Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 156 Sürekli patlayan emme manifoldu (S. ÇÖZÜLDÜ)  (Okunma sayısı 8773 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

n/a

• Ziyaretçi
156 Sürekli patlayan emme manifoldu (S. ÇÖZÜLDÜ)
« #25 : 20 Mart 2008, 01:00:08 »
Bana enjektör sızdırması (işemesi) ve sonucunda emme manifoltunda oluşan benzin buharının patlaması şeklinde bir problemmiş gibi geliyor.. Ama sizinde gayet bilinçli bir şekilde problemi takip ettiğinizi göz önüne alırsak doğru çözüme ulaşmanız yakın gibi gözüküyor : )
« Son Düzenleme: 20 Mart 2008, 01:00:08 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

• Ziyaretçi
« #26 : 20 Mart 2008, 18:13:17 »
quote:

Bana enjektör sızdırması (işemesi) ve sonucunda emme manifoltunda oluşan benzin buharının patlaması şeklinde bir problemmiş gibi geliyor.. Ama sizinde gayet bilinçli bir şekilde problemi takip ettiğinizi göz önüne alırsak doğru çözüme ulaşmanız yakın gibi gözüküyor : )

Açıkcası sorunun dediğiniz gibi enjektörden çıkmasını o kadar çok istiyordum ki anlatamam. Ama şuanda enjektörden olma ihtimali çok düşük oldu. Normalde bir sızdırma, nemlenme yok, ancak arada bobin arada takılıyor olma ihtimali kaldı ki bu da düşük bir ihtimal.

Şuanda benim aklıma en çok yatan ateşleme zamanında bir hata olması. Yani emme subabı açık olan piston yatağında ateşleme yapıyor. Bu da yazılımla çözülür gibi geliyor bana.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2008, 18:13:17 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #27 : 20 Mart 2008, 18:21:51 »
quote:

quote:

Açıkcası sorunun dediğiniz gibi enjektörden çıkmasını o kadar çok istiyordum ki anlatamam. Ama şuanda enjektörden olma ihtimali çok düşük oldu. Normalde bir sızdırma, nemlenme yok, ancak arada bobin arada takılıyor olma ihtimali kaldı ki bu da düşük bir ihtimal.

Şuanda benim aklıma en çok yatan ateşleme zamanında bir hata olması. Yani emme subabı açık olan piston yatağında ateşleme yapıyor. Bu da yazılımla çözülür gibi geliyor bana.

Yaptığınız enjektör testinin normal çıkması sizi hayal kırıklığına uğratmasın ( ilginç bi tezat oldu ama : ).. Sızdırmayı o şekilde tespit edemeyebilirsiniz.. Tabii tüm olasılıkları göz önünde bulundurmanız gayet mantıklı.. Sonucu merakla bekliyoruz : )
« Son Düzenleme: 20 Mart 2008, 18:21:51 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #28 : 20 Mart 2008, 18:23:17 »
quote:

Öncelikle çok geçmiş olsun.

Bence bu iş Sercan'ında dediği gibi buji kablolarından olma ihtimali çok yüksek.

Anlattıklarınızdan sübaplar açıkken yanan karışımdan bahsediyorsunuz. bunun içinde, buji kablolarının yanlış takılması, yada yanındaki kabloya kaçak yapması olabilir. Ayrıca o kadar şiddetli bir patlama aklıma enjektörlerin püskürtme yaparken yakıtın bir kısmının emme maniforltundayken yandığı.

Ateşleme zamanını ayarlayan 2 tane sensör var bildiğim kadarıyla; 1.si eksoz eksantriğinin kafasındaki dişlinin altında, 2. side krank üzerinden okuyor.

Benim görüşüm buralardan yola çıkmanız olacaktır.

Ben bu mesajı kaçırmışım, bu sensörlerde mantıklı geldi bana. Kontol ünitesi bu sensorlerden gelen bilgiye göre enjektöre ve bujiye komut veriyor sonuçta, öyle değil mi? hatalı bir bilgi gelirse yanlış zamanda sinyal göndermesi de kaçınılmaz olur.

Offf amma çok mantıklı sebep var. Hangi birisine bakacaımı şaşırdım :(
« Son Düzenleme: 20 Mart 2008, 18:23:17 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #29 : 20 Mart 2008, 19:49:26 »
Şimdi her kafadan 1 ses çıkıyor gibi olacak ama benim de 1 teorim var. Ama nispeten düşük 1 ihtimal, siz yine bunu en sona bırakın isterseniz.
Aracın kullanım sırasında da patlama ve kesiklik yaptığını söylemiştiniz. Ateşlemeye etki eden faktörlerden biri de krank devir sensörü. Eğer 98 model aracınızda hiç değişmedi ise, bu zamana kadar sağlam kalmış olması da düşük 1 ihtimal bence. Bu da 1 ihtimal...
« Son Düzenleme: 20 Mart 2008, 19:49:26 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #30 : 20 Mart 2008, 21:35:24 »
Pekiyi o zaman başka bişey daha söyleyeyim, bu arabaya yazın ağır bakım yaparken varyatör de tamir gördü.  

Ben daha önce varyatörü hiç sökmedim, hiç sistemini görmediğim için tam olarak o operasyonda ne yapıldığını bilemiyorum ama  ustamız varyatörün başındaki 2 adet bozulmuş olan dişlinin yerine tornada dişli yaptırdığını söylüyor. Israrla sordum o dişlilerden ötürü egzantrikte bir zamanlama hatası olur mu diye kesinlikle olamaz, olsa araba düzensiz çalışır diyor.

Siz bu konudan bişey anlayabildiniz mi ?
« Son Düzenleme: 20 Mart 2008, 21:35:24 Gönderen: n/a »

Alfadanadam

• Moderatore
« #31 : 21 Mart 2008, 08:36:09 »
Ahha, aşınmış varyatör dişlileri yerine tornada dişli yaptırmak fikrini beğenmedim ben. CNC bir tezgahta olsa tamam ama torna bu iş için yeterinde hassas değil fikrimce. Belki de bütün bu olaylara sebep bu işlem !!
« Son Düzenleme: 21 Mart 2008, 08:36:09 Gönderen: Alfadanadam »

alfa146

• Ziyaretçi
« #32 : 21 Mart 2008, 10:32:04 »
quote:

Pekiyi o zaman başka bişey daha söyleyeyim, bu arabaya yazın ağır bakım yaparken varyatör de tamir gördü.  

Ben daha önce varyatörü hiç sökmedim, hiç sistemini görmediğim için tam olarak o operasyonda ne yapıldığını bilemiyorum ama  ustamız varyatörün başındaki 2 adet bozulmuş olan dişlinin yerine tornada dişli yaptırdığını söylüyor. Israrla sordum o dişlilerden ötürü egzantrikte bir zamanlama hatası olur mu diye kesinlikle olamaz, olsa araba düzensiz çalışır diyor.

Siz bu konudan bişey anlayabildiniz mi ?

Tornamı!!! Arıza belki varyatördendir veya değildir ama bence ilk önce varyatörü değiştirin. Bizim araçların motorları bu tip uydur gaydır tadilatları kaldırabilecek motorlar değil. Ayrıca varyatör çok hassas bi parça.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2008, 10:32:04 Gönderen: alfa146 »

n/a

• Ziyaretçi
« #33 : 21 Mart 2008, 10:42:40 »
İlk patlama tornadan öncemi sonramı olmuştu?
« Son Düzenleme: 21 Mart 2008, 10:42:40 Gönderen: n/a »

admin

• Amministratore
« #34 : 21 Mart 2008, 10:46:42 »
Bence sorun ortaya çıktı.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2008, 10:46:42 Gönderen: a/a »
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

n/a

• Ziyaretçi
« #35 : 23 Mart 2008, 22:30:56 »
İlk patlama tornadan 2 - 3 ay sonra oldu.

Bir gelişme var bu arada. Sıkı bir alfist olan bir arkadaşım var. Daha önce 33 ve 75 sahübü olmuş, bilfiil arabanın üzerinde kendisi çalışabilen birisi bu adam. Kendisine bu patlamayı danışınca bırak sen uğraşma sana benim 2003 Albea'yı vereyim sen de ver 156 yı bana demişti, fakat pazarlıkta anlaşamamıştık. yarın kendisiyle tekrar görüşme yapıp bir orta yol bulmaya çalışacam.

Çok büyük ihtimalle yarın takası bitirir ve hafta içi Albeayı alırım. 156 dan sonra 1.2 Albeaya binilmez tabi haliyle ama onu nakite cevirmek çok zorlu olmasa gerek. En kötü şartlarda 156 nın normal degeirinin 1.ooo lira altına satarız Albeayı ama bu arada bi patlama daha olursa aynı hesaba gelir zaten.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2008, 22:30:56 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #36 : 24 Mart 2008, 23:13:56 »
Bugün çok güzel gelişmler oldu. Bizim tamircimizde examiner yoktu. Kara balta tahmini iş yapıyorduk. ve bildiğimiz bir yerde de yoktu.

Bugün bir tanıdık vasıtasıyla bir özel Tofaş servisine gittik. Ustalardan bir tanesi yetkili servisten ayrılmaymış. Üstelik bilgisayarları da var :)

Ustaya başımızdan geçenleri anlattık. Yaptırdığımız bakımları, varyatör gördüğü tamiri, patlamaları vs her olayı anlattım. (Varyatöre tornada iki adet fiber parça yaptırma işini kendisi de yapıyormuş.)

Aracı bilgisayarı bağladı, ilk başta 3,2,1 numaralı enjektörler açık devre çıktı ama onları biz temizlik ve kontrol için söktüğümüz için olurmuş. Zaten hatayı silince tekrar ikaz vermedi. Ancak ilk bağlantıda çıkan ve silinmeyen bir hata daha var; Benzin buhar valfi açık devre!

Ustanın söylemesine göre 1800 rpm ve üstü devirlerde açılan, 1800 rpm altında kapanan bir valfmiş. Benzin buharını çiğ halde doğaya salmamak için kurulmuş bir sistemin valfiymiş. 1800 rpm üstünde bu valf açılarak buharı yanma odasına gönderiyormuş. Şu anda biim arabada bu valf 7/24 açıkmış :)

Bu sorun patlamaya sebep olabilir dedi usta. Yarın varyatörü sökecek ve kontrol edecek, sente ayarına bakacak, buhar valfini iptal edip buharı yanma odasına değil açık havaya salacak, yeni manifoldu ve potansiyometreyi takacak.

İnşallah sorunu çözeriz, bana dua edin:) Sonucu buraya bildireceğim.
« Son Düzenleme: 24 Mart 2008, 23:13:56 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #37 : 27 Mart 2008, 02:03:42 »
Tekrar merhaba arkadaşlar. Şuanda neredeyse sevinçten çığlık atacağım, sonunda sorunu çözdük

Ustaya bıraktığımın ertesi gün arabayı sökmüş, bizim eski ustamızın yazın yaptığı bakımda bujiler değişmiş (NGK marka çift tırnak buji taktığını söylüyordu), varyatör tamir edilmiş, sente ayarı düzeltilmişti. Yeni ustanın yaptığı kontrolde varyatör en yüksek dereceye çıktığında alması gereken konuma sabitlenmiş, emme sente ayarı 3 diş kaçık, bujiler ise champion marka ve tek tırnak, üstelik tırnak aralağından adam geçecek seviye gelmiş halde olduğunu tespit etti. Resmen bujilerin uçları erimiş bitmiş durumda.

Orjinal NGK marka 8 adet buji takıldı, sente ayarı yapıldı, varyatör tamir edildi. Yağ haznesi boğazına kadar yağ dolu imiş, yağ filtresini de değişip olması gerektiği kadar yeni yağ koyduk.

Araba bu bakımdan önce patlamayı o kadar sıklastırmıstı ki rölantide çalışırken mısır patlaması gibi pat pat pat ses çıkararak çalışıyordu. Bakımdan sonra hemen yeni manifoldu takmadı usta. Aralıklarla bir kaç saat rölantide çalışıtırıp sesi dinledik. Hiç patlama emaresi kalmayınca ustamız yeni manifold, yeni boğaz kelebeği ve yeni potansiyometremizi araca bağladı. Tecrübe turuna çıktığımızda arabanın neredeyse hiç olamdığı kadar stabil çalıştığını, alt devirlerinin canalndığını, hızlanmasının iyileştiğini bariz bi şekilde fark ettim.

Gelelim sonuca. Eski ustamız yazın yaptığı büyük bakımda orjinal buji taktık dedi, üzerinden yanlış buji çıktı, sente ayarı yaptım dedi, 3 diş kaçık çıktı, varyatör tamir ettim dedi, en sona yaslanmış çıktı, yeni potansiyometre uymuyo deyip eskisini taktı, yenisi canavar gibi çalıştı. Adam arabayı patlatmayı kafaya koymuş ve elinden geleni yapmış. Bunlara rağmen patlamasa arabaya C4 filan yerleştirecekmiş herhalde.

Buradan bir arkadaşın dediği gibi uyanılması gereken çok kötü bi kabustan uyanmış gibiyim :)

Yalnız ben sorun enjektördendir diyerek 4 adet enjektör siparişi vermiştim, 4 ila 6 hafta arası elimde olacak, onları ne yapacağım en küçük fikrim yok :)
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 02:03:42 Gönderen: n/a »

master

• Editore
« #38 : 27 Mart 2008, 06:55:01 »
Cok cok gecmis olsun, cok sevindim ben de okuyunca, o ani yasamis gibi oldum :)

Eski ustaniza ise diyecek laf bulamiyorum.

Enjektorler de yedek dursun bosverin, yedek parcadan zarar gelmez :)
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 06:55:01 Gönderen: master »
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

Cem

• Ziyaretçi
« #39 : 27 Mart 2008, 07:25:15 »
Büyük geçmiş olsun,çok sevindim sorunun çözülmesine.
Eğer aracın üstündeki enjektörler sağlamsa,sitemizde "ikinci el" bölümüne ilan verin,elbet taliplisi çıkacaktır yeni gelenlerin.
Aracınızı KAzasız belasız,patlamasız şekilde kullanın=)
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 07:25:15 Gönderen: Cem »

Alfadanadam

• Moderatore
« #40 : 27 Mart 2008, 08:02:04 »
Çok sevindirici gerçekten de...Geçmiş olsun, gözünüz aydın :)
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 08:02:04 Gönderen: Alfadanadam »

n/a

• Ziyaretçi
« #41 : 27 Mart 2008, 09:21:47 »
c4 süper espiri yaaa valla süpersin hayırlı olsun ben senin yerine olsam abicim manifoltları... o ustamıdır yoksa bomba uzmanımıdır ne emekli olma vakti gelmiş şahsa monteleyelim derim alfamıza verdigi zarar birazcık hafiflesinnnn.. bende bir keresinde usta hatası yüzünden kol çıkarmıştım piston segman atsın diye verdik eski pimleri yeni pistona çakmış resmen tabii bir süre sonra motor iptal haliyle piston yatak krank ne varsa akraba olmuştu çok kötü günler allah kimseyi usta kapılarında bekletmesinnnnn
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 09:21:47 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #42 : 27 Mart 2008, 09:54:50 »
Sorununuzun çözülmüş olması harika, keyifle binin artık 156'nıza...

1 de, bilgi paylaşımı açısından, ve bundan böyle başka 1 alfisti'nin o "usta" tabir edilen kişiya otomobilini emanet etmemesi için, ismini ve yerini açıklarsanız, çok iyi olur bence...
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 09:54:50 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #43 : 27 Mart 2008, 10:20:00 »
Gözünüz aydın gökhan bey...Sorununuzu atlatabilmenize gerçekten çok sevindim..Site içinde çok güzel teknik bir arşiv oldu..Aracınızı iyi günlerde ,sorunsuz bir şekilde kullanmanızı dilerim..
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 10:20:00 Gönderen: n/a »

Dentist

• Membro
« #44 : 27 Mart 2008, 15:46:08 »
Çok geçmiş olsun.
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 15:46:08 Gönderen: Dentist »
Bir zamanlar bunlar vardı;artık yoklar...

146 1.4 TS
147 1.6 TS Distinctive
159 1.9 JTD Distinctive Plus Qtronic
159 1750 Tbi-Ti
159 1.9 SW JTD Distinctive Qtronic

n/a

• Ziyaretçi
« #45 : 27 Mart 2008, 16:18:23 »
Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Umarım benzer sorun yasayan / yaşayacak olan arkadaşlar tekrar tekrar bu olayları tecrube etmeden, bizim başımızdan gecen bu olaylardan faydalanarak sorunlarını hallederler.

Enjektörleri de sanırım artık arabaya takmam. O kadar bunaldım ki bu süreçte yeniden uğraşmak istemiyorum. Bir de oldukca masraf ettik, bütce olarak da sarsılmış durumdayız. Manifold, potansiyometre, boğaz kelebeği, standart periyodik bakımı filan hep üst üste gelince ciddi bir masraf çıktı. Enjektörleri de piyasa fiyatının hemen hemen 1/4 bedeline temin ettiğim için elden çıkartması kolay olur diye düşünüyorum.

Olur da araca takma değil de satmayı düşünürsem buranın "ikinci el" ilanları kısmına mutlaka konu ile yazarım. En azından buralardan bi arkadaş sebeplenmiş olur :)

« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 16:18:23 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #46 : 27 Mart 2008, 21:21:38 »
Geçmişler olsun efendim..
Eski usta kimdir necidir sual ederiz...
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 21:21:38 Gönderen: n/a »

• Ziyaretçi
« #47 : 27 Mart 2008, 22:54:54 »
Geçmiş olsun arızanızın bitmesine sewindim.
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 22:54:54 Gönderen: umur »

alfistihrn

• Ziyaretçi
« #48 : 27 Mart 2008, 23:04:48 »
Gözünüz aydın.
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 23:04:48 Gönderen: alfistihrn »

n/a

• Ziyaretçi
« #49 : 27 Mart 2008, 23:32:47 »
quote:

Geçmiş olsun arızanızın bitmesine sewindim.

Ehehe bu biraz ironik olmuş :)

eski usta hem vw hem alfa servisi olan aslında muhabbetimizin de iyi olduğu bir usta. dukkanın ismi samsun volkswagen. (samsundan bende baska uye var mıdır bilmiyorum :p ) aslında art niyetinden degil ama hem ihmali, hem de bilgi eksikliği bize bayagı pahalıya maloldu.

ee boşuna dememişler yarım doktor candan yarım usta arabadan eder diye :)
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 23:32:47 Gönderen: n/a »

GoogleTagged