca yapılan 5-4 gibi hareketlerde, alınan gaz oranıyla birlikte vitesi 4 yerine 2'ye geçirmeniz oluyor. O da aslında short shift değil, sürücü hatasına girer :D

Dediğim gibi, tam olarak neticelerini bilmemekle birlikte, şanzımana vs'ye zararı olduğunu pek düşünmüyorum. Ancak bu işin mantıklı ve geçerli bir açıklaması varsa eyvallah, söylediklerimin hepsini geri yutarım :)

Bunun haricinde kullanım deneyimi olarak şöyle aktarayım;

Vites yolları kafadan %40'lara yakın şekilde kısalıyor, takılır takılmaz elde bile hissediliyor. Alfaowner forumlarında idi sanırım, birisi üşenmemiş ölçmüş hepsini tek tek. Geçiş hissi olarak gayet güzel, tabi sert ve daha net geçiş seviyorsanız.

Negatif olarak ise şunu söyleyebilirim, şanzıman soğukken veya kışın ilk geçişler tabi iyice sertleşiyor. O zaman biraz can sıkabiliyor.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Fatihob

• Membro
« #6 : 11 Mayıs 2016, 17:56:54 »
Bende kullaniyorum 5sene oldu heralde, hic sorun yok. Zaten sorun yaratabilcek bir parca degil. Allahin demiri sadece. Kullanim avantajlari, hissini falan Onur aciklamis.

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

..

Kalzoon

• Membro
« #7 : 21 Mayıs 2016, 18:20:30 »
Selam,

Ben de 1 aydır kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım henuz. Kamyon vitesi gibi bizim araçlar... Bu tip birşey şart... Yılmaz Abi'nin daha guzel bir çözümü var ama... Ona bir danışın almadan önce derim. Hem mevcut original parçayı kullanmış oluyorsunuz (ucundaki plastik yumuşaklık sağlıyor-novitec full metal ve sert) hem de daha ucuza halledebiliyorsunuz. Giulietta QV gri derseniz o anlar ;)

Kly Glsn,
2011 Giulietta QV
Full SuperSprint+Downpipe
Quaife LSD 
Colombo Bariani Camshafts
GFB - DV+
Protoxide Wastegate
DR. ECU Custom Tuning
BMC AirFilter
Billstein B8+H&R Springs
Wiechers Racingline Carbon Front Strut Bar
Magneti Marelli ME200T Throttle Module+Remote
Novitec Sport Shifter
Goodridge Stainless Steel Brake Lines
Marangoni Front Bumper
19" Prodrive +235/35R19 Michelin PS4S

gurkanlale

• Membro
« #8 : 21 Mayıs 2016, 18:51:07 »
Selam,

Ben de 1 aydır kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım henuz. Kamyon vitesi gibi bizim araçlar... Bu tip birşey şart... Yılmaz Abi'nin daha guzel bir çözümü var ama... Ona bir danışın almadan önce derim. Hem mevcut original parçayı kullanmış oluyorsunuz (ucundaki plastik yumuşaklık sağlıyor-novitec full metal ve sert) hem de daha ucuza halledebiliyorsunuz. Giulietta QV gri derseniz o anlar ;)

Kly Glsn,

Hmm. Bursa'da olduğum için çok kolay olmuyor ama Sportiva'ya gidersem sorarım teşekkürler!  :clover:
Drive Tastefully..

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal