Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 147 de Sunroof Perdesini Sökmek !  (Okunma sayısı 1235 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alfacan

• Membro
147 de Sunroof Perdesini Sökmek !
« : 27 Mayıs 2013, 23:25:19 »
Merhaba ,

Geçenlerde sunroof camını silerken farkettim , perdenin üstü adeta 1 parmak toz olmuş .. Aradan silebildiğim kadar sildim fakat iç kısımlara el girmiyor ..

Perdeyi yere alıp temizlemek en mantıklısı fakat nasıl alınır bir bilgim yok  :)

İşe ; fitilleri sökerek mi başlamalıyım mesela  :D ?

sacak

• Membro
Ynt: 147 de Sunroof Perdesini Sökmek !
« #1 : 28 Mayıs 2013, 09:48:16 »
Merhaba
Sunroof perdenizi sökebilmenin en kolay yolu sunroof camını çıkarmaktır
156 için camı tutan 6 adet alyen vida vardır 147 de aynı sanırım.
cam söküldükten sonra sunroof mekanizmasının arka kısmında kızaklara bağlı olarak 2 adet klıps vardır.
klıpsleri küçük bir tornavida basit bir şekilde sökerek perdenizi dışarı alabilirsiniz
Bu arada camı sökmüşken su tahliye kanallarının bulunduğu olukları güzelce bir temizleyip,
kızakların bağlı bulunduğu parçalarıda wd40 spreyle temizleyerek yağlamanızı tavsiye ederim

156 2.0
INFINITI FX -35

alfacan

• Membro
« #2 : 28 Mayıs 2013, 11:06:29 »
Merhaba
Sunroof perdenizi sökebilmenin en kolay yolu sunroof camını çıkarmaktır
156 için camı tutan 6 adet alyen vida vardır 147 de aynı sanırım.
cam söküldükten sonra sunroof mekanizmasının arka kısmında kızaklara bağlı olarak 2 adet klıps vardır.
klıpsleri küçük bir tornavida basit bir şekilde sökerek perdenizi dışarı alabilirsiniz
Bu arada camı sökmüşken su tahliye kanallarının bulunduğu olukları güzelce bir temizleyip,
kızakların bağlı bulunduğu parçalarıda wd40 spreyle temizleyerek yağlamanızı tavsiye ederim

Şuanda sunroof ile ilgili hiç bir sorunum yok sadece perdenin kirli olması canımı sıkıyor hepsi bu . Dediğiniz gibi sunroof camını sökersem , sunroof un ayarı bozulmayacak mı ? şuana kadar bir damla sızdırma olmadı .

sacak

• Membro
« #3 : 28 Mayıs 2013, 12:18:03 »
perdeyi, camı sökmeden çıkarmanın başka bir yolu olduğunu sanmıyorum,
Eliniz bu işlere yatkın değilse hiç uğraşmayın bence.
camı tam yerine stabil bir şekilde takamazsanız aç-kapa yaparken kızaklardaki plastik aksamlara zarar verirsiniz.çok çabuk zarar gören parçalar ve piyasadan da kolay kolay bulabilceginizi sanmıyorum

Kendi sunroof camımdaki küçük paslanma ve çürümeler  nedeniyle gezmedik sanayi bırakmayıp en son olarak çıkma sunroof camı almaya kalkımştım
Benim elimdeki Sunroof camından daha beter durumdakine çıkmacı (insafsız)600 tl gibi üçret talep etmişti
son olarak gürcistandan hurda ithalatı yapan yakın bir dostumdan yardım istemiş ve 150 tl karşılığnda sökmesi uzun iş deyip aracın tavan kısmını komple keserek getirmişti:)
156 2.0
INFINITI FX -35

alfacan

• Membro
« #4 : 28 Mayıs 2013, 12:27:31 »
perdeyi, camı sökmeden çıkarmanın başka bir yolu olduğunu sanmıyorum,
Eliniz bu işlere yatkın değilse hiç uğraşmayın bence.
camı tam yerine stabil bir şekilde takamazsanız aç-kapa yaparken kızaklardaki plastik aksamlara zarar verirsiniz.çok çabuk zarar gören parçalar ve piyasadan da kolay kolay bulabilceginizi sanmıyorum

Kendi sunroof camımdaki küçük paslanma ve çürümeler  nedeniyle gezmedik sanayi bırakmayıp en son olarak çıkma sunroof camı almaya kalkımştım
Benim elimdeki Sunroof camından daha beter durumdakine çıkmacı (insafsız)600 tl gibi üçret talep etmişti
son olarak gürcistandan hurda ithalatı yapan yakın bir dostumdan yardım istemiş ve 150 tl karşılığnda sökmesi uzun iş deyip aracın tavan kısmını komple keserek getirmişti:)

ilginiz için teşekkürler , aydınlık bir alanda boş bir vaktimde sökmeyi deniyeceğim .  :)

agucba

• Amministratore
« #5 : 28 Mayıs 2013, 13:10:35 »
Anladığım kadarı ile perdenin açılır tavana yani cama bakan kısmını temizlemek istiyorsunuz. Doğru muyum?

Açılır tavanı sökmeye, çıkarmaya gerek yok diye düşünüyorum. Açılır tavanı açın, perdeyi kapatın ve perdenin yukarı bakan kısmını bu şekilde yukarıdan (yani dışarıdan) silin. Aslında kolay.

Ya da açılır tavan konusunda ben bir şeyi atlıyorum.  :)

///////////////

alfacan

• Membro
« #6 : 28 Mayıs 2013, 13:40:51 »
Anladığım kadarı ile perdenin açılır tavana yani cama bakan kısmını temizlemek istiyorsunuz. Doğru muyum?

Açılır tavanı sökmeye, çıkarmaya gerek yok diye düşünüyorum. Açılır tavanı açın, perdeyi kapatın ve perdenin yukarı bakan kısmını bu şekilde yukarıdan (yani dışarıdan) silin. Aslında kolay.

Dogrusun abi , dedigim sey bu

Perdenin yukari bakan kismini temizlemek istiyorum

Alfadanadam

• Moderatore
« #7 : 28 Mayıs 2013, 15:19:21 »

Sunroof perdesiyle birlikte açılıyor. Sunroof açıkken perde kapanmıyor. Bizim sunrooflar dışarıya açılabilseydi anca mümdü Serkanım.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

asklepios

• Membro
« #8 : 28 Mayıs 2013, 15:51:52 »
evet,sunroof açıkken perde kapanmaz

agucba

• Amministratore
« #9 : 28 Mayıs 2013, 16:00:04 »
Bunu bilmiyordum.  :o
O zaman bu Alfa Romeo almamak için bir neden daha oluyor...   :))

///////////////

Alper

• Membro
« #10 : 28 Mayıs 2013, 16:01:31 »
Bence pek kasmayıp webasto vs. gibi firmalara gidip hem bakımını yaptırmak hemde bir güzel temizletmek en mantıklısı.
Bu sayede bir şey olduğu zamanda adamlara ekşiyebilinir bir şey olması sonucunda :)

Anıl

• Membro
« #11 : 28 Mayıs 2013, 17:08:55 »
Birşeyi belirteyim,perdeyi kızakta tutan plastik ayaklar uydurukta görünse acayip pahalıdır,perdeyi sökeyim derken masraf çıkmasın dikkat edin,ben 2009'da o klipslere 140TL bayılmıştım :(
İtalyanlar sadece otomobilleri değil, hayalleri de yaratırlar...

1998 GTV V6 TB

alfacan

• Membro
« #12 : 28 Mayıs 2013, 17:53:48 »
Karar verdim perdeyi sokmucem  :D

h.t

• Membro
« #13 : 28 Mayıs 2013, 20:29:59 »
Benimde bazen perde kapalıyken tiz bir ses yapıyor, sunroof açıkken ve perde açıkken yapmıyor. Bunun içşn sökmeye değer mi çok kafama takılıyor çünkü. :) ankarada kime yaptırabilirim buişi önerisi olan var mı ?

Fatihob

• Membro
« #14 : 28 Mayıs 2013, 21:51:26 »
Peki benim aklıma şöyle bişi geldi. Perdeyi kapandıgı yere kadar kapasan, sunroofu yukarı doğru açsan sonra yandan bir tabureye çıksan elin sunrooftan içeri girermi acaba :)
..

alfacan

• Membro
« #15 : 28 Mayıs 2013, 23:30:06 »
Peki benim aklıma şöyle bişi geldi. Perdeyi kapandıgı yere kadar kapasan, sunroofu yukarı doğru açsan sonra yandan bir tabureye çıksan elin sunrooftan içeri girermi acaba :)

Az önce tamda bunu yaptım  :) Sunroof yukarı moddayken perdeyi tamamiyle çektim .Ucuna bez dolanmış bir çubuk yardımıyla perdenin üstünü temizledim  aradan .

En pratik yol bu sanırım  :haydi:

Onur ÖZTÜRK

• Membro
« #16 : 29 Mayıs 2013, 01:16:18 »
Şu mikrofiber toz alıcılardan birtane alıp denesen nasıl olur Ercan'ım?

Stile Italiano

alfacan

• Membro
« #17 : 29 Mayıs 2013, 01:21:20 »
Şu mikrofiber toz alıcılardan birtane alıp denesen nasıl olur Ercan'ım?

...

iyiymiş bu   :)

Fatihob

• Membro
« #18 : 29 Mayıs 2013, 09:14:35 »

Az önce tamda bunu yaptım  :) Sunroof yukarı moddayken perdeyi tamamiyle çektim .Ucuna bez dolanmış bir çubuk yardımıyla perdenin üstünü temizledim  aradan .

En pratik yol bu sanırım  :haydi:

:yukari-ok: :yukari-ok: :yukari-ok:
..

GoogleTagged