Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa 159 jtdm otomatik önden gelen ses ve direksiyondaki ses  (Okunma sayısı 1482 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alpayfrozen

• Membro
Arkadaşlar merhaba;
Yeni aldığım 159 ile aranızdayım. Ancak bir kaç sorunum var başlıca olan aracımın direksiyonunu tam sağ veya tam sol yaptığımda hafif harekette tık tık tık diye ses geliyor. İkincisi direksiyon sanki içinde kadife varmış gibi çok düşük seste sanki bir beze sürtüyormuş gibi ses yapıyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Saygılarımla
Alpay
bugün binmeyeceksem ne zaman bineceğim

emincankuzey

• Membro
Arkadaşlar merhaba;
Yeni aldığım 159 ile aranızdayım. Ancak bir kaç sorunum var başlıca olan aracımın direksiyonunu tam sağ veya tam sol yaptığımda hafif harekette tık tık tık diye ses geliyor. İkincisi direksiyon sanki içinde kadife varmış gibi çok düşük seste sanki bir beze sürtüyormuş gibi ses yapıyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Saygılarımla
Alpay
Hayırlı olsun öncelikle Aynı sorun bende de var direksiyonun içerisindeki sinyal makarasından geliyor tıkırtı sesi geçen direksiyonu söktüm onu tam hiza gösteriyor oraya getirdim düzeldi ancak çok oynamamak gerekliymiş ,diğer ses de bende de var ama o biryer oturmadı galiba birbirine sürtme sesi gibi :S

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

master

• Editore
Merhaba,

Eğer tatsız bir titreme de eşlik ediyorsa %100 olmamakla birlikte direksiyon hidrolik haznesinde problem olma ihtimali var. Bende 159 varken tam sağ-sollarda sesle birlikte gelen bir titreme olmuştu, hidrolik haznesi değişimiyle problem düzelmişti. Kontrol ettirebilirsiniz.
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

francobaresi

• Membro
https://youtu.be/x71LOE5WnkI
Bu ses kastettiginiz sanirim. Yorumlarda nasil duzelttigini yazmis bir gozatarsiniz.  Airbag sargisi da olabilir onu da kontrol ettirirsiniz.
Diger probleminiz konusunda;  Direksiyon hidrolik haznesi  buyuk ihtimalle sorunludur. Benim km cok dusuk olmasina ragmen hazne kacirma yapmaya basladi. TRSemih farketti  sagolsun, 150 tllik bir parca o hazne. Kronik problemli olmali ki nerdeyse her 159 da kisa surede bozuluyor hazne. 15 dakika surmuyor degistirmeleri. Tam tur cevirince olusan sorun buysa uyguna hallolur, direksiyon power'i ise biraz maliyetli bir durum soz konusu.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
Cuore sportivo

alpayfrozen

• Membro
aynen :) videodaki ses :) tamam bunu çözdük.benim direksiyonda sertleşme yada yumuşama yok allahdan.  tam tur dönüşteki tık tık sesi kaldı bir tek.
Bir ara birmot'a yol gözüküyor yakın vade de.
bugün binmeyeceksem ne zaman bineceğim

ekerem

• Membro
159larin direksiyon kutulariyla ilgili genel bir problem var. Kullanıma bağlı olarak ses artıyor. Bı revizyonla halloluyor. @francobaresi nin bahsettiği gibi direksiyon yağ haznesi de kronik sanırım. Değişmeyen 159 görmedim.
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic

francobaresi

• Membro
159larin direksiyon kutulariyla ilgili genel bir problem var. Kullanıma bağlı olarak ses artıyor. Bı revizyonla halloluyor. @francobaresi nin bahsettiği gibi direksiyon yağ haznesi de kronik sanırım. Değişmeyen 159 görmedim.
direksiyon kutusu problemi alfa romeonun fikra gibi hatasiyla ilgili. Kaput altindaki etikette yesil direksiyon hidroligi koyulmasi gerektigi bilgisi varken makyajli 159lara kadar kirmizi hidrolik koyuyorlar. Kirmizi hidrolik cok uygun olmuyor, 5 derece altinda kopuklesmesi vs gibi sartlar nedeniyle ve cogu 159un direksiyon kutusu bu nedenle bozuluyor. Bu yazdiklarim alfaowners sitesinde mevcut. Ben eski 159umda kaput alti etikete bakip teyit etmistim dogrulugunu. Suan ki makyajli 159umda fabriki cikisi yesil hidrolik var

Cuore sportivo

Tengri79

• Membro
direksiyon kutusu problemi alfa romeonun fikra gibi hatasiyla ilgili. Kaput altindaki etikette yesil direksiyon hidroligi koyulmasi gerektigi bilgisi varken makyajli 159lara kadar kirmizi hidrolik koyuyorlar. Kirmizi hidrolik cok uygun olmuyor, 5 derece altinda kopuklesmesi vs gibi sartlar nedeniyle ve cogu 159un direksiyon kutusu bu nedenle bozuluyor. Bu yazdiklarim alfaowners sitesinde mevcut. Ben eski 159umda kaput alti etikete bakip teyit etmistim dogrulugunu. Suan ki makyajli 159umda fabriki cikisi yesil hidrolik var

Yorumunuzu okur okumaz kaputu açtım ve direksiyon hidroliği için tutela gı serisini öneriyoruz diyor,renkten bahsetmiyor.İsabet oldu bende yarın direksiyon hidroliğini değiltirecektim şanzıman yağıyla beraber,malum araçlarımız km ve model yılı olarak benzer.Direksiyon için tutela gı/e yağından aldım ama bendeki kılavuzda tutela gı/r koyulması önerilir diyor tabi hangisi yeşil yarın öğreneceğim.2014 periyodik bakım tablosunda tüm araçlar için her 2 yılda bir değiştirilmesi önerilir ifadesi var.Ustanın yağın iyi durumda eksilme yok demesine rağmen direksiyondaki sertlikten ve nedendir bilmiyorum keskin donuşlerde direksiyonun tam toparlanmamasından yağı ve yağ haznesini değiştirme kararı aldım.Fark umarım yarın daha iyi olur gerçi sercan bey pek yumuşama bekleme desede

francobaresi

• Membro
Evet klavuz ile kaput etiketi farkli , hata bundan kaynakliymis. Kaput altinda yazanin rengi yesil oluyor

Cuore sportivo

Tengri79

• Membro
Evet klavuz ile kaput etiketi farkli , hata bundan kaynakliymis. Kaput altinda yazanin rengi yesil oluyor

Aslında hata yok gibi kaput tutela gı serisınden herhangi  birini diyor.Ama bendeki ingilizce kılavuzda GI/R ama alfayedekteki 2011 model yılı kılavuzunda GI/E diyor.Sercan bey sıkıntı olmaz koy dedı sanırım GI ların hepsi yeşil

Kibitzer

• Membro
https://youtu.be/x71LOE5WnkI
Bu ses kastettiginiz sanirim. Yorumlarda nasil duzelttigini yazmis bir gozatarsiniz.  Airbag sargisi da olabilir onu da kontrol ettirirsiniz.
Diger probleminiz konusunda;  Direksiyon hidrolik haznesi  buyuk ihtimalle sorunludur. Benim km cok dusuk olmasina ragmen hazne kacirma yapmaya basladi. TRSemih farketti  sagolsun, 150 tllik bir parca o hazne. Kronik problemli olmali ki nerdeyse her 159 da kisa surede bozuluyor hazne. 15 dakika surmuyor degistirmeleri. Tam tur cevirince olusan sorun buysa uyguna hallolur, direksiyon power'i ise biraz maliyetli bir durum soz konusu.

@alpayfrozen
Bu video benim videom. Araç 2004 156 idi. Yorumlarda belirttiğim gibi pedalların arkasında bir keçe gibi bir şeyin sıkışması ile ilgili bir sorun idi. Beylikdüzü Birmot'ta iki dakikada hallettiler, bir daha yapmadı.

Doğa Tosun

• Membro
220 bindeki 159'umun direksiyon kutusuyla ilgili hiçbir sorun veya gariplik olmadı. Bence genel bir durum değil birçok şey
"AlfaRomeo 159
"BMW 320i 40th Year Edition
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)

francobaresi

• Membro
Doga, yerli ve yabanci kaynakli sitelerde direksiyon kutusuyla ilgili problem yasayanlar oldukca fazla,bu durum  arabana iyi bakmanla alakali bir olay degil tarafsiz dusunmek gerekirse. 159larda bazi meshur sorunlar var, mesela manuel m32 sanzimanin cikarttigi sorunlar, mesela arabanin lastikleri cok hizli asindirmasi, mesela bu hazne ,kutu problemi gibi ya da emme manifoldu kelebekleri gibi. Bu sorunlari yasamamis olabilirsin ve umarim yasamazsin da ama biraz inceleme yapinca belirttigim konularda olumsuz tecrube yasamayinca bunlar genelde sorunsuz demek adil olmaz gibi. 

Cuore sportivo

Doğa Tosun

• Membro
Doga, yerli ve yabanci kaynakli sitelerde direksiyon kutusuyla ilgili problem yasayanlar oldukca fazla,bu durum  arabana iyi bakmanla alakali bir olay degil tarafsiz dusunmek gerekirse. 159larda bazi meshur sorunlar var, mesela manuel m32 sanzimanin cikarttigi sorunlar, mesela arabanin lastikleri cok hizli asindirmasi, mesela bu hazne ,kutu problemi gibi ya da emme manifoldu kelebekleri gibi. Bu sorunlari yasamamis olabilirsin ve umarim yasamazsin da ama biraz inceleme yapinca belirttigim konularda olumsuz tecrube yasamayinca bunlar genelde sorunsuz demek adil olmaz gibi. 

sonuçta kaç bin 159 kullanılımda ve kaç yüzü bunu yaşıyor bilemeyeceğimiz için herşeyi kronikleştirmek de abartmak gibi geliyor bana. Yabancı birçok siteyi takip ediyorum ve orada 3-5-8-10 veya bir miktar kullanıcının yaşadığı sorunlara bakarsak her modelin 50-60 kroniği çıkar bence. Forumda her yıl farklı en az 2 kroniğini öğreniyorum 10 senelik arabanın :D  Diğer saydıklarının kronik olduğuna katılıyorum yaşamamış olsam da.

"159larin direksiyon kutulariyla ilgili genel bir problem var. Kullanıma bağlı olarak ses artıyor. Bı revizyonla halloluyor. @francobaresi nin bahsettiği gibi direksiyon yağ haznesi de kronik sanırım. Değişmeyen 159 görmedim."
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2018, 01:54:22 Gönderen: Doğa Tosun »
"AlfaRomeo 159
"BMW 320i 40th Year Edition
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)

francobaresi

• Membro

sonuçta kaç bin 159 kullanılımda ve kaç yüzü bunu yaşıyor bilemeyeceğimiz için herşeyi kronikleştirmek de abartmak gibi geliyor bana. Yabancı birçok siteyi takip ediyorum ve orada 3-5-8-10 veya bir miktar kullanıcının yaşadığı sorunlara bakarsak her modelin 50-60 kroniği çıkar bence. Forumda her yıl farklı en az 2 kroniğini öğreniyorum 10 senelik arabanın :D  Diğer saydıklarının kronik olduğuna katılıyorum yaşamamış olsam da.

"159larin direksiyon kutulariyla ilgili genel bir problem var. Kullanıma bağlı olarak ses artıyor. Bı revizyonla halloluyor. @francobaresi nin bahsettiği gibi direksiyon yağ haznesi de kronik sanırım. Değişmeyen 159 görmedim."

Katiliyorum , yagmur sensoru bozulsa kronik, zaten her 159 boyle diyebilecek bir zihniyette var. Yalniz direksiyon olayi 159 ile ilgili onemli olan ilk cirpida sayilabilecek bir problem.Benim,'Kronik' ile kastim, yorumlarina ulasabildigimiz kullanicilarin genellikle belirttigi problemlerdir.

Cuore sportivo

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal