Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 2003 147 60.000 bakımı  (Okunma sayısı 256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

n/a

• Ziyaretçi
2003 147 60.000 bakımı
« : 23 Mayıs 2007, 13:06:13 »
arkadaşlar forumda yeniyim o nededenle öncelikle herkese merhabalar.

merisin bilen oto servisine (2003 147 1.6 120 hp benzinli) aracımı 60.000 bakımı için bugün verdim ve bana bir maliyet çıkardılar.yaklaşık 1.300 ytl civarı.yalnız anlamadığım birşey oldu.147 ts motorlu araçlarda yağ eksiltmesi sürekli olarak 5 bin 10 km de bir oluşmakta.bu yağ seviyesini tamamlanmadığı zaman yani eksik yağ seviyesi ile (araçtan herhangibir uyarı gelmeden manuel olarak elle ölçüldüğünde tespit edilebilen seviye eksikliğini kast ediyorum)aracınızı kullanmaya devam ettiğinizde yanlış anlamadımsa sübaplara zarar veriyomuş ve zamanlayacının da triger değişirken değiştirilmesi gerekiyormuş.
ben ne kullanma kılavuzunda ne de servisin sözlü uyarısı ile şimdiye kadar böyle birşey duymadım.bence araç sahiplerinin böyle bir sorundan haberdar edilmeleri gerekiyordu.araç motorunun doğası gereği ortaya çıkan bu aşınma nedeniyle bana sorumlusu olmadığım bir maliyet yüklenmekte.bu konuda fikri ve bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.
saygılar.
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2007, 00:56:25 Gönderen: CuoreSportivo »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Tufan

• Membro
2003 147 60.000 bakımı
« #1 : 23 Mayıs 2007, 13:28:29 »
Öncelikle hoşgeldiniz.

Sırayla gidersek size verilen rakamda muhtemelen varyatör-triger değişimi de var ancak bana gene de çok geldi. Tam liste elinizde varsa maliyeti daha mantıklı bir yerde tutacak öneriler yapabiliriz.

Yağın azalması elbette önemli bir sorun ancak 10,000 kmde sübaplarda bir sorun açacağını zannemiyorum, elbette burada yağın Alfa için makul kabul edilebilecek seviyede eksildiğini varsayıyorum. Yoksa yağ seviyesi iyice azalmışsa, yatak sacak duruma gelmişse yapacak birşey yok elbette. Yağ eksikliği ise ilk olarak Alfa'da Twinspark motorlarda varyatör denilen parçayı bozar. Size bahsedilen zamanlaycı denilen parça budur. Aracınızı soğuk çalıştırma anında traktör gib bir sesle çalışıyorsa varyatörünüz bozulmuştur. Bu konu hakkında detaylı bilgileri teknik forumda varyatörü aratarak bulabilirsiniz.

Mesajınızın ikinci kısmına subjektif bakılabilir. Her markada bazı kronik sorunlar vardır, varyatör de Alfa'nın başbelasıdır. Alfa varyatörü garanti kapsamında değiştirmekte. Sanırım sizin garantiniz bitmiş. Eğer 2. el aldıysanız sizden önceki sahibinin size devrettiği bir sorun da olabilir tabi. Fakat yeni nesil varyatörlerle bu sorun da çaöüzlmüş durumda. Yani sadece bir kez varyatörü değiştireceksiniz ve aracın yağını 5 bin kmde mutlaka kontrol edeceksiniz ve bir daha başınız ağrımayacak. Ayrıca yetkili servislerde varyatör değişirken triger ve birçok parça daha değişiyor. Yani motorunuz neredeyse sıfırlanıyor diyebiliriz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2007, 13:28:29 Gönderen: Tufan »

n/a

• Ziyaretçi
2003 147 60.000 bakımı
« #2 : 23 Mayıs 2007, 14:15:01 »
bende şöyle bişey söylemek istiyorum konu açılmışken.arabam çok kısa zamanda yag eksiltiyor,bundan ziyade yag kontrlolü yaptırdıgımda sürekli tehlike böylegisinde bitmek üzere iken,yani alt cizgi dedigimiz bölgenin alt kısmında oluyor yag seviyesi.ama ne hikmetse uyarı lambası yanmıyor.serviste baktırmayı düşünüyordum ama aynı sorunu yaşayan bir başkası olunca yazma geregi duydum.
birşey daha sormak istiyorum.
fren balatası
debriyaj balatası
triger kayışı
degişimini yaptıracam fiyat ve tavisye edilebilecek biryer varsa bilgi verirseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2007, 14:15:01 Gönderen: n/a »

Alfadanadam

• Moderatore
2003 147 60.000 bakımı
« #3 : 23 Mayıs 2007, 17:02:28 »
Alfalarda ve diğer birçok markada belirli kilometrelerde belirli miktarda yağ eksiltmesi hem normaldir hem de birçoğunun el kitapçığında yazar. Hatta konuyu dağıtmadan bir örnek vermek gerekirse, çok sağlam ve problemsiz bilinen Toyota Corolla'ların kitapçığında da her 3.000 km.de bir 1 lt. yağ eksiltebilir yazmaktadır, ve bazıları eksiltmektedir de.

Öte yandan eksilen yağın sübapları bozması olayı gerçekten komik olmuş. Birincisi sübaplar yağın içinde çalışmazlar, olsa olsa sübap gaydları (guide) bozulabilir o da yağ eksilmesi durumunda ilk bozulan parçalardan değildir.

Yağ eksiltme özellikle bazı TS motorların başbelası. Normal kabul edilebilecek eksilmelerin dışında eksilme var ise bu sizin devirli kullanmanızdan ya da ince yağ tabir edilen tam sentetik motor yağı kullanmanızdan olabilir. Devirli kullanmamaya özen gösterip 10/40 viskoziteli bir yağ kullanırsanız yağ eksilmesini bir miktar azaltabilirsiniz.

Bakım ücreti konusu da tamamen bakımda değiştirilmesi öngörülen parçalar ile ilgili bir durum.
Ancak hemen bir yanlışı da düzeltelim. Triger değiştiği için zamanlayıcı değiştirilmesi gerekmez, ama zamanlayıcı değiştiği zaman triger değiştirilmesi tavsiye edilir.
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2007, 17:02:28 Gönderen: Alfadanadam »

CuoreSportivo

• Ziyaretçi
2003 147 60.000 bakımı
« #4 : 24 Mayıs 2007, 00:56:25 »
Aramiza hosgeldiniz Ferda Bey, sitemizde bir Mersinli daha gormek cok guzel :)

1300 YTL'nin ne kadari iscilik? Bu rakam cok onemli cunku cogu servis isciligi yuksek tutar. Bana zamaninda yetkili servisin biri 500 YTL'lik is icin 300 YTL iscilik istemisti.

Alfistiturkey Mersin bulusmalarinda gorusmek dilegiyle...
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2007, 00:56:25 Gönderen: CuoreSportivo »