Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 156 kesilmeyen soğuk hava.  (Okunma sayısı 1390 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

misket

• Membro
156 kesilmeyen soğuk hava.
« : 02 Ocak 2017, 13:58:54 »
Havalandırma sıcak vermiyor bir türlü, fan yönlendirme ayarları çalışıyor ayara göre ön cama arkaya ayağa vs. havayı soğuk soğuk üflüyor, ancak özellikle +80-90km hıza çıktığımda fanı ve difizör ayarlarını kapatsamda aracın hızına bağlı olarak hava kanallarından bariz esinti geliyor.

Polen filtresi altındaki hava haznesi aklıma geldi, hani oerada filan bir kapak verda takılı filanmı kaldır diye ama netleştiremedim, siz ne dersiniz ona göre tornavidayı vurayım.

Kaan

• Membro
Ynt: 156 kesilmeyen soğuk hava.
« #1 : 02 Ocak 2017, 14:43:23 »
Hararetiniz yükseliyor mu öncelikle onu soralım. Klasik olacak ama aracın ısınmaması ve soğuk hava üflemesi termostat sorununu akıllara getirir ilk olarak. Hararet 90 derece altındaysa ve özellikle araç hızlanınca hararet daha da düşüyorsa termostatınız açık kalmış yani bozulmuş olabilir.
1 hayal
5 duyu
6.his

ugur_1903e

• Membro
« #2 : 02 Ocak 2017, 14:46:17 »
 Torpidonun altından ulaşılabilen bir flap motoru var muhtemelen o arizalidir.
Klima dijital mi manuel mi onu da sorayım başka bir önerim olabilir.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

misket

• Membro
« #3 : 02 Ocak 2017, 16:06:23 »
Hararetiniz yükseliyor mu öncelikle onu soralım. Klasik olacak ama aracın ısınmaması ve soğuk hava üflemesi termostat sorununu akıllara getirir ilk olarak. Hararet 90 derece altındaysa ve özellikle araç hızlanınca hararet daha da düşüyorsa termostatınız açık kalmış yani bozulmuş olabilir.

Hocam hararet normal 90ve doksana çok yakın. Hatta rölantide 90+ da ikende denemiştim gene soğuk.

misket

• Membro
« #4 : 02 Ocak 2017, 16:11:55 »
Torpidonun altından ulaşılabilen bir flap motoru var muhtemelen o arizalidir.
Klima dijital mi manuel mi onu da sorayım başka bir önerim olabilir.

Klima manuel, o kısmı biliyorum torpido cebinin iç kısmında ancak flap ayarlarında sorun yok düşüncesindeyim zira sağlıklı olarak üfleme bölümlerini değiştiriyor. Bildiğim sıcak hava için motordan gelen sıcaklık kullanılıyor sorun bunun ilk/ana giriş yerindedir diyorum da orası neresi onu bilmiyorum.

ugur_1903e

• Membro
« #5 : 02 Ocak 2017, 19:27:34 »
Klima manuel, o kısmı biliyorum torpido cebinin iç kısmında ancak flap ayarlarında sorun yok düşüncesindeyim zira sağlıklı olarak üfleme bölümlerini değiştiriyor. Bildiğim sıcak hava için motordan gelen sıcaklık kullanılıyor sorun bunun ilk/ana giriş yerindedir diyorum da orası neresi onu bilmiyorum.
Daha önce başıma geldiği için yazıyorum. Manuel klima kontrol ünitesinin isiklandirmasina dikkat edin. Patlamış ampul varsa değiştirin. Unitenin sıcak soğuk ayarı yapan flap motoru bu ampullerden birisi patlak olsa, devre tamamlanmadığı için çalışmıyor.  En basiti bence denemekte fayda var.

Alsift140

• Membro
« #6 : 02 Ocak 2017, 22:19:18 »
Yeni konu alacaktım buradan devam edeyim.

Bugün izmrden Bursa ya dönerken Karacabey tarafında kalorifer soğuk üflemeye başladı. Sonra içerisi buz gibi oldu. Çektim sağa baktım. Kalorifer hortumları ve lgp ye giren su hortumları buz gibi.

Hararet normaldi. Durduk yere neden oldu şimdi bu.?

TaLa

• Membro
« #7 : 17 Şubat 2017, 23:46:32 »

156 TEcrübem Olduğu için yazayım kardeşim. motorun arka kısmındaki Kalorifer peteğine giden hortumlarını önce kontrol et sıcak su gidiyor mu diye .  156 manuel klima olan modellerde 3 tane flap var tahminimce seninde benim başıma gelen gibi sıcak ve soğuk hava yönüne değiştiren flabın arızalı ve kalorifer kumandasında sıcak soğu çevirdiğinde hala soğuk hava geliyor ise torpidoyu söküceksin hemen yan tarafında 2 tane flap var alt tarafta olan kalorifer flabını değişitirip sorununu çözebilirsin.  yada kalorifer peteğin tıkanmış olabilir. önce temizletmeyi dene  düzelmez ise Flapları kontrol et. ben bu şekilde çözdüm. sorunumu kolay gelsin şimdiden Takıldığın birşey olursa özelden mesaj atabilirsin.
Alfa Romeo 156 2.0 TS 1998  2011-2015
Alfa Romeo 147 1.9 JTD Q2 2007 2015 -2016
Alfa Romeo 159 1.9 JTS 2007 2016-2019
Alfa Romeo 156 1.6 TS 2005  2016 -2018
Alfa Romeo 156 2.0 TS 2002  2019-2020
Alfa Romeo 147 1.9 JTD Q2    2020-

misket

• Membro
« #8 : 09 Aralık 2017, 12:38:25 »
Biraz geç olmakla beraber sıcak problemini çözdük, kalorifer peteği/radyatörü tıkanmış, 1 saatlik temizlik işlemi sonrası içinden akan çamurdan sonra sıcak hava normal olarak gelmeye başladı.

coyote

• Membro
« #9 : 09 Aralık 2017, 13:21:20 »
Soğutma suyu sisteminin pas, kireç gibi istenmeyen oluşumlardan temizliği için, sisteme çamaşır sodası eritilmiş su konması ve bu şekilde aracın bir süre çalıştırılıp, sonrasında suyun komple değiştirlmesini tavsiye ediyorlar. Antifirizi daha yeni koyduğum için deneyemedim ama, yazın denemeyi düşünüyorum. Bu arada, sistemde kirecin tıkadığı bir delinme varsa, bu deliklerin de açılacağını ekleyelim :)

misket

• Membro
« #10 : 09 Aralık 2017, 16:43:47 »
Bu da aynı mantıkla çalışıyor lavabo açıcı gibi toz halinde seyreltilmiş asitik bir maddesi var kaynar su ile sisteme verip 1 saat döndürüyor benden çıkan bildiğin çamur ile kahve telvesi idi, sonrasında sızıntı olmadı şükür.

156 larda kalorifer peteği/radyatörü göğüs içerisinde olduğu için arıza durumunda göğüsü sökmeleri gerekiyor, tıkanma gibi bir durumda ise sökme takma denir ise öncesinde bu işlemin denenmesi tavsiye olunur zira göğüs sökülmesi hem sıkıntılı hemde hassas bir işlem. 

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal