Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: ALFA ROMEO GİULİETTA 1.4 170 LİK LPG SÖKÜLMESİ  (Okunma sayısı 2212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dreamer15

• Membro
ALFA ROMEO GİULİETTA 1.4 170 LİK LPG SÖKÜLMESİ
« : 16 Haziran 2021, 15:54:26 »
İYİ FORUMLAR UZUN ZAMANDIR GİULİETTA 1.4 17O LİK BAKIYORUM AMA ÇOĞU LPG Lİ BU KONU DA ÇOK BİLGİM YOK O YÜZDEN YARDIMINIZI İSTİYORUM LPG SÖKÜLMESİ SÜRECİN DE NASIL İLERLEMEM GEREKİR NELERE VE MOTORDA NERELERE DİKKAT ETMELİYİM BİLGİ VEREBİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM
Alfa romeo 156 2.5 v6
Alfa romeo giulietta 1.6 jtd
Alfa romeo giulietta 1.4 170 Nero Etna ( güncel)

Ambition over adversity

Burock27

• Membro
Ynt: ALFA ROMEO GİULİETTA 1.4 170 LİK LPG SÖKÜLMESİ
« #1 : 16 Haziran 2021, 17:21:56 »
İYİ FORUMLAR UZUN ZAMANDIR GİULİETTA 1.4 17O LİK BAKIYORUM AMA ÇOĞU LPG Lİ BU KONU DA ÇOK BİLGİM YOK O YÜZDEN YARDIMINIZI İSTİYORUM LPG SÖKÜLMESİ SÜRECİN DE NASIL İLERLEMEM GEREKİR NELERE VE MOTORDA NERELERE DİKKAT ETMELİYİM BİLGİ VEREBİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM
Bir tane LPG montajı yapan yere gidin söktürün. Onların çalıştığı bir makina mühendisi oluyor sizi ona yönlendirirler mühendis de sizi yönlendirir adım adım. Mühendis proje çiziyor resmi işlemleri online yapıyor sonrasinda siz önce aracı tse ye götürüp sonrasında tüv muayene ondan sonra da noterden yeni ruhsat alıyorsunuz.

CPH2009 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Dreamer15

• Membro
« #2 : 16 Haziran 2021, 17:31:21 »
BU SÜREÇTEN SONRA MOTOR İÇİN NELER YAPMAM GEREKİR LPG NİN VERMİŞ OLDUĞU YADA OLABİLECEĞİ HASARLAR SORUNLAR İÇİN MOTOR KOMPRESYON TESTİ YAPILMASINI ÖNEREN ÇOK
Alfa romeo 156 2.5 v6

Ambition over adversity

stan

• Membro
« #3 : 16 Haziran 2021, 19:28:53 »
BU SÜREÇTEN SONRA MOTOR İÇİN NELER YAPMAM GEREKİR LPG NİN VERMİŞ OLDUĞU YADA OLABİLECEĞİ HASARLAR SORUNLAR İÇİN MOTOR KOMPRESYON TESTİ YAPILMASINI ÖNEREN ÇOK

Kompresyon testi ve silindir kacak testi yaptirin. Sikinti yok ise sadece lpg'yi sokup devam edebilirsiniz.

Kotu senaryoda, yuksek ihtimalle subablarin elden gecmesi gerekir.

Dreamer15

• Membro
« #4 : 16 Haziran 2021, 19:31:38 »
Çok teşekkürler ilginize gelişmeleri paylaşıcam
Alfa romeo 156 2.5 v6

Ambition over adversity

Onurkaymaz

• Membro
« #5 : 18 Haziran 2021, 08:50:58 »
Böyle bir şey yapmak yerine, vakit probleminiz yoksa LPG olmayan bir araç bekleyin bence.

Dreamer15

• Membro
« #6 : 18 Haziran 2021, 09:16:02 »
Evet o seçeneği de değerlendirmeye aldım kendi otomobilim satılana kadar beklicem sonrası lpg ile muhattap olmamış bir alfa romeo giulietta peşine düşüncem ☺️
Alfa romeo 156 2.5 v6

Ambition over adversity

YasinC

• Membro
« #7 : 18 Haziran 2021, 09:20:07 »
LPG'nin yeni motorlara zarar verebileceğini sanmıyorum. Çünkü motorlarda artık baya yüksek teknoloji gerektiren seramik başlığı altında çeşitli kaplamalar yapılıyor. Tabi giulietta da bu tip kaplamalar var mı bilmiyorum ancak turbo yeni nesil motorların çoğunda var. Öyle lpg ile kötü yakıt ile silindire bir şey olacağını sanmam. Ancak araç şimdiye kadar düzensiz yağ değişimleri ve motor içinde silindir harici bir yerden mikro düzeyde metal parçalar aşındıysa yağa karıştıysa evet o zarar verebilir.

Ancak öyle normal çalışma şartları altında kolay kolay silindirlere kaplamadan dolayı zarar gelmez. Geçen sene çalıştığım firmada yaptığımız testlerde yağsız 5000 devirde 60, 90, 200 dakikaya kadar çift silindir boksör bir motoru test ettik kaplamanın pek zarar dahi görmediğini öğrenmiştik.

Asıl soru giulietta'nın 1.4 ünitesinde böyle bir teknoloji var mı  :)

Dreamer15

• Membro
« #8 : 18 Haziran 2021, 09:27:52 »
Evet asıl konu onu öğrenmek 2011 2014 arası bir model düşünüyorum önceliğim Manuel vites bir süre daha lpg takılmamış bir araç bulabilmek 
Alfa romeo 156 2.5 v6

Ambition over adversity

halil

• Membro
« #9 : 18 Haziran 2021, 10:26:14 »
lpg'nin yağlama özelliği yoktur.silindir içi hararet benzine göre yüksektir.o nedenle motora zarar vermemesi gibi bir durum söz konusu değildir.fakat bu zarar uzun vadelidir.o nedenle lpg takılı ,bakım ve kullanım geçmişini bilmediğiniz araç almak yerine ,bekleyip benzinle kullanılmış bir araç bakarsanız ,sizin için daha uygun olur.bir de alacağınız araç multiair motora sahip.multiair üniteleri de biraz hassas ve naziktir.
cehennemde ateş yoktur.her insan kendi  ateşini bu dünyadan götürür.P.S.A

Dreamer15

• Membro
« #10 : 18 Haziran 2021, 10:30:19 »
Evet burda en mantıklı gözüken bekleyip benzinli bir model bulmak
Alfa romeo 156 2.5 v6

Ambition over adversity

YasinC

• Membro
« #11 : 18 Haziran 2021, 12:19:01 »
Benzinin de yağlama özelliği falan yok. Bunları kim uydurmuşsa zamanında halen yürüyor efsaneler. Benzinin soğutma etkisi var ve yanma sıcaklığı lpg den düşük tek fark bu. Çalışma sıcaklığı konusunda da zaten turbo araçlar sıcaklık konusunda atmosefriklere göre daha yüksek sıcaklıklarda çalışıyor motorda buna uygun tasarlanıyor. Piston sıcaklıklarında dizel>direk enjeksiyon benzin>benzin diye gidiyor.

Lpg büyük ihtimal dizelle ya aynıdır yada biraz daha yüksektir

halil

• Membro
« #12 : 18 Haziran 2021, 13:49:09 »
Motor elemanlarının aşınmasını %70’e varan
oranda azaltır.
İçerdiği özel yağlayıcı katkısıyla, motor elemanlarının aşınmasını %70’e varan oranda azaltır. Yakıtın yağlayıcılık özelliği, motordaki sürtünmenin minimum seviyeye düşürülmesi açısından önemlidir. Yakıtın yağlama özelliğinin ölçümü “Yüksek Frekanslı İleri-Geri Hareket Testi - High Frequency Reciprocating Rig (HFRR) Test” ile motor elemanlarının aşınmasını %70’e varan oranda azalttığı tespit edilmiştir.

https://www.petrolofisi.com.tr/active-3-teknolojili-vmax?scroll=true

Diğer Katkılar
Motorun temizlenmesi, korunması için kullanılan katkılar ve benzine renk veren katıklardır. Bunları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

– Yanma odası ve bujilerdeki birikintileri temizlemek için fosfor bileşikleri ve bromür etilen,

– Karbüratör ve manifoldlardaki birikintileri önlemek için deterjanlar,

– Reçine teşekkülünü ve kurşun tetraetilin parçalanmasını önleyici antioksidanlar,

Supap ve silindirin üst kısmını yağlayıcı hafif yağlar,

– Paslanmayı önleyici anti-pas maddeler,

– Aşıntıları engellemek için etilendibromit,

– Buzlanmayı engellemek için %1 izopropilalkol, % 0,005 amonyum tuzları % 0,2 glikol veya fosfatlar,

– Benzinin donmasını engellemek için kullanılan % 1 metilalkol kullanılmaktadır.

Günümüzde hızla gelişen rekabet ortamında daha kaliteli ve temiz bir benzin için bütün şirketler farklı miktarlarda katkı maddeleri kullanmaktadır.

https://www.tesisat.org/benzin-nedir-yapisi-ve-ozellikleri.html

@YasinC

YasinC

• Membro
« #13 : 18 Haziran 2021, 15:06:43 »
Petrol ofisinin vs reklamlarını geçin. Hiç bir benzin de yağlayıcı özelliği göremedik. 2019 dan beri motor geliştirilmesinde çalıştım bugüne kadar böyle şeylere inanmayın. Tam aksine benzinin çözücü özelliği yüzünden aşınma arttırma ihtimali dahi var.

Katkı maddelerinin çoğu yanma veriminin artması ve depo da bekleme süresinin uzaması için daha çok.

Kimya mühendisi değilim ancak birlikte çalıştığımız üniversiteler den öğrendiğimiz analiz sonuçları bunlar. Ki biz 2 zamanlı prototipler de normalden daha fazla yağ dahi katmak durumunda kaldık. Bu bizim dandikliğimizden de olabilir tabi

halil

• Membro
« #14 : 18 Haziran 2021, 16:17:06 »
Petrol ofisinin vs reklamlarını geçin. Hiç bir benzin de yağlayıcı özelliği göremedik. 2019 dan beri motor geliştirilmesinde çalıştım bugüne kadar böyle şeylere inanmayın. Tam aksine benzinin çözücü özelliği yüzünden aşınma arttırma ihtimali dahi var.

Katkı maddelerinin çoğu yanma veriminin artması ve depo da bekleme süresinin uzaması için daha çok.

Kimya mühendisi değilim ancak birlikte çalıştığımız üniversiteler den öğrendiğimiz analiz sonuçları bunlar. Ki biz 2 zamanlı prototipler de normalden daha fazla yağ dahi katmak durumunda kaldık. Bu bizim dandikliğimizden de olabilir tabi

doğrudur.bu tip firmaların hepsi yalancı,sahtekar.sözlerine inanmamak lazım. :D

öğrendiğiniz analiz sonuçlarını paylaşırsanız bizde öğrenelim.

ayrıca burada bahsi geçen araç 4 silindirli,4 zamanlı bir motor.2 zamanlı motorlar ile karıştırmayın.

YasinC

• Membro
« #15 : 18 Haziran 2021, 17:16:22 »
doğrudur.bu tip firmaların hepsi yalancı,sahtekar.sözlerine inanmamak lazım. :D

öğrendiğiniz analiz sonuçlarını paylaşırsanız bizde öğrenelim.

ayrıca burada bahsi geçen araç 4 silindirli,4 zamanlı bir motor.2 zamanlı motorlar ile karıştırmayın.

Burada çalıştığım yerin analiz sonuçlarını paylaşamam maalesef  :))

4 zamanlı ile 2 zamanlıyı karıştıracak değilim sonuçta   :)

agucba

• Amministratore
« #16 : 18 Haziran 2021, 21:57:21 »
Foruma canlılık geldi...

RMX2151 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

///////////////

halil

• Membro
« #17 : 19 Haziran 2021, 11:22:02 »
Foruma canlılık geldi...

RMX2151 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

evet. amaç öğrenmek.paylaşmak.

ne demişler "paylaşılmayan bilgi , boşa harcanmış zaman ve paradır"

https://www.youtube.com/watch?v=2-AlS1-wz7U

13.dakikadan sonra izlerseniz ,Onno usta anlatıyor. @YasinC

YasinC

• Membro
« #18 : 19 Haziran 2021, 12:07:02 »
Ben anlatamıyorum sanırım yok mu yav forumda bir kimya mühendisi burada tüpraş ta çalışmış falan? 

Onno ustayı falan bilmem de benzinin olmayan yağlama özelliğini geçtik. Benzinin içinde yağ var dedi adam benim açımdan konu kapanmıştır. 

Onurkaymaz

• Membro
« #19 : 19 Haziran 2021, 21:34:43 »
Ben anlatamıyorum sanırım yok mu yav forumda bir kimya mühendisi burada tüpraş ta çalışmış falan? 

Onno ustayı falan bilmem de benzinin olmayan yağlama özelliğini geçtik. Benzinin içinde yağ var dedi adam benim açımdan konu kapanmıştır. 

Hocam anlatamamaktan ziyade konuyu doğru ele almıyorsunuz bence. Analizleri yaptığınız kurum neresi bilmiyorum ama Onno Usta Türkiyede Tofaş ve Renault gibi Arge yürüten firmaların komple ekipçe çözemediği işleri çözmüş bir adamdır. Uçak motoru rektefiye etmiş, Renault'nun deneme sürecindeki araçlarının yazılımlarını düzenlemiş bir adam. Bakın koca bir firma bir ustadan yardım istemiş zamanında ki sadece ülkemizde bulunan Arge birimleri değil yurtdışına aklınıza gelecek gelmeyecek bir çok firmanın da fikirlerine başvurduğu biri. Lpg'den yanan sübapları olan bir çok motor varken sanayide bu tartışmalara girmeye bile gerek yok aslında ama amaç tabi güzel bir forum ortamı olsun, bilgi paylaşımı olsun. Ancak şunu belirteyim Tüpraş değil Nasada çalışan biri de gelse bir tek gerçek var: Yüksek oktanlı, doğru ayarlandığında motorun orjinal yakıtından daha iyi performans bile verebilecek kapasitede, çok daha yüksek tutuşma ısısı olan, yağlama ve dolayısıyla soğutma özelliği olmayan, daha uygun fiyatlı fakat bazı motor bileşenlerine zararlı bir yakıt var adı da LPG.

YasinC

• Membro
« #20 : 19 Haziran 2021, 23:27:26 »
Hocam anlatamamaktan ziyade konuyu doğru ele almıyorsunuz bence. Analizleri yaptığınız kurum neresi bilmiyorum ama Onno Usta Türkiyede Tofaş ve Renault gibi Arge yürüten firmaların komple ekipçe çözemediği işleri çözmüş bir adamdır. Uçak motoru rektefiye etmiş, Renault'nun deneme sürecindeki araçlarının yazılımlarını düzenlemiş bir adam. Bakın koca bir firma bir ustadan yardım istemiş zamanında ki sadece ülkemizde bulunan Arge birimleri değil yurtdışına aklınıza gelecek gelmeyecek bir çok firmanın da fikirlerine başvurduğu biri. Lpg'den yanan sübapları olan bir çok motor varken sanayide bu tartışmalara girmeye bile gerek yok aslında ama amaç tabi güzel bir forum ortamı olsun, bilgi paylaşımı olsun. Ancak şunu belirteyim Tüpraş değil Nasada çalışan biri de gelse bir tek gerçek var: Yüksek oktanlı, doğru ayarlandığında motorun orjinal yakıtından daha iyi performans bile verebilecek kapasitede, çok daha yüksek tutuşma ısısı olan, yağlama ve dolayısıyla soğutma özelliği olmayan, daha uygun fiyatlı fakat bazı motor bileşenlerine zararlı bir yakıt var adı da LPG.

Bende hafif sınıf hava araçlarına motor geliştiren bir firmada arge bölümünde görevdeydim bu yılın başına kadar. Benim takıldığım konu benzinin yağlama palavrasını bile geçip benzinde yağ var kısmına evrilmek. Onno usta vs kimin söylediği umurumda bile değil. Firmaların reklamlarında yarı doğru yarı yanlış asparagaslarını kanıt olarak görmem. Tüpraş ham benzini gönderiyor içine kattığı tek şey "maker" dır. Oda kimyasal olarak benzini markalamak. Üreticiler içine kendileri katkılar katıyor evet ancak bunların çoğu ömrünü uzatmak üzerine kurulu.

Bu kadar emisyon değerlerinin kasıldığı bir yerde sizce mantıklı geliyor mu? 2 zamanlı motosiklet kullananlar bilir varsa? Benzine karıştırılacak yağ 2 zamanlılara özel olarak alınır. Tamam eskiden bu kadar özel ürünler yoktu ancak uzun süre depo da tutunca o depoyu ve motorun içini temizlemek gerekiyordu çünkü yağ çözünüyordu. Benzinde az da olsa etanol var.

Benim önceki mesajlarda dediğim ve sizinde söylediğiniz gibi lpg nin yanma sıcaklığı benzine göre hatırı sayılır derecede yüksek. Bu göz edilerek seçilmeyen tüm alaşımlar kısa vadede olmasa dahi uzun vadede zarar görüyor bu yüksek ısıdan. Yani motora zarar veren şey yanma sıcaklığının yüksek olması.  Benzinin en büyük artısı yanma sıcaklığının düşük olması, üzerine pistonun sıcaklığını düşürüyor yanma öncesinde. Lpg de soğutma vs bir etki yok. Onun için enjektörlerin lpg yi sıvı olarak vermesi lazım.

http://www.hanaenerji.com.tr/docs/TEP.pdf

halil

• Membro
« #21 : 19 Haziran 2021, 23:44:53 »
LPG Neden Daha Fazla Yıpranmaya Neden Olur?

Bunun en temel nedeni yanma odasının sıcaklığının daha yüksek olmasıdır. Bilindiği gibi benzin oktan sayısı 95, 97,98 gibidir. 100 oktan üzeri jet yakıtı olarak kullanılır. Bazı firmalar 100 oktan benzin piyasaya arz etmektedirler ancak bunlar motora uygun ise kullanılmalıdır. ( Shell geçen Ağustos ayında 100 oktan benzin arzını sonlandırdı. )

LPG’de ise oktan sayısı 110’a kadar ulaşabilmektedir. İlk bakışta iyi gibi görünen bu durum ise subap başlarında zorlanmaya, pistonlarda çekiçle vuruluyormuş gibi bir etkiye neden olur.

Bu durumda silindir kapak contası da daha hızlı yıpranacak ve motor benzinde olduğundan biraz daha fazla aşınacaktır.

Bir diğer neden ise LPG’nin benzine göre daha kuru bir yakıt olmasıdır. Hem benzin hem de LPG yakıtı yanma odasında gaz halinde bulunur. Ancak benzin içindeki diğer maddeler lubrikant yani yağlama etkisi yaparken LPG’de bu etki olmaz.

Pistonların silindir iç yüzeylerine daha fazla sürtünmesi neticesinde silindir içindeki sıcaklık arttığından motorun bir miktar yağ yakmasına da neden olabilir. Eğer çok aşırı bir tüketim olmuyorsa bu bir sorun değildir. Akılda tutulması gereken LPG yakıt kullanan motorlara LPG için özel üretilmiş daha dayanıklı olan motor yağlarının kullanılması olacaktır.

https://www.turkuazotogaz.com.tr/merak-ettikleriniz

lpg işi ile uğraşanlar bile lpg kuru,yağlama yapmaz derken ,sen daha neyin peşindesin?

SHELL V-POWER KURŞUNSUZ
En gelişmiş verimlilik ve performans yakıtımız olan Shell V-Power kurşunsuz, kontağı çevirdiğiniz andan itibaren aracınızın motorunun her kilometrede korunmasına yardımcı olur.

Farklılaştırılmış olsun ya da olmasın ülkemizde lisans sahiplerince piyasaya arz edilen akaryakıt türlerinin tamamı Avrupa Birliği standartlarına ve EPDK tarafından belirlenen teknik düzenlemelere uygun olmak zorundadır. Bu kapsamda yakıt türüne göre hepsi araçlarda güvenle kullanılabilirler. Farklılaştırılmış ürünler ile diğerleri arasında kalite vb. düzenlenmiş özellikler bakımından otomobil, otobüs, kamyon, tır, traktör vb. araç türüne göre sınırlayıcı ayrımlar bulunmamaktadır.

Shell V-Power Kurşunsuz 95 oktanlı, kurşunsuz benzin benzinli araçlar için kullanılan yakıt türüdür. Rafineriden gelen ürüne ilave edilen Dynaflex formulü ile Shell V-Power ismini alarak istasyonlarımızda misafirlerimize sunulur. Shell V-Power, Ferrarinin kullandığı, güvendiği ve önerdiği tek yakıttır.

Shell V-Power Kurşunsuz üç kat daha fazla oranda içerdiği sürtünme azaltıcı ve temizleyici molekül ile motorunuzu korumaya yardımcı olmak için çığır açan DYNAFLEX formülasyonunu en yüksek oranda içerir.2 En gelişmiş ve verimli performans yakıtımız Shell V-Power, Ferrari ile birlikte geliştirilen, Ferrari tarafından tavsiye edilen tek yakıttır.

Shell V-Power Kurşunsuz’un Avantajları;
Ferrari ve BMW M tarafından tavsiye edilir.
En iyi performans ve verimlilik yakıtımızdır.1
Shell Fuelsave Kurşunsuz’a göre 3 kat daha fazla oranda temizleyici ve sürtünme azaltıcı molekül içerir3.
Daha fazla verimlilik daha gelişmiş bir performans
Shell V-Power önceden oluşmuş tortuları temizlemeye yardımcı özelliğiyle motor temizliğinde bugüne kadarki en etkili sonuçları veren yakıtımızdır.4
Kontağı çevirdiğiniz andan itibaren aracınızın motorunu her kilometrede korunmasına yardımcı olur. Gerek otoyolda seyir halindeyken gerekse trafikte sıkışmış durumdayken, yakıtı otomobilinize doldurduğunuz andan itibaren motorunuzdaki sürtünmenin azaltılmasına yardımcı olan DYNAFLEX teknolojisine sahiptir.

https://www.shell.com.tr/suruculer/shell-yakitlari/shell-v-power/shell-v-power-gasoline.html

demek ki neymiş marker'dan başka farklı katıklar benzine ilave ediliyormuş

Dellobaltino

• Membro
« #22 : 19 Haziran 2021, 23:49:56 »
Normalde saf benzinin yağlayıcılık özelliği yoktur fakat piyasada satılan benzinin içine  bir çok katkı maddesi bulunur. Supap ve silindirin üst kısmını yağlayıcı hafif yağlar, karbüratör ve manifoldlardaki birikintileri önlemek için deterjanlar, paslanmayı önleyici anti-pas maddeler, yanma odası ve bujilerdeki birikintileri temizlemek için fosfor bileşikleri ve bromür etilen vs...

Benzinle çalışması için tasarlanmış bir motorda LPG kullanımının motora zarar vermeyeceği iddası doğru değildir. Bunun için öyle bilimsel analizlere de gerek yok. Temel bir fizik kanunudur. Daha fazla ısı=daha çabuk aşınma. Motorun ömrünü azaltır, fakat 2-3 sene kullanıp satan biriyseniz bu sizi rahatsız etmeyebilir. Ayrıca malzeme yapısıyla da alakalıdır. Magnezyum alaşımlı motorlar bu ısı artışından daha fazla etkilenir. Şahsen ben LPG dönüşümü yapılmış bir aracı almayı düşünmem. Tabi daha çevrecidir, daha az kurum oluşturur.

Bu işin teknik kısmı. Ekonomik kısmını bilemem. Yani kullanım süresince yakıttan sağlanan kazançla motora verilen zararın maliyetini terazinin iki kefesine koyunca hangisi ağır basar bilmiyorum. Fakat taksilerin lpg li olduğunu düşünürsek sanırım daha ekonomik. Fakat ben aracına bir taksicinin baktığı gözle bakmadığımdan ekonomik olması umurumda değil.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dellobaltino

• Membro
« #23 : 20 Haziran 2021, 00:02:12 »

Tüpraşta çalışan biri elbette benzinin içinde yağ olmadığını söyler. Tüpraş ham petrolü işleyerek benzin üretir. Yakıt firmaları da içine kendi geliştirdikleri katkıları koyarlar. Oktan artırıcı, anti pas, deterjan, yağlayıcı hafif yağlar, aşıntı engellemek için kimyasallar, donmayı engellemek için metil alkol vs...

Siz kabul etmeyebilirsiniz fakat bu gerçeği değiştirmez. Evet benzinin içinde yağ bulunur.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Onurkaymaz

• Membro
« #24 : 20 Haziran 2021, 00:06:38 »
Bende hafif sınıf hava araçlarına motor geliştiren bir firmada arge bölümünde görevdeydim bu yılın başına kadar. Benim takıldığım konu benzinin yağlama palavrasını bile geçip benzinde yağ var kısmına evrilmek. Onno usta vs kimin söylediği umurumda bile değil. Firmaların reklamlarında yarı doğru yarı yanlış asparagaslarını kanıt olarak görmem. Tüpraş ham benzini gönderiyor içine kattığı tek şey "maker" dır. Oda kimyasal olarak benzini markalamak. Üreticiler içine kendileri katkılar katıyor evet ancak bunların çoğu ömrünü uzatmak üzerine kurulu.

Bu kadar emisyon değerlerinin kasıldığı bir yerde sizce mantıklı geliyor mu? 2 zamanlı motosiklet kullananlar bilir varsa? Benzine karıştırılacak yağ 2 zamanlılara özel olarak alınır. Tamam eskiden bu kadar özel ürünler yoktu ancak uzun süre depo da tutunca o depoyu ve motorun içini temizlemek gerekiyordu çünkü yağ çözünüyordu. Benzinde az da olsa etanol var.

Benim önceki mesajlarda dediğim ve sizinde söylediğiniz gibi lpg nin yanma sıcaklığı benzine göre hatırı sayılır derecede yüksek. Bu göz edilerek seçilmeyen tüm alaşımlar kısa vadede olmasa dahi uzun vadede zarar görüyor bu yüksek ısıdan. Yani motora zarar veren şey yanma sıcaklığının yüksek olması.  Benzinin en büyük artısı yanma sıcaklığının düşük olması, üzerine pistonun sıcaklığını düşürüyor yanma öncesinde. Lpg de soğutma vs bir etki yok. Onun için enjektörlerin lpg yi sıvı olarak vermesi lazım.

http://www.hanaenerji.com.tr/docs/TEP.pdf

Siz yukarıda LPG motora zarar vermez dediniz de onu açıklamaya çalışıyorum aslında. Benzinin içine Tüpraş yağ karıştırıyor gibi bir iddiam da olmadı. Benzin 1. segman ve subaplara yağlayıcı özellik sağlıyor onu anlatmak istedim ki Onno Usta da bundan bahsediyor. Benzinin içinde motor yağı var gibi bir iddiam olmadı.

GoogleTagged