Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Araç Altı Pütür İşlemi  (Okunma sayısı 4167 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

baslikaya

• Membro
Araç Altı Pütür İşlemi
« : 25 Mart 2013, 13:42:06 »
BUGÜN İZMİR ENRİKO ALİBERTİYİ ARADIM ARACIMIN ALTINA HEM SES İZOLASYONU HEM ÇÜRÜMEYİ ÖNLEMESİ AMAÇLI PÜTÜR UYGULAMASI YAPTIRMAK İSTEDİĞİMİ SÖYLEDİM. NORMALDE FİYATININ 450 TL + KDV İMİŞ AMA İNDİRİME GİRMİŞ VE ŞU ANDA KDV DAHİL 300 TL DEDİLER . ARACIN ALTI KOMPLE TEMİZLENİP DAVLUNBAZLARIN İÇİDE DE DAHİL  ORTALAMA YARIM CM LİK BİR TABAKA İLE KAPLIYORLARMIŞ...
 DAHA ÖNCE BÖYLE BİR İŞLEMİ SERVİSTE YAPTIRAN VE FAYDASINI GÖREN OLDU MU ? YAPTIRMALI MIYIM? ARACIM 2012 GİULİETTA DİZEL
« Son Düzenleme: 25 Mart 2013, 14:05:01 Gönderen: Gouki »
GİULİETTA DİZEL DİSTİNCTİVE 2012

Alper

• Membro
Ynt: ARAÇ ALTI PÜTÜR İŞLEMİ
« #1 : 25 Mart 2013, 13:51:41 »
BUGÜN İZMİR ENRİKO ALİBERTİYİ ARADIM ARACIMIN ALTINA HEM SES İZOLASYONU HEM ÇÜRÜMEYİ ÖNLEMESİ AMAÇLI PÜTÜR UYGULAMASI YAPTIRMAK İSTEDİĞİMİ SÖYLEDİM. NORMALDE FİYATININ 450 TL + KDV İMİŞ AMA İNDİRİME GİRMİŞ VE ŞU ANDA KDV DAHİL 300 TL DEDİLER . ARACIN ALTI KOMPLE TEMİZLENİP DAVLUNBAZLARIN İÇİDE DE DAHİL  ORTALAMA YARIM CM LİK BİR TABAKA İLE KAPLIYORLARMIŞ...
 DAHA ÖNCE BÖYLE BİR İŞLEMİ SERVİSTE YAPTIRAN VE FAYDASINI GÖREN OLDU MU ? YAPTIRMALI MIYIM? ARACIM 2012 GİULİETTA DİZEL
Açıkçası ben kendim uygulamasını yapacaktım ama henüz vakit bulamadım.
Pütür dediğimiz maddenin litresi 8 ile 12 TL arasında değişiyor.
Her davlumbaz içi için 1 er litre gitse 4 litre eder.
Araç altı içinde 8 desek 12 adet eder toplamda.
Ortalama 10 TL den hesaplasak 120 TL diyelim.
Uygulamadan önce araç altının yıkanması gerek ve kuruyana kadar bekledikten sonra araç lifte alınıp lastikler ve davlumbazlar söküldükten sonra uygulamaya başlanır.
Bu arada bunun dışında davlumbazlarınızın iç kısmını da bitümlü malzeme olan Bitüself ile kaplayıp onun üzerine de ses izolasyon süngeri kaplarsanız aracınız da yol ve lastik sesini %60 -70 gibi kesmiş olursunuz.

Burak

• Membro
« #2 : 25 Mart 2013, 13:55:59 »
Maliyeti 120 TL ise komple yıkanacağı lastiklerin sökümü falan göz önüne alınırsa yetkili servis için güzel fiyat 300 tl
1997 Gtv V6 TB

baslikaya

• Membro
« #3 : 25 Mart 2013, 14:02:11 »
ASLINDA BÖYLE İŞLERE ELİM YATKINDIR KENDİMDE YAPMAK İSTERİM ANCAK ARACIN ALTINI YIKAYIP KURUMASI BEKLEMEK 4 TEKERLEĞİNDE SÖKÜLMESİ DAVLUBAZLAR FALAN İŞİN İÇİNE GİRİNCE MEKAN SORUN OLUYOR EĞER MALZEMESİ 100 150 TUTAN BİR ŞEYSE 300 E SERVİSTE YAPTIRMAK BANA DA AMNTIKLI GİBİ GELDİ ARAÇ SABAHTAN AKŞAMA KADAR ORADA KALACAK BAKALIM BİR ORGANİZASYON YAPMAM LAZIM HAFTA İÇİ BİR GÜN GİTMEM LAZIM GALİBA...

Alper

• Membro
« #4 : 25 Mart 2013, 14:17:12 »
ASLINDA BÖYLE İŞLERE ELİM YATKINDIR KENDİMDE YAPMAK İSTERİM ANCAK ARACIN ALTINI YIKAYIP KURUMASI BEKLEMEK 4 TEKERLEĞİNDE SÖKÜLMESİ DAVLUBAZLAR FALAN İŞİN İÇİNE GİRİNCE MEKAN SORUN OLUYOR EĞER MALZEMESİ 100 150 TUTAN BİR ŞEYSE 300 E SERVİSTE YAPTIRMAK BANA DA AMNTIKLI GİBİ GELDİ ARAÇ SABAHTAN AKŞAMA KADAR ORADA KALACAK BAKALIM BİR ORGANİZASYON YAPMAM LAZIM HAFTA İÇİ BİR GÜN GİTMEM LAZIM GALİBA...

Bence elinizden geliyorsa hazır serviste davlumbazlar sökülmüşken sizde bu sökülmüş davlumbazların iç kısmını bitüself ile kaplayıp üzerine de sünger kaplayıp tek seferde işi halletmiş olun derim.

Anıl

• Membro
Ynt: Araç Altı Pütür İşlemi
« #5 : 25 Mart 2013, 16:24:02 »
Eyvah,yalıtım konusu yine açıldı,bitüself,bitüm,pütür,akustik sünger,keçe...birara kafayı yiyordum bunlarla!3-4 ay önce bitüself ve keçe ile iç yalıtımı(bagaj,tabanın bir kısmı,kapı içleri vs yaptım),gerçekten farkedilir bir ses azalması oldu ama toplamda komple bir günümü yedi! Pütür olayını yapamadım, çünkü ne lift'im var ne de bunu yapacak mekanım. O zamanlar pütür'ü de araştırmıştım,piyasa da tüpler halinde satılmakta. Hiç yoktan kriko ile tek tek lastikleri söküp uygulama yapılarak, buna ilave olarak da ön lastikten arka lastiğe kadar yolda suyun sıçradığı alt tabanı temizleyerek bir uygulama yapılabilir.
İtalyanlar sadece otomobilleri değil, hayalleri de yaratırlar...

1998 GTV V6 TB

Burak

• Membro
« #6 : 25 Mart 2013, 16:31:37 »

Bence elinizden geliyorsa hazır serviste davlumbazlar sökülmüşken sizde bu sökülmüş davlumbazların iç kısmını bitüself ile kaplayıp üzerine de sünger kaplayıp tek seferde işi halletmiş olun derim.
bitüself nedir arkadaşlar?
1997 Gtv V6 TB

Anıl

• Membro
« #7 : 25 Mart 2013, 16:38:54 »
Bitüself esasında marka,sana yağı gibi!Çatı malzemesi :) bitümlü(zivtli) membran diye geçiyor,10-20m uzunlarda ve farklı genişliklerde oluyor.Amacı titreşimle oluşan sesi kesmek,yani meşhur dynamat marka malzemenin,sanayi işi uyarlaması ;)
(Yalıtım işiyle uğraşan yerlerde var, en uygun Baumax'dan almıştım.)
İtalyanlar sadece otomobilleri değil, hayalleri de yaratırlar...

1998 GTV V6 TB

GooSe

• Membro
« #8 : 25 Mart 2013, 17:22:32 »
Merhaba, benim aracıma benden önceki sahibi yaptırmış davulumbaz işler vs ok ama altına özellikle arka kısma lifte kaldırıp hava kurumalı PVC yiyi ( Henkel Terotex ) basmışlar arka salıncakların üstüne maskeleme yapmadan sıkmış Allahtan burçlara pek gelmemiş .

Sanada öyle yapmamaları için uyarırısan iyi olur. Onun dışında diğer arkadaşların 147 si ile karşılaştırdığımda yol ve lastik sesi daha az..
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

baslikaya

• Membro
« #9 : 25 Mart 2013, 23:17:33 »
BUGÜN KONU İLE İLGİLİ OLARAK BİRKAÇ BOYACI ARKADAŞIMLA GÖRÜŞTÜM BANA TAMAMEN YAPACAGIM İŞİN BOŞUNA OLACAGINI YAPTIRMAMAMI SÖYLEDİLER KAFAM BAYAGI KARIŞTI

baslikaya

• Membro
« #10 : 28 Mart 2013, 22:14:09 »
Ne olursa olsun yaptırmaya karar verdim yaptırmazsam acaba mı diyeceğim çünkü heralde eskiye nazaran mutlaka bir artısı olacaktır hem koruma hem de ses izolasyonu açısından cuma sabahı için randevumu aldım işlem sonrasında izlenimlerimi paylaşacagım

baslikaya

• Membro
« #11 : 28 Mart 2013, 22:17:13 »
aracın içine de işlem yapmak aklımda onu da yazın bol zaman bulunca sakin sakin yapmayı planlıyorum hem biraz daha araştırma yapma fırsatı bulurum bu arada

Alper

• Membro
« #12 : 28 Mart 2013, 22:25:00 »
aracın içine de işlem yapmak aklımda onu da yazın bol zaman bulunca sakin sakin yapmayı planlıyorum hem biraz daha araştırma yapma fırsatı bulurum bu arada
Ben 4 kapı içini yaptım ses sisteminin şekli şemali değişti :)
Kapılar daha top oldu :) mesela.
Bundan sonra davlumbazları yapacağım inşallah boş bir zamanda.

baslikaya

• Membro
« #13 : 28 Mart 2013, 23:05:19 »
aslında yakın bir yerlerde olsak sizin gibi tecrübeli arkadaşlarla yüzyüze de tanışmak isterdim nasip...

baslikaya

• Membro
« #14 : 01 Nisan 2013, 09:05:42 »
aracın altına pütür işlemini yaptırdım daha sonra otobanda olsun normal yolda olsun deneme fırsatım oldu  bariz şekilde sese faydasının olduğunu düşünüyorum koruma açısından da on numara bir işlem tabii artık kapılardan gelen rüzgar sesini daha çok duyuyorsunuz :)

Alper

• Membro
« #15 : 01 Nisan 2013, 09:11:39 »
aracın altına pütür işlemini yaptırdım daha sonra otobanda olsun normal yolda olsun deneme fırsatım oldu  bariz şekilde sese faydasının olduğunu düşünüyorum koruma açısından da on numara bir işlem tabii artık kapılardan gelen rüzgar sesini daha çok duyuyorsunuz :)
Kapılardan gelen seside bitümü malzeme ile giderebilirsiniz.
Davlumbaz içlerine de uygulama yaptınız mı bu arada?

baslikaya

• Membro
« #16 : 01 Nisan 2013, 10:50:12 »
arkaları önce sökmek istemediler ama ben hepsini söktürdüm komple alt kısma uygulattım bakalım yazın geniş zamanda da o işi halledeceğim

Alper

• Membro
« #17 : 01 Nisan 2013, 10:52:32 »
arkaları önce sökmek istemediler ama ben hepsini söktürdüm komple alt kısma uygulattım bakalım yazın geniş zamanda da o işi halledeceğim

Yaylara ve amortisörlere falan gelmemiştir inşallah.
Bunu yaparken oraları sarıp kapatmaları gerekiyor çünkü.

baslikaya

• Membro
« #18 : 01 Nisan 2013, 13:31:26 »
yok yapılmaması gereken yerlere yapmadılar

Cuore Sportivo

• Ziyaretçi
« #19 : 02 Nisan 2013, 11:57:35 »
Ben 4 kapı içini yaptım ses sisteminin şekli şemali değişti :)
Kapılar daha top oldu :) mesela.
Bundan sonra davlumbazları yapacağım inşallah boş bir zamanda.

Ben de ses sistemini değiştirirken izole ediyim kapı içlerini.sesin çok değiştiğini söylediler.  içeri gelen lastik sesleri için de davlumbazlara bakmak lazım ayrıca (:

baslikaya

• Membro
« #20 : 02 Nisan 2013, 22:44:00 »
KAPI İÇLERİ koltukların altı alt taban hepsi yapılınca bayağı bişeye benzeyecek gibi

Cuore Sportivo

• Ziyaretçi
« #21 : 14 Ağustos 2013, 09:55:02 »
Arkadaşlar günaydın,

2001 model 156 2.0 mk1'den sonra mk2 ile uzun yolda lastik sesinin daha fazla olduğunun kanısındayım.geçtiğimiz 1 ay içinde Ardarda yaptığım 2 uzun yol deneyimim sonrası bahsedilen işlemi aracıma uygulamaya kararlıyım :)

Sadece Davlumbaz kısımlarına ses izolasyonu yapacağım.Uygulamış arkadaşlardan bana net olarak malzeme tip-marka ve miktar bilgisini vermelerini rica ediyorum.

Alper

• Membro
« #22 : 14 Ağustos 2013, 10:09:46 »
Ben henuz davlumbazlara yapmadim cunku lastik sesim yok michelin pilot sport3ler sayeseinde.
Malzeme bitumlu olduktan sinra bence gerisi onemli degil.
Ben olsam uzerine 1 katta izolasyon sungeri cekerdim. Ve tabii davlumbazlarin ic kisimlarina da putur atarim hazir sokmusken.
Ama oncesinde guzelce temizlenmesi ve tabii ki kurumasi gerekli.
Hatta hazir bu ise girmisken aracin tum altina putur uygulatin ve yararini esas o zaman goreceksiniz.
Buarada arkadasimin aracina bayramdan onceki pazartesi gunu putur uyguladik.
Bagajin ic kisminada uygulandi hatta.
O yan kisimlardaki hali kaplamalari sokup hem icten hemde distan sikildi.
Sonrasindaki fark cidden cok yuksek.
Tavsiye ederim.

Cuore Sportivo

• Ziyaretçi
« #23 : 14 Ağustos 2013, 10:18:33 »
Lastiklerim iyi durumda,yolu iyi tutuyor fakat değiştirirken tüyonuzu dikkate alacağım. Ozaman davlumbazlara pütür,ses izolasyonu için bitüself tarzı bir malzeme ve araç altına komple pütür diyoruz.madem ''asıl farkı ozaman anlayacaksınız'' diyorsunuz öyle ise Araç altına 2 kat pütür atalım?

Alper

• Membro
« #24 : 14 Ağustos 2013, 10:43:09 »
Altina tek kat yeter ama davlumbazlardan esas lastik sesini aliyor.
Belki oralara 2 kat olabilir.

GoogleTagged