Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa romeo 156 lardaki kronik sorunlar  (Okunma sayısı 8834 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alfist_3548

• Membro
Alfa romeo 156 lardaki kronik sorunlar
« : 29 Haziran 2013, 02:05:01 »
EVET ARKADAŞLAR SİZE BOŞ KALMISKEN 12 YILLIK BİR 156 1.6 TS KULLANICISI OLARAK BU ARAÇLARIN GENEL ALISAGELMIS PROBLEMLERINDEN BAHSEDEYIM
BIZIM BU ARACLAR GENELDE KRONIK SORUNLU ARACLAR OLARAK TANIMLANIRLAR VE PIYASASI COK COK KOTUDUR TUM TEKNOLOJIK SEMBOLLERI USTUNDE BARINDIRSADA BIRDE ANLAMAYAN SERVISLERIN ELINE DUSERSE VEYA YOLMAYA CALISANLARA VAY KI NE VAY VE EDERI HEPTEN DUSMEKTE
KENDI IZLENIMLERIME GORE ILK BEŞ YIL HİÇ SORUNU YOKTU PERYODIK BAKIMLARI DISINDA YAG HAVA BENZIN FILTRELERI VS VS
IKINCI BEŞ YIL İÇİNDE BAŞINIZA GELEBİLECEK MUHTEMEL PROBLER LİSTE HALINDE VEREYIM ISTERSENIZ

1 - HERKES BİLİRKİ VARYATÖR İLK BAŞTA ( BENDE YOK DIYEN YALAN SOYLER )
2 - DEBİMETRE PROBLEMLERİ ( BENIM BASIMA ALLAHA SUKUR HALA GELMEDI )
3 - LAMDA SENSÖRÜ ( BENIM BASIMA GELDI )
4 - ŞARJ DİNAMOSU ( TÜM ARIZA LAMBALARI YANAR ARAÇ ÇALIŞMAZ İLK BELİRTİSİ KM VE DEVİR İBRELERİ )
5 - BENZİN DEPOSUNUN ÜSTÜNDE BENZIN POMPASININ SELENOİDİN VE SEVIYE MÜŞÜRÜNÜN BULUNDUĞU KAPAGIN AŞIRI BASINÇTAN PATLAMASI VE İÇERİ AŞIRI DÜZEYDE BENZİN KOKUSUNUN GELMESİ GEÇİCİ OLARAK JAPON YAPISTIRICISI MERMER TOZU VE GENE JAPON YAPIŞTIRICISININ O CATLAK BÖLGEYE UYGULANMASI BUDA ORTALAMA IKI YIL IDARE EDER SONRASINDA MECBUR DEGISIYOR VE COK COK PAHALI BIR PARCADA DENILEBILIR (BENIM BASIMA GELDI)
6 - YAZ AYLARINDA MEYDANA GELEN YUKSEK HARARET BURDA YONTMAYA CALISIYORLAR BEN HALA SORUNU COZEMEDIM AMA GITTIGIM SERVISIN SILINDIR KAPAK CONTASI DEMESI VE GUNUMUZ SARTLARINDA ORTALAMA 124 PARASINDAN BILE IKI KATI PARA ISTEMELERI GÖZÜMÜ KORKUTUYOR :)
7 - ORTALAMA 200.000 ILE 250.000 KM DE MOTOR YENILENMESI
8 - TRİGER PROBLEMLERİ
9 - CEVREMDEKİ ARKADASLARIN SİKAYETLERİ PERFORMANS DUSUKLUGU
10 - 120.000 ILE 150.000 KM ARASI BUJI VE BUJI KABLOLARINDAN KAYNAKLI CEKIS PROBLEMLERI
11 - İZMİR GİBİ BİR YERDEYSENDE 10 YIL İÇİNDE GÜNEŞ YANIKLARI

12 YILLIK ILK SAHIP BIR ALFA KULLANICISI OLARAK GENEL IZLENIMIM BUDUR
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2013, 02:11:27 Gönderen: alfist_3548 »
alfist_3548

35 KZS 18 (2001-2015)
35 NCC 97 (2015-      )

http://i.hizliresim.com/GoPn4y.jpg

gothicwhisper

• Membro
Ynt: Alfa romeo 156 lardaki kronik sorunlar
« #1 : 29 Haziran 2013, 03:03:54 »
Faydali paylasim icin tskler abi , de bu sorunların cogu , italyan araçlarında oluyor hep malesef  :(:(

3/4/8/9/10 stilo da bende karsilastim

.bircok italyan tarzi forum sitesinde geziniyorum , sorunsuz araclarmis gibi puntom soyle iyi , linea stilo palio vs vs soyle guzel diye hep basliklar acilip durur ama gercek anlamda fiatin ve alfanin kronik sorunsuz araci yok gibi 3 yildir yakindan takip ederken bende bu sonuca ulastim..
Fordu , Toyota'yı hatta woksvogeni kotuleriz, yerden yere vurariz ama bizim araclara gore sorunsuz olduklari kesin..

Bunlar benim nacizane fikirlerimdir.

Iyi forumlar..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

alfist_3548

• Membro
« #2 : 29 Haziran 2013, 12:56:48 »
ona bakarsan benım unıversıteden yakın arkadasım 2005 de 1998 model vw passat almıstı ve hararet ıle baslayan ve oncesındede cesıtlı problemlerı olmustu ve bu problemlerınden dolayıda satmıstı ben bunlarada sahıdım mesela fordu ornek vermıssınız mesela eskı ıs yerınden arkadasım 2001 model fosuctan sıkayetcıdı hos onu satıp gene 2007 yenı kasası olan focus aldı bırde turkıyede söyle bir izlenim var örneğin bir alfa sahibi ne kadar başka araca binerse binsin dönüp dolasıp gene alfaya biniyor ona keza diğer markalardada öyle durumlar var
alfist_3548

35 KZS 18 (2001-2015)
35 NCC 97 (2015-      )

Cuore Sportivo

• Ziyaretçi
« #3 : 29 Haziran 2013, 15:15:51 »
Arkadaşlar sürekli bir ''kronik sorun'' lafı dönüp dolaşıyor bende size 2 araçlı Alfa Romeo tecrübemi söyliyim ;

1-İlk Alfa Romeo'm 2001 model 156 2.0 TS idi... Tam 2.5 yıl bindim hiçbir şekilde herhangi bir arıza yada aksaklık yapmadı.Tek yaptığım yağını ve suyunu sürekli kontrol etmek ve yağını zamanında değiştirmekti.

Tek kronik sorunu piyasadaki araçlara oranla biraz fazla yakmasıydı

2-İkinci aracım şuan yine 156 ,2005 model...Fakat busefer 1.6. Alalı tam 9 ay oldu en ufak bir problem yada aksaklığı yok.Aldıktan sonra ağır bakımı yapıldı ve o gün bu gün tek yaptığım yağını ve suyunu kontrol etmek.
Bunda yaşadığım tek soruna gelince burç gıcırdamasıydı onu da çözdüm :)

''Kronik sorun'' o araca nasıl bakıldığı ve binildiği ile ilgilidir.İkinci el araç alırken 3-4 bine bakmayıp gerçekten iyi kullanılmış araç alırsanız bence kronik sorun falan olmaz.Hatta iyi bir ustanız varsa kronik sorun ortadan kalkar.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

alfist_3548

• Membro
« #4 : 29 Haziran 2013, 18:21:47 »
arkadaşlar kronik derken bir cok arkadaşımızın ve kendi başımıza gelen ufak tefek sorunlar bunda elbet kullanım hatalarıda halt safada ama ben zaten memnun olmasam 12 yılı askın süredir binmezdim kaldiki önermezdimde sadece olabilecek şeyleri yazdım
alfist_3548

35 KZS 18 (2001-2015)
35 NCC 97 (2015-      )

gothicwhisper

• Membro
« #5 : 30 Haziran 2013, 01:32:36 »
Zaten sifir araclarda kronik sorun vardir diye birsey soylemedik zamanla , yiprandikca istedigin kadar duzgun bak kronik sorunlar cikiyor , dijital klima aktuator moturu belirli bir sure ancak goturebiliyor , alfa romeo bandinda cikmis stilolarin kronik sorunu ne yaparsan yap disli kirilip aktuator bozuluyor , ((suc motorda ama servis 4 motora 400 tl diyor disarida klima iyi bir usta iscilik parca yine yakin bir fiyat buluyor,))

benim demek istedigim de bu kronik sorunlarda kullanicinin cok bir etkisi yoktur, mesela bogaz (gaz) kelebegi 100 binden sora çoğu arac ta iflas ediyor iyi baksan da kotu baksanda araca.

Kronik ,kendiliginden sık sık tekrarlayan onune gecilmesi zor, kullanciyi sikintiya sokan kara kara dusunduren bir olgudur.

Ford wokswagen vs onlarin da elbet sorunları vardir ama bana gore hic biri bi italyan otomobil kadar ugrastirmiyor.

Alfa diyince varyatör, hararet
Stilo diyince aktuator, gaz kelebegi
Punto , direksiyon hidrolik problemi
Vs vs

Uzar gider , alman ve japon araclarinda ben bu kadar sikintili problemler gormedim.

« Son Düzenleme: 30 Haziran 2013, 01:43:23 Gönderen: gothicwhisper »

Alfadanadam

• Moderatore
« #6 : 30 Haziran 2013, 17:37:36 »
Teknik meselelere ilgili biri olarak italyan araçlarının eskidikçe alman ve japon araçlarına göre daha çok arıza çıkardığına katılıyorum.

Ancak şu da bir gerçek ki alfa romeo kullanıcıları sese ve arızalara karşı daha hassaslar. Pejoda umursamadığım bir arıza alfada olunca dert ediyorum ve bir an önce çözmeye çalışıyorum.

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

halil

• Membro
« #7 : 24 Şubat 2017, 17:39:17 »
nette gezerken dikkatimi çekti.biraz abartmışlar ama.

Alfa Romeo
Alfa Romeo 156
2004 MODEL ONCESI 2.0 SELESPEEDLER PROBLEMLI ARACLAR OLARAK BILINIR VE GENELDE ROBOT ARIZASIDIR. Ferrari ustaları problemi çözüyor.
Alfa Romeo 147
Dikkatle incelenmesi gereken bir araçtır!

- sol cam açma butonu kronik olarak her modelde kırılmış veya dağılmıştır. hiçbir yerde kolay kolay bulunmaz. bulursanız da 600 tl fiyatı var.
- ön takımı sorunludur. bu araçlar asfalt aracıdır.
- elektriksel sıkıntılar vardır sürekli yol bilgisayarından olur olmaz dıt dıt uyarıları gelir ve siniriniz bozulur.

1. varyatör problemi. parçası 400 500 liradır, ama tamir kit seti 150 liradır. eğer onarılmazsa dizel sesi gibi ses verir ilk çalıştırıldığında.
2. yağ yakma sorunu. araç 120 beygirlik performans aracı olmasından ötürü yağ yakar. yağ yakmayan alfa yoktur sıfır kitapçığında bile yağ yaktığı ve her 2000 3000km de kontrol edilmesi gerektiği yazar.
3. cd çalar sorunu. genelde problem yaratır takılmalar olur fakat dert etmeyin radyo veya usb aux çıkışlı aparat aldıgınız zaman sorun ortadan kalkar. cd kim dinliyor zaten bu devirde.
4.direksiyon soyulması. fix her alfanın direksiyonu soyulur 150 liraya orjinal dikişli alfa direksiyonu diktirilebilir.
5. vites boşluğu. alfa 147 genelinde vardır dert etmeyin.
6. alt takım problemi. araç alırken alt takımına mutlaka baktırın z rot, rot başları ve salıncakları kontrol ettirin. yoksa 1500 liraya full alt takım değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. özellikle tümseklerde ve kışın soğukta alt takım gidikse ses yapar.
7. cam açma kapatma tuşunun deformesi ve kırılması. cam açma kapatma tuşlarındaki deformeyi detaylı temizlikle çıkartabilirsiniz. insan eti yağlanmasından dolayı soyuk gibi duruyor, problem değildir. cam açma kapatma tuşunu da kendiniz tamir edebilirsiniz, çok basit.
8. airbag ışığı sorunu. bunu dert etmeyin, elektrikçi ufacık işlemle hallediyor. airbag kablosunun temassızlığından kaynaklanıyor. ya arka bagaj kablolarıdır ya da yolcu koltuk altındaki kablodan yapar.

sert kullanımlarda şanzımanın son dişli kırılması

motor aksamlarında da erken aşınmalar da kullanıcıların canını sıkan diğer problemler (biyel ve triger kayışı). Bunun dışında can sıkan bazı gıcırtılar da kapılardan yükseliyor. Sadece gıcırtı ve motor aksamlarında yaşanan sorunların yanında, dalgalı gövde boyası, düzgün çalışma alışkanlığı olmayan klima ve sık sık sorun çıkartan merkezi kilit sistemi de üzerine tuz biber ekiyor.

- Yetersiz işçilik
- Kısıtlı güvenlik
- Arkada dar oturma alanı ve yetersiz diz mesafesi
- Çok büyük dönüş yarı çapı
- Küçük bagaj hacmi
- Kısıtlı süspansiyon konforu

TİPİK SORUNLAR

* Kapı gıcırtısı
* Elektronik arızalar
* Çabuk aşınan fren diskleri
motor soğukken motor check arıza lambası yanıyor. fakat seste çekişte problem yok. ısınınca stop edip tekrar çalıştığında arıza lambası yanmıyor.
Alfa Romeo 156
Alfa Romeo 156
Kronik sorunları: Varyatör, ön takım, buji, benzin kokusu, aks vuruntusu, elektrik arızaları, triger kayışı, Far sisteminde arıza, Elektrik sorunu, Hatalı şanzıman,

Alfa Romeo 156’ların en büyük kronik sorunu “varyatör” adlı parça. bu parça VTEC gibi hidrolik değil mekanik bir parça olduğu için zamanla içindeki dişliler aşınıyor. Bunun sebebi de motor blogunun üstünde yer alması ve dolayısıyla geç yağlanması ve yağlansa bile içindeki yayların, dişlilerin tasarımından ötürü eskimesi, bozulması. Eski tiplerde 20-30 bin ömrü olan varyatör, yeni üretimlerde 60.000 kadar dayanıyor.
Ön düzen
Ön tarafta double wishbone tam bağımsız süspansiyon var, arkalarda da çift çubuklu tam bağımsız süspansiyon var. Ön ve arka viraj demirleri de mevcut.
ön düzen'e çok dikkatli bakılması tavsiye olunur.

eksileri:
- Kabin içi rüzgar gürültüsü
- Klimanın yeterince soğutmaması
- Vasat işçilik
- Yetersiz görüş mesafesi
- Yüksek yakıt tüketimi (3.2 lt, V6)
- Rakiplerine göre dar iç mekan
- Çok küçük bagaj hacmi (156)

http://otorapor.com/araclarin-kronik-arizalari2

cehennemde ateş yoktur.her insan kendi  ateşini bu dünyadan götürür.P.S.A

GoogleTagged