Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Araba nasıl yıkanmalıdır - Boya nasıl korunur  (Okunma sayısı 2314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

n/a

• Ziyaretçi
Araç yıkanırken öncelikle basınçlı su ile çamur ve kir akıtılmalıdır. Sonra sabunlu veya cilalı oto şampuanlı suyla tamamen dolu kova ve temiz(kumsuz ve topraksız)bir süngerle araç tavanından başlanarak, KESİNLİKLE FIRÇA KULLANILMADAN yıkanmalıdır.  Yıkama esnasında kovadaki su azaldıkça üzerine eklenmelidir, kovadaki suyun bitmesi beklenmemelidir. Zira beklenirse yıkama süngerimiz kovanın dibinde kalan kir, kum ve çamura değecek ve arabamızı süngerin arasında kalıp arabamızı çizecektir. Arabanın etekleri bütün bölgeler yıkandıktan sonra temzilenmelidir ve lastikler her zaman en spna bırakılmalı mümkünse ayrı bir süngerle yıkanmalıdır. Yıkama bittikten sonra araç vakit geçirilmeden tekrar basınçlı su ile durulanmalı, ve derhal temiz güderi veya bez ile kurulanmalıdır. Eğer kurulama geciktiriler veya daha kötüsü hiç yapılmaz ise, yıkadığımız suyun tanecikleri buharlaşacak ve içlerindeki kireçler arabanın üzerinde bulundukları her yüzeye yapışacaktır. Bu yapışan kireç beklediği zaman bulunduğu bütün yüzeyleri(camlar dahil) yakacak, iz bırakacak ve bulutlu bir görüntüye neden olacaktır. Aracı kurulamakta yıkamak kadar önemlidir.

Not: ARAÇ HİÇBİR ZAMAN YIKAMA YAPILMADAN KURU VEYA YAŞ BEZ İLE SİLİNMEMELİDİR.

Boya dış etkenlere karşı nasıl korunur sorusunun en baş ağrıtan bir kaç maddesine kısaca çözüm bulmak gerekir ise.

Kuş Pisliği

Bazı kuşların(özellikle MARTI) çok asitli veya alkal pislikleri boyayı özellikle güneş altında 3-4 saat ile 1 gün içerisinde kalıcı olarak tahrip edebilmektedir. Hangi pisliğin hangi kuşa ait olduğunu bilemeyeceğimizden gördüğümüz anda derhal temizlemeliyiz. Bu temizlik biraz su ve mendil ile kolayca yapıla bilmektedir. Yapacağınız 20sn lik uğraş aracınızın boyasının en büyük düşmanını bertaraf edecektir. Kuş pislikleri bazen öylesine yakar ki verniğin altına hatta astarın içine kadar bile işler ve geri dönüşü imkansızdır.

Ağaç Reçinesi

Bazı ağaçlar özellikle şlkbahar ve sonbaharda yaprak ve dallarından reçine ve özsuyu akıtırlar. Bu akıntılarda aynen kuş pisliği gibi kalıcı tahribatlara neden olurlar. Ancak bunların temizlenmesi biraz daha meşakatlidir. Allahtan yakıcı etkileri kuş pisliğine göre daha uzun sürede kendini gösterir. Boyamızın üzerinde bu oluşumlardan gördüğümüzde elimizel kontrol ederiz eğer halen sertleşmemişse sadece ılık su veya kolonya ile kolayca çıkar. Eğer sertleşmiş ise alkolle temizlenmesi gerekir ama istisnai bir durumdur genelde kolonya her durumda işimizi görür.

Çimento ve Harç

Aracın üstünde kesinlikle kurumasına izin verilmemelidir, kurumadan su ile rahtça çıkar. Ancak eğer kurur ise kesinlikle tırnaklanmamalıdır, tırnaklamak farkında olmadan boyayı çizmemize neden olacaktır. Sertleşen harcı çıkartmanın en iyi yolu bir havluya sirke döküp havluyu harçlı bölgenin üzerine yerleştirmek ve harcı çözmesini beklemektir. Eğer donmuş harç kazınmaya çalışırsa verniğin dahi sökülüp gelmesi riski vardır. Çıkmıyorsa şans fazla zorlanmamalı ve derhal profesyonel yardım alınmalıdır.

Boya damlaları ve Asfalt Ziftleri

Boya damlaları tam baş belasıdır, özellikle yağlı boyaların çıkartılması en zor olanlardır. Aracın üzerinde boya görüldüğünde STANDOX TEMİZLİK TİNERİ ile temizlenir ancak acemi ellerde sonuç felakete dönüşebilir. Bu malzeme tiner gibi çözücüdür ancak plastiği beyazlatmaz ve verniği tiner kadar matlaştırmaz. Dİkkatle kullanılınca sorunsuz olarak işinizi görebilirsiniz. Plastik aksama deymesi büyük sorun teşkil etmez ancak deymesinden mümkün olduğunca kaçının, deyerse derhal su ile durulayın. Temizlediğiniz bölgeleri belli bir oranda mataştırabilir , basit bir cila işlemi ile bu matlık giderilebilri.

Asfalt zifleri özellikle yaz aylarında çok dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. İlk görüldüğünde kesinlikle su vurulmamalıdır, aksi taktirde sertleşecek ve kemiksi bir yapı alacaktır, işinizi zorlaştırırsınız. Yuakrıda söylediğim malzemeyi zift temziliğindede kullanabilirsiniz, ayrıca benzinde zifti çözücü etkiye sahiptir. Çok kötü durumlarda selülozik tinerde kullanıla bilir ancak dikkatli olmak lazımdır tinerle boyayıda sökebilirsiniz. Yine aynı şekilde matlaşan bölegi cila ile parlatabilirsiniz.

Aracımızda bulunması faydalı malzemeler.

1-Su. Özellikle kuş pisliğine derhal müdahale etmek için faydalı olacaktır ayrıca silecek suyu bitmesi veya hararet gibi durumlardada kullanlıabilmesi açısından bence mutlaka bulunmalıdır.
2-Havlu
3-Güderi
4-Parça bez
5-Kolonya
6-Sünger

Benim aracımda yukarıdakilere ek olarak.
7-leke çıkarıcı kimyasal
8-ufak kova
9-lastik parlatıcı
10-pasta
11-cila
12-rutuş boyası
13-cilalı şampuan

bulunmaktaydı. Bence mutlaka sizlerde bulundurun.

Umarım yazı faydalı olur.
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2007, 08:17:45 Gönderen: Orhan Isvan »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Cem

• Ziyaretçi
Araba nasıl yıkanmalıdır - Boya nasıl korunur
« #1 : 01 Ekim 2007, 16:08:09 »
Eline sağlık Can,faydalı bilgiler çok işimize yarayacak. Eşimin aracı kullanılmadan yattığından üzeri ağaç reçinesi ile kaplıydı ve yıkama ile çıkmıyor. Alkolle sökeyim=)
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2007, 16:08:09 Gönderen: Cem »

n/a

• Ziyaretçi
« #2 : 01 Ekim 2007, 16:11:07 »
quote:

Eline sağlık Can,faydalı bilgiler çok işimize yarayacak. Eşimin aracı kullanılmadan yattığından üzeri ağaç reçinesi ile kaplıydı ve yıkama ile çıkmıyor. Alkolle sökeyim=)

Abi ramazan geçseydi bari, baktın çıkmıyor alkolü kafaya dikip zımparayla girişirdin
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2007, 16:11:07 Gönderen: n/a »

Cem

• Ziyaretçi
« #3 : 01 Ekim 2007, 16:17:47 »
Tam onu düşünüyordum da ,35 lik mi,70 lik mi hangisi daha iyi çıkartır konusunda karar veremedim?=)
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2007, 16:17:47 Gönderen: Cem »

babi

• Membro
« #4 : 01 Ekim 2007, 16:30:32 »
Cem sağol abicim aklımın bir köşesine yazdım.
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2007, 16:30:32 Gönderen: babi »
Hakan Senyıl
Giulietta 1.4 TB
159 1.9 JTD SW
156 2.0 SW.SS
156 1.6 TS

n/a

• Ziyaretçi
« #5 : 01 Ekim 2007, 16:48:09 »
quote:

Cem sağol abicim aklımın bir köşesine yazdım.

Can Bişey değil. Alın hayrını görün.
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2007, 16:48:09 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #6 : 01 Ekim 2007, 17:12:10 »
Eline sağlık Sensei :)
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2007, 17:12:10 Gönderen: n/a »

Alfonso

• Ziyaretçi
« #7 : 01 Ekim 2007, 18:33:42 »
Can süpersin.. hemen kopyalayıp word'e yapıştırıp bilgisayara kaydediyorum
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2007, 18:33:42 Gönderen: Alfonso »

n/a

• Ziyaretçi
« #8 : 01 Ekim 2007, 19:18:19 »
Kuş Pisliği,Ağaç Reçinesi,Boya damlaları ve Asfalt Ziftleri gibi çıkması zor kirler için direk Meg.'in böcek - zift ve kalıntı temizleyicisini kullanabilirsiniz...ayrıca aracın üstündeki kuruş tozları, kuru bir şekilde su değmeden yıkamak istiorsanız yine Meg'in Hızlı Sprey Yüzey Temizleyicisini mikrofiber bez ile birlikte kuru ve tozlu yüzeye sıkarak,çok rahat bir şekilde çizilmeden silebilirsiniz..Hafta sonu iftardan önce orçunun aracında bu hızlı yüzey temizleyicisini denedik sonuç mükemmel ötesi idi...hem kirler kolayca çizilmeden çıkıor hemde aracınızın parlaklığı mükemmel oluyor...
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2007, 19:18:19 Gönderen: n/a »

Sportivo

• Membro
« #9 : 01 Ekim 2007, 19:23:26 »
Benim kuşlarla başım dertte, nasıl bir çimento bırakıyorlar sinir oluyorum yaa kuruyunca, şu Meg olayına hemen el atmam lazım.

Ben köpük ve basınçlı su ile yıkatıyorum.
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2007, 19:23:26 Gönderen: Sportivo »
Alfa Romeo 156
35 AU 4494

AlfistiKerem

• Ziyaretçi
« #10 : 01 Ekim 2007, 22:52:18 »
Bilgilendirdiğin için sağol kardeş.Özellikle de martı pisliğine katılıyorum.Çok illet birşey ya...Hiç bırakmaya gelmiyor.Aman aman diyorum
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2007, 22:52:18 Gönderen: AlfistiKerem »

n/a

• Ziyaretçi
« #11 : 01 Ekim 2007, 23:06:43 »
Martı pisliği olduğunu nerden anlıyosunuz ya, pisliği alıp labrotuvar da mı inceletiyosunuz..
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2007, 23:06:43 Gönderen: n/a »

Alfonso

• Ziyaretçi
« #12 : 01 Ekim 2007, 23:48:28 »
nedir bu meg olayı? nerede bulunur :(
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2007, 23:48:28 Gönderen: Alfonso »

admin

• Amministratore
« #13 : 02 Ekim 2007, 09:31:40 »
quote:

Martı pisliği olduğunu nerden anlıyosunuz ya, pisliği alıp labrotuvar da mı inceletiyosunuz..

Başına gelirse çok iyi anlarsın erhan. Normal kuş 1cm kirletiyorsa ve bunun 3/2si kahverengi ise sorun yoktur. Ama bu pislik 7-8 cm ise ve %90ı beyaz ise, yandım keten helva yani.
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2007, 09:31:40 Gönderen: a/a »
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

n/a

• Ziyaretçi
« #14 : 02 Ekim 2007, 13:21:42 »
quote:

quote:

Başına gelirse çok iyi anlarsın erhan. Normal kuş 1cm kirletiyorsa ve bunun 3/2si kahverengi ise sorun yoktur. Ama bu pislik 7-8 cm ise ve %90ı beyaz ise, yandım keten helva yani.

Aynen öyle çok doğru bir açıklama. Söylediği şeyi yaban atma sakın. Bu tarife uyan bişey gördünmü çullan üstüne.
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2007, 13:21:42 Gönderen: n/a »

Alfonso

• Ziyaretçi
« #15 : 02 Ekim 2007, 15:11:21 »
Deri koltuk temizliğiyle ilgili yardım edebilecek olan var mı? genel olarak koltuklarım çok temiz.. yalnız arka sağ koltuğumda beyaz küçük lekeler var.. boya mıdır cila mıdır artık bilmiyorum.. sonax'ın deri bakım ve temizlik sütünü kullanıyorum ama o çıkartmıyor..  onu çıkartmak için bir tavsiyede bulunabilir misiniz?
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2007, 15:11:21 Gönderen: Alfonso »

Cem

• Ziyaretçi
« #16 : 02 Ekim 2007, 18:06:47 »
quote:

Meguiars adlı bir firmanın ürünleri,oldukça kaliteli,sitemizde Can arkadaşımız sponsorları=)Şaka biyana en iyi Can bilir Meg ürünlerini.
Meg için kısaca sonax'ın çok kaliteli ve dayanıklısı demek yanlış olmaz.
Fenerbahçe stadının orada meguiars bakım ve yıkama yerleri var. Tüm ürünleri oradan edinebilirsiniz.

Edited by - afacan156 on 02/10/2007  18:08:09
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2007, 18:06:47 Gönderen: Cem »

Alfonso

• Ziyaretçi
« #17 : 02 Ekim 2007, 18:54:11 »
quote:

quote:

Meguiars adlı bir firmanın ürünleri,oldukça kaliteli,sitemizde Can arkadaşımız sponsorları=)Şaka biyana en iyi Can bilir Meg ürünlerini.
Meg için kısaca sonax'ın çok kaliteli ve dayanıklısı demek yanlış olmaz.
Fenerbahçe stadının orada meguiars bakım ve yıkama yerleri var. Tüm ürünleri oradan edinebilirsiniz.

Edited by - afacan156 on 02/10/2007  18:08:09

Teşekkür ederim.. istanbul'a gelince mutlaka alırım..
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2007, 18:54:11 Gönderen: Alfonso »

omeroguz

• Membro
« #18 : 19 Ekim 2007, 11:43:17 »
Araç içi temizliği için, özellikle alfateks kumaş döşemelerini temizlemek için kullanabileceğim ve büyük marketlerde bulabileceğim ürün konusunda yardım istiyorum.
Bazıları bir köpük var sıkıyoryun döşemelere, sonra bir bezle siliyorsun ve kuruyunca temizleniyor gibi bazı söylemlerde bulundular. Marka, fayda ve zararı varmıdır bilenlerden yarım bekliyorum.      
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2007, 11:43:17 Gönderen: omeroguz »

n/a

• Ziyaretçi
« #19 : 19 Ekim 2007, 12:07:23 »
Ömer bey ben köpük şeklinde bir kaç markayı deneyip fazla memnun kalmamıştım.. Çünkü basınçlı köpük genelde kumaş içinde kiri yayıyor.. En son Henkel'in ürettiği Armor All döşeme temizleyicini denedim gayet iyi sonuç verdi.. Normal basınçsız spey, lekeye sıkıp kısa süre sonra temiz bezle siliyorsunuz.. Bir deneyin derim..
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2007, 12:07:23 Gönderen: n/a »

murat

• Amministratore
« #20 : 19 Ekim 2007, 12:14:33 »
Ben de kullanmıştım aynı ürünü, gayet faydasını da gördüm
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2007, 12:14:33 Gönderen: murat »
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

agucba

• Amministratore
« #21 : 19 Ekim 2007, 12:49:38 »
Babamın 164'ünde kumaş döşemeleri temizleme deneyimi;

Ya nüfus sayımı yapılıyordu ya da seçim seçim vardı. Ön ve arka koltukları söktük. Balkona çıkardık (bizim balkon biraz büyüktür, Sercan ve Erhan bilirler), leğene ılık su koyduk. İçine arap sabunu ve çok az miktarda da Domestos (Sercan'ın imzasında bulunanlardan) döktük. Bildiğimiz tül perdeyi (normal bez boyutlarında, 50x50 olabilir mesela) bu suda ıslatıp sıktıktan sonra (çok fazla da sıkmayın, az nemli kalabilir) koltukları sildik. Sonra kuruması için güneşe bıraktık. Tertemiz olmuştu.

Aynısını kapılardaki kumaş döşemelere de yaptım, onlar da tertemiz oldu.

Koltukları söktüğümüz için arabanın içinde serbest hareket edebildiğmden yer halısının da silmiştim. Onlar da tertemiz olmuştu. Ama bunları temizlerken Domestos miktarını biraz daha fazla tutmuştum.

Ancak sakın tavanda yapmayın. Tavandaki kumaşın altındaki yapıştırıcı özelliğini kaybetti ve kumaş aşağı sarktı.

Koltuk ve kapı döşemeleri kadife idi, tava döşemesi de aynı kumaştan, yer halısı ise Velours.
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2007, 12:49:38 Gönderen: agucba »

///////////////

onr

• Ziyaretçi
« #22 : 19 Ekim 2007, 14:48:48 »
Arkadaşlar bilgiler için çok çok teşekkürler. Ancak bir düzeltme veya öneri de bulunayım; aracıma pasta cila koruma ve boya mükemmelleştirme yaptırdım 2 gün önce. Teknisyenlerden aldığım bilgiye göre, KESINLIKLE araç yıkanırken sampuan, sabun, arac ıvırı-zıvırı kullanmamam söylendi. Sadece ve sadece basınçlı su ve iyi durulama yeterlidir. "Boya koruması yapılmış olan bir araç zaten kir tutmayacak, basınçlı su kirleri akıtacaktır." denildi. Aksini düşenen varsa bilgilendirilmek isterim.
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2007, 14:48:48 Gönderen: onr »

n/a

• Ziyaretçi
« #23 : 19 Ekim 2007, 15:12:19 »
quote:

Arkadaşlar bilgiler için çok çok teşekkürler. Ancak bir düzeltme veya öneri de bulunayım; aracıma pasta cila koruma ve boya mükemmelleştirme yaptırdım 2 gün önce. Teknisyenlerden aldığım bilgiye göre, KESINLIKLE araç yıkanırken sampuan, sabun, arac ıvırı-zıvırı kullanmamam söylendi. Sadece ve sadece basınçlı su ve iyi durulama yeterlidir. "Boya koruması yapılmış olan bir araç zaten kir tutmayacak, basınçlı su kirleri akıtacaktır." denildi. Aksini düşenen varsa bilgilendirilmek isterim.

Edit: Ben konuşmaktan vaz geçtim. Dİğer arkadaşların yorumlarını bekliycem.

Edited by - Abarth on 19/10/2007  15:22:12
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2007, 15:12:19 Gönderen: n/a »

omeroguz

• Membro
« #24 : 19 Ekim 2007, 15:37:27 »
Arkadaşlar tavsiye için teşekkürler, akşam Bauhaus a bir bakayım Tolga'nın söylediği ürün varsa bu üründen yarın uygulamasını yaparım.
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2007, 15:37:27 Gönderen: omeroguz »

GoogleTagged