Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Servisten Geldim. fikirlerinizi bekliyorum.  (Okunma sayısı 2009 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alfa147black

• Ziyaretçi
Servisten Geldim. fikirlerinizi bekliyorum.
« : 03 Nisan 2009, 13:37:43 »
merhaba arkadaşlar..servisten geldim. bayağı bir şeyler yapılacak dediler. önemli gördüklerimi yaptırdım. verdikleri fiyatları yazıyorum. alfamı yeni aldığım için tecrübeli arkadaşlar fikirlerini söylerlerse çok sevinirim. özellikle fiyat ve yaptırmam gereken parçaların aciliyeti hakkında bilgi arıyorum.. Servisin adını yazmak istemiyorum. isteyen arkadaşlara pm yollayabilirim.

YAPTIRDIKLARIM
1.motor yağı mobil   95 lira
2.yağ filtre         10 lira
3. hava filtre       15 lira
4.polen filtresi     30 lira
enjektör temizliği   40 lira
ön fren balata          95 lira
fren ayna taşlama    40 lira
bujiler çift tırnak     86 lira
bujiler tek tırnak      98 lira
servis ücreti           125 lira

toplam 634 lira ödedim..

YAPILMASI GEREKİR DEDİKLERİ..FAKAT YAPTIRMADIKLARIM

1. DEBRİYAJ SET         240
2. DEBRİYAJ ALT MERKEZ  175
3. VOLANT TAŞLAMA       60
4. ŞANZIMAN YAĞ         45
5. vites kol tam. tak.  60
6. arma ön              60
7. benzin depo kapağı   83
8. porya burcu arka     40
9. viraj demir burcu ön  60
10. salıncak alt sol ön  200 lira
11. salıncak alt sağ ön  200 lira
12. rot balans           60 lira

Edited by - alfa147black on 04/04/2009  01:47:36

Edited by - alfa147black on 05/04/2009  19:55:44
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2009, 09:40:13 Gönderen: omeroguz »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

murat

• Amministratore
« #1 : 03 Nisan 2009, 13:44:51 »
Biraz 3 bilinmeyenli denklem gibi olmuş ;) Siz Edirne'desiniz sanırım ve bu servis yetkili değil sanırım doğru mu? Eğer Edirne'de iseniz servis seçeneğinizin de çok az olduğunu tahmin ederek bu rakamlar abartılı değil diyorum ..Takılan bujilerin markası nedir ?
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2009, 13:44:51 Gönderen: murat »
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

admin

• Amministratore
« #2 : 03 Nisan 2009, 13:45:17 »
Verdin mi, vericen mi?
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2009, 13:45:17 Gönderen: a/a »
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

goodoldtimes

• Ziyaretçi
« #3 : 03 Nisan 2009, 15:15:44 »
Bujiler pahalı gibi geldi bana da. Krizden önce 8  bujiyi 100liraya almıştım.
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2009, 15:15:44 Gönderen: goodoldtimes »

junip

• Ziyaretçi
« #4 : 03 Nisan 2009, 16:09:24 »
araç 100bini geçtimiki bujiler değişiyor ?
bir de geçen hafta sonu 5 litre mobil süper S yağı 55 liraya değiştirdim.

Edited by - junip on 03/04/2009  16:10:02
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2009, 16:09:24 Gönderen: junip »

A.S.GÜMÜŞ

• Membro
« #5 : 03 Nisan 2009, 16:36:04 »
evet ya bende German mobil yağ'a 65 lira vermiştim 1 kaç hafta önce
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2009, 16:36:04 Gönderen: A.S.GÜMÜŞ »

07 DH 800

alfa147black

• Ziyaretçi
« #6 : 04 Nisan 2009, 01:52:18 »
arkadaşlar servis istanbulda.vaktim ve tekrar gelme şansım olmadığı için zorunlu gördüklerimi yaptırdım. bujiler bitik dediler ricambi marka sanırım orjinal bujiler taktılar. birde fren balatası sadece önler değişti. yaptırdıklarım pahalı geldi ama geçmiş olsun diyorum kendime:)
asıl canımı sıkan yaptırmadığım liste.. acaba sırf iş çıkarmak için mi yazdılar yoksa gerçekten mi sıkıntı var bilmiyorum.. ve hala güvenebileceğim bir servisim yok malesef.
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2009, 01:52:18 Gönderen: alfa147black »

147BLACK

• Membro
« #7 : 04 Nisan 2009, 07:57:46 »
quote:

arkadaşlar servis istanbulda.vaktim ve tekrar gelme şansım olmadığı için zorunlu gördüklerimi yaptırdım. bujiler bitik dediler ricambi marka sanırım orjinal bujiler taktılar. birde fren balatası sadece önler değişti. yaptırdıklarım pahalı geldi ama geçmiş olsun diyorum kendime:)
asıl canımı sıkan yaptırmadığım liste.. acaba sırf iş çıkarmak için mi yazdılar yoksa gerçekten mi sıkıntı var bilmiyorum.. ve hala güvenebileceğim bir servisim yok malesef.

Aynı durumu sık sık ben de yaşıyorum. Ankara'daki tüm servisleri gezip hepsinden ayrı ayrı bilgi almaktan ve sonra da acaba hangisi doğru söylüyor demekten bıktım.
Bugün Şaşmaz sanayi de ufak bir Alfa dükkanı var.Sanırım eski bir Alfa ustası "Butik" çapta bir dükkan açmış. Bugün daha ayrıntılı öğrenicem.Hatta duvarında www.alfistiturkey.com yazan bir tabela bile asılı. -Alper Oto Özel Alfa Servisi-
Ön takımlarla ilgili oraya bırakacağım aracı.
Bir çok yer dolaştım ön takım sesleriyle ilgili ve ön takıma şöyle bir bakıp kağıda "tümü değişsin" yazıp yanınada bir dolu fiyat çıkartan adamlar oldu.

Şaşmaz sanayide amcamın ortağına devrettiği ön takım ve rot balans servisimiz var. Orada kontrol ettirdim ve gerçekten ne değişmesi gerekiyorsa tespit ettiler. Bu Alfa ustasına da onlar yönlendirdi.Buna göre götürüyorum aracı bugün. Umarım bir süre lakır lakır ses gelmeden binerim aracıma. Fiyat diğer servislere göre daha hesaplı.
Tek aklımda kalan bu ön takım malzemelerinden bazıları 10.000 km sonra yine ses yapar, kalitelisinden takılmalı diyorlar???
Kaliteli vs kalitesiz hangisi normal bir kullanıcı olarak bilmemiz mümkün değil galiba. Bahtımıza ne çıkarsa artık.

Yeni bir yöntem uyguluyorum. Hangi servisin hangi olayı daha iyi çözdüğüne ve daha iyi fiyat çıkardığına göre aracı değişik servislere götürüyorum. Mesela birinin anladığından öteki anlamıyor veya birinin yüksek verdiği ücrete öbürü daha az masraf çıkartıyor.
Mesela varyatör de değiştirtmek istiyorum ama onu yetkili servise bırakıcam. Çünkü garanti veriyor. Ve bir kaç çizik oldu geçenlerde. Onu da yetkili servise yaptırmayı düşünüyorum. Sanayi de herhangibir yer aynı rengi tutturabilir mi diye düşünmeden edemiyorum.
Jarama siyahı...
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2009, 07:57:46 Gönderen: 147BLACK »
please teach me how to dream
I long to be more than a machine

Alfadanadam

• Moderatore
« #8 : 04 Nisan 2009, 11:48:34 »
Renk tutturma konusuna fazla takılmayın. İyi olarak bilinen herhangi bir boyası güzelce yapar. Boya tonları direk sizin aracınızdaki boya koduyla temin ediliyor. Yani Jarama siyahı olması sizin için özel bir durum ama onlar için değil :)
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2009, 11:48:34 Gönderen: Alfadanadam »

takgun

• Ziyaretçi
« #9 : 04 Nisan 2009, 13:05:47 »
Aracınız kaç km de onuda belirtirseniz, daha doğru yorumlar yazabiliriz. Bujileri değiştirdiğinize göre 100 bin in üzerinde diye düşünüyorum. Yaptırdıklarınızın fiyarları normal gibi diğer özel servislerle çok bir farkı yok. Yaptırmadıklarınızla ilgili, debriyaj kalkışlara silkeliyor, vites geçişlerinde arasıra cartlıyor, rampalarda zorlanıyor ASR devreye giriyorsa bitmiş ve değişme zamanı gelmiş demektir. Yoksa gerek yok devam edebilirsiniz. Debriyajın değişmesi normalde alt merkez niye değişiyor, volan niye taşlanıyor onu anlamadım. Niye gerek olduğunu bence iyi sorgulayın. Salıncakların burçlarını zaten aracı lifte kaldırıldığında size görebilirsiniz. Parçalanmış, aşınmış ve boşluk varsa yada yolda sürerken ses yapmaya başlamışsa değiştirmelisiniz.
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2009, 13:05:47 Gönderen: takgun »

tolga_ozhan

• Membro
« #10 : 04 Nisan 2009, 16:46:49 »
quote:

Ricambi orginali orjianal ürün demek. Yani markası değil. Markanın adı NGK'dır.
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2009, 16:46:49 Gönderen: tolga_ozhan »

tolga_ozhan

• Membro
« #11 : 04 Nisan 2009, 16:52:05 »
quote:

Aracınız kaç km de onuda belirtirseniz, daha doğru yorumlar yazabiliriz. Bujileri değiştirdiğinize göre 100 bin in üzerinde diye düşünüyorum. Yaptırdıklarınızın fiyarları normal gibi diğer özel servislerle çok bir farkı yok. Yaptırmadıklarınızla ilgili, debriyaj kalkışlara silkeliyor, vites geçişlerinde arasıra cartlıyor, rampalarda zorlanıyor ASR devreye giriyorsa bitmiş ve değişme zamanı gelmiş demektir. Yoksa gerek yok devam edebilirsiniz. Debriyajın değişmesi normalde alt merkez niye değişiyor, volan niye taşlanıyor onu anlamadım. Niye gerek olduğunu bence iyi sorgulayın. Salıncakların burçlarını zaten aracı lifte kaldırıldığında size görebilirsiniz. Parçalanmış, aşınmış ve boşluk varsa yada yolda sürerken ses yapmaya başlamışsa değiştirmelisiniz.

Salıncak burcu'nun parçalanmasına gerek yok. Parçalanmış yada deforme omuşsa zaten çok daha önce değiştirmek gerekirmiş. Zaten gözlede ne durumda olduğunu anlayamazsınız. Birde zaten çok zahmetli bir iş olduğu için baskı balata değişimi. Hazır sökmüşken volanı o yüzden taşlıyorlar.
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2009, 16:52:05 Gönderen: tolga_ozhan »

Anıl

• Membro
« #12 : 05 Nisan 2009, 00:31:19 »
Aracın km'si kaç, yapılacakları filan okuyunca 100bin üzeri gibi düşündüm eğer 50-60bin ise yapılan işlemler bana tuhaf geldi! Ne var ne yoksa değişiyor! Debriyaj komple takım,rulmanlarda dahil+ volan haifletme işçilik dahil 650TL İzmir'de...
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2009, 00:31:19 Gönderen: Anıl »
İtalyanlar sadece otomobilleri değil, hayalleri de yaratırlar...

1998 GTV V6 TB

alfa147black

• Ziyaretçi
« #13 : 05 Nisan 2009, 19:45:34 »
cevap yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum.. arabam 85 binde en son 74 binde bakıma girdiği için ben yağ değiştirmeye götürmüştüm. bunları çıkardılar..debriyajda bana göre sıkıntı yok vites geçişlerimde bana göre normal asr falan da devreye girmiyor..salıncaklar konusunda da tereddüt ettim. herhangi bir sıkıntı hissetmiyorum..ama..inanın psikolojim bozuldu. kullanırken sanki birşey olacak yolda kalacak diye korkuyorum.en kötüsü çok sevdiğim arabama zarar vermekten korkuyorum.. sabit gelirliyim ve büyük masraflarıda gözü kapalı yapın diyemedim.bostancı tarafına gitmeyi düşünüyorum.oradaki servislere baktırsam iyi olur belki ...aynı sıkıntıları söylerlerse tekrar bu servise dönüp yaptırıcağım.

Edited by - alfa147black on 05/04/2009  21:19:40
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2009, 19:45:34 Gönderen: alfa147black »

junip

• Ziyaretçi
« #14 : 05 Nisan 2009, 21:49:00 »
bence 85bindeki aracınız için bujiler bitik diyerek sizi masrafa sokan o servise birdaha uğramayın derim.
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2009, 21:49:00 Gönderen: junip »

admin

• Amministratore
« #15 : 05 Nisan 2009, 21:59:54 »
100 binlik bujilerin 100 bin gidecek diye bir garantisi yoktur. Ortalama 60 binden sonra kullanım şartlarına göre değişimi gerekebilir.
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2009, 21:59:54 Gönderen: a/a »
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

Alfadanadam

• Moderatore
« #16 : 05 Nisan 2009, 23:20:57 »
Eğer salıncaklardan sizin şikayetiniz yoksa, yani gacırtı ya da tümsek-çukurlardan geçerken ses gelmiyorsa değiştirmek çok gereksiz. Salıncaklar sizi neredeyse "asla" yolda bırakmaz.
Debriyajdan aynı şekilde ses gelmiyorsa, kaçırma yapmıyorsa ve debriyaj pedalı da çok sertleşmediyse değiştirmeye gerek yok, en azından kısa vadede değiştirmeye gerek yok.
Bujilerde değişime karar vermenin en iyi yolu söküp kontrol etmek, ardından da egzos değerlerine bakmak. Eğer her ikisi de olumlu ise ve sizin de araçta tepkisizlik,fazla tüketim gibi şikayetleriniz yoksa gene gereksiz.

Ama porya burcu ve viraj demir lastiğini güvendiğiniz herhangi bir servise kontrol ettirin, kaldı bu iyi bir rot balansçı da olabilir. Çıkacak sonuca göre neyin değişmesi gerektiğine karar verirsiniz.

Hepimiz Alfalarımıza aşığız ve her bakım yaptırdığımızda giden paralara değil de gelen güzel parçalara daha çok seviniyoruz. Ama seviyoruz diye gereksiz masraf yapmanın da alemi yok, hele ki bu devirde.

Keyifli sürüşler dilerim.
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2009, 23:20:57 Gönderen: Alfadanadam »

tolga_ozhan

• Membro
« #17 : 06 Nisan 2009, 00:31:53 »
Bu saydığınız sıkıntılartdan sadece baskı balata felaket bir durumdaysa sizi yolda bırakır. Bujide bırakır ama zaten çok öncesinden araç tekleyerek ve vuruntulu çalışarak belli eder bujileri bitirdiğini. Anlatıklarınızdan böyle bir durum olmadığı belli. Fakat kötü durumdaki buji sizi yolda bırakmasada fazla (hemde epey fazla olabilir) tüketim değerine yol açar. Zamanında değiştirilmezse zaten benzine verilen para buji parasını geçebilir. Yani elzem öneme sahiptir.
Salıncakları anlamanın yolu basit aslında sabah soğuk çalıştırmada çukur ve tümseklerde gacırtı gucurtu gelmiyorsa. Levye ile falan kontrol edildiğinde fazla boşluğu yoksa, aynen yola devam sorun çıkartmaz.
Fakat şunuda söyleyeyim baskı balata için 85 bin km hiçde az değil. Yani muhtemelen azda olsa kaçırıyordur. Fakat bunun sonucu olarak illaki değiştirmeye gerek yok. Başka bir yere sormakta fayda var.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2009, 00:31:53 Gönderen: tolga_ozhan »

goodoldtimes

• Ziyaretçi
« #18 : 07 Nisan 2009, 15:40:06 »
quote:

Debriyajdan aynı şekilde ses gelmiyorsa, kaçırma yapmıyorsa ve debriyaj pedalı da çok sertleşmediyse değiştirmeye gerek yok, en azından kısa vadede değiştirmeye gerek yok.

Bu ses nasıl bir ses? Normalde 1200-1500 devir arası kalkarım. Daha yüksek devirde kalkış yaparsam, 2000 ya da üstü diyelim, bazen ince bir ses geliyor. Pedal çok sert değil.

Yolda kalmaktan korkuyorum :)
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2009, 15:40:06 Gönderen: goodoldtimes »

Alfadanadam

• Moderatore
« #19 : 08 Nisan 2009, 10:09:52 »
Bahsettiğim ses, spesifik bir ses değil. Normal çalışma dışında çıkan bir ses yok ise demek istedim.
Kaskonuz varsa yolda kalmaktan korkmayın, ücretsiz çekici hizmeti var hepsinin :)
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2009, 10:09:52 Gönderen: Alfadanadam »

alfa147black

• Ziyaretçi
« #20 : 14 Nisan 2009, 20:42:28 »
arkadaşlar herkese teşekkür ederim.10.000 bakımı tekrar gelinceye kadar başka masraf yapmayacağım.. .şu an bir sıkıntı hissetmiyorum. bakalım bekleyip göreceğiz.:)
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2009, 20:42:28 Gönderen: alfa147black »

ersinguller

• Ziyaretçi
« #21 : 24 Mayıs 2009, 00:16:47 »
yağlama belli bir sürelik çözüm sağliyor ama sonra yine yaptırmanız gerek... tabii 3 ayda bir 5 lira vereceğiniz varsayılırsa 1200 lira edene kadar baya vakit geçmesi lazım :)
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2009, 00:16:47 Gönderen: ersinguller »

alfa147black

• Ziyaretçi
« #22 : 24 Mayıs 2009, 11:10:56 »
zaten alana kadar yaşadığım sıkıntılar birde çevreden duyduğun abuk sabuk muhabbetler kafamı karıştırmıştı. bu servisin yaptığı da son darbe oldu. ama şükür problem kalmadı kafam şimdi rahat..
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2009, 11:10:56 Gönderen: alfa147black »

Alfadanadam

• Moderatore
« #23 : 24 Mayıs 2009, 11:11:18 »
Zaman zaman tekrarlıyorum, tekrar yazmakta fayda var:

Eğer salıncaklarınızda fiziksel bir şekil bozukluğu yoksa ve salıncağa akuple haldeki rotiller de sağlamsa, salıncaklarda sese sebep olan burçları değiştirmeyi deneyin öncelikle. Çok uzun ömürlü bir çözüm olmayabilir ama sizlerin de bildiği gibi orjinal salıncakların burç ömrü de çok uzun olamayabiliyor.
Bahsettiğim burçların tanesi 10 lira falan ve alt salıncaklarda 3 adet var.

Alfalarımızda gereksiz parça değişimleri alfamıza yarar değil, cebimize zarardır ve gereksiz yere herşeyden sakındığımız alfamızdan soğutur bizleri.

Seçim sizin.
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2009, 11:11:18 Gönderen: Alfadanadam »

zeitgeist

• Ziyaretçi
« #24 : 24 Mayıs 2009, 11:24:53 »
Ankara'daki "servisler" ne yazık ki burç değiştirmekten bihaber, ya da işlerine gelmiyor, en ufak bir seste salıncağı değiştirmekten yanalar.
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2009, 11:24:53 Gönderen: zeitgeist »

GoogleTagged