Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa romeo 156 vites problemi  (Okunma sayısı 1346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

makine

• Membro
Alfa romeo 156 vites problemi
« : 29 Kasım 2021, 15:44:13 »
Öncelikle tüm forumculara selamlar. Arkadaşlar 2001 model 156 yarı otomatik selespeed sahibiyim. Aracı 4 ay önce aldım. Ortalama 280000 km de. Şimdiye kadar sorunsuz kullandım. Bir tek aküyü yeniledim. Bugün araçla dışarı çıktım.işimi hallettikten sonra bir markete gidip alışveriş yaptıktan sonra eve gitmek için araca döndüm. Araç çalıştı. Fakat bir türlü vitese geçmedi. Hep N de takılı kalıyor. ARaci Defalarca kapatıp calistirdim. Sorun devam etti. En sonunda arkadaşımı cagirdim ve aracı çekerek eve getirdik.  Araştırma yaparak soruna dair bilgi edinmeye çalıştım. Tam anlamıyla benzer olmasada bu linkteki arkadaşın yaşadığı sorun için önerilen şeyleri deneyeyim dedim.

https://mobile.donanimhaber.com/2003-model-alfa-156-selespeed-problemi--54338096

Belki bir faydası olur diye bu linkteki arkadaşa önerilen aküyü sök sabaha kadar beklesin önerisine uygun davranmak amacıyla aracın aküsünü sökmeye çalıştım. Elimdeki kurbagacik ile - kutbunu  sökmeye çalıştım. Ama kurbacik  yetersiz geldi sökemedim. Sade 1 tur artırdım civataya. Uğraştım olmayınca son bir defa daha  deneyeyim dedim. Aracı çalıştırdım ve bu sefer vitese geçti. Sonra 3 4 defa kapatıp açtım vitese geçmede sorun olmadi. Aracı yola çıkardım 5 dk sürdüm. Tekrar eve geldim. Kapatıp tekrar çalıştırdım.malesef eski haline döndü. Tamirciye de götüremiyorum araç hareket etmediği için. Bu sorun başladığından beri araç motor kaput işareti yanıp sönüyor.ilk başta motor kaputu açık kaldı zannediyordum. Ama bu ibare nedir diye araç kullanım kılavuzuna baktığımda şanzıman arızası ibaresi olduğunu öğrendim. Devamlı yanıp sönüyor.

Değerli arkadaşlar benzer bir sorunu yaşayan ya da bilgisi olan bir arkadaş varsa bilgilendirirse çok makbule geçer. Şimdiden teşekkür ediyorum.  Yanıp sönen işaret aşağıdaki motor kaput işareti.

https://www.hizliresim.com/h8kgc8o

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

makine

• Membro
Ynt: Alfa romeo 156 vites problemi
« #1 : 29 Kasım 2021, 15:51:05 »
Artı olarak bugün şansımı denemek için aracı çalıştırdım.
Vitese geçti. Tekrar eve dönüp cuzdanimi alıp bir tamirciye götürmek için kapatıp eve gittim. Aşağıya indim çalıştırdım. Ama sonuç yine aynı oldu. Bende bir araç çekici çağırıp aracı adanadan yükleyip mersine bülent usta isimli bir ustaya götürdüm. Aracı bugün bıraktım. 2 3 gün kalsın dedi. Sorunla ilgili bakmadan bir şey söylemeyeceğini bakıp ona göre fiyat vereceğini söyledi. Bülent ustaya başka bir forumda ki ilanda denk geldim. Adanada bir alfa ustası ilanı bulamadım. Adanadan mersine 400 tl cekici ücreti ödedim.

melih123

• Membro
« #2 : 29 Kasım 2021, 15:51:37 »
Akünün hemen yanında robotun 20pin soketi bulunuyor.İlk aşama olarak soketi sallayın temizleyin ve biraz kurcalayın sonra tekrar deneyin eğer düzelirse yeni tip soketle değiştirebilirsiniz.Kronik sorundur.
Alfa Romeo Gt 2.0 JTS Selespeed

makine

• Membro
« #3 : 29 Kasım 2021, 15:54:22 »
Melih123 cevap için teşekkür ederim. Söylediğiniz işlemi yapmıştım. Ama herhangi bir sprey kullanmadım. Onu yaptığından dolayımı yoksa aküyle oynadım diye mı oldu bilmiyorum ama araç vitese geçmişti. Ama belirttiğim gibi tekrar eski haline döndü.

agucba

• Amministratore
« #4 : 29 Kasım 2021, 18:45:11 »
@octinum
Eski memleket Adana'dan bir yardım çağrısı var.
Uzman görüşüne ihtiyaç var.

@makine
Bu arada forumda SS ile ilgili bolca bilgi var. "Ara" fonksiyonunu kullanarak bulabilirsiniz.

RMX2151 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

///////////////

makine

• Membro
« #5 : 29 Kasım 2021, 20:35:49 »
Agucba hocam inan ki tüm forumu turladım.  Benzer bir durumla karşılaşmadım.  Umarım konu hakkında bilgisi olan değerli arkadaşlar fikir edinmem adına yardımcı olurlar. Araç Su an mersinde ustada. Yarın bir fiyat bilgisi verecek.

melih123

• Membro
« #6 : 30 Kasım 2021, 09:14:55 »
Melih123 cevap için teşekkür ederim. Söylediğiniz işlemi yapmıştım. Ama herhangi bir sprey kullanmadım. Onu yaptığından dolayımı yoksa aküyle oynadım diye mı oldu bilmiyorum ama araç vitese geçmişti. Ama belirttiğim gibi tekrar eski haline döndü.
%70 ihtimal o soket temassızlık yapıyor. Zamanında çok uğraşmıştım. İlk olarak iyi bir elektrikçiye gidip o soketi değiştirin derim.
Alfa Romeo Gt 2.0 JTS Selespeed

ssg

• Membro
« #7 : 30 Kasım 2021, 11:30:03 »

Ben o soketi Gt'mde kontak spreyiyle temizlemiştim. Bende de 1-3-5. viteslere geçmiyordu o soketin içini ve valflerin etrafını kontak spreyiyle temizledikten sonra bir daha böyle bir sorun yaşamadım. Elektronik kart spreyi, kontak spreyi ikisi aynı ürün. Devrelere zarar vermeyen bir yapısı var.
MiTo 1.4 MA TCT
Giulietta 1.6 JTDm
-----------------
Eksi Alfalarım
-----------------
MiTo 1.4 TB
GT 2.0 JTS Selespeed

octinum

• Moderatore
« #8 : 02 Aralık 2021, 11:59:24 »
Öncelikle tüm forumculara selamlar. Arkadaşlar 2001 model 156 yarı otomatik selespeed sahibiyim. Aracı 4 ay önce aldım. Ortalama 280000 km de. Şimdiye kadar sorunsuz kullandım. Bir tek aküyü yeniledim. Bugün araçla dışarı çıktım.işimi hallettikten sonra bir markete gidip alışveriş yaptıktan sonra eve gitmek için araca döndüm. Araç çalıştı. Fakat bir türlü vitese geçmedi. Hep N de takılı kalıyor. ARaci Defalarca kapatıp calistirdim. Sorun devam etti. En sonunda arkadaşımı cagirdim ve aracı çekerek eve getirdik.  Araştırma yaparak soruna dair bilgi edinmeye çalıştım. Tam anlamıyla benzer olmasada bu linkteki arkadaşın yaşadığı sorun için önerilen şeyleri deneyeyim dedim.

https://mobile.donanimhaber.com/2003-model-alfa-156-selespeed-problemi--54338096

Belki bir faydası olur diye bu linkteki arkadaşa önerilen aküyü sök sabaha kadar beklesin önerisine uygun davranmak amacıyla aracın aküsünü sökmeye çalıştım. Elimdeki kurbagacik ile - kutbunu  sökmeye çalıştım. Ama kurbacik  yetersiz geldi sökemedim. Sade 1 tur artırdım civataya. Uğraştım olmayınca son bir defa daha  deneyeyim dedim. Aracı çalıştırdım ve bu sefer vitese geçti. Sonra 3 4 defa kapatıp açtım vitese geçmede sorun olmadi. Aracı yola çıkardım 5 dk sürdüm. Tekrar eve geldim. Kapatıp tekrar çalıştırdım.malesef eski haline döndü. Tamirciye de götüremiyorum araç hareket etmediği için. Bu sorun başladığından beri araç motor kaput işareti yanıp sönüyor.ilk başta motor kaputu açık kaldı zannediyordum. Ama bu ibare nedir diye araç kullanım kılavuzuna baktığımda şanzıman arızası ibaresi olduğunu öğrendim. Devamlı yanıp sönüyor.

Değerli arkadaşlar benzer bir sorunu yaşayan ya da bilgisi olan bir arkadaş varsa bilgilendirirse çok makbule geçer. Şimdiden teşekkür ediyorum.  Yanıp sönen işaret aşağıdaki motor kaput işareti.

https://www.hizliresim.com/h8kgc8o

Adana'da ne yazık ki önerebileceğim kimse yok. Ankara'ya göndermeniz daha hayırlı olur. Mersin'i bilmiyorum ama.

Selespeed'de elektrik kontağının yetersiz olması bu tip işler yapar, ama basınç da olabilir. Pompa sesine dikkat ettiniz mi? Vites geçmeme tam nasıl oluyor? Komut veriyorsunuz, hiçbir ses vb. yapmadan bip-bip mi diyor, yoksa birkaç tık-tık-tık sesten sonra mı hataya düşüyor?

Geçmeme sorununun tam karakterini tarif ederseniz (vites komutunu veriyorum, bip-bip-bip diye ses çıkarıyor kalıyor veya dediğim gibi üç kere tık-tık, tık-tık, tık-tık yapıp boşa düşüyor şeklinde) belki aklımıza bir fikir gelebilir.

tughan

• Membro
« #9 : 03 Aralık 2021, 09:45:49 »
Eğer kapıyı açtığınızda pompanın sesini hiç duymuyorsanız ve kontağı çevirdiğinizde direk bip bip bip bip diye ötüp arıza ışığı yanıp sönüyorsa, arabayı çalıştırınca da yanıp sönmeye devam ediyorsa, %98 pompa artık görevini yapmıyordur. Pompayla ilgili de iki seçenek var, pompa motorunun kömürleri değiştirilebilir ya da pompa yenisi ile değiştirilebilir.
Tuğhan.
156 Selespeed

makine

• Membro
« #10 : 04 Aralık 2021, 16:31:20 »
Tughan kardeşim teşekkür ederim bilgilendirme için. Ustayla telefonda konuşup sorunu dile getirdiğimde o da senin yazdığın gibi pompa sesine bak dedi. Baktim ses geliyordu. Benim sorunumun elektriksel olduğunu düşünüyorum.  Aracı pazartesi günü ustaya teslim ettim. Bugün 6.gün oldu. Ustayı hergün arıyorum. Bana hergun başka bir bilgi veriyor. Dünkü konuşmamızda ustam ne durumdayız dediğimde araç ateşleme yapmıyor motor çalışmıyor dedi. Şimdiye kadar bu sorunu hiç yaşamadım. Aracı verdiğimde araç çalışır haldeydi. Tesisatını degistirdim su an çalışmıyor dedi. Buji değiştirelim dedi. Ustam param yok. Ayrıca bu sorunu hiç yaşamadım dedim. Bugün kü konuşmada krank senyörüyle ilgili olabilir dedi. Bugün verir misin dedim .büyük ihtimal verecem dedi şuan için ses yok. Bu tamir sürecinin 6 güne uzaması normal mi. Tecrübeli arkadaşların fikirlerini rica ediyorum.

makine

• Membro
« #11 : 05 Aralık 2021, 22:33:55 »
Octinum ustam çok pardon. Yazdığınız mesaj gözümden kaçmış. Tekrar kusura bakmayın. Motor çalışıyor ama N de kalıyor. Hicbir şekilde vitese geçmiyor. Gostergede motor kaputu acik sinyaline benzer bir imge yanip sönüyor.
Devamli yanip sönüyor.  Mersindeki ustayla görüştüm vitesi hallettim dedi ama şimdide ateşleme yapmıyor motor çalışmıyor dedi. Pazartesiden bu yana araç ustada. Elektrikçi geldi uğraştık olmadi pazartesiye kadar halledecek dedi.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2021, 22:37:56 Gönderen: makine »

makine

• Membro
« #12 : 08 Aralık 2021, 20:37:58 »
Araç 10 gündür ustada. Bu kadar uzun sürmesi normal midir

Testarossa

• Membro
« #13 : 08 Aralık 2021, 22:57:45 »
Normal olabilir.
Ustayı hiç duymamıştım
Semy synthetic hater

Frknsht

• Membro
« #14 : 08 Aralık 2021, 22:58:03 »
Yarın expertize sokacağım 156 2001 selespeedi araştırırken bu konuya denk gelmem üzse de her araçta olabilecek şeyler diye düşünüyorum. Ayrıca usta konusunda çok bilindik ustalar var imiş araştırdığım kadarıyla ve o ustalar harici aracı bir yere götürmeyin diyorlar Alfa romeo için. Konuyla alakasız bir giriş yaptım fakat umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür 🙏

makine

• Membro
« #15 : 08 Aralık 2021, 23:25:59 »
Frknsht temenniniz  için teşekkür ederim. Özellikle robot ve şanzımana özellikle baktırın. Sonucta benim aracta 2001 model. Expertiz bile yaptirmadim. 2001 model 280000 km de bir araçtan çokta fazla bir beklenti içinde değildim. Psra oldukça sırayla sorunları hallederim diye düşündüm. Selespeed çok zevkli bir sistem. Aracın verdiği haz çok iyi. Araçtan çok memnunum. Bu vites olayı da hallolursa tadından yenmez bir durum olacak. Ama gerçek alfa romeo ustalarına  denk gelmek lazım.

Frknsht

• Membro
« #16 : 08 Aralık 2021, 23:36:20 »
Kesinlikle dediklerinize baktıracağım kaldı ki benim baktıracağım araba da 277 bin de :) İletişimde kalalım birebir aynı arabayı kullanma ihtimalimiz yüksek gibi. Ama forum içinden özel mesaj nasıl atılıyor yeni kaydolduğum için bilmiyorum :)))

Cihan82

• Membro
« #17 : 09 Aralık 2021, 22:19:11 »
Vites kolunun altında bulunan bağlantı soketini de temizleyip deneyebilirsiniz. Bende de benzer sorun olmuştu, temizlediğimden beri hiç bir sorun yok
2003 Azzurro Gabbiano 156 Mk 1.5 SS
1998 Laguna 2.0 RXE
2015 Ford Tourneo Courier
2009 Fiat Bravo 1.4 T-Jet Emotion
2001 Ford Focus Sport Trend

makine

• Membro
« #18 : 09 Aralık 2021, 22:47:14 »
Cihan82 cevap için teşekkür ederim. Ustanın dediğine göre robot sorunu varmış. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum. Çıkma bir robot takıp deneyecegini söyledi.

Cihan82

• Membro
« #19 : 10 Aralık 2021, 00:11:14 »
Cihan82 cevap için teşekkür ederim. Ustanın dediğine göre robot sorunu varmış. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum. Çıkma bir robot takıp deneyecegini söyledi.

Peki hareket halindeyken vites kolundan değiştirmeye çalıştığınızda tepki vermediği oluyor muydu?
2003 Azzurro Gabbiano 156 Mk 1.5 SS
1998 Laguna 2.0 RXE
2015 Ford Tourneo Courier
2009 Fiat Bravo 1.4 T-Jet Emotion
2001 Ford Focus Sport Trend

makine

• Membro
« #20 : 10 Aralık 2021, 01:02:40 »
Hareket halindeyken genelde hep city mod da kullandım. Manuel kullandığımda vitese geçmeme sorunu olmamıştı.

makine

• Membro
« #21 : 10 Aralık 2021, 21:37:34 »
Usta robotta ariza olmadığını. Bilgisayara bağladığını robot tüpünün ve sağ çamurluktaki hava basınç motorunun bozuk olduğunu söyledi. Duruma dair fikir sahibi arkadaşların düşüncelerini almak isterim.

makine

• Membro
« #22 : 15 Aralık 2021, 19:43:39 »
Bir aracın 16 gün tamirhanede kalması normal midir?

murat

• Amministratore
« #23 : 15 Aralık 2021, 21:10:20 »
Bir aracın 16 gün tamirhanede kalması normal midir?

Eğer ağır hasar almamışsa, komple motor filan yapılmıyosa veya parça tedariğinde sorun yoksa elbette normal değil  :kahve:
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

GoogleTagged