Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 2.0 TS egzoz manifoldu üzerine yağ kaçağı?  (Okunma sayısı 864 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

octinum

• Moderatore
2.0 TS egzoz manifoldu üzerine yağ kaçağı?
« : 04 Mayıs 2016, 23:36:37 »
Fotoğraftaki gibi bir sorunum var arkadaşlar. Yarın ustamla detaylı bakacağım ama bunlarda sık yaşanan bir durumun sonucu mu, o durum nedir sorularında yardımınız olursa sevinirim.  :serefe:

İlk başlarda pek fazla olmuyordu, olanı da geçici bir şey veya tecrübesizliğimden fazla yağ doldurdum diye zannettim ama son birkaç haftada 1 litre/1000km gibi bir değere fırladı birden. Tabi manifold üzerinde bol yağ kalıntısıyla beraber.

Sorunun kaynağının bilmemkaç bin kilometre sonunda tam sentetik yağa geçiş olduğunu zannediyorum. Görülmemiş şey değil; uzun süre kullanılan conta ve keçeler eskise de yağda gezinen parçacıklar bunların çatlaklarını filan tıkayabiliyor. Sonradan yağ rejimi değişince de (daha sık değişimler, daha etkili deterjanlara sahip ve daha düşük soğuk viskoziteli yağlar) bu parçacıkları da temizleyiveriyor.

Sizin görüşünüz nedir? Yeni üst kapak contasına mı bakıyorum? Yoksa daha fazlası olabilir mi?
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

oLYmpOs

• Membro
Ynt: 2.0 TS egzoz manifoldu üzerine yağ kaçağı?
« #1 : 04 Mayıs 2016, 23:56:47 »
Merhabalar. Bu tarz bir kaçak bende de mevcuttu. Bendeki sadece egzost manifoldu değil termostat ve çevresi de vardı yağdan nasibini alan. İlk başlarda pek umursamadim ustama sordum LPG den kaynaklandığını söyledi conta degisimi yaptik ama sizin ki kadar yağ eksiltme yoktu bende 0.5 lt/5000 km gibi eksilme olmuştu. Son bakımda tekrar ustama gösterdim ve üst kapaktan (plastik olan egzantrik kapağı) kaynaklandığını söyledi ve değişim yaptık. 500 km oldu kaçak, nemlenme yok. Bence sizde bi baktirin derim üst kapağa.

Alfa Romeo mk1 156 2.0 TS

DcD-Semih

• Membro
« #2 : 05 Mayıs 2016, 08:08:39 »
Külbütör kapak contası kaçırmış hocam zamanla yıpranıp kendini bırakması normal, mutlaka orjinal olanından alıp değiştirin diğerleri hararet 90 dereceyi gördüğü anda eski haline dönüyor.
2001 Alfa Romeo 145 1.6 T.spark - Giallo Zoe
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Rosso
2002 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Bianco Polare
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Grigio Chiaro
2000 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Rosso
2004 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Grigio Metallico

agucba

• Amministratore
« #3 : 05 Mayıs 2016, 09:39:19 »
@DcD-Semih 'in yazdığı gibi supap kapak contasının veya conta kullanılmayıp sıvı silikonun artık ömrünü tamamlamış olmasından kaynaklanmakta. Conta yaklaşık 75 TL'ye satılmakta. İşçilikle birlikte size maliyeti muhtemelen 150-200 TL'yi bulur.
Eğer aşırı bir kaçak yok ise ve triger setinin değiştirme zamanı yakınsa, o zamana kadar bekleyebilirsiniz muhtemelen.

///////////////

octinum

• Moderatore
« #4 : 05 Mayıs 2016, 10:07:15 »
Teşekkürler arkadaşlar, bebeğin aşısı için bekliyorum eve gidince alfayedek'ten bakacağım. Trigere daha 2 yıl var. :) hem belki kendim değiştiririm ustamla beraber, elim alışsın. Sevindim kolay bir şey olduğuna, başka bir şeyler daha çıkmamasını umalım.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal