Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 156 mk1 kalorifer flap ayarı için...  (Okunma sayısı 1101 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

misket

• Membro
156 mk1 kalorifer flap ayarı için...
« : 15 Aralık 2014, 16:41:31 »
Merhabalar, aşağıdaki parçaya ayar çekmem gerek. Üzerindeki girişe uygun ayar yapabileceğim aparatın bir adı yada bu aparat hakkında bilgisi olan arkadaş var mı?

yurt80

• Membro
Ynt: 156 mk1 kalorifer flap ayarı için...
« #1 : 15 Aralık 2014, 17:35:56 »
Merhaba

Bildiğim kadarı ile flap motorunun bir ayar aparatı yok karşılığına gelen flap açma kapama koluna göre uygun konumu bulup monte etmeniz gerekmektedir. eğer motor yerine tam oturmuyorsa havalandırma kapakçıkları sıkışmış veya bir cisimin engellemesi sonucu tam açılıp kapanmıyordur. eğer böyle bir sorun yoksa havalandırma yönlendirme düğmesinde uygun konumu ayarlayarak kolayca monte etmeniz gerekir.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

misket

• Membro
« #2 : 16 Aralık 2014, 17:44:30 »
parçalar sökülü durumda değil, torpido kapağı kısmından giriş yaptım manzara hemen hemen aşağıdaki gibi vida ağzı gibi görünen 2 kısımdan birinde sorun yok çevirebiliyorum ancak diğerini bir türlü çeviremedim o da üstte olan :(

birde bunları göğsü sökmeden torpido altındaki girişten sökebiliyormuyuz.

tolga_ozhan

• Membro
« #3 : 16 Aralık 2014, 22:11:10 »
o flaplar 3 vidalıdır 2 değil. torpidoyu sökmeden 156'da bu işlemi yapmıyor ustalar bildiğim kadarıyla

yurt80

• Membro
« #4 : 17 Aralık 2014, 09:27:21 »
Daha önce dediğim gibi flap motorunda bir arıza yok ancak flaplar tam açılıp kapanmıyorsa ya bir sıkışma yada bir kırık söz konusu. zaten flap motorunun torpido kapağını sökerek değiştirebilirsiniz. ancak flaplar ile ilgili işlem yapmak istiyorsanız göğüsün komple sökülmesi lazım başka türlü yapılmıyor maalesef. Bunun için bizim araçlardan anlayan bir elektirikçinin  bakması lazım. Ortamala maaliyeti 350 TL civarında. Aynı sorun bende de mevcuttu. Göğüsü söktürmek yerine flapları belirli bir konumda sabitledim. Artık öyle kullanıyorum. sonuç itibari ile benim aracım her ne kadar temiz olsa bile 16 yaşında bir araç göğüs sökülüp takılırken mutlaka zamanın verdiği yıpranmadan dolayı tırnaklar veya yuvalarda kırık veya aşınma meydana gelecek buda bana çaresi olmayan trim sesi olarak geri dönecek. Şuan havalandırmayı açtığımda her yerden hava geliyor  :D

misket

• Membro
« #5 : 17 Aralık 2014, 14:33:17 »
bende de aynı sorun vardı, yazın serviste ön camlara doğru ayar yaptık ayarı da ve soğuk olarak ayarladık yaz diye ama şimdi sıcağa alamıyorum o vidalardan altta olanı dönüyor biraz faydası oldu gibi biraz ılık gelmeye başladı hava ama üsttekini ne yaptıysak döndüremedik (tabi bu denemeler geniş ağızlı tornavida ile yapılıyor ) bu ayar yerlerinin bir aparatı olmalı diye düşünüyorum sonuçta tornavidalık bir giriş yeri değil, (ilk resimdeki ortadaki delikten döndürülebilmesi gerekiyor) ama bulamadım bir türlü.

tolga_ozhan

• Membro
« #6 : 17 Aralık 2014, 15:01:11 »
bende de aynı sorun vardı, yazın serviste ön camlara doğru ayar yaptık ayarı da ve soğuk olarak ayarladık yaz diye ama şimdi sıcağa alamıyorum o vidalardan altta olanı dönüyor biraz faydası oldu gibi biraz ılık gelmeye başladı hava ama üsttekini ne yaptıysak döndüremedik (tabi bu denemeler geniş ağızlı tornavida ile yapılıyor ) bu ayar yerlerinin bir aparatı olmalı diye düşünüyorum sonuçta tornavidalık bir giriş yeri değil, (ilk resimdeki ortadaki delikten döndürülebilmesi gerekiyor) ama bulamadım bir türlü.

Sorun flap motor ise nede yenisini almıyorsunuz.

yurt80

• Membro
« #7 : 17 Aralık 2014, 15:17:07 »
Anladığım kadarı ile sizde hava yönlendirme flaplarında bir sorun yok, yani hava akımını camlara aşağıya ve yukarıya yönlendirebiliyorsunuz. Sıcak soğuk ayarı ile ilgili bir sorun var. Yanlış bilmiyorsam araçta  3 adet Flap motoru var.  Resimdeki motor ayar yapmaya çalıştığınız motor ise flap ayar kolunun girdiği noktada 3 tane çizgi var ve ayarları normal pozisyonda duruyor. Eğer motorda arıza varsa diş atlaması vs... o zaman Tolga bey'in dediği gibi yeni motor almanız gerekmekte. Ayrıca yeni flap motoru konusunda da kendisi size yardımcı olacaktır.

misket

• Membro
« #8 : 17 Aralık 2014, 15:43:34 »

Sorun flap motor ise nede yenisini almıyorsunuz.

önce hangisi olduğunu tespit etmeye çalışıyorum, boşu boşuna parça almak istemiyorum.

diğer bir sıkıntı işim dolayısı ile sadece pazar günlerim var hafta içi bir yerlere çıkmam çok zor oluyor bu sebepten ha deyince servis-sanayi yapamıyorum yeni parça aldığımda da muhtemelen kendim takacağım uğraşmam birazda bundan.

bu ayar yerlerinden üstteki flap anladığım kadarı ile alttaki sıcak-soğuk mu dur. 

tolga_ozhan

• Membro
156 mk1 kalorifer flap ayarı için...
« #9 : 17 Aralık 2014, 17:22:54 »
Hangisi olduğunun tespiti  basit.
3 tane flap var.
1 tanesi sıcak soğuk
2 tanesi yönlendirme (bu ikisi parça koduna kadar ayndır)

Eğer sıcak soğuk sorunu varsa doğru flap konunun en başındaki resmi olan.
Yönlendirme problemi varsa, bu ikisi aynı olandan birisi bozuktur. İkisinden hangisi olduğunu anlamakta şöyle. Birisini gözle görebiliyorsunuz, zaten resmini de çekmişsiniz. Hava yönlendirmesinin tüm fonksiyonlarını denerken göz ile flap merkezine bakın. Dönüyor mu dönmüyor mu.
Dönmüyorsa baktığınız bozuk, dönüyorsa bunun diğer eşi bozuk.

Sonra kolları sıvamak kalıyor.

GoogleTagged