Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Avans Vurma Sesi  (Okunma sayısı 10943 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« : 18 Ağustos 2005, 12:03:59 »

Varyatör ve debryaj baski balata degisimi sonrasinda arabamda avans vurma sesi belirdi. 2.5-3 bin devirler arasinda gaza basildiginda ( her viteste) motordan avans vurma sesi geliyor. Arabayi Birmot'a götürdüm, fakat bir türlü sorunun nerden kaynaklandigini bulamadilar. Vuruntu sensorunu degistirdiler, bir kac parcayla daha ilgilendiler ama sonuc yine ayni. En son servisten kullandiginiz benzini degistirin 98 oktan kullanin, bu yüzden de yapiyor olabilir diyerek bence baslarindan savdilar. Bu sekilde kullanmamin arabaya zarar vermeyecegini söylediler.

Son 1 hafta da ses iyice artmis durumda, ve ben bunun arabaya zarar verdigini düsünmekteyim. Benzin degistirme olayini ise yapmadim. Cünkü bugüne kadar hep 95 oktan kullandim ve hiç bir zararini görmedim. Hatta 98 oktana göre daha verimli calisiyor. Birde zaten benzinin bu kadar pahali oldugu bir ülkede litre basi 220bin lira verip 98 oktan almak 1.6 bir arac icin mantikli degil.

Avans vurma sesinin nedeni ne olabilir sizce?

« Son Düzenleme: 01 Şubat 2007, 20:36:11 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Onur

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #1 : 18 Ağustos 2005, 12:10:50 »
avans vurması ve onun sesi nasıldır bilmiyorum ama2.5 3000 arası yavaş devirlenirken bendede bir ses olup hafif çekiş kaybı var?
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 12:10:50 Gönderen: Onur »

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #2 : 18 Ağustos 2005, 12:28:43 »

Varyator ile birlikte triger takımıda değiştimi ? Çünkü Triger takım bilyalarıda avans vurma sesine yakın bir ses çıkarıyorlar..

« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 12:28:43 Gönderen: n/a »

Onur

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #3 : 18 Ağustos 2005, 12:31:46 »
onların hepsi set olarak geldi ve değişti diye biliyorum ama birmot yani :))
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 12:31:46 Gönderen: Onur »

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #4 : 18 Ağustos 2005, 13:09:46 »

Evet komple set olarak degisti. Triger takimi + subap baslari ve anlamadigim bir sürü ivir zivir. Birde ek olarak debryaj baski balata setide dgisti.

« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 13:09:46 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #5 : 18 Ağustos 2005, 13:14:33 »

İlk bilyalar değiştikten sonra bir süre ses yapması normal ve kısa sürede kayboluyor zaten. Ama sizinkinde tam tersi artmış..Trigeri takarlarken sente ayarını düzgün yapıp yapmadıkları gibi bir sorun geliyor aklıma ?

« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 13:14:33 Gönderen: n/a »

Onur

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #6 : 18 Ağustos 2005, 13:18:05 »
birmot bir ekoldur ne yapsa yeridir!!:)
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 13:18:05 Gönderen: Onur »

alfisti

• Membro
Avans Vurma Sesi
« #7 : 18 Ağustos 2005, 13:25:11 »
avans şıkırtısı bende de mevcut... öncelikle varyatör göz önüne alınıcak... benzin ve vuruntu sensörü de seçenekler arasında tabii... bakalım nasıl olacak? birmotlar kötüdür evet ama izmir birmot kötüler içinde ena bir seçenek değildir... izmirdeki diğer alternatifler de çok çeşitli değil çünkü... herşeyden önce izmir birmotun alfa ustası engin yetenekli ve iyi bir arkadaşdır...
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 13:25:11 Gönderen: alfisti »
Ulvi Toprak Tire/İzmir
2009 159 JTDM Distinctive Plus QTronic

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #8 : 18 Ağustos 2005, 18:39:01 »

evet avans sesi şakırtı şeklindedir.bu seslerin kaynağıda subablardır.duyulan ses subablardan gelmektedir.ateşleme zamanının tam yapılamamasından kaynaklanır.tabi bizim araçlarımızda bu subab ayar işi hidrolik iticiler sayesinde otomatik olarak yapılmaktadır.büyük ihtimalle sensörlerden olabilir.yada triger takımının değişip değişmediğini kontrol ettir.

« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 18:39:01 Gönderen: n/a »

freyzer

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #9 : 18 Ağustos 2005, 21:52:21 »

Peki bu seslerin aracın soğuk çalıştırılmasında gelmesi neden olabilir? Şıkırtı sesleri bende de dediğim gibi mevcut ama sadece ilk 30-45 s için. Sonrasında geçiyor. Ayrıca bu sesler sadece araç rölantideyken geliyor, gaza bastığımda kesiliyor. Gerçi motorun artan sesinden duyamadığım için de öyle hissediyor olabilirim. Tam emin değilim.

Nedir yorumlarınız?

« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 21:52:21 Gönderen: freyzer »

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #10 : 18 Ağustos 2005, 22:23:55 »
Soğuk çalıştırmadaki sesler deyince benim aklıma önce yağlama geliyor.. Daha ince ve tam sentetik bir yağ kullanmayı denediniz mi ?
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 22:23:55 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #11 : 18 Ağustos 2005, 23:24:39 »
ilk akla gelen tolga nın dediği gibi yağdan olabilir.kalın bir yağ kullanıyorsanız subablara yağ ulaşıncaya kadar ses gelebilir.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 23:24:39 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #12 : 19 Ağustos 2005, 09:25:17 »
Varyator degisimi garanti kapsaminda benim aracimda da gerceklesti.Degisim sonrasi hicbir ses mevcut degil.Avans sesi diye tabir edilen ses cok ama cok yuksek olasilikla sente ayarindan kaynaklaniyor.Triger degisimi sonrasi sente ayarlari hassasiyetle yapilmazsa bunun gibi sesler gelebiliyor.Bu arada izmirdeki birmottan muhtesem otesi memnunum.Her sorunumu sorgusuz sualsiz giderdiler.Akin bey ile kontak kurabilirsiniz.Yardimci olup problemi cozeceklerdir.
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2005, 09:25:17 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #13 : 19 Ağustos 2005, 11:30:05 »
Bendeki sesler sogukken olmuyor. Yani arabayi calistirdiktan sonra hareket halindeyken 2.5-3bin devir arasi meydana geliyor ve surekli ve oldukca yuksek duyulabilecek sekilde gerceklesiyor. Ayrica araba bostayken gaza bastigimde bu sesler olmuyor. Yani sadece hareket halindeyken belirli devirler arasinda oldukca belirgin halde bu durum soz konusu. Motor isindikca sesler daha da cok artiyor...
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2005, 11:30:05 Gönderen: n/a »

Onur

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #14 : 19 Ağustos 2005, 11:42:29 »
eğer şişe sesine benziyosa ben devire devire yürüyorum şişeleri :)
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2005, 11:42:29 Gönderen: Onur »

freyzer

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #15 : 19 Ağustos 2005, 11:55:58 »

Yağım yeni değişti. Tam sentetik 0-40 Mobil1

Yağlamada bir sorun olmaması lazım kısaca. Sanırım bu sesleri ustaya dinletip sorunu kökünden çözmek lazım.

« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2005, 11:55:58 Gönderen: freyzer »

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #16 : 19 Ağustos 2005, 16:25:39 »

Bunu bugun bizim ustaya sordum ve kesinlikle değişken sübap ayarlamasını yapan "Lifter" lerin kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.. Kısaca bu lifter denilen şey yağı içinde hapsediyormuş ve kartele akmasını engelliyormuş.. Eğer kaçak varsada eksik yağlamadan dolayı subaplardan ses geliyormuş.. Aynen onun anlattığı şekilde aktardım benimde yeni öğrendiğim bir konu oldu..

quote:

replay147 wrote:

Bendeki sesler sogukken olmuyor. Yani arabayi calistirdiktan sonra hareket halindeyken 2.5-3bin devir arasi meydana geliyor ve surekli ve oldukca yuksek duyulabilecek sekilde gerceklesiyor. Ayrica araba bostayken gaza bastigimde bu sesler olmuyor. Yani sadece hareket halindeyken belirli devirler arasinda oldukca belirgin halde bu durum soz konusu. Motor isindikca sesler daha da cok artiyor...

« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2005, 16:25:39 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #17 : 20 Ağustos 2005, 09:31:53 »
aynı seslerden bende de war dün test sürüşünde ustaya iyice dinlettim bakalım sonuç ne olacak. araba bugün servise girio...
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2005, 09:31:53 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #18 : 30 Ağustos 2005, 20:48:18 »

Bi kaç gündür sesler azaldı... Tamda arabayı servise süresi ne kadar olduğu meçhul bir şekilde bırakmaya kendimi alıştırmışken :) Hayra alamet bişeydirbu işallah. Avanslar vuravura aşınmışlar artık vurucak yer kalmamış mesela ortama ayak uydurmuşlar sanki. :)) Eğer Birmot'ta söylendiği gibi 98n oktan benzin almış olsaydım, " bakın biz dedik 98 alın düzelir diye, düzeldi" diceklerdi. Ama noldu şimdi??? :)))

« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2005, 20:48:18 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #19 : 31 Ağustos 2005, 00:08:13 »

Üstte ustanın tavsiyelerini yazmıştım : ) Bir süre kullanmadıktan sonra ses tekrar yapıyorsa "lifter" problemi var.. Yok yapmıyorsa geçmiş olsun : )

Mesela bende de yağ değişimden sonra bir süre kullanmayınca yapmıştı ve sonra kesti.. Kesmeseydi sevgili ustam lifterleri söküp kontrol edeceğiz demişti : )

« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2005, 00:08:13 Gönderen: n/a »

krm

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #20 : 28 Eylül 2006, 02:28:22 »
bende de avans sesi iyice artmıştı. servise götürdüm temizlediler, bir süreliğine geçti, ama şimdi gene başladı. servisin söylediği bilhassa klima açıkken bunun normal olduğu. ama hakikaten  sinir oluyorum..

genelde çoğunlukla 2. viteste ses geliyor. yokuş yukarı veya klima açıkken  rahatsız edecek biçimde geliyor. tam bir çözümü var mı yoksa onunla yaşamaya mı alışacağız?
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2006, 02:28:22 Gönderen: krm »

kotchero

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #21 : 28 Eylül 2006, 09:00:06 »
İlk çalıştırma esnasında benim aracımda da o ses var, çok yüksek diil yağlamadan sanırım Double up kullandım sesi yarı yarıya kesti.

Am arkadaşın problemi trigier kayışının değişimi ve ayarı ile ilgili bencede.  

« Son Düzenleme: 28 Eylül 2006, 09:00:06 Gönderen: kotchero »

n/a

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #22 : 28 Eylül 2006, 09:02:48 »
aynı sorun bendede başgösterdi.servise gittiğimde yağ eksilmesinden olacağını söylediler.yağ değişiminden sonra arada yine yapmaya başladı.özellikle 2. viteste yokuş yukarı çıkarken 2000-2500 d/d aralığında yapıyo.yine servise yolumuz düşecek gibi.ayrıca son bir haftadır sabahları ikinci viteste hızlanırken nadiren kesiklik yapıyo.
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2006, 09:02:48 Gönderen: n/a »

Alfadanadam

• Moderatore
Avans Vurma Sesi
« #23 : 28 Eylül 2006, 09:59:30 »
Alıntı
İlk çalıştırma esnasında benim aracımda da o ses var, çok yüksek diil yağlamadan sanırım Double up kullandım sesi yarı yarıya kesti.

Ama arkadaşın problemi trigier kayışının değişimi ve ayarı ile ilgili bencede.

Cengiz bey sizin aracınızdaki ses avans vurması değil varyatör sesidir. Maalesef bir süre sonra varyatörünüzü değiştirmeniz gerekecek, zira ses gün geçtikçe artacaktır.
Varyatörün ömrünü uzatabilmek için motor ısınmadan 3000 devir üstüne çıkmayacaksınız ve mümkünse sık aralıklarla motor yağınızı yenileyeceksiniz.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2013, 16:10:08 Gönderen: Gouki »

hakanv

• Ziyaretçi
Avans Vurma Sesi
« #24 : 22 Ekim 2006, 23:59:52 »
Bende 1998 156 var aynı sorun bendede var ilk çalıştırmada varyatör sesi gibi geliyor ama ses hiç gitmiyor tamam benim varyatör ses yapıyor ama bildiğim kadarıyla varyatör sesi bir müddet sonra gider bu hiç gitmiyor motor ısınsada var dizel motor gibi çalışıyor daha servise gitmedim acaba büyük sorun yaratır mı? Bu ay sonunda Bostancı alfist servisine gidecem bakalım ne çıkacak
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2006, 23:59:52 Gönderen: hakanv »

GoogleTagged