Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa 156 ana gösterge ışıkları nasıl değiştirilir?  (Okunma sayısı 1615 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

octinum

• Moderatore
Selespeed vites göstergem karanlıklara bürününce dün bir sökeyim dedim. :) Deneyimlerimi ikinci mesajda paylaşacağım, şimdilik gösterge nasıl sökülür ve ampullerin değişimiyle başlayalım. Ben devir göstergesini söktüm ve hız göstergesinin de aynı olduğunu varsayıyorum. Ayrıca bu mesajda orta konsol göstergeleri yok.

İhtiyacınız olacak malzemeler:
- Büyükçe uçlu kısa yıldız tornavida. Ulaşmanız gereken yerler dar.
- Kalınca uçlu bir cımbız. Elektronikçilerin kullandığı cinsten olur, ben onu kullandım.
- T5 ampul. "Dipsiz ampul" diye satıldığını görebilirsiniz piyasada. T5 dediği duy tipi. T10 var bunun iki katı, T20 filan diye gidiyor. Sizinki T5, unutmayın.
- Tavsiye: Kurşun kalem veya zarar vermeden çizik atmak için bir şeyler.

İlk başta rahat çalışmak için direksiyonu ve silecek kolunu en alt konuma alın. Kontağın kapalı olması gerektiğini söylemeye gerek yok. :) Denemeler yapacaksanız hiç muhatap olmayın, silecek sigortasını sökün gitsin. Kontağı açınca silecek kolunu unuttuysanız çalışıveriyor çünkü.

Göstergenin tavanında bir adet vida var. Bunu yıldız tornavidayla açarak başlayın. Açtığınızda göstergenin kendisi değil de çerçevesi gelecek. Vidayı güvenli bir yere koyup çerçeveyi dikkatlice çıkartın.

Çerçeveyi aldıktan sonra göstergenin alt tarafında, sağda ve solda iki vida daha göreceksiniz. Bunları da çıkarın.

Şimdi göstergenin kendisini dikkatlice çıkarabilirsiniz. Önce yukarıdaki vidanın girdiği yerdeki tırnaktan kurtarın. Gösterge yuvasında saat 5 yönü civarında girinti göreceksiniz, ben göstergeyi saat yönünün tersine biraz çevirip sağ alt vida yuvasını oraya denkgetirerek çıkardım.

Bu aşama biraz uğraştırabilir. Fazla güç kullanmayın. Soketleri çıkarmanıza gerek yok, kablolar göstergeyi yukarıda gördüğünüz kadar dışarı almanıza izin veriyor.

Gördüğünüz turuncu şey lambanın oturduğu duy. Sol tarafa doğru bir de aynısının siyahı var. Cımbız burada devreye giriyor. Cımbızla tutup saat yönünün tersine 45 derece kadar çevirdiğinizde bu duylar göstergedeki yuvalarından çıkıyorlar kolayca.

Ampul de böyle bir şey. Ampulü duydan çıkarmak için sakın çevirmeyin. Çekerek çıkarmanız gerekiyor. Aynı şekilde yenisini de iterek takıyorsunuz.

Ampul değişiminden sonra yine cımbızla duyu yerine yerleştirin ve güç kullanmadan çevirerek yuvasına oturmasını sağlayın. Bu aşamada (silecek kolunu unutmadan!) kontağı açıp test edebilirsiniz. Duyun yerine oturduğundan emin olmadan göstergeyi yerine oturtmayın yoksa duy aşağıya düşebilir.

Ampul değişimi sorunsuz tamamlanınca tüm adımları geriye doğru takip ederek göstergeyi toplayın:

1. Çıkardığınız soket varsa yerine takıp göstergeyi hafif çevirerek geri yerine yerleştirin.
2. Alt iki vidayı takın, ama tam sıkmayın.
3. Üst vidanın olduğu yerdeki tırnağı yerine oturtun.
4. Alt iki vidayı dönüşümlü olarak eşit şekilde sıkın. Fazla sıkmayın.
5. Gösterge çerçevesini de yerine oturtup, üst vidayı da sıkın. Dikkat: Onu da fazla sıkmayın!

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

octinum

• Moderatore
Rehber tamam, tecrübelerden gelenleri verelim şimdi.  :S :haydi: :alfisti:

1. Fazla sıkma! Fazla sıkma! Fazla sıkma!

Bu örnekte başıma gelmedi ama özellikle diğer arabamda oldu. Yaşlandıkça gevreye plastikler vidaları fazla sıkınca çıt diye kırılabiliyorlar. Ben kendi adıma bunun kriterini tornavidayı vidaya bastırmadan çevirmek şeklinde buldum. Yeterli sıkılığa geldiğinde tornavidanın ucu vidanın başından kayıveriyor. Yıldız başlı vidaların tasarım şekli böyle zaten. Tornavida ucu kaymadan vidayı daha fazla sıkamıyorsanız yeter o. Tornavidayı iyice bastırarak kaymayı engelleyeyim demeyin.

Benim hız göstergesi tarafının çerçeve tavanı kırık bu yüzden. Artık benden önce ustanın çırağı mı yaptı kim yaptıysa, çatlatmış.

2. LED takarken dikkat edilecekler var

Birincisi, normal LED'ler yönlü biliyorsunuz. Göstergeden çıkan ampuller bildiğimiz enkandesan ampuller, o yüzden nasıl takarsanız takın çalışır. LED'i taktığınızda artısıyla eksisi ters olursa LED çalışmaz. Birkaç kere denemeniz gerekecektir.

Bunun için ters takılabilir LED'ler var. Bulursanız onlardan yapmanız daha kolay olur. Ayrıca LED'lerin ışığı kısılabilir olanlardan olması gerekiyor ki gösterge ışığı kısılınca erkenden sönmesinler.

İkincisi, farklı renkte LED'le gösterge rengini değiştiremeyebilirsiniz. :) Gösterge rengi filtreyle geliyor; yeşil gösterge aydınlatmaları için yeşil ışığı geçiren filtre, kırmızı olanlarımızda kırmızı ışığı geçiren filtre. Tabii bu renkler dışındakileri geçirmiyorlar. Normal enkandesan lambadan gelen ışığın bileşenleri tüm bu renkleri içeriyor. Ama LED'lerin ışığı tüm bileşenleri içermiyor. Mesela kırmızı göstergeyi sarı yapmak için sarı LED taktığınızda, özellikle dijital ekranlarda hiç ışık görmüyorsunuz. :) Ben kırmızı LED siparişimi veriyorum az sonra.

Üç; boyut ve parlaklık konuları. LED'leriniz fazla parlak olursa diğer aydınlatma lambalarıyla dengesiz olabilir. LED'e geçerseniz tüm lambaları değiştirmeyi düşünün. Boyut da; geniş LED'ler yuvalara oturmuyor zaten.

3. Göstergenin içini açmaya çalışmayın. Lambalar için gerek yok ve kaplamasını dört tane tırnak tutuyor. Bu tırnaklara geçen yuvalar da yılların sonunda sertleşmiş plastik. Evet ben merakıma engel olamayıp açmaya kalktım ve bir tanesini kırdım. :)

ihsany

• Membro
Güzel paylaşım için teşekkürler, yeni ışıklı halinin fotoğrafı var mı?  :yukari-ok:  :alkis:
Alfa Romeo 147 1.6 Eco
Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB MA TCT
Alfa Romeo 156 2.0

İhsan Yaprak
L'amore è diverso in italiano

Mustapha33

• Membro
Emeğinize sağlık

Sent from my iPhone using Tapatalk

DcD-Semih

• Membro
Arabamı alır almaz ilk yaptığım iş idi orta konsol ve gösterge ampullerini değiştirmek, renk geliyor aracın içine. Benim asıl sıkıntım değiştirilemeyen ampullerden biri olan yağlama uyarısının ampulü patlak. Ben lehimlersem mahvederim eli yatkın birine elektrikçiye falan uğramam lazım :)

Elinize sağlık hocam güzel bir rehber daha oluşturmuşsunuz.
2001 Alfa Romeo 145 1.6 T.spark - Giallo Zoe
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Rosso
2002 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Bianco Polare
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Grigio Chiaro
2000 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Rosso
2004 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Grigio Metallico

octinum

• Moderatore
Ne demek arkadaşlar, forumdan aldığım yardımın bir kısmını iade etsem yeter bana. :) Umarım ileride Alfisti'nin işine yarar. Forum yönetimi de konuyu asılı hale getirebilir, foruma aittir telifi. :)

Işıklı fotoğrafı ne yazık ki yok çünkü değiştiremedim. :) İkinci mesajda belirttiğim üzere, elimde T5 olarak sadece sarı LED'ler vardı. Onlar da kırmızı filtreden geçmedi. Hatta başta ters taktım çalışmadı sandım, değiştirdim filan ama elimle dokununca ısındığını farkettim. LED'ler yanıyor ama ışık geçmiyor. Kırmızı T5 LED siparişini verdim, Çinli kardeşlerimden gelince tüm lambaları değiştireceğim. :)

Lehime dikkat evet. :) Elektrik-elektronik mühendisiyim, ben bile yapmıyorum öyle ince işler. Teknisyen arkadaşlar benden çok çok daha iyi yapıyor. Zanaat aslında öyle güzel lehim.

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal