Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: alfa romeo 147 selespeed vites  (Okunma sayısı 1557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yasen44

• Membro
alfa romeo 147 selespeed vites
« : 09 Ekim 2018, 21:13:52 »
iyi akşamlar arkadaşlar alfa romeo 147 selespeed 2003 model bir araba aldım sanırım hayatımın hatasını yaptım. Beni hayattan soğuttu, selespeed robotu yağ eksiltiyordu, robotu değiştim. şansıman la ilgili ne varsa yaptırdım. şimdide vites kendiliğinden boşa atıyor. 1,3,5 yada 2,4 diye sürekli kendiliğinden vites değiştiriyor. trafikte ortada bırakıyor. vites atmamadığı için yürümüyor. yardımcı olabilecek arkaşlar varsa sevinirim. Bu arada araç Malatya da. Burda ustası olmadığı için  tüm bu işleri Kayseri Gökar otoda yaptırdım. Artık ustayla kanka olduk. tamir parası kadar yakıt parası verdim.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Alper

• Membro
Ynt: alfa romeo 147 selespeed vites
« #1 : 09 Ekim 2018, 21:22:13 »
Bu işin Türkiye de tek adresi var oda İstanbul Topkapı da Ahmet usta.
05324243408

Herşeyinizi çözer.
Tekirdağ dan Burak beyden aldım telinizi dersiniz.
Herşeyi anlatın ama atlamadan sırasıyla o size çözüm sunacaktır.
Belki parçaları yanına isteyebilir ama %100 çözülecektir.
Sadece bizimki gibi şanzımanlar ile uğraşır kendisi uzmandır bu konuda.
Bir sorun olursa benimle de irtibata geçebilirsiniz.

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Theillest

• Membro
« #2 : 09 Ekim 2018, 22:03:56 »
iyi akşamlar arkadaşlar alfa romeo 147 selespeed 2003 model bir araba aldım sanırım hayatımın hatasını yaptım. Beni hayattan soğuttu, selespeed robotu yağ eksiltiyordu, robotu değiştim. şansıman la ilgili ne varsa yaptırdım. şimdide vites kendiliğinden boşa atıyor. 1,3,5 yada 2,4 diye sürekli kendiliğinden vites değiştiriyor. trafikte ortada bırakıyor. vites atmamadığı için yürümüyor. yardımcı olabilecek arkaşlar varsa sevinirim. Bu arada araç Malatya da. Burda ustası olmadığı için  tüm bu işleri Kayseri Gökar otoda yaptırdım. Artık ustayla kanka olduk. tamir parası kadar yakıt parası verdim.
Usta olarak yanlış seçim yapmışsınız hem fiyat pahalı olur hemde ss i anlıycak Kayseri'de usta yok ki benim manuel şanzımanı orjinal parçaları alıp getirmeme rağmen yapamadılar tercihen İstanbul ya da Ankara'ya götürün derim .

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alper

• Membro
« #3 : 09 Ekim 2018, 22:31:54 »
İstanbul a kadar aracı getirmenize gerek yok.
Tüm Türkiye den geliyor bozuk robot pompa gibi parçalar ve geri gidiyor. 2. Ye gönderen olmadı çözülmedi diyen duymadım ben.

devirsever

• Membro
« #4 : 10 Ekim 2018, 14:44:45 »

Cok gecmis olsun, Kayseride degil SS sanziman tamiri, buji bile degisseniz kafaniz agrir, tecrube ile sabittir...
1996 155 Q4
1996 GTV V6 TB
1998 166 3.0 V6
2006 GT 3.2 V6
2008 GT Q2
1999 156 3.0 V6 TB Q2(Güncel)
1998 156 3.0 V6 (Güncel)

octinum

• Moderatore
« #5 : 10 Ekim 2018, 20:12:43 »
İstanbul a kadar aracı getirmenize gerek yok.
Tüm Türkiye den geliyor bozuk robot pompa gibi parçalar ve geri gidiyor. 2. Ye gönderen olmadı çözülmedi diyen duymadım ben.

İlk ben olacağım galiba. :D Talihsizlik.

Aşağıdakilerle birden fazla kere uğraştığım için biliyorum; düzgün toplanan, düzgün bakılan ve düzgün kullanılan bir Selespeed çok nadir sorun çıkarır. Sizin sorununuz muhtemelen valflerden biri, hatta o valfin oring'i çıkacak ama İstanbul'a gidip eli yüzü düzgün toplanması -hele ki yakın zamanda aldıysanız- daha iyi. Yağı nereye boşalttığına falan da bakmak gerek teşhis için.

Arabanın boşa atması bir arıza değil, başka bir arıza nedeniyle sizi korumak istemesi. Muhtemelen kaçaktan dolayı basıncın düştüğünü farkettiği için boşa atıyor ki arabayı itip çekebilin.

Ayrıca kendiliğinden vites değişimini iyi takip edin: Mesela siz 1'den 2'ye geçmek isterken 3'e mi atıyor? Ya da 2'den 3'e geçmek isterken 4'e mi atıyor? Selespeed vites geçişini birkaç kere (3 kereydi galiba) dener, eğer başarısız olursa o anki hıza en yakın bulduğu vitese kendiliğinden geçer. Bu sorunu robotu tamir edecek ustaya iyi anlatın ki yanlış anlaşılma kaynaklı eksiklik olmasın. "Kafasına göre vites atıyor" derseniz elektrik arızasına gider aklı.

Rrobotu sökmesi/söktürmesi kolay elinin ayarı olan birisine. Şöyle bir işlem:

1. Sol ön tekerlek sökülecek, şanzımanın üstüne robotun oturduğu yer görünmüyorsa gerekirse davlumbaz da sökülecek.
2. Akü ve akü tablası sökülecek
3. Robota giren iki tane yağ hortumu var, ayrılacak.
4. Robot üzerinden elektrik bağlantıları sökülecek. Normalde etiketlidir bunlar ama etiketlerin daha önce kaybolmuş olma ihtimaline karşı gerekirse fotoğraf çekip renkli bantlarla falan etiket vurun. Bunu atlamayın sakın. Sökülecek konnektörler:
 - Üst tarafta iki tane elektrovana ve iki sensör.
 - Motora bakan tarafta iki tane elektrovana
 - Çamurluğa bakan tarafta bir tane elektrovana
 - Çamurluğa doğru tarafta, alt-öne doğru bakan bir tane sensör
 - Sol ön tekerleğin arasından ulaşılarak robotun arka tarafında, şoföre bakan tarafta bir tane sensör
5. Sol ön tekerleğin söküldüğü yerden, robotun şanzımanla birleştiği yere bakıldığında, robot üzerinde bir tapa var, o sökülecek
6. O tapanın arkasında vitesle robotu sabitleyen bir M6 cıvata var, robot cıvatası diye geçer. O *dikkatlice* sökülecek. Sıyırırsa şanzımanı arabadan almadan sökmek zormuş çünkü. Cıvata linkini aşağıya bırakıyorum.
7. Burada iş bitti. Akü tablasını sökünce robotu görüyoruz zaten, robot üzerinde ön tarafa, motora doğru bir cıvata var o sökülecek.
8. Son olarak robotun sürücüye doğru tarafında 2 tane uzun saplama gibi cıvata var. Fren merkezinin altına denkgeliyor. Onlar sökülecek. O ikisini robottan ayırmadan robotu alabilirsiniz, zaten bir tanesini çıkarmak zor fren merkezine takılıyor.
9. Son olarak, robot gerekirse hafif hafif sağa sola döndürülerek yukarı doğru alınacak.

Robot yaklaşık 7kg. Buna göre düzgün bir kutu, mümkünse ufak bir tahta kasada gönderin. Sizin oralarda bunu yapacak kimse yoktur zaten. @Alper 'in söylediği gibi, derdinizi iyice anlatın.

Robot gelene kadar da aşağıdaki malzemeleri tedarik edin:

1. Robot cıvatası. Bunun yalama olması büyük iş çıkaracağından, robotu sökmüşken yenisini takın.
https://alfayedek.net/productdetail/46545861-Alfa-Romeo-156-SeleSpeed-Robot-Civatas-894
2. Selespeed hidrolik sıvısı (yağı). Tutela CS Speed olacak. Ustaların söylediği başka şeylerden koymayın. Robotu test edene kadar belki denenebilir ama gerek yok.
3. Eğer bulunduğunuz yerde Selespeed kalibrasyonu yapabilen biri yoksa, bir adet ELM327 veya bir VAG Com. 50-60TL gibi bir şeydir. Bilgisayara bağlanmadan robotun kalibrasyonunu yapamazsınız.

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

tughan

• Membro
« #6 : 10 Ekim 2018, 22:57:00 »
Merhaba, çözülemeyecek problemler değil. Yanlış ustaların elinde malesef Selespeed mundar oluyor. 16 yıldır Selespeed 156 kullanıyorum, 18 sene(2000 model) sonra ilk defa bu sene pompayı sıfırıyla değiştirdim. O da malum kullanım ömrü. Bunlar dışında doğru yağ kullanımı çok önemli, ufak tefek arıza gibi görünen hatalar görüldüğünde doğru ve erken müdahale edilmesi hayat kurtarıyor Selespeed için. Geçmiş olsun, umarım hızlı çözüme ulaşırsınız. Doğru bakılan bir Selespeed kesinlikle çok eğlenceli  :)
Tuğhan.
156 Selespeed

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal