Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa Mito - Direksiyon Kilitlenmesi  (Okunma sayısı 10102 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muuji

• Membro
Alfa Mito - Direksiyon Kilitlenmesi
« : 21 Kasım 2013, 21:27:54 »
Merhabalar,

Yaklaşık bir haftadır güzeller güzeli bir Mito sahibesiyim. Emektar, ilk göz ağrım 147'imden sonra motor, çeviklik vb. pek çok özelliği ile beni benden alan arabam, maalesef 10 dakika önce çok canımı sıkan birşey yaptı. Yolda giderken ( Allah'tan yavaş gidiyordum ) bir anda direksiyon inanılmaz sertleşti ( dönmeyecek kadar ) ve ekranda hata belirdi. Direksiyon dönüş devre dışı. Lütfen kılavuzu okuyunuz.
Sağ salim, dur kalklar eşliğinde ve aç kapa yaparak eve gelmeyi başardım, aracımı sağ salim park ettim :) Bu da birşey.
Kötü olan, aracın teslimatı sırasında kullanım kılavuzunu almadım, şuan bu problemin nereden kaynaklandığına dair internetten birşeyler bulmaya çalışıyorum ancak pek birşeye de ulaşamadım. Konu hakkında bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilir mi ?
Şimdiden teşekkür ediyorum.
 :'( :'( :'( :'( :'(
Mito 1.4 TB 155 Hp

ozoozo

• Ziyaretçi
Ynt: Alfa Mito - Direksiyon Kilitlenmesi
« #1 : 21 Kasım 2013, 21:33:12 »
Soylediginiz problemin aynisini alfa almaya karar verdigimde internette arastirirken bir kisi yasamisti hatta sikayet sitelerinden birisine yazmisti , cok sukur skntisiz bir sekilde atlatmissiniz,umarim bir an once cozumlenir.

Sent from my HTC Sensation 4G using Tapatalk

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

eminpar

• Membro
« #2 : 21 Kasım 2013, 21:36:12 »
Geçmiş olsun

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ar.159

• Membro
« #3 : 21 Kasım 2013, 21:42:02 »
çok geçmiş olsun bir benzeri bmw 730 da başıma gelmişti ama benimki sert bir manevra sonrasında olmuştu direksiyon resmen kitlendi yol yardım çağırdım birşey çıkmadı ama sizinki muhtemelen elektrikli direksiyon olduğundan sistemsel bir sorun mutlaka servise başvurun kullanıcı el kitabına ise buradan ulaşabilirsiniz..
http://kilavuzlar.alfaromeo.com.tr/
34 AV 0020 COMING SOON!!
"Diğerleri otomobil satmak için yarışır, biz ise yarışmak için otomobil satarız."Enzo-Ferrari
"Ne zaman yolda bir Alfa Romeo görsem şapkamı çıkartıp onu selamlarım." Henry Ford

muuji

• Membro
« #4 : 21 Kasım 2013, 21:48:17 »
Teşekkür ediyorum, kullanım kılavuzuna sevgili aracımın dediği gibi bakıyorum ancak herhangi bir ' yapılması gereken ' ya da ' böyle bir durum olduğunda... ' bölümü de bulamadım. :(
Sanırım en kötü senaryo ile direksiyon kutusunda bir problem var.
Aşırı sert ya da ani bir hareket yapmadım, sadece düşünüyorum, gelirken son anda farkettiğim bir çukura sert bir şekilde girdim, ama onunla ilgisi olabileceğini sanmıyorum. Hani kaçmak için de ani bir hareket yapmadım.
Hep nazar, hep :(  :nazar:
Mito 1.4 TB 155 Hp

Alfadanadam

• Moderatore
« #5 : 21 Kasım 2013, 21:50:32 »
Hoşgeldiniz, geçmiş olsun.

Sorunun sebebini bence yazmışsınız zaten. Sert çukur sebebiyle oluşan darbe yüzünden "düzgün oturtulmamış" bir soket yerinden çıkmış diye tahmin ediyorum.

Oğuz

• Membro
« #6 : 21 Kasım 2013, 21:56:11 »
Hoşgeldiniz, geçmiş olsun.

Sorunun sebebini bence yazmışsınız zaten. Sert çukur sebebiyle oluşan darbe yüzünden "düzgün oturtulmamış" bir soket yerinden çıkmış diye tahmin ediyorum.

Yurtdışı forumlarında da yaşayan var bu sorunu. Bülent abinin de dediği gibi genelde soketlerle, bağlantılarla ilgili bir sorun oluyor. Garantiden yapılıyor veya değişiyor sorun neyse. Bir kısım da bu sorunu direksiyon milini değiştirerek çözebilmiş. Umarım sadece bağlantıyla alakalıdır. :)
2006 147 1.6 TS Distinctive
2013 Giulietta 1.4 MultiAir Distinctive

tolga_ozhan

• Membro
« #7 : 21 Kasım 2013, 21:56:16 »
Geçmiş olsun fakat maalesef aracınız elektirik kontrollü bir direksiyona sahip olduğunu için arızaya sebebiyet veren (muhtemelen bir sensör) parça sizin müdahale edebileceğiniz bir bölgede değildir. En sağlıklı olan aracı bir çekici marifetiyle bir servise götürmek. Çünkü bu halde trafikte yürütmekte oldukça riskli.

muuji

• Membro
« #8 : 21 Kasım 2013, 22:00:20 »
Umuyorum ki sadece ' düzgün oturmamış ' bir soketin yerinden oynamasıdır problem. Ya da bağlantı ile ilgili ' ufacık ' birşeydir.
Yarın Sportivo yolları gözüküyor bana...
Çok üzgünüm, çok :(
Mito 1.4 TB 155 Hp

Gouki

• Amministratore
« #9 : 21 Kasım 2013, 22:04:22 »
Müge hanım aramıza hoşgeldiniz. MiTo'nuz hayırlı olsun.

Bu hata ile birlikte ABS, VDC, Hill Holder Unavailable gibi bir hata da var mıydı? Bir de MiTo'nuz kaç model? 2010 öncesi MiTo'larda direksiyon kolonunda bulunan açı sensörü bu hataya neden olabiliyor.

muuji

• Membro
« #10 : 21 Kasım 2013, 22:10:22 »
Müge hanım aramıza hoşgeldiniz. MiTo'nuz hayırlı olsun.

Bu hata ile birlikte ABS, VDC, Hill Holder Unavailable gibi bir hata da var mıydı? Bir de MiTo'nuz kaç model? 2010 öncesi MiTo'larda direksiyon kolonunda bulunan açı sensörü bu hataya neden olabiliyor.

Merhaba, çok teşekkür ederim, hoşbulduk.

Aracım 2009 model, belki de dediğiniz gibi birşeydir. Hata isimlerine gelince, aracımın menüsü Türkçe olduğu için, hill holder hatasını almadım. '' Direksiyon kutusu kilitlendi. Kılavuza başvurunuz.'' şeklinde genel bir ibareydi o kadar.
Mito 1.4 TB 155 Hp

Gouki

• Amministratore
« #11 : 21 Kasım 2013, 22:13:20 »
Hill Holder: Yokuş kalkış destek sistemi. Diğer hatalarla birlikte olmaması iyi bir durum. Umarım sadece bağlantısı kopan bir sokettir. Zaten serviste bilgisayara bağlatınca sorun ortaya çıkacaktır.

muuji

• Membro
« #12 : 21 Kasım 2013, 22:19:44 »
Bir mağdur daha yazmış vakti zamanında :-X

Alfa Romeo Aracımın Direksiyon Arızası Var!
Emrah A. | 07 Şubat 2013 15:50

2009 model Alfa Romeo Mito marka aracımın direksiyonu yolculuk halindeyken kilitlendi. Zor da olsa kaza yapmadan aracımı durdurdum. Servise götürdüğümde direksiyon beyninin arızalı olduğunu söylediler ve 2500 tl masrafı tarafıma faturalandırdılar. Hatanın benden kaynaklanmadığını bu masrafın garanti kapsamına alınmasını belirtmeme rağmen ücreti benden aldılar. Bu olayın peşini bırakmayacağım.  ''

Tek sıkıntı benim çocukta değilmiş demek ki.. Umarım benimkisi bu denli büyük bir masraf değildir yahu daha alalı 9 gün oldu  :o
147 'mi geri mi alsam ne yapsam  :(
Mito 1.4 TB 155 Hp

muuji

• Membro
« #13 : 21 Kasım 2013, 22:22:33 »
Hani insanlar başı ağrıdığında internette arayıp en kötü senaryoları bulur ya, benimki de öyle oldu sanırım.:)
Herkese yardımları için teşekkür ediyorum, yarın ne olduğunu öğrendiğimde bildiririm, belki birinin daha başına gelir. Umarım az önce yazdığım senaryoya benzemez benimki. :clover:
İyi akşamlar diliyorum.
Mito 1.4 TB 155 Hp

egeozal1

• Ziyaretçi
« #14 : 21 Kasım 2013, 22:24:48 »
Geçmiş olsun Müge Hanım...

İnşallah hasarınız çok büyük değildir...   :-[

muuji

• Membro
« #15 : 21 Kasım 2013, 22:28:21 »
Geçmiş olsun Müge Hanım...

İnşallah hasarınız çok büyük değildir...   :-[

Çok teşekkür ederim :'(
Mito 1.4 TB 155 Hp

Fatihob

• Membro
« #16 : 21 Kasım 2013, 22:51:08 »
Hoşgeldiniz :clover:

Geçmiş olsun. Halbuki ne güzel yan tarafa sticker arıyordunuz onu güzelleştirmek için ama o size hatayla karşılık vermiş, bu Mitolar hep böyle :) Başınıza büyük masraf açmaz işallah hevesinizi kırmaz.
..

muuji

• Membro
« #17 : 21 Kasım 2013, 23:03:51 »
Yaramaz çocuk da diyebiliriz öyleyse :) Desenize yandık, olsun... Canı sağolsun. Sorunu çözülsün de ben ona yine yaptıracağım o güzel stickerlardan, hoş modeli konusunda kararsızım bir sonraki konuda da  :alfisti: den yardım almayı çok isterim... Bu arada size de teşekkür edememiştim, çok teşekkür ederim.

Not : İnsanın Alfa' dan hevesi kaçabilir mi ? Sanmam.
Mito 1.4 TB 155 Hp

ozoozo

• Ziyaretçi
« #18 : 21 Kasım 2013, 23:08:12 »
Bir mağdur daha yazmış vakti zamanında :-X

Alfa Romeo Aracımın Direksiyon Arızası Var!
Emrah A. | 07 Şubat 2013 15:50

2009 model Alfa Romeo Mito marka aracımın direksiyonu yolculuk halindeyken kilitlendi. Zor da olsa kaza yapmadan aracımı durdurdum. Servise götürdüğümde direksiyon beyninin arızalı olduğunu söylediler ve 2500 tl masrafı tarafıma faturalandırdılar. Hatanın benden kaynaklanmadığını bu masrafın garanti kapsamına alınmasını belirtmeme rağmen ücreti benden aldılar. Bu olayın peşini bırakmayacağım.  ''

Hah işte bu mesaj. Benim bahsettiğim kişi bu kişiydi.

fatihmehmet

• Membro
« #19 : 21 Kasım 2013, 23:24:13 »
Aramıza hoş geldiniz. Aracınız hayırlı olsun. Kazasız, belasız, cezasız sürüşler  :nazar:

Ciddi bir tehlike atlatmışsınız, gecmis olsun.

Babamın Nissan aracında kilitlenme değilde eski hidrolik olmayan araclardaki gibi bir sertleşme olmuştu. Adeta dönmüyordu direksiyon. Hidrolik yağından kaynaklı idi.

Umarım sorununuz masrafsız ve kolay bir sekilde hallolur.  :yukari-ok:
2007 - Alfa Romeo GT Q2 1.9 JTD (2019-.....)
2004 - Alfa Romeo 156 mk2 2.0 TS Manuel. (2016- 2019)
2008 - Alfa Romeo 147 1.6 TS - Alfa Rosso. (2013-2016)

muuji

• Membro
« #20 : 21 Kasım 2013, 23:40:40 »
Aramıza hoş geldiniz. Aracınız hayırlı olsun. Kazasız, belasız, cezasız sürüşler  :nazar:

Ciddi bir tehlike atlatmışsınız, gecmis olsun.

Babamın Nissan aracında kilitlenme değilde eski hidrolik olmayan araclardaki gibi bir sertleşme olmuştu. Adeta dönmüyordu direksiyon. Hidrolik yağından kaynaklı idi.

Umarım sorununuz masrafsız ve kolay bir sekilde hallolur.  :yukari-ok:

Merhabalar,
Ben büyük ihtimalle çukura girdiğimde, herhangi bir soket çıktı diye düşünüyorum.
Umuyorum ki daha fazlası yoktur.

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim :)  :clover:
Mito 1.4 TB 155 Hp

Sercan Keklik

• Membro
« #21 : 22 Kasım 2013, 00:55:49 »
Merhabalar,

Yaklaşık bir haftadır güzeller güzeli bir Mito sahibesiyim. Emektar, ilk göz ağrım 147'imden sonra motor, çeviklik vb. pek çok özelliği ile beni benden alan arabam, maalesef 10 dakika önce çok canımı sıkan birşey yaptı. Yolda giderken ( Allah'tan yavaş gidiyordum ) bir anda direksiyon inanılmaz sertleşti ( dönmeyecek kadar ) ve ekranda hata belirdi. Direksiyon dönüş devre dışı. Lütfen kılavuzu okuyunuz.
Sağ salim, dur kalklar eşliğinde ve aç kapa yaparak eve gelmeyi başardım, aracımı sağ salim park ettim :) Bu da birşey.
Kötü olan, aracın teslimatı sırasında kullanım kılavuzunu almadım, şuan bu problemin nereden kaynaklandığına dair internetten birşeyler bulmaya çalışıyorum ancak pek birşeye de ulaşamadım. Konu hakkında bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilir mi ?
Şimdiden teşekkür ediyorum.
 :'( :'( :'( :'( :'(

Müge hanım selamlar, öncelikle hayırlı olsun. Kırmızı Mito yu almakta hata mı ettim acaba diye düşünmeyin. Şanssızlık olmuştur ki Hatırlarsanız en cok öven sorunsuz diye almanıza ıkna eden bendim :)

Direksiyon arızasını acaba Ekran da mı belirtiyor? Yoksa Göstergede Direksiyon arıza lambası mı yanıyor öncelikle?

Eger Kadranda Direksiyon arıza lambası yanıyor ise, durum kötü.. Motoru gidik olabilir, Beyini gitmiş olabilir. Tamiri olabilir, Olmayadabilir. Tam bir muamma o lambanın yanması fakat.. Kullanıcı bilgi panelinde yani km yazan yerde uyarı veriyor ise korkmayın.. Bu ufak bir ayar problemidir.

Yalnız keyfinizi kaçırmak gibi olmasın sertleşmesi  bir anlık ise direksiyonun eli kulagında. Yani 2.500 Tl gibi bir masraf açacaktır. Sürekli sert ise ayar veya Yine Pompasından ötürü sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Kullanım klavuzunda bu konu ile ilgili bir bilgi yazmaz. Servisinize başvurup, Direksiyon ile ilgili Exam cihazına baglanıp Hata koduna bakmak lazım. Anca o şekilde net bir bilgi saglanabilir.
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
159 JTD Ti
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeosuydu

ATA

• Moderatore
« #22 : 22 Kasım 2013, 03:13:08 »
Geçen bir konu başliğinda Önder buna benzer bir örnek yazmişti ben yeri gelmişken tekrar edeyim. Teknoloji gelişip otomobiller elektronik zimbirtilarla donatildikça sorunlar artiyor. Miladi dolan debi, lambda, ayar kitleri, knock sensorler gibi ileride elektroservo direksiyon sistemleride bozulup insan hayatini riske atabilecek.
Bu kabul edililir bir durum değil bence... Geçmiş olsun.

Tapatalk
1997 145 1.4 Ts (1999-2001)
2001 156 1.6 Ts (2006-2015)
1996 Gtv 2.0 V6 Tb
2009 MiTo 1.6 Jtdm
1991 75 2.0 Ts
2006 156 1.6 Ts

berkaykcr

• Membro
« #23 : 22 Kasım 2013, 09:37:03 »
Öncelikle çok geçmiş olsun .
Alfa romeo bayilerinde iyi niyet garantisi tarzı birşey varmı bılmıyorum fakat bu tarz durumlarda bencede ücret talep edilmemesi gerekir .
Smoke Giulietta

Doğa Tosun

• Membro
« #24 : 22 Kasım 2013, 09:52:42 »
Geçmiş Olsun..
umarim ucret talep edilmez, ve sorununuz çözülür..
"AlfaRomeo 159 JTDM Dist.Plus Qtronic
"MercedesBenz C180 AMG Selection
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW 320ied 40th year(sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)
"MercedesBenz C180 AMG(sold)
"VW Passat B8 Highline(sold)
"Honda Civic SportPlus 182(sold)