Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa 156 Mk1 - Xenon fardan halojene dönüş kolay mı?  (Okunma sayısı 903 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

octinum

• Moderatore
Evet doğru okuyorsunuz, Xenon fardan halojen fara döneceğim bir süre için. :) Halojen fardan Xenon'a değil.

Soru, 2003 modele kadarki eski kasanın halojen farlarını Xenon'lu araca takabilir miyiz şeklinde. Her halükarda röleyle filan hallederim ama işin boyutunu bilmiyorum. Eğer zor değilse iki adet çıkma far alacağım.

Sebep, benim Xenon farların tamire ihtiyacı olması. Far ayarı artık düzgün yapılamıyor, aydınlatma zayıf. Çıkarıp güzelce tamir etmek, bu arada Xenon lenslerini değiştirip mümkünse biXenon'a geçmek istiyorum. Ama bu iş birkaç gün sürebilir bu yoğunlukta, dolayısıyla bir süre için normal halojen far kullanacağım. Xenon'ları istediğim hale getirince de geri takacağım.

Ne diyorsunuz, yapılabilir bir iş mi? Ayrıca elinde Mk1 kasa çıkma far olan? :)
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

fatihmehmet

• Membro
Daha dün aklımdan mk2 için geçti yemin ederim. :) Uzun yoldan dönünce bi şey yapsam da şu aydınlatmayı düzeltsem diyordum. Kör geziyorum resmen. Bir de üstüne uzunlara şimşek efekti versin diye led taktım tamamen körüm :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
2007 - Alfa Romeo GT Q2 1.9 JTD (2019-.....)
2004 - Alfa Romeo 156 mk2 2.0 TS Manuel. (2016- 2019)
2008 - Alfa Romeo 147 1.6 TS - Alfa Rosso. (2013-2016)

octinum

• Moderatore
Daha dün aklımdan mk2 için geçti yemin ederim. :) Uzun yoldan dönünce bi şey yapsam da şu aydınlatmayı düzeltsem diyordum. Kör geziyorum resmen. Bir de üstüne uzunlara şimşek efekti versin diye led taktım tamamen körüm :)

Tamam da nasıl yapacağız şimdi? :D
O LED işi reflektörlü farlarda komple yalan gibi geliyor bana. Yine de bi denemek gerek.

fatihmehmet

• Membro
Tamam da nasıl yapacağız şimdi? :D
O LED işi reflektörlü farlarda komple yalan gibi geliyor bana. Yine de bi denemek gerek.

Aliexpressten aldığım ampuller 10 haziranda tr ye giriş yaptı hala elime ulaşmadı. Mercekten mi ampulden mi anlamak için senin tavsiyenle sipariş vermiştim abi :)

Bir de aklıma gelen dediğin gibi bi-xenon montajı. Bizim otomatik far yükseklik ayarı bi-xenon montajı sonrası aktif çalışır da muayenede sök tak derdi olmazsa evladiyelik olur :)

octinum

• Moderatore
Aliexpressten aldığım ampuller 10 haziranda tr ye giriş yaptı hala elime ulaşmadı. Mercekten mi ampulden mi anlamak için senin tavsiyenle sipariş vermiştim abi :)

Bir de aklıma gelen dediğin gibi bi-xenon montajı. Bizim otomatik far yükseklik ayarı bi-xenon montajı sonrası aktif çalışır da muayenede sök tak derdi olmazsa evladiyelik olur :)

Hmm geç kalmışlar biraz, PTT'nin gönderi takip sitesi nerede diyor? Ulaşmaz da yenilerini göndermeleri filan gerekirse, bende 2 yedek var, sana gönderirim. Olursa sen benim için sipariş verirsin benim yedeklerin yerine gelir. Bagajda bir set gezdiriyorum yedek.

Halojen far alıp takarsam Xenon'ların ameliyatında detayları göreceğim ama anladığım kadarıyla yükseklik ayarı mercekten bağımsız. Yani biXenon takınca da aynı şekilde çalışıyor. Yalnız işte takma sırasında elinin ayarının düzgün olması filan nasıl olacak, onu ben de merak ediyorum. :)

fatihmehmet

• Membro
Hmm geç kalmışlar biraz, PTT'nin gönderi takip sitesi nerede diyor? Ulaşmaz da yenilerini göndermeleri filan gerekirse, bende 2 yedek var, sana gönderirim. Olursa sen benim için sipariş verirsin benim yedeklerin yerine gelir. Bagajda bir set gezdiriyorum yedek.

Halojen far alıp takarsam Xenon'ların ameliyatında detayları göreceğim ama anladığım kadarıyla yükseklik ayarı mercekten bağımsız. Yani biXenon takınca da aynı şekilde çalışıyor. Yalnız işte takma sırasında elinin ayarının düzgün olması filan nasıl olacak, onu ben de merak ediyorum. :)

2 set ucuzundan sipariş vermiştim. Sanırım 20 dolar altı oldugu icin Tr içi tracking olmuyor. Estimated time 5-8 days yazıyordu ama hak getire :)

tunerviper

• Membro
xenon far soketi ile halojen farklı. halojen soket ve kesme biçme yapmak lazım kısa süre değişim için zor iş bence
Turbo Twin Spark

octinum

• Moderatore
Tüh. :) Peki kimsede hangi pin nereye girer bilgisi var mı? Spesifik olarak, tüm ampullerin kontrolü için hangi kablodan sinyal gittiği.

Terminalleri bulurum çünkü. Soketi de bulabilirim veya bulamazsam da epoksi macundan kalıp yaparak uydurabilirim. Sinyalin gittiği kabloları da bilirsem birkaç röleyle lambaları sürerim.

Yani bana 156 Xenon farın kabloları ne işe yarar bulun, 156 far rehberi yapayım size.  :D

tunerviper

• Membro
Tüh. :) Peki kimsede hangi pin nereye girer bilgisi var mı? Spesifik olarak, tüm ampullerin kontrolü için hangi kablodan sinyal gittiği.

Terminalleri bulurum çünkü. Soketi de bulabilirim veya bulamazsam da epoksi macundan kalıp yaparak uydurabilirim. Sinyalin gittiği kabloları da bilirsem birkaç röleyle lambaları sürerim.

Yani bana 156 Xenon farın kabloları ne işe yarar bulun, 156 far rehberi yapayım size.  :D

http://forum.alfa156.net/forum/forum_posts.asp?TID=61336&PN=0&TPN=1
Turbo Twin Spark

Ali Jea

• Membro
Arkadaşlar mk2 156 xenon far sorunu yaşıyorum. Sol farimda sıkıntı yok sağ var bazen yanıyor bazen yanmıyordu. Bir kaç kez kapatıp açınca düzeliyordu fakat sol far kadar net yanmıyordu ve ileriyi göstermiyordu. Dün gece aç kapa yaparken bir şey oldu ve artık hiç yanmıyor. Yani bir anlık yanacak gibi oluyor ama yanmıyor. Göz kırpıyor gibi :) ve o anda hoparlörlerden cızırtı geliyor. Sorun ne olabilir. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

Lenovo A6020a46 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

octinum

• Moderatore
Arkadaşlar mk2 156 xenon far sorunu yaşıyorum. Sol farimda sıkıntı yok sağ var bazen yanıyor bazen yanmıyordu. Bir kaç kez kapatıp açınca düzeliyordu fakat sol far kadar net yanmıyordu ve ileriyi göstermiyordu. Dün gece aç kapa yaparken bir şey oldu ve artık hiç yanmıyor. Yani bir anlık yanacak gibi oluyor ama yanmıyor. Göz kırpıyor gibi :) ve o anda hoparlörlerden cızırtı geliyor. Sorun ne olabilir. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

Yeni konu açarsanız daha fazla arkadaş fikir verebilir.  ;)

Muhtemelen ateşleyici.

https://i.ytimg.com/vi/k9rc59ZyMa4/maxresdefault.jpg

Size "beyin" diyecekler ve muhtemelen farın altındaki far kontrolcüsünü söküp yerine Çin malı balast takmaya kalkacaklar. Onu kimseye vermeyin. Çin malı takacakları balast 20 lira, bozuk beyin diye çıkaracakları parçanın çıkması en az 200 lira. Şu parçadan bahsediyorum:
http://www.oemxenonshop.com/OEM-Xenon-Headlights-Parts/Alfa-Romeo-156-Xenon-D2S-Ballast.jpg

tunerviper

• Membro
Bu far altındaki balastın tamirine ben yapıyorum. Aynı sorun benim başıma da geldi yeni balast ta aldım fakat çözülmedi. Eğer xenon ampul olarak osram yada philips d2s dışında bir ampul kullandığınız zaman balastı bozuyor. Çin malı ampuller aşırı akım çekiyor. Çalışan tarafın ampulünü çalışmayan tarafa takıp test edin eğer düzelirse ampul düzelmez ise balast yada ateşleyici.
Turbo Twin Spark

Ali Jea

• Membro
Teşekkürler arkadaşlar en kısa zamanda deneyip sonucu paylaşacağım

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal