Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Arka tekerlekten gelen ses  (Okunma sayısı 1762 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GooSe

• Membro
Arka tekerlekten gelen ses
« : 12 Kasım 2012, 09:21:32 »
Merhaba,

Bugün 40-50 km ile giderken hafif viraj dönerken aracın sağ arka tekerleğinden hafif ciykleme sesi geldiğini fark ettim . Düz yolda giderken ses yok fakat araçla viraja girince yapıyor. Son ikik gündür sürekli yağmurda kullanıyorum su birikintilerinden olduğunca kaçmaya çalışıyorum ama bazı yerlerde karşıdan araç geliyor mecbur bir ikisine girdim . acaba porya içine su girmiş olabilirmi ?

Bana arka tekerlek bilya sesi gibi geldi ama öyle olsa düz yolda giderkende yapardı ?

Kafam karıştı   
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

KAKIRMAN

• Membro
Ynt: Arka tekerlekten gelen ses
« #1 : 12 Kasım 2012, 09:28:02 »
Şimdi ne dersek diyelim yanlış olur. Az çok arızayı teşhis edebiliriz ama en sağlıklısı aracı servisteki elemanla test sürüşüne çıkartıp akabinde gelen sesi dinleyip ona göre teşhis koymaktır.
The Machina List

1998 | Alfa Romeo 145 | 1.6 TS
2001 | Alfa Romeo 156 | Sportwagon | Selespeed 2.0
2005 | Alfa Romeo 156 | Sportwagon | Selespeed 2.0
2011 | Alfa Romeo Giulietta | Sport Pack 1 | 1.6 JTD
2005 | Alfa Romeo 156 | Sportwagon | Selespeed 2.0
2006 | Alfa Romeo GT | 2.0 TS
2011 | Alfa Romeo 159 |1.7 TBI

agucba

• Amministratore
« #2 : 12 Kasım 2012, 09:30:04 »
Balatanızın bitip bitmediğine bakın. Bazen fren hortumları tıkanmakta ve siz frene basmasanız da fren basıncı azalmadığından (veya fren basıncı geç azaldığından), balata devamlı olarak sürtünmeye devam eder. Bir süre sonra arada fazla boşluk kaldığında da özellikle virajlarda ses gelebiliyor. Veya fren yapıp hareket ettikten sonra bir süre ötme devam eder.

Benimkisi sadece tahmin, çünkü benzer bir ses başıma gelmişti. Fren hortumunu değiştirtince düzeltmiş sorun ama arka balataları da değiştirmek durumunda kalmıştım.

///////////////

Anıl

• Membro
« #3 : 12 Kasım 2012, 20:45:23 »
Poryo rulmanı dediğiniz gibi düz yolda da uğultu yapar ancak başlangıç safhasında düz yolda pek kulağınıza gelmeyen ses,viraj alırken sorunlu poryo rulmanına yük binince duyulur hale gelebiliyor,poryo rulmanıysa bir 200-300km yol gidince düz yolda da duyulur hale gelebilir. Arkadaşlarında dediği gibi fren sistemi de olabilir,sesi duymuş olsak yorum yapmak daha kolay olacaktı.
İtalyanlar sadece otomobilleri değil, hayalleri de yaratırlar...

1998 GTV V6 TB

GooSe

• Membro
« #4 : 17 Kasım 2012, 10:01:54 »
Sesi fabrikadaki test şöförlerine anlattım dinlettim. Direk teşhis ve doğru teşhis

Arkada kaliper pistonlarına su gitmiş olabilir freni bıraktığında kaliper pistonu tam konumlayamıyor kendini, sağa sola dönerken balata diske değiyor ve ses yapıyor. Kaliper pistonunu temizletmek gerek ama masraflı olur düz yolda giderken aracı tutmuyorsa hiç gerek yok. Dediler

Gerçekten nokta atışı teşhis diye ben buna derim.

Burada benzer yorumlar gelmişti fren sistemi ile ilgili olabilir diye.. Yorum yapan arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

Gouki

• Amministratore
« #5 : 17 Kasım 2012, 10:16:40 »
Problemi bulmaniza cok sevindim. Bir ekstra not olarak arka tekerlerin sokulmesi - takilmasi sirasinda degistiren kisinin lastigi diskin uzerine birakmasi nedeniyle ezilen diskin etrafindaki sac da (toz saci) hareket aninda diske surtunerek bazi seslere neden olabilir.

Alfadanadam

• Moderatore
« #6 : 17 Kasım 2012, 12:11:25 »
Geçmiş olsun. Bahsetmiş olduğunuz probleme eskiyen ve kendini gerektiğinde bırakmayan el freni teli de sebep olur aklınızda olsun. Aracı lifte kaldırıp el freni telinin sağlıklı çalışıp çalışmadığına da bakın.
Kaliperler için de tamir takımları vardır. Kaliper silindirinin o-ring gibi parçaları değiştirilebilir parçalardır. Boş yere 300-350 lira verip sıfırını almayın yani.

dragut

• Membro
« #7 : 15 Ocak 2013, 12:36:16 »
Arkadaşlar özellikle 80-90 km hıza yaklaşırken şiddeti artan, yoğun bir ses geliyor araçtan. (Helikopter sesi gibi!) Önceden bilyalardan sanmıştık. Sorunlu bilyalar değiştiği halde ses gelmeye devam ediyor. Özellikle arkada oturulduğu zaman ses daha net duyuluyor. Bununla ilgili aklıma lastikler geliyor. Öndeki lastiklerde küçük balonlar olduğu için bu lastikleri arkaya takmıştık. Acaba sorun bu lastiklerden olabilir mi?

Not: Lastikler, dişleri sağlam olduğu halde kalite yönünden düşük. (Geçen sene aracı aldığımda önceki sahibi tarafından taktırılmış.) Müsait zamanda değiştireceğim.
"Alfa sevgisi"

Anıl

• Membro
« #8 : 15 Ocak 2013, 13:22:20 »
Titreşimde mevcutsa lastikler,ilk şüpheli gibi duruyor.Mesela içerideki aynaya baktığınızda titreşimli bir görüntü var mı? Ses sorunlarını duymadan net birşey söylemek zor olur.
İtalyanlar sadece otomobilleri değil, hayalleri de yaratırlar...

1998 GTV V6 TB

ismet

• Membro
« #9 : 15 Ocak 2013, 15:05:35 »
çıkma lastik bulup test edebilir misin? sorun lastiklerse yeni lastik alırsın..
I am the master of my fate
I am the captain of my soul

GoogleTagged